loğusalıkla ilgili inanışlar

Başlatan мiŁenα., 20 Eylül , 2009, 16:36:57

« önceki - sonraki »

мiŁenα.

lklorumuzda loğusalık önem verilen geçiş dönemlerinden biridir. İnanışa göre doğumdan sonraki kırk gün anne ve çocuk birçokzararlı etkiye açıktır. "Loğusanın mezarı kırk gün açık kalır" sözü bununla ilgilidir. "Nazar" ya da " göz" değmesinden korunmakiçin anneye ve bebeğe nazarlık takılır, ev tütsülenir, loğusaya kurşun dökülür. Nazarın en kötü etkilerinden birinin loğusanın sütününkaçması olduğuna inanılır. Loğusayı görmeye gelenleri uğurlayan annenin 'güle güle' demesinin sütün kaçmasına neden olacağıyaygın inanışlardandır. Loğusaya ***ürülen yiyeceklerden önce loğusanın tatması ya da yemesi gerekmektedir. Bu yapılmazsaannenin sütünün kesileceğine inanılır. Loğusalıkta özenle üstünde durulan konulardan biri de kırk gün süreyle anne ve çocuğun evdendışarı çıkarılmamasıdır. Bunun yanısıra aynı günlerde doğum yapmış iki annenin karşılaşmamasına da özen gösterilir.Karşılaşırlarsa 'kırklarının karışacağına' ve loğusaların kötü etkileneceğine inanılır.
ALBASTI
Loğusalık döneminde anne ve çocuk için en büyük tehlikenin albastı olduğuna inanılır. Tıbbın günümüzdeki kadar gelişmediğidönemlerde çıkmış bir inançtır. Doğumdan sonra temizlik şartlarına uyulmadığı takdirde loğusa enfeksiyon kapabilir ve bununsonucunda ateşi 40 dereceye kadar çıkabilir. Yüksek ateş nedeniyle halüsilasyon görmeye başlar ve sayıklar. Bu durum halk arasında'al basması' olarak adlandırılır. Bunu önlemek için başvurulan çeşitli uygulamalar vardır. En yaygın uygulama loğusanın üzerindekırmızı renk bulundurmaktır. Loğusa şerbetinin ve loğusa şekerinin kırmızı renkli olması, loğusanın başına kırmızı renkli kurdeletakılması bu inanışla ilgilidir. Bazı yörelerde albastıyı önlemek için, loğusanın başucuna şişe saplanmış soğan asılır. Loğusa kırkgünün sonunda bu soğanı kapının eşiğinde ezer, böylece eve gelebilecek kötülük ve zararların önlendiği düşünülür.

:love9: :love7: :love9:

❤ÜmmÜ♥EyMeN❤

offffff bende dogumdan sonra uykumda çok korkuyorum..uyanamıyorum sesim çıkmıyo..uyandıgımda heryerim uyuşmuş dayak yemiş gibi oluyorum..alkarısı çöker korkutur rüyada bogar falan dediler etkisindemi kaldım bilmiyorum..eşim dalga geçiyo alkarısı çökerse sööle bande ona çöküyüm diye:) pis:)

мiŁenα.

pırıl

Lohusa hanımların korkulu rüyası olan alkarısı, Çin Seddinden Akdeniz kıyılarına; Buz denizinden Hind'e kadar yayılmış bir inanıştır (1). Bütün Türk Boylarında bilinen alkarısı; al bastı, al albıs, albis, almış, almiş, gibi isimlerle anılır. Bu inanış sisteminin geçmişi, çok eskilere dayanmaktadır. Türklerin, İslamiyetten önceki dinleri olan Şamanizm'de, alkarısı ve al basması olarak nitelendirilen "kötü ruhla" ilgili birçok inanışlar vardır. Yakutlarda, Kırgızlarda, Kazaklarda, Özbeklerde, Kazanlarda, vs. lohusa hanımı, "al karısından korumak için değişik çarelere baş vurulur.

bi nevi korkutma ayşecim devamıda vardıda yazının ben yazmıyım içim bi hoş oldu...sürekli bende korkuyorumda :icon_pale:

мiŁenα.

:icon_pale: :-ooo :icon_pale:
köydede beni kuyruklu kadınlakorkuturlardı :icon_pale:

kadının hiçoğlu olmamış.milletin oğullarını öldürürmüş kuyrukluymuş falan filan.

1 gece kaldım yazın köyde gece uyuyamadım bilinç altıma yerleşmiş ya :cildir:

pırıl

bizde lohusa kadın yalnız bırakılmaz
kapının arkasına süpürge koyulur
bebeğin üstüne ayet takılır mutlaka
kırmızılı süslü taç yada kurdele takılır.
bebeğin çamaşırları ikindiden sonra dışarda bırakılmaz
anne 20 si geçene kadar dışarı çıkmaz.
süt yada su bardakta asla ağzı açık bırakılmaz.üstü kapatılır mutlaka. :( :dontknow:

мiŁenα.

ben oğlumun kırkı çıkana kadar kıyafetleriniikindiden sonra dışşarıda bırakmadım.

bebeğimin muskası kuranı yattığı yerdeydi üstünde değil

gerisini yapmadım ;D

DER!N

Alkarısı  ::)

Bizde de vardır bu inanış, bu kadın çok güzel bir kadınmış yakalayıp çalıştırdığınızda yaptığı iş çok bereketlenirmiş.
Lohusalarla ve özellikle atlarla çok oynarmış.
Annem anlatmıştı büyük büyük dedemlerin atları varmış biri de hamile imiş sabah atı yemlemeye gidince atı kan revan içinde terlemiş bitmiş bulurlarmış bir kaç zaman takip etmişler. Alkarısı gece sabaha kadar atı koşturuyormuş elbisesine çengelli iğne takıldığında yakalanıyormuş ve yakalamışlar.
Hamur yoğurtmuşlar ona ve söz verdirmişler bizim sülaleden uzak duracağına dair. Söz vermiş güya onlarda serbest bırakmış.

::) Normalde korkarım ben :k06: ama hatun söz vermiş. Söz ağızdan bir kere çıkar  :laughing7:

Mine'l Aşk

Bana bu soğan işi falan pek garip geliyor...Soğan kötü kokuyor ya ondan yaklaşamıyorlar galiba... :D

Bir türlü inanamıyorum...

Loğusa olan kişi eğer gece tek başına yatarsa o zamanda korkuturlar diye duymuştum...

Canım Oğlum Rabbim Yüzünden Gülücükleri, Kalbinden Sevgi ve Merhameti, Bedeninden Sağlık Sıhhati Eksik Etmesin İnşAllah

мiŁenα.

:cildir: nee bu ruhani bir varlık değil mi nasıl yakalamışlar tırsmamışlar mı :cildir:

:icon_pale: :icon_pale: :icon_pale:

DER!N

Ne bileyim ben  :k06: ben bizim sülaledenim kızım görmedim  :k06:

мiŁenα.

DER!N

oyy bebeğim korkma  ::) ben inanmıyorum hatta çok komik geliyor bana.
Ben normalde tırsağımdır evde kendi kendimi korkuturum eşim hiç sessiz gelmez benim olduğum yere korna mı çalayım der hatta çünkü irkilince bir süre hep korkarım.
Ama Rabbimin izniyle lohusalığımda hiç korkmadım.  :nazar:

мiŁenα.

bende ne gebeliğimde nede lohusalığımda korktum.

hamileyken acayip rüyalar görürdümama korkmazdım.

ama böle şeylereinancım var ama bu kadarı abartı geliyor :(

Mine'l Aşk

Ben karabasanı duymuştum ama alını ilk defa duyuyorum...

Evlendikten sonra bir kaç gece benide korkuttular...Kan ter içinde uyandığım oldu...

Canım Oğlum Rabbim Yüzünden Gülücükleri, Kalbinden Sevgi ve Merhameti, Bedeninden Sağlık Sıhhati Eksik Etmesin İnşAllah