ek besine geçtikten sonra oluşan kabızlık...

Başlatan serife26, 05 Aralık , 2011, 00:00:38

« önceki - sonraki »

serife26

bebeğim 4-5 gündür kakasını bir  elin 2 parmağı kadar kalın ama yine de yumuşak yapıyordu,fakat dünden beri çok ağladı,ne yapsak sakinleşmedi,en son fitil aldık,attık,kakasını zorla yaptı,inanın o kadar sertleşmiş ki mahvoldu çıkarana kadar bebeğim,keçi pisliği gibi döküüyor nerdeyse,zeytinyağı fln verdim ben de,su içirmeye çalışıyorum pek sevmiyor,elma püresi ve hazır milupanın tahıllı ya da pirinçunlu mamalarından kullanıyorum,demir ilacına da yeni başladık sayılır,bu konuda ne yapmamı önerirsiniz?

°•.ℓανιηуα.•°

şerifecim geçmiş olsun canım. sarper de son günlerde katı yapıyo ama sert değil. rahat yapıyo bi de. ama eskisinden sert. ben de bilmiyorum. acaba su içmiyolar pek, ondan mı  :dontknow:

AyNi

canım kaşık mamalarıda kabız yapar.. içine armut rendele, öyle ver.. bol bol su ver... daha yeni başladıysan çorbalar la başlasaydın daha iyi olurdu.. eğer emziriyorsan kaşık mamalarını daha sonra da versen olur..

°•.ℓανιηуα.•°

ben bişiyi merak ediyorum. bebeklere hazır mama verilmesi şart mı?  :dontknow:

AyNi

05 Aralık , 2011, 22:32:01 #4 Son düzenlenme: 05 Aralık , 2011, 22:34:43 ~Ayşecik~
Alıntı yapılan: °•. °•.ℓανιηуα.•° .•° - 05 Aralık , 2011, 22:30:33

kaşık mamaların verilmesi şart değil, hatta benim doktorum vermememi tavsiye etti... anne sütü alıyorsa verme dedi.. daha çok sebze meyve ağırlıklı besinler tüketmeyi tavsiye etti.. benim kızım 9 aylık olacak ve ben daha yeni kaşık mamasına başladım, onu da sadece kahvaltıda veriyorum...

serife26

Alıntı yapılan: °•. °•.ℓανιηуα.•° .•° - 05 Aralık , 2011, 22:07:03
şerifecim geçmiş olsun canım. sarper de son günlerde katı yapıyo ama sert değil. rahat yapıyo bi de. ama eskisinden sert. ben de bilmiyorum. acaba su içmiyolar pek, ondan mı  :dontknow:

sağol tatlım,bugünde yok kaka maka,su içirmeye çalışıyorum ama kaşıkla ne verirsem,ağzını kitliyor resmen,bakalım,elimden geleni yapıyorum.

°•.ℓανιηуα.•°

Alıntı yapılan: ~Ayşecik~ - 05 Aralık , 2011, 22:32:01

kaşık mamaların verilmesi şart değil, hatta benim doktorum vermememi tavsiye etti... anne sütü alıyorsa verme dedi.. daha çok sebze meyve ağırlıklı besinler tüketmeyi tavsiye etti.. benim kızım 9 aylık olacak ve ben daha yeni kaşık mamasına başladım, onu da sadece kahvaltıda veriyorum...

hepsini canım. şimdi diyelim ki benim oğlum emiyo hala. ben ilk 6 ayımızda sadece ann sütü verdim. şimdi de az az meyve püresi ve yoğurt veriyorum. doktora gideceğiz cumaya. o zaman da çorba ve kahvaltıya başlatırlar sanırım. hazır mama vermem şart mı. gerçekten bilmiyorum. doktora sorcam. ben doğal beslenmesinden yanayım ama  :dontknow:

serife26

Alıntı yapılan: ~Ayşecik~ - 05 Aralık , 2011, 22:26:56
canım kaşık mamalarıda kabız yapar.. içine armut rendele, öyle ver.. bol bol su ver... daha yeni başladıysan çorbalar la başlasaydın daha iyi olurdu.. eğer emziriyorsan kaşık mamalarını daha sonra da versen olur..

zaten vazgeçtik pirinçli mamadan,sadece sebze,meyve verdim bugün.ben de ona bağladım sorunu aslında.alıştırma bardaklarından aldım ama onu da sevmedi oğlum,su da sorun,kaşıkla ne kadar tıkarsam ağzına,zor oluyor,bakalım Allah yardımcımız olsun.

°•.ℓανιηуα.•°

şerife bak ayşe kaşık amaları kabız yapar diyo. vemre bence hazır mama. sebze çorbası yap,içine de 1 çay kaşığı zeytinyağı koy bence hem daha doğal olur hem de kabız yapmaz.

AyNi

Alıntı yapılan: °•. °•.ℓανιηуα.•° .•° - 05 Aralık , 2011, 22:37:07
Alıntı yapılan: ~Ayşecik~ - 05 Aralık , 2011, 22:32:01

hepsini canım. şimdi diyelim ki benim oğlum emiyo hala. ben ilk 6 ayımızda sadece ann sütü verdim. şimdi de az az meyve püresi ve yoğurt veriyorum. doktora gideceğiz cumaya. o zaman da çorba ve kahvaltıya başlatırlar sanırım. hazır mama vermem şart mı. gerçekten bilmiyorum. doktora sorcam. ben doğal beslenmesinden yanayım ama  :dontknow:

hayır canım hiç verme bence. doktorm da verme diyecektir.. biz ilk meyve ve sebze püreleriyle ve yoğurtla başladık.. kahvaltı 7 aylık olunca başlayacak... eğer doyuyorsa gerek yok.. bende sadece emziriyorum, devam sütü de vermiyorum  :nazar: :nazar:

°•.ℓανιηуα.•°

çok iyi ayşecim. inşallah sütüm olmaya devamm ederse ben de anne sütü + doğal besinler vercem.

AyNi

kızlar bide demir ilacına başlamadan önce doktornuza tahlil yaptırmak istediğiniz söyleyin.. her bebekte demir eksikliği olmuyor ve boşuna ilaç alıyorlar, bağırsaklarına yazık... biz tahlil yaptırdık ve demir çok güzel çıktı.. ben vermiyorum.. aklınızda bulunsun...

serife26

Alıntı yapılan: ~Ayşecik~ - 05 Aralık , 2011, 22:43:49
kızlar bide demir ilacına başlamadan önce doktornuza tahlil yaptırmak istediğiniz söyleyin.. her bebekte demir eksikliği olmuyor ve boşuna ilaç alıyorlar, bağırsaklarına yazık... biz tahlil yaptırdık ve demir çok güzel çıktı.. ben vermiyorum.. aklınızda bulunsun...
o zaman sağlık ocaklarında bile bu testi yaptırabilirz,gerek yoksa yazık cidden bebeklere,ben de çarşamba gideyim bir aile hekimine o ne dicek:)
sütüm yetmiyor sanırım benim,bebek yarım saati aşkın ağladı uyutmaya çalışırken,eşim keçi sütü almıştı,dolapta vardı,biberonu almayan bebek,şekerli sütün 50 cc içti,açıktan mı ağlıyordu acaba ya,yatmadan elme püresi verdim ama yetmedi sanki,formül mamalardan arıtk nefret ediyor,bir dönem severek içti,napayım sence?

AyNi

Alıntı yapılan: serife26 - 05 Aralık , 2011, 23:33:02
Alıntı yapılan: ~Ayşecik~ - 05 Aralık , 2011, 22:43:49
o zaman sağlık ocaklarında bile bu testi yaptırabilirz,gerek yoksa yazık cidden bebeklere,ben de çarşamba gideyim bir aile hekimine o ne dicek:)
sütüm yetmiyor sanırım benim,bebek yarım saati aşkın ağladı uyutmaya çalışırken,eşim keçi sütü almıştı,dolapta vardı,biberonu almayan bebek,şekerli sütün 50 cc içti,açıktan mı ağlıyordu acaba ya,yatmadan elme püresi verdim ama yetmedi sanki,formül mamalardan arıtk nefret ediyor,bir dönem severek içti,napayım sence?

hmm canım doyup doymadığını en iyi kilosundan anlarsın.. bence tarttır ve ona göre eğer kilo almıyorsa devam sütü ver gece yatmadan önce günde bir kere.. eğer açsa alır zaten.. ben pirinç ununu filan çok sağlıklı bulmuyorum.. ve sütüne de şeker katma kesinlikle... ama doktoruna da danış tabiki... benim kız bi ara (aslında hala öyle) saat başı, bazen yarım saatte bir uyanıyordu.. ben doymyor diye düşündüm, yatmadan kaşık maması verdim bir iki gün, yine aynı uyandı.. doktorda tarttırdık, normal kilosu 300 gr almış (ayına göre yeterli) yani uyanması dişten olabilir demişti doktor.. bazen aç sanıyoruz ama aç olmayabilir..

serife26

şeker normalde koymam ama biberon almıyor ya cazip hale getirmek için denedim,günlerdir biberonla su vereyim fln diye uğraşıyorum yok yok yani,şekerli olunca,uykulu biraz aldı,yoksa ben de karşıyım ne yalan söleyim,ne gerek var şekere ama beni ne hale soktu oğlum,yenice uyudu,ağlaya ağlaya daha ne kadar sürer böyle kim bilir,çarşamba kan testi yaptırınca tarttırırım da,bakalım nsl bizim küçük bey,senin bebiş nasıl?akıllandı mı eskisine göre ;)