Normal Doğum mu, Sezaryen mi?

Başlatan serap BİÇER, 09 Eylül , 2009, 23:10:41

« önceki - sonraki »

serap BİÇER

Normal Doğum mu ? Sezaryen mi ? 
Son yıllarda çok sorulan ve çok konuşulan konulardan birisidir.
Bundan on beş, yirmi yıl önce böyle bir soru fazla sorulmazdı. Doğumun sadece normal yapılması doğal kabul edilirdi. Birçok ülkenin sağlık politikalarında normal doğum önerilir ve teşvik edilir. Sadece anne ve bebek hayatım tehdit eden durumlarda sezaryen önerilir. Sezaryenin ilk tercih değil, zorunlu olduğu durumlarda yapılması tavsiye edilir.
Neden son zamanlarda sezaryen oranları fazladır?
Teknolojinin ilerlemesi
Yardımla üreme tekniklerinin gelişmesi
Evlilik yaşının daha geç olması dolayısıyla geç yaş gebelikleri
Gıdaya ulaşmanın kolaylığı
Kilolu bebek oranlarında artış
İnsanların normal doğumun sürprizlerine, vaktinin tam olarak bilinmemesine ayıracak zamanlarının olmaması
Modern yaşamla birlikte hareketsizlik ve daha sonra değineceğimiz birçok sebepten dolayı sezaryen oranları hızla artmıştır.

NORMAL DOĞUMUN AVANTAJLARI VE SORUNLARI
Normal doğum nedir?
İnsanlığın belirmesinden beri insanoğlunun üreme şeklidir. Bebeğin anne rahmini vaginal yoldan terk etmesidir. Bu süreçte karın kasları, çatı kemikleri, pelvis tabanı kasları ve bebek hep birlikte büyük bir uyum içinde çalışırlar.
Normal doğumda annenin kasları, kemik yapısı, kilosu, gayreti, morali çok önemlidir. Bebeğin geliş şekli, kilosu, başının büyüklüğü, omuzlarının genişliği, doğum kanalında yapması gereken hareketleri doğru yapması da oldukça önemlidir.
Doğum eylemi ne zaman başlar?
Anne rahminde gelişmesini tamamlamış bebeğin dünyaya gelmesi için rahim kasılmalarına ihtiyacı vardır. Genellikle 36-38. gebelik haftasına kadar rahim kasları uyaranlara duyarsızdır. Rahim ağzı sıkıca kapalıdır.
Doğum eyleminin başlaması ani bir olay değildir, bir süreçtir. Beyinden salgılanan bazı hormonlar ve kimyasal maddeler kasılmaları başlatır. Gebeliğin son ayında başlayan bu zararsız kasılmalar, bebeğe zarar vermez onu doğum kanalına doğru iter, rahim ağzını yumuşatarak doğuma hazırlar. Bu kasılmalar anne tarafından da ağrı olarak hissedilmez.
Doğum gerçekleştikten hemen sonra aylarca büyüyen genişleyen rahim kasları hızla küçülür, damarlar bu küçülen, kısalan kaslar arasında sıkışırlar, ağızları kapanır, dolayısıyla aşırı kanama vücut tarafından engellenir. Tabii olan bu mekanizmanın uyumunun bozulduğu haller de sonuçları oldukça üzücü olabilir.
Doğumdan hemen sonra yine hormonlar ve kimyasal maddelerin uyarısı ile bebeği besleyecek olan süt, anne memesinden salgılanmaya başlar.
Lohusalık döneminde de rahim küçülerek yeni bir gebeliğe hazır hale gelir.

Doğumun başladığını nasıl anlarız?
Gerçek doğum ağrıları başlamadan birkaç hafta önce gebenin karın şeklinde değişiklik olur. Rahimin en tepe noktası biraz aşağı iner, bu durumda bebek başı doğum kanalının girişine yerleşmiştir.

Nişan:
Kendiliğinden sümüksü kanlı sıvının gelmesidir. Bu olay olduktan sonra doğum genellikle ilk 48 saatte olur.
Suların gelmesi:
Bu durumda amnios kesesi açılmıştır, doğumun başladığını gösterir, ilk 24 saatte doğum beklenir.

Ağrıların başlaması:
Gerçek doğum ağrıları rahimin alt kısmında başlar, aşağıya doğru yayılır, daha çok belin alt kısmında hissedilir. Doğumu başlatan rahim kasılmaları ağrılıdır. Doğum ağrıları istem dışı olur. Doğum eyleminin ilk aşamalarında yaklaşık 10 dakikada bir olur. Doğum ilerledikçe ağrılarda sıklaşır. Doğum yaklaştığında 1 dakikadan daha sık olabilir. Yaklaşık 3-5 dakikada bir gelen ağrılar aktif ağrılardır.

Tüm gebeler, doğum başladığında hastaneye yatırılmalıdır.
Normal doğumun avantajları nelerdir?
Doğal bir süreçtir, çok fazla müdahaleye gerek yoktur.
İyileşme süreci daha hızlı olur.
Normal hayata dönüş daha hızlıdır.
Anne ile bebek arasındaki bağ çok daha çabuk kurulur.
Süt salgılanması daha erken olur.
Böyle önemli bir hadiseyi başarmış olmak, annenin psikolojisini olumlu etkiler.
Bebek sürece aktif olarak katılır, doğum kanalından geçerken dışarıya adaptasyonunu hızlandıran maddeler salgılanır.
Komplikasyon olmamışsa doğumdan sonra tıbbi yardım alması gerekmez.
Kuvöz, oksijen desteği ihtiyacı sezaryen ile doğan bebeklere göre daha azdır.
Normal doğumun ekonomik maliyeti daha azdır. Hastanede kalma süresi daha kısadır
Çok korkulan doğum ağrıları artık epidural anestezi gibi yöntemlerle ya hiç hissedilmez veya çok az hissedilir hale gelebilir.

Normal doğumun dezavantajları nelerdir?
Ağrılı bir olaydır, bu nedenle korku uyandırır.
Bebeğin pozisyonu, başının pozisyonu çok önemlidir, bunlardaki aksamalar bebek ve anne için hasarlara neden olabilir.
Her şey çok normal giderken- bebeğin oksijensiz kalması gibi- etkileri çok ciddi komplikasyonlar gelişebilir.
Anne ile doğuma yardım eden kişinin uyumu, güveni çok önemlidir, psikolojik faktörler çok önemlidir, bazen bu ilişki kopabilir bu da doğumu olumsuz etkileyebilir.
4000 gr ve daha kilolu doğumlarda bebek ve annenin doğum kanalı zarar görebilir.
Doğum anında bazen önceden tahmin edilemeyecek şekilde bebeğin omuzu doğmayabilir veya zor doğabilir, buna bağlı olarak kol siniri zedelenebilir, felçler olabilir.
Bebeğin doğum kanalında oksijensiz kalmasına bağlı olarak beyin hasarı oluşabilir, ilerde öğrenme bozuklukları gelişebilir.
Annede plasentanın erken ayrılmasına bağlı olarak hayati kanamalar olabilir, doğum ilerlemiş olsa bile acil sezaryene gidilebilir.
Doğum kanalında ciddi yırtıklar oluşabilir, atoni olabilir, saatler süren müdahaleler, kan nakli ihtiyacı doğurabilir.
Vakum, forseps gibi bebeğin başından çekilerek yapılan müdahaleler gerekebilir.
Doğum sonrası dikişlerin iyileşmesinde sorunlar olabilir.
Makatın kapanmasını sağlayan sfinkter kasları yırtılabilir, operasyon gerekebilir.
İlerleyen yaşlarda idrar kaçırma gibi sorunlar daha sık görülebilir.
Tüm bu dezavantajların gerek doktor, gerekse hasta ve yakınları arasında oluşturduğu endişe ve korku sezaryen ile doğum oranını artırmaktadır.

SEZARYEN-SECTİO AVANTAJ VE SORUNLARI
Sezaryen nedir?
Sezaryen (ameliyatla doğum) annenin batın katlarının ve rahminin kesilerek bebeğin doğurtulmasıdır.
Vaginal doğum anne ve bebeği riske sokuyorsa sezaryen uygulanır.

Sezaryen uygulama nedenleri nelerdir?
Plasentanın bebeğin önünde olması, yani bebeğin önünü tıkaması Bebeğin büyüklüğü ile annenin çatısının uyumsuzluğu Rahim kaslarının yorgunluğu, doğumun ilerlememesi
Plasentanın erken ayrılması
Bebeğin doğum kanalına oksiput posterior denilen normal şekilde değilde anormal şekillerde girmesi
Preeklampsi, eklampsi
Fetal distres (doğum eylemi öncesi veya eylem sırasında bebeğin kötülük halinin tespit edilmesi)
Kordon sarkması
Bazı çoğul gebelikler
Gebelik diyabeti
Rh uyuşmazlığı ve diğer tehlikeli durumlar Rahim ağzı kanseri Önceden rahimde kesi varlığı Doğum kanalını kapatan tümörler Aktif Herpes ve kondilom olması Annenin ağır kalp hastası olması Annenin HIV enfeksiyonun olması
Sezaryen sebeplerinin bazıları kesindir. Bazıları da kişilerin değerlendirmesine bağlıdır.
Tüp bebek yöntemi ile oluşan gebeliklerin çoğu sezaryenle gerçekleşir ama tüp bebek yaptırmış olmak sezaryen nedeni değildir, bu daha çok kıymetli gebelik olarak değerlendirilir.

Sezaryen yapılmaması gereken durumlar nelerdir?
En önemli kontrendikasyon uygun sezaryen sebebinin olmamasıdır. Karın duvarında iltihap varlığında, ölü bebek, anormal bebek varlığında sezaryen önerilmez.

Sezaryen ile doğumun avantajları nelerdir?
Daha önce bahsettiğimiz normal doğumun riskli olduğu durumlarda hayat kurtarıcıdır.
Zamanlaması yapılabilir.
Bebekte doğum travması görülme ihtimali yok denecek kadar azdır. Annenin daha sonraki yaşamında idrar kaçırma gibi sorunları normal doğum yapanlara oranla daha azdır.

Sezaryen ile doğumun dezavantajları nelerdir?
Sezaryen doğumlarında anne ölüm oranı normal doğumun iki katıdır, İsteğe bağlı sezaryenlerde erken doğum önemli bir sorundur, Sezaryen bebeklerinde daha çok solunum sıkıntısı görülür, Ameliyat bölgesinin iltihaplanması,
Annede barsak, mesane gibi iç organ yaralanmalarının riskinin artması,
Bir sonraki doğumun genellikle sezaryen gerektirebilmesi,
Anestezi riskleri,
Sorunsuz normal doğuma göre iyileşme süresinin daha uzun olması,
Hastanede kalma süresinin daha uzun olması,
Süt salgılanmasının daha geç olması,
Normal doğuma göre daha maliyetli olması,
Genellikle; vaginal yol, doğum için daha uygundur ve ilk tercih olmalıdır.

SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM
Son yıllarda bazı Avrupa ülkeleri ve ABD'de sezaryen sonrası normal doğum oranları artmıştır. Sezaryenlerin %30'u önceki doğumun sezaryen olması nedeni ile yapılır.
Bu nedenle bir komplikasyon öngörülmüyorsa vaginal doğum oranları artırılmaya çalışılır.
ilk sezaryen nedeni kalıcı bir neden değilse normal doğum düşünülebilir.
Öncelikle hasta normal doğumu tercih etmelidir.
ilk sezaryende kesi enine yapılmış olmalıdır.
Bu gebeliğinde çoğul gebelik, pozisyon bozuklukları olmamalıdır.
En korkulan sonucu rahmin yırtılmasıdır, bu nedenle yırtılmayı maskeleyebileceği için epidural anestezi sezaryen sonrası normal doğumda tercih edilmemelidir.
Uygun şartlarda rahmin yırtılma oranı %0,2-l,5 civarındadır.

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

»-(¯`v´¯)-»вєηιм кєη∂ι мιηιк уσℓυ υzυη мιѕαƒιяℓєяιм...уαşαмαк ιçιη єη gєçєяℓι ѕєвєρℓєяιм ∂ιℓєяιм яαввιм єη ğüzєℓ уαzıℓαяı уαzмıѕ σℓѕυη ѕιzє..»-(¯`v´¯)-»

serap BİÇER

βαlκιz

herşeyin normali iyi ama ben mecburen sezeryan oldum ama normalden yanayım hep  :)
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

bana ıkısıde korkunc geldı bu dogum ısını eslere devretsek gusel olurdu :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10:
                                »-(¯`v´¯)-»вєηιм кєη∂ι мιηιк уσℓυ υzυη мιѕαƒιяℓєяιм...уαşαмαк ιçιη єη gєçєяℓι ѕєвєρℓєяιм ∂ιℓєяιм яαввιм єη ğüzєℓ уαzıℓαяı уαzмıѕ σℓѕυη ѕιzє..»-(¯`v´¯)-»

βαlκιz

ben eşime dogumda yanımda olması için çok dil dökmüştüm doguma sende gir diyodum ama ben korkarım olmaz bayılırım diyoduu :ehi: girmedii  :caca: :caca:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

:ehi: :ehi: :ehi: :ehi:doguma erkekler gırse hele eslerının degerlerını bılmeyenler kesın anlarlar  :violent1:

can yine cannnn

bende sezeryanlıyım ve mutluyum zatende doğuramazdım doğuştan rahim çatım yapışıktı benim hemen ameliyata aldılar ama bunu bana söylediklerinde ben korkudan panik atak olmuştum bile :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10:
can dediklerim....

@ssemra@

Bende bebeğin kilolu beklenmesi ve şiddetli kasık ağrısı yüzünden sezeryanla doğum yaptım, aslında dr normali bekle baktık olmuyo sezeryanla alırız demişti ama gözüm yemedi  ;D Dikişlerim çabuk iyileşti fakat ilk 2 günkü acıyı tarif etmem imkansız.. Sütün geç gelmesi de başka problem oldu tabi, şimdi keşke normal doğumu bekleseymişim diyorum ::)

βαlκιz

sezeryanda süt geçmi geliyoo bende 8 aylık hamileyken süt gelmeye başlamıştıı dogumda 1 gün hastanede kaldım valla 1 günden fazla kimse beni hastanede tutamaz igreniyorumm kokudan kalabalıktann bünyem saglammış allahtan hiç yatmadım normal dogum yapan arkadaşım 10 gün yataktan kalkamadı valla şaşırmıştım  ya ben sezeryan oldum diye şimdi bidaha çocuk olursa odamı sezeryan olur normal olmazmıı ??? ???

@ssemra@

kız iki tane yetmedimi  :ehi: 
evet canım bebek ameliyatla alındığı için vücut hemen süt salgılama başlamıyormuş yani doğurduğunu anlayamıyomuş öyle dedi dr  :k06: Sütün normal gelmesi için 3 gün falan gerekiyor.
Diğer doğum içinde dr una bi sor, genelde eski dikişler açılır diye sezeryan yapıyorlar.

can yine cannnn

Alıntı yapılan: balkız - 10 Eylül , 2009, 02:00:10
sezeryanda süt geçmi geliyoo bende 8 aylık hamileyken süt gelmeye başlamıştıı dogumda 1 gün hastanede kaldım valla 1 günden fazla kimse beni hastanede tutamaz igreniyorumm kokudan kalabalıktann bünyem saglammış allahtan hiç yatmadım normal dogum yapan arkadaşım 10 gün yataktan kalkamadı valla şaşırmıştım  ya ben sezeryan oldum diye şimdi bidaha çocuk olursa odamı sezeryan olur normal olmazmıı ??? ???
sezeryanda süt geç gelmiyo bence dr bana dediği doğumdan  sonra ayıldıktan yarım saat içinde emdirmek gerekiyomuş bende acı çeke çeke hatta gözümü açar açmaz getirin emdireyim dedim az bişey acı çekerek hemde ne acı  :cildir: :cildir:yanlandım ve oğluşumu emdirdim :muzz: :muzz: :muzz: :muzz: :muzz:
gülşahcım benimde sütlerim 5 aydan itibaren akıyodu hemde felaket
dr bana senin süt kanalların geniş akış çok fazla ondan demişti
neden olmasın canım senin bir sorunun yoktu sanırım sezeryanı bebeklerin 2 tane olduğu için tercih ettiğini sanıyorum
can dediklerim....

βαlκιz

evt ablamında erken gelmişti sütü  evet bende hemen emzirmiştim ilk zaman sütüm çoktu hep nazara geldim valla bidaha bebegim olursa başkasının yanında asla emzirmem nazarları degiyoo :caca: ben normal isityodum ama ikiz olucagı için zor olur diyodum kocamda normal olucan diyip duruyodu sanki o dogurcakk :ehi: :ehi: doktor riske atamam dedi sezeryan yapılcak dedi  sezeryan oldum ama pişman değilim  valla iki çocuk şimdilik yetiyoo :k06:4 sene sonraa düşünüyoruz valla çokk cocugum olsunn heryerden anne anee diyen bi çocuk çıksınn kalabalık evim olsunn kalabalık sofralarımız olsunn istiyorumm  :amin:ee doğudaaa böyle zatenn :k06: :k06:

can yine cannnn

neden başkasının yanında emdirdinki bacım ya ben aslaaaaaaaaaaaaa
kayınvalidem uyardı beni bende hiç kimsenin tyanında emdirmedim
yavrum zaten hep ayakta onu sallayarak emerdi tam düzelmiştiki evine gittiğim bir kişinin çocuklarından su çiçeği geçti bilmiyodum tabi su çiçeği olduklarını evden çıkarken söylediler eyvahhhhhhhhhhhhhhhhhhh dedim 15 günü bekledim ve 15.gün çıktı  yüzünde oğlumun izi var hatta su çiçeği ağzının içinde çıktığı içinde bebeğim ememedi acıdan ve 8 aylıkken kesildi sütten iyleşince çok denedim ama bir dahada almadı çok dikkatli ol bu konularda benden söylemesi
can dediklerim....

βαlκιz

zaten en çoookk kaynanamın nazarı degdiii :caca: :caca: geliyodu ben çocugu emziriyorum o namaz kılardı namaz biterdi ben hala bebegi emziriyo oluyodum halamı emziriyosunnn doymuyomuu vah vah derdi eee emiyooo iştee ne doymamasından bahsediyosun derdim bir kere maşallah demediii kıskanç :caca: :cildir: