Anne Sütü ve Emzirme

Başlatan Emine, 12 Ocak , 2007, 20:51:35

« önceki - sonraki »

Almiş'inAnniş'i

nesrin

Doktora uymayıp mama vermeyen arkadaşı tebrik ederim.
Süt az bile olsa memeye devam. Süt yetmiyor diye mama verildiğinde, bebek memeden iyice uzaklaşıyor, anne memesini emmek epey zahmetli bir iş zira.
Bir de bu süt konusunda diğerlerinin canını yakmak isteyenleri esefle kınıyorum. Hangi anne istemez bebeğini en ideal şekilde beslemeyi. Süt veremeyen arkadaşlar kendinizi hırpalamayın, bu anneliğin çok küçük bir kısmı, esas annelik daha sonraki yıllarda, hayat boyu anneye ihtiyaç var ;)
Haram konusunda birşey söylemek istemiyorum. Burada herkes eğitimli ve medeni..

rannac

Alıntı yapılan: REMZİYE (razi) - 01 Haziran , 2007, 15:39:09
haram olduğu nerde yazıyo  :icon_scratch:
ARKADAŞLAR HER ŞEYİ ARAŞTIRABİLME İMKANIMIZ VARKEN,ÖNEMLİ KONULARDA GERİDE KALMAYALIM :sad1:
Tıbben ve hukuken Hamileliğin asgarî müddeti altı aydır. Nitekim Kur'ân-ı Kerîm'de, "Biz insana, ana-babasına iyilik etmesini tavsiye (emir) ettik. Anası zahmetle onu (karnında) taşıdı ve zahmetle doğurdu. (Ana karnında) taşınması ile sütten kesilmesi otuz aydır" (el-Ahkâf, 46/15), buyrulmuş ve hamilelik ile süt emzirme müddetlerinin toplam otuz ay olduğu ifade edilmiştir. Başka âyette ise: "anneler çocuklarını tam iki sene emzirirler" "Bu (hüküm) emzirmeyi, tamamlamak isteyenler içindir" (el-Bakara, 2/233), buyurulmuş ve emzirmenin iki yıl süreceği ifade edilmiştir. Böylece hamileliğin asgari süresinin altı ay olduğu Kur'ân-ı Kerîm'de açıkça belirtilmiştir
"ÇOCUKLARINIZI ÇOK ÖPÜN,ZİRA HER  ÖPÜŞTE CENNETTEKİ DERECENİZ YÜKSELİR"

rannac

Alıntı yapılan: zeytince (Gulay) - 01 Haziran , 2007, 23:26:44
ben de haram oldugunu hic duymadim acikcasi... evet 1 senden sonra cocuga bir yarari yok ama haram olmasi cok sacma bencede...

arkadaslar benden size bir tavsiye.. mumkun oldugunca biberon vermeyin bebeginize... biberona alisinca da emmeyi reddediyorlar.... biberonda ilk cekiste sut veya mama hemen geliyor diye onu tercih ediyorlar...  :-\
su bacak kadar boylari ile nasil da rahata alisiyorlar bunlar yaaa... :binkybaby: :binkybaby:
LÜTFEN HELAL OLMASI VEYA OLMAMASI KATİ AYETLERE DAYILI OLAN MESELEYE,İNANIYORSANIZ "SAÇMA" DEMENİZ HOŞ DEĞİL :'(

Almiş'inAnniş'i

kuran-ı kerim de yazılan şeylerin ne kadar doğru olduğu daha sonradan bilimsel olarak ispat edilmiştir. bir çok konuda!!!
anne sütünü de 2 yıl vermenin faydalı olduğu yüzyıllar önce kuran-ı kerimde belirtilmiş, daha yeni yeni bilim adamları da anneleri 2 yaşına kadar emzirmeye teşfik ediyorlar. fakat "2 yaşından sonra emzirmek HARAM" demek de en az bunu saçma bulmak kadar nahoş bence. belki faydası yok denebilir, gereksiz denebilir. ama bu ayetlerde haram demiyor. yani öyle sert bi tabir kullanılmamış. sen öyle yorumlamış olabilirsin, bizler bu şekilde yorumlamıyoruz!

