Gebelikte Sigara Ne Kadar Zararlı ?

Başlatan Emine, 12 Ocak , 2007, 20:55:36

« önceki - sonraki »

Emine

12 Ocak , 2007, 20:55:36 Son düzenlenme: 12 Ocak , 2007, 20:57:15 Emine

Gebelikte sigara tüketimi bebek ve gebelik üzerine son derecede olumsuz etkilere sahiptir.

Gebeliklerinde sigara içen gebelerde;

Eken doğum eylemi
Amnion suyunun erken gelmesi (erken membran ruptürü)
Bebeğin rahim içinde gelişme geriliği (intrauterin gelişme geriliği)
Bebeğin anne rahminde ani ölümü (intrauterin exitus)

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi)
Hipertansiyon
Plasentanın doğum öncesi ayrılması (dekolman plasenta)
Doğum sonrası bebeğin solunum sıkıntılı olması (respiratuar distres)
Prematur doğan bebeklerin akciğerlerinin gelişememesi sonucu ölümcül solunum sıkıntıları (RDS) gibi pek çok olumsuzluklara kucak açar.

Gebelik her zaman için anneliğin bir başlangıcı olarak görülmelidir. Annelik ise her zaman için "fedakarlıklar" gerektirir. Bu bilinçle hareket ederek gebelik boyunca asla sigara içmemeli ve hatta sigara içilen ortamlarda dahi bulunmamalısınız.

aynur gülşen

allah korusun..
günde 1 paket içtiğim bir dönemde, bebeğimin geleceğini öğrendiğim gün bir daha hiç içmedim. geç bile kaldığımı düşünüyorum. eğer çok önceden planlamış olsaydık en az 3-4 ay kala bırakırdım. onun sağlığı benimkinden de önemli. tanıdığım ve 9. ayın sonuna kadar sigara içen okadar çok insan var ki. herkesi duyarlılığa davet ediyorum arkadaşlar.

guguş

sarı lale

bende sigara illetinden kurtuldum hamileyken tiksinmiştim  birdaha asla içmeyeceğim  :icon_thumright:

esra_yesiloz

BEN HAMİLELİK ÖNCESİ KULLANIYODUM İNTERNETTE BEBEK SİTELERİNE FAZLA BAKMAYA BAŞLAYINCA ADETİMİNDE GÜNÜ GELİNCE BIRAKMAYA KARAR VERDİM BIRAKTIMDA AĞZIMA SÜRMEDİM BİRDAHA ŞUAN 4.5 AYLIK HAMİLEYİM HERKES BIRAKMALI EN AZINDAN BEBEK İÇİN

mia

26 Mayıs , 2007, 08:23:47 #5 Son düzenlenme: 26 Mayıs , 2007, 08:29:55 mia
Alıntı yapılan: aynur gülşen - 06 Nisan , 2007, 15:46:35
allah korusun..
günde 1 paket içtiğim bir dönemde, bebeğimin geleceğini öğrendiğim gün bir daha hiç içmedim. geç bile kaldığımı düşünüyorum. eğer çok önceden planlamış olsaydık en az 3-4 ay kala bırakırdım. onun sağlığı benimkinden de önemli. tanıdığım ve 9. ayın sonuna kadar sigara içen okadar çok insan var ki. herkesi duyarlılığa davet ediyorum arkadaşlar.
Alıntı yapılan: esra_yesiloz - 25 Mayıs , 2007, 09:53:29
BEN HAMİLELİK ÖNCESİ KULLANIYODUM İNTERNETTE BEBEK SİTELERİNE FAZLA BAKMAYA BAŞLAYINCA ADETİMİNDE GÜNÜ GELİNCE BIRAKMAYA KARAR VERDİM BIRAKTIMDA AĞZIMA SÜRMEDİM BİRDAHA ŞUAN 4.5 AYLIK HAMİLEYİM HERKES BIRAKMALI EN AZINDAN BEBEK İÇİN
Zor olduğuna eminim :flowers: :icon_thumright:  :)

tuanam

:caca:  kızlar sakın içmeyin bebeişkolarınız zapzayıf doğar bide bebek oksijensiz kalır.... aman haaa :cussing:

Almiş'inAnniş'i

bende hamile olduğumu öğrendiğim gün sigarayı bırtaktım. hiç zorluk çekmedim, çünkü o andan itibaren bebeğimden daha önemli birşey yoktu benim için  :love3:

sevda

Bende hamileliğimde bırakanlardanım eşim zaten içmiyordu artık evimize gelenler dahi dışarda içiyor sigarasız bir evde yaşıyor bebeğimiz bence her ve böyle olsunki hiçkimsenin bebeği pasif dahi olsa içici olmasın herkese sigarasız günler diliyorum.
  Birde şunu eklemek istiyorum; aman efendim hamileyken bırakayım çocuğu doğurduktan sonra devam ederim  :caca:düşüncesinde olan anneler varsa onlarada diyorumki sakın haa! Çünkü süttende geçiyor bence hazır şimdi bıraktıysanız birdaha içmiycem diyin. :aferin:

Almiş'inAnniş'i