Hafta Hafta Hamilelik Ve Bebeğinizin Gelişimi

Başlatan ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥“°°¤Yağmur nisa°°¤”♥♥♥♥♥♥♥♥, 03 Şubat , 2011, 12:19:29

« önceki - sonraki »

ღ♥ღคşкเ๓ςเ๓ღ♥ღ

13.Hafta    Artık  gebeliğin en sık karşılaşılan problemi olan kansızlığa karşı düzenli olarak demir ve folik asit içeren ilaçlar ve  doktorunuz uygun görürse multivitaminler kullanmanız uygun olacaktır.Gebelikte kan hacmi ve alyuvar sayısı belirgin şekilde artar.bu doğum sırasındaki muhtemel ani kan kaybını annenin atlatabilmesi için yapılan bir hazırlıktır.Aynı zamanda bebeğin bütün alyuvar hücreleri de annenin demir depoları kullanılarak üretilir.Bu nedenle besinlerden alacağınız  demir büyük olasılıkla yeterli olmayacaktır

Plasenta bu dönemde bebeğinize besin ve oksijen taşıma görevinin yanında salgıladığı çeşitli hormonlarla gebeliğin devamını sağlar.Göz kapakları gelişimi devam eden gözü korumak için kapalı durumdadır.Boyun bölümü uzamaya başlar.Elleri daha fonksiyonel hal alır.Bebeğiniz elleriyle oynamayı keşfeder.boyu yaklaşık 8,5-9 cm,ağırlığı da 35-55  gr kadardır. 20 diş oluşmuştur ama tabii ki henüz görülebilir değildir.Barsak gelişimi önemli ölçüde tamamlanmış ve barsak hareketleri başlamıştır.Pankreas çok küçk olmasına karşın insülin salgılamaya başlamıştır.Eğer doktorunuz Doppler fonksiyonu olan bir ultrason cihazı kullanıyorsa kalp atışlarını çok rahatlıkla duyabilirsiniz.Bebeklerin kalp atışlarıbize göre çok daha hızlıdır.Dakikada 160 ve hafif üstü kalp atım hızı sizi şaşırtmamalı.
Bu haftada da 12 haftada olduğu gibi ense pilisi kalınlığı ölçülebilir ve ilk trimester tarama testi yapılabilir.Yine bu haftada yeterli donanımda bir ultrasonografi cihazıyla bebeğe ait büyük anomalilerin önemli bir kısmı ekarte edilebilir ve cinsiyeti çok az bir yanılma payıyla saptanabilir.

:amin:"Lα iℓαнє iℓℓα єηтє ѕüвнαηєкє iηηi кüηтü мiηєz zαℓiмiуη"  
мαşαℓℓαн A.E.OLUN.               [/url

güneşş

Alıntı yapılan: ღ♥ღคşкเ๓ςเ๓ღ♥ღ - 17 Nisan , 2011, 16:24:17
:opucuk: canım benim sagol paylasımın için ya cok güzel yaaaa ben aslında yazacaktım araya girmeyeyim dedim  :ehi:  :ehi:  şimdi yazabilirim  :k06: :k06:  :love9: :love9: :-* :opucuk:

:k06: :k06: :k06:   rica ederim canım ne demek..  farkettim bende baktım ne yazdın diye baktım silmişsin  :k06: :k06:

güneşş

Alıntı yapılan: güneşş - 17 Nisan , 2011, 16:03:51
28.Hafta   28 haftayı tamamladınız. Aslında yanlış olsa da bu 7 ayın bitimi olarak hesaplanabilir.Oysa ki her ayı 4 hafta olarak hesapladığınızda gebelik süresi 10 ay olmalıdır.Sağlık personeli bütün dünyada haftayı birim olarak kullansa da size mutlaka ay olarak hesap soran yakınlarınız (özellikle büyükleriniz) olacaktır.Ay hesabı yaparken son adet tarihinizin ilk gününden itibaren ayları sayın.Örneğin 4.Ekim son adet tarihiniz ise, gebeliğinizin 4 Kasım'da 1 aylık, 4 Ocak'ta 3 aylık , 4 Mart'ta da 5 aylık olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu hesap tam doğru olmasa da yakınlarınıa tatmin edecek ve  toplam 9 ay 7 günlük bir süre ile de eskilerin hesabına uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Kramplarınızda artış olabilir.Bunlar çok ağrılı seyredebilir.Genelde Magnezyum desteği krampların azalmasını sağlar.Ancak düzenli egzersiz de krampların daha az rahatsız edici olmasına katkı sağlar.