jbdun

Alıntı yapılan: REMZİYE (razi) - 31 Mayıs , 2007, 18:59:08
sağol özlem doğru birşey yapmış olduğumu bana tekrar ispatladın  :opucuk:

bizim dr. umuz da çok az kilo almış mamaya başlayın ded. sağolsun jbdun dan bu konuda çok yardım aldım. çocuk aç değil, aç olsa ağlar! enerjisi de yerinde ! o halde sütün yetiyor dedi. bende dr. u dinlemedim ve annelik iç güdülerimle sevgili arkadaşımın nasihatlarını dinledim. şimdi bebeğimin ağırlaştığını hissedebiliyorum.  :D

tabi ki de bir daha o dr. a götürmeyeceğim bebeğimi  :violent1:

rica ederim razicim,faydalı olabildiysem ne mutlu bana :occasion14: süt kokulu almişimi kokla yerime, seni de  :opucuk: inşallah istediğin kadar emzirebilirsim almişi :amin:

Almiş'inAnniş'i

saygılar hocam;

"Biz insana, ana-babasına iyilik etmesini tavsiye (emir) ettik. Anası zahmetle onu (karnında) taşıdı ve zahmetle doğurdu. (Ana karnında) taşınması ile sütten kesilmesi otuz aydır" (el-Ahkâf, 46/15

"anneler çocuklarını tam iki sene emzirirler" "Bu (hüküm) emzirmeyi, tamamlamak isteyenler içindir" (el-Bakara, 2/233)

Bu iki ayetten şöyle bir sonuç çıkarılabilir mi; bebeği 2 yaşından sonra emzirmek haramdır!

İyi çalışmalar dilerim...

Doc.Dr.Nihat Hatipoglu  bana adlı alıcılara
ayrıntıları görüntüle  03 Haz (22 saat önce) 

hayır..ihtilaf ve boşanma gibi hallerde çocuk anne tarafından en az iki yıl emzirilmelidi..daha fazlasına engel yoktur..

03.06.2007 tarihinde remziye gürsoy <[email protected]> yazmış: 

rannac

Alıntı yapılan: REMZİYE (razi) - 04 Haziran , 2007, 14:09:06
saygılar hocam;

"Biz insana, ana-babasına iyilik etmesini tavsiye (emir) ettik. Anası zahmetle onu (karnında) taşıdı ve zahmetle doğurdu. (Ana karnında) taşınması ile sütten kesilmesi otuz aydır" (el-Ahkâf, 46/15

"anneler çocuklarını tam iki sene emzirirler" "Bu (hüküm) emzirmeyi, tamamlamak isteyenler içindir" (el-Bakara, 2/233)

Bu iki ayetten şöyle bir sonuç çıkarılabilir mi; bebeği 2 yaşından sonra emzirmek haramdır!

hayır..ihtilaf ve boşanma gibi hallerde çocuk anne tarafından en az iki yıl emzirilmelidi..daha fazlasına engel yoktur..

DEMEK FAZLAS

DEMEK DAHA FAZLASINA ENGEL YOK ;)İLGİNÇ DOĞRUSU..BUNUN İÇİN DELİL GÖSTEREBİLİR Mİ...YORUMU ÖNEMLİ DEĞİL BENİM İÇİN...HATTA ASIL ÖNEMLİ OLAN BURADAKİLERİN DOĞRU BİLGİLENMESİİİ....2 YAŞINDAN SONRA EMZİRENLERİN VEBALİNE GİRME BENCE....

Almiş'inAnniş'i

sen dalga mı geçiyorsun? koskoca doçente mail attım bunun için! sen şimdi ilahiyat profösörü müsün ki doçentten daha öte bigiye sahipsin? sen haram olduğuna dair delil gösterebilir misin?

seyda

bu ayetlerde 30 ay süt verin diyo fazlasini vermeyin nerde diyo? haram olmasinin mantigi ne olabilir ki? ki Islam dini insanlar onu hurafelerle mantiksizlastirmadiklarinda en mantikli dindir. isteyen de istedigine inansin ayrica, ben bana mantikli gelmeyen sey inanmam :aferin:

Zara82

bende cocugun hakkinin iki yil oldugunu biliyorum ama fazlasinin haram oldugunu duymadim...KOnuyu büyütmeyin.....HOcamiz ne güzel cevap vermis iste....hele biz iki yil bi emzirelim gerisi ALlah Kerim...

rannac

Alıntı yapılan: REMZİYE (razi) - 06 Haziran , 2007, 00:02:32
sen dalga mı geçiyorsun? koskoca doçente mail attım bunun için! sen şimdi ilahiyat profösörü müsün ki doçentten daha öte bigiye sahipsin? sen haram olduğuna dair delil gösterebilir misin?

seninle uğraşmamalıyımm..ayrıca büyütmeyelim de bu  kadar.. :dontknow:.doğrusunu öğrenmek isteyen araştırır..zekeriya beyaz da prof..

Almiş'inAnniş'i

06 Haziran , 2007, 20:08:52 #57 Son düzenlenme: 06 Haziran , 2007, 21:19:24 REMZİYE (razi)
nihat hatipoğlu birileri gibi magazin ilahiyatçısı değil, büyük kesimin hayranlığını kazanmış bir doçent

bencede herkes istediğine inanmakta özgürdür. polemik yaratmaya gerek yok. ben araştırdım ve güvendiğim bir kaynakdan tatmin edici bir cevap aldım  :icon_thumright: ama yinde de diyanet işlerinden gelen maili de sizlerle paylaşacağım arkadaşlar  ;)

Almiş'inAnniş'i

10 Haziran , 2007, 21:35:38 #58 Son düzenlenme: 16 Haziran , 2007, 18:36:54 REMZİYE (razi)
Dini Sorular <sorusor@diyanet.gov.tr>  bana adlı alıcılara
ayrıntıları görüntüle  08 Haz (2 gün önce) 

Söz konusu bu iki ayetten; bebeği 2 yaşından sonra emzirmek haramdır diye bir sonuç çıkarılamaz. Çünkü emzirme müddeti konusunda belirleyici bir nas yoktur. Peygamberimiz'(s.a.v.)in ileri yaştaki çocukların emzirilmesini istediğine dair bazı hadisler nakledilmiştir.(Müsllim, Rada, 7) Bakara sûresinin 233. ayetinden anlaşılan anne baba isterlerse çocuğun iki yıl emzirileceği ve bunun tam bir emzirme müddeti olduğu, istemezlerse, daha önce sütten kesme konusunda anlaşırlarsa iki yıl tamam olmadan da bunu yapabilecekleridir.
Bu âyette, tam emzirme süresinin iki yıl olduğu ifade edilmiştir. Bu şu anlama gelir ki anne emzirme için bir ücret alıyorsa ilk iki yıl için ücret isteyebilir; ondan sonrası için ücret isteyemez.
Bu konudaki ayetler ve ilgili hadisler süt akrabalığının meydana gelmesi çerçevesinde de ele alınmıştır.
İmam Mâlik, İmam Şafiî, İmam Ebû Yusuf, İmam Muhammed ve birçok mezhep imamları ile mezhepte ictihad yapan müctehidler bu âye­t ve hadislere dayanarak, sütanneliğin ve süt kardeşliğin iki yaşına kadar meydana gelen emzirmeyle gerçekleşebileceğini söylemişlerdir.
Imam-ı Azam Ebu Hanife ise. 'Onun bu taşınması ile sütten ke­silmesi (müddeti) otuz aydır.' (Ahkaf: 15) âyetine dayanarak harama se­beb olacak emme müddetinin iki sene altı ay olduğuna hükmetmiştir.
İmam-ı Azam ın bu görüşüne talebeleri olan İmam Muhammed ve Ebu Yusuf muvafakat etmemişlerdir. Bunlar da cumhur gibi çocuğun emme müddetinin İki sene olduğuna hükmetmişlerdir.

------------------------------------------
Açıklama: Lütfen bu eposta adresini cevap yazmak veya yeniden soru sormak için kullanmayın. Bunun yerine Dini sorular web sayfasını kullanın. Bu adrese gönderilecek iletiler dikkate alınmayacaktır. Saygılarımızla.

Yanıtla Yönlendir Dini adlı kişiyi Gmail ürününe davet edin

nagihan

Alıntı yapılan: rannac - 05 Haziran , 2007, 13:02:54
Alıntı yapılan: REMZİYE (razi) - 04 Haziran , 2007, 14:09:06
saygılar hocam;

DEMEK FAZLAS

DEMEK DAHA FAZLASINA ENGEL YOK ;)İLGİNÇ DOĞRUSU..BUNUN İÇİN DELİL GÖSTEREBİLİR Mİ...YORUMU ÖNEMLİ DEĞİL BENİM İÇİN...HATTA ASIL ÖNEMLİ OLAN BURADAKİLERİN DOĞRU BİLGİLENMESİİİ....2 YAŞINDAN SONRA EMZİRENLERİN VEBALİNE GİRME BENCE....
ARKADAŞIM SEN SAÇMALAMIŞSIN.