ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE...

Başlatan ღ°cerenay.♥., 18 Mart , 2007, 01:00:40

« önceki - sonraki »

ღ°cerenay.♥.

ÇANAKKALE DESTANI...

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ღ°cerenay.♥.

18 Mart , 2007, 01:08:38 #1 Son düzenlenme: 18 Mart , 2007, 02:20:07 cerenay
... askeri Dr. Salih Dörtbudak anlatıyor:

Sadece Anafartalar-Arıburnu hattında 06-22 Ağustos 1915'te 18.000
şehit verdik.
Enaz otuz kırk bin yaralımız oldu.Sahra hastanelerinde doktorlar günlerceuykusuz,yaralılara hizmet veriyorlardı.
Böyle bir hücum gününde sıhhıyeciler hiç durmadan yaralı taşıyorlar , doktorlar sadece yaraları sarabiliyordu.hayatlarından ümit kesilenlerle fazla ilgilenmiyorlardı.Tam işin en yoğun olduğu sırada doktorlardan birinin önüne gencecik bir vatan evladını yatırdılar, bir ayağı kopmak üzere parça parça ve bağırsaklar dışardadır.Sıhhıyecilere "kaldırın bunu " derken genç çocuk
"Baba!" diye seslenir.
bakar , kendi oğludur.sarılır öper oğlunu
"bu benim oğlum! Gölge bir yere kaldırın" der.masanın üzerine çoktan başka bir yaralı vatan evladı yatırılmıştır.doktor onunla meşgul olmaya başlamıştır.Sırada daha pekçok Mehmet beklemektedir.

doktor ertesigün oğlu ile ilgilenecek vakit bulur.Ancak oğlu çoktan ölmüştür.
...

ღ°cerenay.♥.

18 Mart , 2007, 01:11:58 #2 Son düzenlenme: 18 Mart , 2007, 23:03:28 cerenay
...Çanakkale'de esir düşüp sağ kalanlardan zaman zaman dünyanın çeşitli yerlerinden dönenler oldu....
      Analarımız , kadınlarımız beklediler...Beklediler...Beklediler...

ADEVİYE HANIM
...
  " rahmetli babam Hafız Ali , Çanakkalede kaldığında anamın karnında 7 aylıkmışım.Onu hiç tanımadım.Bir fotoğrafı bile yoktu.O günler çok zor günlerdi.Seferberliğin sıkıntıları,Kuvay-milliye zamanı,işgal yılları,kurtuluş...yokluk...kıtlık...sıkıntı...çocukluğumuz ekmek peşinde hep sıkıntıyla geçti. Ama anam (adeviye) benim çocukluğumdan itibarenher sokağa çıkışta, her biryere gidişte yanıma gelir
  - oğlum ben pazara gidiyorum.Baban gelirse beni hemen çağır ha...
  -Ben teyzenlere gidiyorum.Baban gelirse beni hemen çağır ha...
  -ben komşulara gidiyorum.Baban gelirse beni hemen çağır ha...
  -ben mevlide gidiyorum.Baban gelirse beni hemen çağır ha...
Annem babamı bekledi durdu. büyüdüm dükkan açtım.Annaem gene bir yere gidişte dükkana gelir, gideceği yeri söyler;
" baban gelirse beni hemen çağır ha.." diye eklerdi.
Aradan yıllar geçti.Anacığım ihtiyarladı.Gene hep değneğini kakarak yanıma gelir
"baban gelirse beni hemen çağır ha.." diye tembihlerdi.

Günü geldi ağırlaştı,ölüm döşeğinde bizimle helalleşti."bana iyi baktınız hakkınızı helel edin "
bana baktı yavaşça :
"baban gelirse,ona anam hep seni bekledi de " dedi.
Birden irkilerek doğruldu ve kapıya doğru gülümseyerek;
"hoşgeldin...hoşgeldin..." diyerek ruhunu teslimetti...

ღ°cerenay.♥.

...

adalet

ASLIHNA PAYLASTIGIN ICIN COK SAGOL BIR SURU KITAPLARI VAR BENDE MALESEF PC YUZUNDE OKUYAMIYORUM BUNDA SONRA HEMEN BASLICAM OKUMAYA GOZLERIM DOLDU

SEHITLERIMIZILE GURUR DUYUYORUZ

ღ°cerenay.♥.

bu vatanın nasıl kazanıldığını bilmemiz ve çocuklarımızada anlatmamız lazım...yoksa o şehitlerimizin kemikleri sızlar

yemek listesi var ya , beni en çok etkileyen belkide o...
o listeyi ilk gördüğümde , sofradaki birkaç çeşit yemeğime burun kıvırıyordum...bu liste çıktığında yediklerim boğazımda kaldı , hıçkırarak ağladım...neler hissettiğimi anlatamam...

Zara82

canim tüylerim diken diken oldu, paylasimin icin tesekkürler...

Bizde burda camiide genc kizlar gurubuzla hatim indiyoruz suan....Allah kabul etsin..

seyda

Cerenay,
cok güzel cok duygulandim. ben de okumustum bir yerde istanbul Tip fakültesinin bir dönemi savasa gidiyor gönüllü tibbiye taburu adi hatta ve tek bir kisi bile kurtulmuyor. fakülte 1917 senesinde hic mezun vermiyor,. yazarken bile tüylerim diken diken oldu. vatan sevgisi böyle birsey iste ve savas da dünyadaki en korkunc sey bence. evlatlarimiz böyle birsey yasamaz insaAllah savassiz bir dünyada büyürler.

ღ°cerenay.♥.

Alıntı yapılan: Zara82 - 18 Mart , 2007, 01:41:18
canim tüylerim diken diken oldu, paylasimin icin tesekkürler...

Bizde burda camiide genc kizlar gurubuzla hatim indiyoruz suan....Allah kabul etsin..
amin canım Allah kabuletsin...

seyda
öyle ibret doluki bu savaş,buraya sığdırmak imkansız...ruhları şadolsun...

ღ°cerenay.♥.

...

Tebessüm :)

ben sayfa açıcaktım, önce davranmışsın,ellerine sağlık. her zamanki gibi çok duygulanadım.ŞEHİTLERİMİZE MİNNETTARLIĞIMIZI ANLATMAYA KELİMELER YETMEZ,RABBİM BİZLERİ ONLARIN ŞEFAATİNE LAYIK ETSİN İNŞALLAH.

Almiş'inAnniş'i

duyarlı arkadaşım eline yüreğine sağlık  :opucuk:

ღ°cerenay.♥.

Alıntı yapılan: ayşegül - 18 Mart , 2007, 19:20:03
ben sayfa açıcaktım, önce davranmışsın,ellerine sağlık. her zamanki gibi çok duygulanadım.ŞEHİTLERİMİZE MİNNETTARLIĞIMIZI ANLATMAYA KELİMELER YETMEZ,RABBİM BİZLERİ ONLARIN ŞEFAATİNE LAYIK ETSİN İNŞALLAH.
canım günlerdir bu sayfa için hazırlık yapıyordum,genede istediğim gibi olmadı...zaten ne yapsam layık olamam şehitlerimize...kurtuluş mücadelemizin herbiranı çok önemli muhakkak ama Çanakkale Savaşının ayrı bir yeri var benim içimde...

ღ°cerenay.♥.

...

Emine

Paylaştığın için sağol canım tüylerim diken diken oldu