Karnınızın orta hattında belirginleşen siyah bir çizgi olabilir .Linea nigra adı verilen bu çizgi gebeliğin tipik bulgularından biridir.Farklı şekil ve belirginlikte olabilir.Doğumdan bir süre sonra kaybolacaktır Linea nigra'nıza bakıp bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmeye çalışanlar olabilir.Sadece gülümseyin ve onları mazur görün... Bunun yanında meme uçlarınız büyüyüp koyulaşaktır.aynı koyulaşma genital bölgede ve yüzünüzde de olabilir. Vücudunuzdaki benler (nevus) büyüyüp koyulaşabilir,yeni benler ortaya çıkabilir.Bu durum normal olsa da yeni çıkan ya da hızlı büyüdüğünü düşündüğünüz benleriniz doktorunuza , ya da bir dermatoloji  ( cildiye ) uzmanına göstermenizi öneririz.Bu değişiklikler gebeliğin hormonal aktivitesine bağlıdır ve tamamıyla eskiye dönecektir.

Bebeğinizin saçları kaşları ve kirpikleri var .Çok güçlü hareket edebiliyor ve sizi duyabiliyor. Fonksiyon açısından en son olgunlaşan organ olan akciğerde   surfaktan yapımı devam ediyor.Ancak bu hafta doğan bebeklerin yaşama şansı hayli yüksek olsa da  surfaktan eksikliğine bağlı 'respiratuar distres sendromu' (RDS)  görülme olasılığı  yüksektir. Bu hafta bebeğinizin ağırlığı  1 kg ı ,boyu da 35 cm i geçti.

tombik kelebeğim 1620 gr olmuşş  buklum buklum kollarını ısırcam seni yumuk yumuk mu olucan sen annemmmm  :k06:

aydinays

10. hafta Gebeliğinizin en sorunlu bölümlerinden birini geride bıraktınız.bundan sonra kısmen daha rahat bir dönem geçireceksiniz.Vücudunuz gebeliğe uyum sağlama konusunda önemli yol aldı.Genelde 10. haftadan sonraki 15-20 hafta daha az sorunlu ve rahat geçirilir. Eğer  gebelikle ilgili rutin testlerinizi hala yaptırmadıysanız biraz acele etmenizde fayda var.Özellikle TORCH grubu olarak bilinen ve eğer özellikle gebeliğin ilk üç ayında geçirilirse bebeklerde sakatlıklara ve düşüklere neden olabilecek hastalıklarla ilgili testler için daha fazla geç kalınmamalı.
Bu haftada bebeğinizin hemen tüm organları gelişti ve birlikte çalışmaya başladı.Beyin gelişimi başdöndürücü bir hızda devam ediyor ve her geçen dakika bebeğinizin beyninde 200 000  yeni nöron oluşuyor.Parmaklar ayrılır.Erkek bebeklerin testisleri testosteron(erkeklik hormonu) salgılamaya başlar.

10. haftadan sonra bebeğin dış etkenlere bağlı yapısal problemlerin oluşma olasılığı azalır. 10. hafta embriyonik dönemin sonu,fetal dönemin başlangıcı kabul edilir

:wav: canım bebeğim bak en kritik zor haftaların sonuna gelmişiz. inşallah biz şanslılardan oluruzda bu mide bulantılarımız bu hafta bizi terk eder de sana daha çabuk bağlanırım. canım meleğim içimde büyümek nasıl bir duygu keşke konuşabilsen. :hello2: :hello2: :hieyt:

GÜNEŞ BU ARADA YAZIN VE PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER BU ÇOK GÜZEL VE YARARLI
Allahım sen bütün bebek isteyenlere hamile olanlara hayırlı evlatlar nasip et. Kimseyi evlat acısı ile sınama.

güneşş

faydam dokunabildiyse ne mutlu bana.. inşallah en kısa zamanda geçer canım bende çok çektim bu bulantıyı kabus gibiydi o günler ama inan geçince herşeyi unutuyorsunn..

¤°´¯`°¤ PAMUĞUM ¤°´¯`°¤

Alıntı yapılan: güneşş - 17 Nisan , 2011, 16:03:51
28.Hafta   28 haftayı tamamladınız. Aslında yanlış olsa da bu 7 ayın bitimi olarak hesaplanabilir.Oysa ki her ayı 4 hafta olarak hesapladığınızda gebelik süresi 10 ay olmalıdır.Sağlık personeli bütün dünyada haftayı birim olarak kullansa da size mutlaka ay olarak hesap soran yakınlarınız (özellikle büyükleriniz) olacaktır.Ay hesabı yaparken son adet tarihinizin ilk gününden itibaren ayları sayın.Örneğin 4.Ekim son adet tarihiniz ise, gebeliğinizin 4 Kasım'da 1 aylık, 4 Ocak'ta 3 aylık , 4 Mart'ta da 5 aylık olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu hesap tam doğru olmasa da yakınlarınıa tatmin edecek ve  toplam 9 ay 7 günlük bir süre ile de eskilerin hesabına uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Kramplarınızda artış olabilir.Bunlar çok ağrılı seyredebilir.Genelde Magnezyum desteği krampların azalmasını sağlar.Ancak düzenli egzersiz de krampların daha az rahatsız edici olmasına katkı sağlar.

Karnınızın orta hattında belirginleşen siyah bir çizgi olabilir .Linea nigra adı verilen bu çizgi gebeliğin tipik bulgularından biridir.Farklı şekil ve belirginlikte olabilir.Doğumdan bir süre sonra kaybolacaktır Linea nigra'nıza bakıp bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmeye çalışanlar olabilir.Sadece gülümseyin ve onları mazur görün... Bunun yanında meme uçlarınız büyüyüp koyulaşaktır.aynı koyulaşma genital bölgede ve yüzünüzde de olabilir. Vücudunuzdaki benler (nevus) büyüyüp koyulaşabilir,yeni benler ortaya çıkabilir.Bu durum normal olsa da yeni çıkan ya da hızlı büyüdüğünü düşündüğünüz benleriniz doktorunuza , ya da bir dermatoloji  ( cildiye ) uzmanına göstermenizi öneririz.Bu değişiklikler gebeliğin hormonal aktivitesine bağlıdır ve tamamıyla eskiye dönecektir.

Bebeğinizin saçları kaşları ve kirpikleri var .Çok güçlü hareket edebiliyor ve sizi duyabiliyor. Fonksiyon açısından en son olgunlaşan organ olan akciğerde   surfaktan yapımı devam ediyor.Ancak bu hafta doğan bebeklerin yaşama şansı hayli yüksek olsa da  surfaktan eksikliğine bağlı 'respiratuar distres sendromu' (RDS)  görülme olasılığı  yüksektir. Bu hafta bebeğinizin ağırlığı  1 kg ı ,boyu da 35 cm i geçti.

amanınnnn baya bi hamile olmuşum bennnn :D
✿Benim kendi minik,yolu uzun misafirim.. Yaşamak için en geçerli sebebim, Dilerim Rabbim en güzel yazıları yazmış olsun sana..✿

Aytii

27.Hafta   Artık gebeliğin ağırlığını hissediyorsunuz.Hareketleriniz giderek daha zorlaşıyor ve kendinizi hantal hissediyor olabilirsiniz.Kilo artışının normal olması ve egzersiz bu konuda daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.İştahınız çok artmış ve canınız her gördüğünüz şeyi çekiyor olabilir. Ama gereğinden fazla yemek size ve bebeğinize sadece zarar verir. Hamile bir bayanın canının çektiği her şeyi yemesi gerektiği konusundaki yaygın inanış kesinlikle geçersizdir. İstediğiniz bir şeyi bulup yiyememeniz bebeğinize ve size  herhangi bir zarar  vermez. Ancak baba adaylarına bir öneride bulunmak gerekirse eskisine göre daha duygusal olan eşiniz eğer kendi isteklerine gereken hassasiyeti göstermediğinizi düşünürse fazlasıyla incinebilir.Eşiniz çok uygunsuz bir zamanda bulunması çok zor bir gıdayı aşeriyorsa bunun temelinde  kendisi farkında olmasa bile kendisine daha fazla ilgi göstermenize ihtiyaç duyması yatabilir.Bu durumda istediği şeyi bulamasanız bile ona olan sevgi ve ilginizi göstermeniz yeterli olabilir.Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu durumun eşinize ve bebeğinize olumsuz bir etkisi yoktur.

Bu dönemden sonra karnınızda toplanma tarzında kasılmaları daha sık fark edeceksiniz.ağrısız ve ritmik olmayan ,düzensiz kasılmalar normal kabul edilir.Ancak ritmik ve az da olsa ağrılı kasılmalar erken doğumun habercisi sayılabilir.Erken doğum tehdidi oluşturabilecek rahim kasılmalarını anlayabilmeniz için avucunuzu açarak hemen göbeğinizin üzerine koymanızı ve bir saat yardımıyla ağrının ritmik olup olmadığını,ağrıyla birlikte karnınızda sertleşme olup olmadığını  takip etmeniz gerekir.Ritmik olarak (örneğin her 15 ya da 10 dk da bir)ve karnınızda sertleşmeyle birlikte olan ağrılar erken doğumu işaret edebilir.bunun yanında aşağıya doğru baskı hissi,vajınal akıntının miktarında artış veya kıvam değişikliği,sık tuvalete gitme ihtiyacı da  her zaman olmasa da erken doğum açısından bazı ön işaretler olabilir.Böyle bir şüphe duyduğunuzda  zaman kaybetmeden doktorunuza ulaşmanızda fayda vardır.Doktorunuz o an için sizi muayene edebilecek durumda olmasa bile sizi yönlendireceği bir merkezde gerçekten uterus kasılmalarınızın olup olmadığı saptanabilir.Muayene ile erken doğum tehlikesi büyük ölçü,de ekarte edileblir veya tespit edilebilir. Erken doğumu önlemek konusunda ,özellikle de belli bir aşamadan sonra , ne yazık ki çok başarılı değiliz.Bu nedenle erken hareket etmek son derece önemlidir.Eğer biraz ihmalkar davranırsanız çok kıymetli bir süreyi kaybetmiş olabilirsiniz.

Bu haftada mide yanmalarınız,bel ağrılarınız artmış olabilir.Düzgün duruşu yakalamaya özen gösterin.Mide yanmanız için önerilen ilacın çok işe yaramadığını düşünseniz bile kullanmaya devam edin çünkü yemek borusunun uzun süre mide asidine maruz kalması ileride de sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Bebeğinizin hıçkırıklarını fark ediyor olmalısınız.Bunlar ritmik ve kısa süreli vuruşlar olarak algılanır. Karın boşluğu ile göğüs boşluğunu ayıran diafram kasının ritmik kasılması olan hıçkırığı kalp atışlarıyla karıştırabilirsiniz ancak bebeğinizin dakikada 120-160 arası olan kalp atım hızına göre çok daha yavaş bir ritmi vardır.Oldukça uzun sürebilir.Bebeğinizin rahatsız olduğunu düşünmeyin.Her bebek bunu yaşar.

Bebeğinizin ağırlığı 950-110 gr a ulaştı Boyu ise 32-35 cm kadar

...ŞehzadEfe...

Alıntı yapılan: güneşş - 17 Nisan , 2011, 15:35:34
9.Hafta   Artık hamileliğinize az çok alışmış olmalısınız.Bulantı kusmalar devam ediyor olsa da büyük olasılıkla bu haftadan sonra azalacak ve kaybolacaktır. İlk muayene sonrası doktorunuzun verdiği bilgiler ve önerilerine göre hareket etmeniz , mümkün olduğunca bol sıvı almanız ,öğünlerinizi sıklaşyırıp ufaltmanız uygun olacaktır. Doktorunuz sizden bazı laboratuar tetkikleri yaptırmanızı istemiş olabilir.Bu haftada bebeğiniz 25-30 mm uzunluğa ulaşmış olabilir.Ağırlığı yaklaşık 4 gr dır.Baş kısmı gövdeye göre belirgin şekilde büyük ve öne doğru eğik biçimdedir.Ultrasonografide kalp atışlarını izleyebilir,doppler ultrasonografide kalp atışlarını duyabilir,hatta hareketlerini fark edebilirsiniz.sindirim sistemi gelişmesini sürdürür.Yumurtalık ve testisler bu haftada şekillenir

bide bulantılar geçseeeee yoksa ben bayılacak duruma geliyorum artık  :y25: :y25: :y25:
Sadece filmlerde olur sanırdım böylesine büyük aşklar
Bizim seninle doğmayı bekleyen bir oğlumuz var

Aytii

ah canım benim kraker ye bol bol tuzlu olanlardan

benimde çoktu ilk haftalarda  :igrenc: :igrenc: :igrenc:

Aytii

27. HAFTA
Bebeğiniz...
Bebeğinizin boyu 24 santim, ağırlığı ise yaklaşık 1000 grama ulaşmıştır. Bu haftadan itibaren erken doğması durumunda yüzde 85 yasama şansı bulunur. Yaklaşık 13 hafta sonra doğum için hazır olması gereken bebeğin erken doğumu halinde, bebek zayıf olacak ve bu nedenle vücut ısısını koruması için küvezde kalıp, suni solunum yapılması gerekecektir.

Siz...
Bu haftalardan itibaren akciğerlerinizin tam olarak hava ile dolamaması nedeniyle solunum sıkıntısı çekebilirsiniz. Yüksek yastıkta uyumayı tercih etmeniz sizi rahatlatabilir. Sık sık nefes almanız neticesinde de bebeğinize yeterli oksijeni veriyorsunuz. Hamileliğin bu dönemlerinde kanınızdaki kolesterol seviyesi artar. Kolesterol, plasenta tarafından üretilen çeşitli hamilelik hormonlarına karşı bir blok oluşturur. Fakat kaygılanmaya gerek yoktur.
:-\

güneşş

Alıntı yapılan: güneşş - 17 Nisan , 2011, 16:04:19
29. Hafta  Artık kelimenin tam anlamıyla 'kocaman' bir hamilesiniz.Dış görünüşünüz hoşunuza gitmeyebilir. Kendinizi hantal ve beceriksiz hissedebilirsiniz.Eskiden hiç düşünmeden yaptığınız pek çok  aktivitenin aslına oldukça zor olduğunu fark ediyorsunuz. Merdiven çıkmak,yerden ufak bir şeyi alabilmek eskiye göre çok daha zor.Ayaklarınızdaki şişlikler nedeniyle ayakkabı numaranız 2 hatta 3 boy artabilir.Tüm bu değişiklikler sizi hayli sıkıyor olabilir.Ancak bir de şunu düşünün;Annelik bir kadın için ulaşılabilecek en büyük mutluluklardan biridir ve dünyada anne ile yavrusu arasında kurulandan daha kutsal bir bağ yoktur.Kariyer ,ün ve para sahibi pek çok kadın sahip oldukları her şeyi çocukları uğruna bir tarafa koyabilir.Bunun pek çok örneğini çevremizden biliyoruz. Hamilelik süreci ve doğum hiç te kolay değildir ancak kadın vücudu ve beyni bu iş için uygun olarak yaratılmıştır. Babalara ters gelebilir ama ''Kolay olsaydı erkekler doğururdu'' demek pek te yanlış sayılmasa gerek.. :-) Siz de size verilen bu büyük mutluluğun tadını çıkarmaya bakın.Unutmayın dünyada güzel olan her şey zordur...

Doğum için hazırlıklara yavaş yavaş başlamalısınız.Hangi hastanede doğum yapacağınızı önceden belirlemek önemli bir konudur.Bunu  önce doktorunuzla  sonrada daha önce doğum yapan yakınlarınızla  konuşun. Seçeceğiniz hastanenin donanımına, günün tüm saatlerinde aynı kalitede hizmet alıp alamayacağınıza dikkat edin.doğum ücretlerini, bu ücretlere hangİ hizmetleri içerip hangisini içermediğini detaylı olarak öğrenin .sonuçta yine doktorunuzun fikrini alarak seçiminizi yapın.

Hastane ücretleri arasındaki çok büyük farklar sizi şaşırtabilir.Otelcilik hizmetlerini bir tarafa bırakırsanız doğum için gerekli malzeme  ve  kaliteli personel  vazgeçilmezidir.bunu sağlamak için de  belli bir sınırın üzerinde bir fiyat belirlemek kaçınılmaz olur. Büyük rekabet dolayısıyla ortaya çıkan çok düşük ücretleri biraz kuşkuyla karşılamak ve altyapıyı iyi araştırmanın uygun olacağını düşünüyoruz.

Bebeğiniz dış dünyaya uyum sağlama yolunda hızla ilerliyor.Ciltaltı yağ dokusu artmaya başladı.Ağırlığı 1200 gr boyu da yaklaşık 37 cm .

kuzum sen 1200 bırak 1600 gr bile geçtin tombul kelebem benim..sen dötünü ısırırım ben göbişlim prensesim beni :ehi: :k06:  :nazar: :nazar: :nazar: :nazar: :nazar:

Aytii

28. HAFTA
Bebeğiniz...
Bebeğinizin boyu 25 santim, ağırlığı ise yaklaşık 1100 grama ulaşmıştır. Bebeğinizin beyni ve diğer dokuları hızla gelişimine devam eder ve saçı uzar. Bebeğiniz yağ depolamaya başlamıştır. Rahminiz içinde hamileliğin kalan iki ayı boyunea sürebilecek bebeğin pozisyon değişimine yeterli oranda yer vardır.

Siz...
Bu haftadan itibaren hamilelikte tansiyonunuzu takip etmelisiniz. Yüksek seyreden tansiyonun bebek ve anne açısından riskli bir durumu vardır. Bacaklarınızdaki kramplar, hemoroit. varis, cilt kuruluğu, bel ve sırt ağrısı, çarpıntı ve hazımsızlık şikayetleri artabilir.

henüz 27 + olmadım ama bu belirtileri yaşamaya başladım

*•.¸♥gonca♥¸.•*

22. HAFTA
Bebeğiniz...

Bebeğin boyu 19 santim ve ağırlığı yaklaşık 350 gramdır. Bebeğiniz bu dönemde sizin seslerinize tepki vermeye başlayabilir. Beynindeki gelişim ve dokunma hissinin gelişmesi ile bebeğiniz artık vücudunu ve çevresini öğrenmeye başlamıştır. Elini ağzına götürebilir, bacaklarını tutabilir. Bu öğrenme süreci, doğum sonrasında da devam edebilir.

Siz...
Bu hafta da artan kan miktarınızdan dolayı kanınızın sıvılaşması ve fizyolojik anemi gelişebilir. Yapılacak bir kan sayımı ile tespit edilebilir. Bu durum normaldir. Demir alınırsa ile ciddi bir anemiden kurtulmak mümkündür. Karnınızdaki büyümeden dolayı beliniz içeri doğru genişleyebilir ve vücudun denge merkezi kayabilir. Dengenizi sağlamakla güçlük çekebilirsiniz. Bu dönemlerde bel ağrısı hissetmeniz normaldir. Topuklu ayakkabı giymekten kaçınılmalıdır.

:nazar: :nazar: :nazar: benim bebişte 19+2de gittik 285gr boyuda tahmini 20 cmdi. :k06:
hayatıma hoşgeldin aşkların en güzeliiiii Yağmur Meleğim....

FeHi

35. HAFTA
Bebeğiniz...
Bebeğin boyu 33 santim ve yaklaşık ağırlığı 2550 gramdır. Bebeğinizin tırnakları bu hafta uzar. Bebeğiniz yağ depolamaya devam eder ve özellikle omzunun etrafında boğumlar ve tombulluklar oluşmaya başlar. Bebeğinizin göz rengi mavidir, ancak sonrasında değişecektir.

Siz...
Bu hafta muhtemelen nefes alamayacak ya da yemek yiyemeyecek kadar şiddetli krampları hissetmeye devam edeceksiniz. Küçük parçalar halinde sık aralıklar ile yemeğinizi yemeğe çalısın. Ayak bileklerinizin ve eklemlerinizin şişmesini engellemek için uzun süreli aynı pozisyonda durmamaya ve hareketsiz kalmamaya özen gösterin. Eğer uzun süreli araba kullanıyorsanız, arada istirahat edin, dışarı çıkın ve yürüyüş yapın. İşlerinizden uzaklaşmanın zamanı geldi. Diğer hazırlık ise doğum sonrası bebek bakımı konusunda bilgilenmektir

Aytii

benim tansyonum çikiyo bazen  :sad1: