Anne Sütü ve Emzirme

Başlatan Emine, 12 Ocak , 2007, 20:51:35

« önceki - sonraki »

AککORTįє

Alıntı yapılan: gülay t. - 13 Nisan , 2010, 16:36:11
Zaten ilk 2 ay anne-bebek ve meme ayrılmaz bir üçlü oluyor. Hatırlıyorum beni kim arasa o dönemler hep, emziriyor diyorlardı telefondaki kişiye. Ve gece olduğunda göğüs uçlarım acırdı emzirmekten. Çareyi şöyle buldum yatmadan önce 1 kez mama veriyorum 1- 2 saat dinleniyordu göğüslerim hem ben de uyumuş oluyordum biraz. 1 kez mama verdiğim için de alışmadı mamaya. sonra azaldı tabi emme sıklığı.Kızlar ilerleyen aylarda 3-4 saat aralıksız uyuyabileceksiniz duyurulur.

:nazar: :nazar: :nazar: :nazar: :nazar: :nazar:

ben 2. aydan sonra uyudum 3/ 4 saat  :basardim:

tweety0555

yaaaaaaaaaaa ben hala 4 saatı bulamadım :honk:gerccı bunada sukur emıyor uyuyor ya bıde mızıldasa aman allahım ::) ::)

ilkcemre

gülaycım valla içimi rahatlattın ya... sağolasın... tecrübesizlik işte. aslında düşününce mantıklı bi şekilde aklıma yatıyo. eskiden çenesi kuvvetli değildi yarım saatte zor doyuyodu. şimi güçlendi çekince dolu çekio haliyle doyma süresi kısaldı. ama eskiden çok uzun emdiği için ben alışamadım bu kısa emme olayına... öğlen tükürdü resmen el kadar bebek ya  :laughing7: :laughing7: :laughing7:

KUZEY

kızlar benim de sütüm ilk günlerde çok güzel geliyordu oğlum emmiyordu şimdi emmek istiyor süt yok :honk:war da daha fazla daha fazla emmek istiyor süt az olunca da sinirlenip damağıyla sıkıştırıyor mama wermek zorunda kaldım az önce mama da wermek istemiyorum şu humanaın çayını deniyeyim bari faydasını gören war mı? :suclu:

unicornn

Alıntı yapılan: KUZEY - 13 Nisan , 2010, 23:11:13
kızlar benim de sütüm ilk günlerde çok güzel geliyordu oğlum emmiyordu şimdi emmek istiyor süt yok :honk:war da daha fazla daha fazla emmek istiyor süt az olunca da sinirlenip damağıyla sıkıştırıyor mama wermek zorunda kaldım az önce mama da wermek istemiyorum şu humanaın çayını deniyeyim bari faydasını gören war mı? :suclu:
hmana still tee ben de doğumdan beri içiyorum gerçekten faydalı
belki karnı doyyodur da oylanmak için emmek istiyodur ?
mamayı biberonla verme bence ama

Demet_dk

serpilcim ben içiyodum canım humananın çayı faydasınıda gördüm
bol sıvı tüket  :icon_thumright: her emzirmeden sonra 1 bardak su iç mutlaka  :icon_thumright:

< ESLAL >

Alıntı yapılan: unicornn - 14 Nisan , 2010, 11:30:45
hmana still tee ben de doğumdan beri içiyorum gerçekten faydalı
belki karnı doyyodur da oylanmak için emmek istiyodur ?
mamayı biberonla verme bence ama

herkes aynı şeyi söylüyor aman sakın biberon verme benim doğumdan beri sütüm az benim kayınvaldem de mama,biberon vermeyelim seni bırakır die günlerce mama aldırmadı  :cussing: :caca: çocuk 20 gün aç kaldı sonra vermeye başladım ve biberonu hep isteksiz aldı önce emzirip sonra biberon veriyordum ancak öyle ama şimdi hiçç almıyor orası ayrı bence önemli olan çocuğun doymasıdır anne sütü tabiki önemli ama doymuyosada mama hiç bişey düşünülmeden verilmeli ve el kadar bebeğe kaşıkla süt içirmek nasıl bir işgencedir bunu ancak yaşayan bilir

unicornn canım sözüm sana değil yanlış anlaşılmak istemiyorum ama yok öyle bişey ya biberon die birşey varken nie kaşıkla verilsin,
ok verilsin de bi kere bebiş kaşıkla yutmayı beceremiyor,mama soğuyor ve gaz çok oluyor bebek tam doymuyor,doyduğunu anlamıyor  :honk:

zelis

bende karsiyim biberon vermeyin sozune , cocuk acsa yapacak bi sey yok ,,
benim kizimda ilk gunlerde beni emiyordu ama benim sutum cok az aktigi icin hemen yorurlup ac ac uyuyordu , bi hafat oye oldu bi tarttik 120 gr falan almis , sonra ben sagdim ve sisyle verdim , iki haftada 750 gr almis kizim , simdi emiyor ama cok fazla degil hala az emiyor bende baktim cok az emdi hemen sagiyorum bi dahaki ogune siseyle veriyorum icim rahat ediyor , sonucta oda benim sutum , hatta bazen mama da veriyorum .....6 ay boyle idare etsek yeter , 6 aydan sonra devam mamasi ve ek gidalarla devam ederiz...

gülay t.

Alıntı yapılan: ilkcemre - 13 Nisan , 2010, 22:21:57
gülaycım valla içimi rahatlattın ya... sağolasın... tecrübesizlik işte. aslında düşününce mantıklı bi şekilde aklıma yatıyo. eskiden çenesi kuvvetli değildi yarım saatte zor doyuyodu. şimi güçlendi çekince dolu çekio haliyle doyma süresi kısaldı. ama eskiden çok uzun emdiği için ben alışamadım bu kısa emme olayına... öğlen tükürdü resmen el kadar bebek ya  :laughing7: :laughing7: :laughing7:

Canım rica ederim, inşallah gerçekten faydam olmuştur. Haklısın ilk zamanlar belki uzun uzun emiyorlardı ama ona göre de sık sık durup dinleniyorlardı. Şimdi kızıma bakıyorum çok az dinleniyor ve çok daha güçlü çekiyor. Dolayısıyla 5-10 dakika emerek rahatlıkla doyabilir. Senin bebişinde ilerleyen günlerde çok daha güçlü çekecek ve çabucak doyacaktır. Zaten maksadımız karınlarını doyurmak. Aç kalmasınlar da.

Gerçekten de insan bir dönem alışıyor bebekle ilgili şeylere biraz büyüyünce alışkanlıkları değişiyor ve biz uyum sağlayamayıp panikliyoruz. Çok hızlı büyüyorlar ilk 6 ay biz bu büyümeye ayak uyduramıyoruz sanırım :k06: Mesela kızımın 3. aydaki uyku ve uyanıklık süresiyle şimdiki çok farklı ve ben bu düzen ilk değişmeye başladığı gün ne yapacağımı şaşırmıştım. Önceleri 2 saatte bir uyurdu biraz büyüyünce 2 buçuk 3 saate çıktı bu süre. Ben eskiye göre sallayıp uyutmaya çalışıyordum ama uyumuyordu doğal olarak. Çok sinirlenmiştim bir gün uyumuyor diye. Sonra uykusu gelince anladım ki değişmiş uyanık kaldığı süre :)

AککORTįє

Yanlış inanışlar hayatımızın her döneminde olduğu gibi annelikte de yaygın. Birçok anne sütü artsın diye gerekjsiz yere tatlı yiyip kilo alıyor.Emzirme; anne sütü ve bebek bakımı konusunda sorularımızı yanıtlayan Dr.Kadir Tuğcu ise '' annenin sütü su içerek uyuyarak ve yüksek moralle artar'' diyor

Annenin sütü olması için ne yapması gerekir ?
Kadının memesi inek memesi yapısında değildir, bu nedenle uzun süreli süt biriktiremez. Çocuk emmeye başladığı anda süt yapılır.Süt hücrelerinden anında süt yapılır ve bebek emdikçe de gelir. Süt olayı tamamen psikolojiktir. Kadının yerli yersiz üzüntülerle dolmamış olması gerekir.Niyet de önemli.Annenin bebeğini emzirmek istemesi de büyük önem taşır.

Lohusalıkta bol şekerli gıdalar yemek süt miktarını arttırır mı?
Süt yapıcı gıda diye birşey olmaz. Süt yapıcı diye annelere yedirdikleri veya içirdikleri şeylerin hepsi susama isteği uyandıran maddelerdir.Anne bunları yiyince bol bol su içme arzusu duyar. Bol bol su içince de süt miktarı artar.Yani keramet tatlıda yada kompostoda değildir.Anne bunları yer hararetten dolayı da su içer.

KÜÇÜK GÖĞÜS VE SÜT
küçük göğüslü kadının sütü olmaz deniyor doğru mu?
Bu da yalandır. Göğsün büyüklüğü memenin ucu veya şekliyle sütün akışı ve gelişi değişmez.

Sütün kalitesi yemeğe göre değişir mi?
sütün kalitesi hiç bir zaman değişmez.İyi beselenen anne ile kötü beslenen anne arasında süt kalitesi açısından bi fark olmaz.Ancak iyi beselenen anne kendisine fayda sağlar, kötü beslenen annenin zararı kendinedir.. çünkü süt yapmak için belli miktarda mineral vücuttan alınır.  Bu minerallerin vücutta az yada çok olması , kalan miktarın anneye yetip yetmediği meselesine bakılmadan vücut aynı miktar minerali anneden süt için alır. yani zarar anneye olur. Ancak sütün kalitesi aylara göre değişir.İlk aylarda süt farklıdır, daha sonraki süt farklıdır.Bu nedenle mamalarında 1. ay 2. ay 3.ay ve sonrası içinde farklı tipleri yapılmıştır.. Mesela prematüre doğum yapmış bir kadının sütü ancak prematüre bir bebeğe iyi gelir. onların sütü normal doğum yapmış bir anneye göre çok farklıdır.

Gazın ilacı hareket
Annenin yediği şeylerden gaz bebeğe geçer mi?
Gaz yapan gıdalar annenin bağırsağında gaz yapar.Annenin bağırsağındaki gaz kana karışıp kanla memeye gidip çocuğa geçmez.Bu uydurmadır ve hurafedir.

Peki gaz neden olur?
Gaz çocuğun sütü emerken yuttuğu havadır.Gazın az olması için memenin siyah kısmını olduğu gibibebeğin ağzına girmesi gerekmektedir.. Biz yetşkinlerde yemek yerken hava yutarız., ama hareket ettiğimiz için gazı rahat çıkarırız.Bebekler gazlarını hareket etmedikleri için çıkaramazlar. Gaz çocuğun doğduğu gün değil yaklaşık 20. gününde başlar. ve 4. 5. ayına kadar yani dönme hareketleri başlayınca tamamen biter.Eğer çocuğu çok kucağa alır, hareket ettirirseniz çocukta gaz olmaz.Ameliyat sonrası hastayı yataktan kaldırıp yürütmelerinin sebebi de budur.. Vücut hareket kazanınca gazı çıkar. ESki insanlar bunu salıncak ve beşikle çözümlemişler.Yani çocuğa hareket kazandırmışlardır. Çocuğu kucağa alıp yürütecek veya masaj yapacaksın ki gazı çıksın.

Gazı çıkmayan çocuk ne yapar?
Gazı çıkmayan çocuk annesine 3 tane haberci gönderir.Çok hıçkırık tutar, emerken karnından gurul gurul sesler gelkir ve aşağıdan çok gaz çıkarır.Rahatsız olan bebek ağlayarak annesinden intikamını alır.

Bebek doydu mu?
Doyan çocuk su içmek istemez. Su verdiğinizde iğrenir gibi yapar ve içmez.
İdrar sayısı günde 4 ten fazla olur.
üçüncüsü ise Kakanın hardal renkte ve cıvık olmasıdır.

bunlar varsa çocuk iyi besleniyor demektir.. Az yiyen çocuk kestane kestane top top sert kakalar yapar. Lüzümundan fazla yedirilirse de yeşil renkte kaka yapar.
Yani yeşil kaka yapan çocuk ayaklarını üşütmüş anlamına gelmez; yeşil kaka yapan çocuk çok yemek yiyiyor anlamına gelir

мiŁenα.

:love9: :love7: :love9:

ertl

kızım 4ay emdi 7.ayına kadar çok uğraştım ama almadı

oğlumda hala emiyo inş 2yaşına kadar  da emmeye devam eder

< ESLAL >

ilknurum sağol bacım  :opucuk:

ancakk ben bir çoğuna katılmıyorum kuruyu yedinmiydi yada azcık ayaktan üşüttünmüydü bebiş  patlamaya hazır bomba oluyor  :D

hmm birde su olayı var günde 4 litre su içiyırdum sütüm olsun die göğsümü sıkardımda damlayla çıkardı süt şimdi lokum yiyorum ve gözle görülür bi artış oldu   :nazar: :nazar: :amin: :amin:

kaka olayındada bazen hilalde yeşil kaka yapıyor mesela dün ve önceki gün öyle yaptı  :sad1: ve gerçekten üşüttü burnuda tıkalı gazıda varrr  :cildir:

ben size diom benim kız bilim dışı  :ehi: :ehi: :ehi: :ehi:

AککORTįє

27 Nisan , 2010, 00:14:31 #178 Son düzenlenme: 27 Nisan , 2010, 00:23:30 __iLkNuRR__
;D hee bencedee  :ehi:

ne bilim aslında mantıklı geliyor çoğu şey ama tecrübeylede zıt düşüyor bazen dediğin gibi  :-\

KUZEY

ahh canım ahhh üzüntü olayını engelleyebilsek sütüm belki artacak kuzum kıwranıo emmio :honk: :sad1: :y25: