09 Mayıs , 2024, 04:40:40

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Doğumun Başladığını Anlamak ?

Başlatan мiŁenα., 01 Aralık , 2009, 09:20:45

« önceki - sonraki »

мiŁenα.

Çoğu hamilelikte doğum, doğum sancısıyla birlikte başlar ve bu her kadında biraz daha farklı olabilir. Ancak aşağıdaki beş belirtiden birisi veya bir kaçı baş gösterdiği an gerçekten doğum sancınızın olup olmadığını anlarsınız:

• Anne rahmindeki kasılmalar (kontraksiyon) veya gerilmeler düzenli ve gittikçe sıklaşan aralıklarla meydana gelir ve şiddeti gittikçe artar.

• Sırtınızın alt kısmı ağrır. Bu da genellikle aybaşı dönemlerinde meydana gelen kramplara benzeyen bir ağrıdır.

• Vajinadan "Nişan" denilen kahverengimsi veya hafif kanlı-sümüksü bir akıntı gelir.

• Su kesesi patlar. Bebeğiniz hamileliğiniz boyunca su kesesinin içerisinde korunur. Sancılar sırasında su kesesi patlar ve içindeki sıvı dışarıya akar.

• Rahim ağzı yavaş yavaş açılır. Doktorunuz veya ebeniz size bunu onaylayabilir.

Doktorumu veya ebemi ne zaman aramalıyım?

Sancınızın olduğunu düşünüyorsanız ama emin değilseniz doktorunuzu veya ebenizi aramalısınız. Doktorlar veya ebeler, sancısının olup olmadığından emin olmayan kadınların aramasına ve kendilerine danışmasına alışkındırlar.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu veya ebenizi arayın:

• Su keseniz patladıysa
• Vajinanızdan kan geliyorsa (,,Nişan" hariç)
• Ateşiniz, şiddetli baş ağrınız, görme bozukluğu varsa veya karnınızın alt kısmında ağrı hissediyorsanız.

Karnımın alt kısmında kasılmalar olmasına rağmen doğum sancılarım başlamamış olabilir mi?

Evet. Bunlar yalancı doğum sancılarıdır. Rahim ağzı açılmaz (doktorunuz veya ebeniz muayenede bunu tespit edebilir). Bu durumda sancılarınız düzenli ve şiddetli değildir.

Sancıların yakında başlayacağını tespit edebilir miyim?

Belki. Siz farkına varmasanız bile vücudunuz bebeğinizin doğumundan yaklaşık bir ay önce kendisini sancılara hazırlamaya başlar.Bazı kadınlarda yalancı doğum sancıları meydana gelebilir. Diğer muhtemel göstergeler:

• Rahim ağzı açılmaya başlar

• Bebeğin kafası doğum pozisyonunu almıştır

• Vajina akıntısı artmıştır

• Ön sancılar gittikçe artar ve düzenli olarak gerçekleşir (vücuttaki kaslar her 30 - 60 saniyede bir kasılır - hamilelik döneminin ortasından itibaren bunu ara sıra fark edebilirsiniz).

:love9: :love7: :love9:

_hüzün_

emeğine sağlık canım sağol paylastıgın için :love7:

tatlı bebek

Nişan geldi ama sancım falan hiç yok sancımın gelmesini bekliyorum Nişanı gelip doğum yapan varsa ne kadar süre sonra doğum gerçekleşti...

xxcansuxx

bizim gelinimizin sabah gelmiş suyu gelmeden kan gelmiş dr  gitmişler dr gecede olabilir yarında yarındam sonrada demiş muayene edip... onunda sancıları azmış eve çıktılar akşamına sancı sıklaşmış 8 gibi hast. tekrar gidiyorlar 4buçuk saat sonra normal doğum yaptı... sen sancılarının sıklığına dikkat et Allah kolaylıkla sağlıkla kurtarsın bebişine sağlıkla kavuş... :amin:

xxcansuxx

birde o 40. haftasının içindeydi hatta 2 gün geç geldi bebeğimiz...

Lă_Tăhzen!

ben sezeryanla yaptım dogumumu cekmedım sancı veya görmedım nişan falan

ama nişan geldıyse dogumun baslamıstır  bence

doğangüneş

cumartesi sabah nişanım geldi pazar akşam doğum yaptım suni sancıyla..benim normal sancım nerdeyse hiç yoktu o yüzden bence dr.unu ara bildir durumu..rabbim sağlıcakla kolaylıkla bir avazda kurtarsın inş. cnm  :amin: hayırlı haberlerini bekliyoruz.. :love9:

doğangüneş

arkdaşı tanımıyorum iki gündürde sesi çıkmamış acaba doğum mu yaptı?? bilen var mı arkadaşlar??

karapnr

benim de cuma günü öğlenleyin geldi nişanım ama bebişten ses seda yokkkk , sancım da yok işin kötüsü  :cildir: :cildir: