27 Nisan , 2024, 10:58:34

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

suda doğum

Başlatan serap BİÇER, 10 Eylül , 2009, 18:43:09

« önceki - sonraki »

serap BİÇER

SUDA DOĞUM

Suda doğum çok yeni bir doğum tekniği mi?

Bilinen ilk suda doğum, 1803 yılında Fransa'da, doğumu çok uzun süren bir kadının doğumunu kolaylaştırmak amacıyla sıcak su dolu bir küvete girmesiyle gerçekleşmiş. Sıcak su içinde yatarak doğum sancılarını azaltmak, onlarca yıldır uygulanan bir klinik uygulamaydı. Fakat, bu çok kısa süreler için ve doğumun erken evrelerinde yapılmaktaydı. Daha sonraları 1970′lerde Rusya ve Fransa'da başlayan suda doğumun gerçekleşmesi akımı 1980 ve 1990′larda İngiltere, Kanada ve diğer Avrupa ülkelerinde yaygınlaştı. 1983 yılında ünlü İngiliz tıp dergisi Lancet'de yayınlanan bir makale, konunun İngiltere ve kıta Avrupa'sında birden popüler olmasına yol açtı. İngiltere'de kadın hastalıkları ve doğum biliminin en üst kuruluşu olan Royal College of Obstetricians and Gynecologists (RCOG) 1990, 1994 ve en son olarak 2001 yıllarında bu konuyla ilgili görüşlerini tıp dünyasına açıkladı.

Suda doğumun faydaları neler?

Asıl fayda, doğum sırasında annenin daha rahat ve ağrısız doğum sürecini yaşamasına yardımcı olmaktır. Suyun sıcaklığı ve kaldırma gücü nedeniyle rahme giden kan akımı artar, rahmin kasılmaları etkinleşir, artan oksijen nedeniyle ağrılar azalabilir. Su vajenin ağzını, yani bebeğin çıkış noktasını daha gevşek hale getirebilir. Bu da o bölgenin doğumda yırtılması olasılığını azaltabilir. Bebek için ise, bilimsel verilerden çok suda doğumu gerçekleştiren tıbbi personelin ve annelerin gözlemleri söz konusudur. Bu kişiler bebeğin kesenin içindeki sıvı bir ortamdan yine sıvı bir ortama doğarak daha yumuşak ve stressiz bir geçiş yaptığını ve bu bebeklerin daha az ağlayan, daha sakin bebekler olduğunu savunuyor.

Suda doğum ne kadar güvenlidir?

Bu konuda yapılmış olan en kapsamlı ve güvenilir çalışma 1999 yılında British Medical Journal adlı İngiliz tıp dergisinde yayınlandı. R. Gilbert ve P. Tookey'in yaptığı bu çalışma, 1994-96 yılları arasında İngiltere ve Galler'de gerçekleşmiş olan 4029 suda doğumu kapsamaktaydı. Bu çalışmaya göre, o yıllarda yapılan her bin doğumdan altısı suda doğum olarak gerçekleşmişti. Araştırmacılar suda doğan bu bebeklerin ölüm ve yeni doğan yoğun bakım ünitelerine yatırılış oranlarını, normal olarak karada doğan bebeklerin oranlarıyla karşılaştırdılar. Çıkan sonuca göre suda doğan bebeklerde görülen ölüm oranıyla karada doğan bebeklerin oranları arasında bir fark yoktu. (Her ikisi de binde 1,2-1,4 civarındaydı). Yenidoğan yoğun bakım ünitelerine yatırılma riski açısından da her iki grubun oranları aynı bulundu. Suda doğum adaylarının gebelikleri boyunca bir sorunlarının olmaması gerekir.

Kimler suda doğuramaz?

Herpes gibi genital bölgede enfeksiyonu olanlar, bebeğin başının değil poposunun rahim ağzına yakın olduğu gebelikler, çoğul gebelikler, erken doğumlar, pre-eklampsi (gebelik zehirlenmesi) veya diyabet (şeker) gibi hastalıkları olanlar, bebeğinde gelişme geriliği saptananlar, doğum sırasında bebeğin kalp atışlarında bir oksijen azlığı şüphesi doğanlar, doğumda yoğun mekonyum (bebeğin dışkısı) görüldüğü durumlarda önerilmemektedir.

Suyun sıcaklığı nasıl ayarlanmalı?

Sıcak suyun kasları gevşettiği ve ruhsal rahatlama sağladığı bilinmektedir. Bunun sonucunda rahme giden kan akımı artar ve rahmin kasılmaları daha az ağrılı olabilir. Çünkü artan kan akımıyla birlikte, rahim kaslarına giden oksijen oranı da artar. Bu, aynı zamanda rahim kasının daha iyi kasılmasına ve bu sayede doğum sürecinin daha kısa olmasına yol açabilir. Vücut ısısı olan 37 derece, suyun da ısısı olmak bakımından ideal bir derecedir. Suyun sıcaklığı doğum sırasında devamlı ölçülmeli ve hep 37 derecede kalması sağlanmalıdır.

Doğum havuzunun temizliğinin önemi nedir?

Doğum eylemi sırasında havuz suyu; amniotik sıvı (bebeğin kesesindeki sıvı), kan, idrar ve benzeri maddelerle kirlenir. Bu, hem bebeğin hem de annenin doğum sonrası enfeksiyon riskini artırabilir. Bu nedenle, havuzun suyu belli aralıklarla değiştirilmeli, havuzdaki yabancı maddeler süzgeç araçlarla çıkartılmalı ve havuz suyu enfeksiyonlara karşı korunmalıdır.

Bebek suyun altında nefes alır mı?

Normal koşullarda bebek suyun altında nefes almaz. Suyun sıcaklığı ve bebeğin başının suyun içinde olması nefes alma refleksini engeller. Soğuk ise, nefes alma refleksini körükler. Bebeğin başı sıcak suyun içinden çıkartılıp daha soğuk olan havayla temas ettiğinde nefes alma refleksi harekete geçer ve bebek nefes almaya başlar. Bebeğin suyun içinde olduğu birkaç saniye içinde bebek oksijeni tüm gebelik boyunca olduğu gibi, kordondaki anne kanı aracılığı ile alır. Bebeğin suyun altında nefes almaya çalışması ve bu nedenle ciğerlerine su kaçması, doğumda doğum kanalından geçerken oksijenlenmesini azaltıcı bir stres yaşadığı durumlarda olabilir. Bunun için bebek doğum sırasında bebek kalp monitörü ile düzenli olarak izlenmelidir.

мiŁenα.

valla ben izledim cocuk suyun altında bogulmadı enteresan ya :-\ :-\

:love9: :love7: :love9:

MELODI

Tabikide su altinda bogulmayacak göbek kordonunu kesmedigin sürece, hem o zaman bebegin anne karninda yasamasida imkansiz olurdu sonucta anne karnindada bebek su icinde degilmi ki her yazilana inanmamak lazim ben ne gördüm nede duydum suda dogum yapilirken cocugun boguldugunu eger öle bi durum olduysada göbek bagini kestilerse suyun icindeyken mümkün tabiki sonucta bilen kisiler profesyonel yardimi olmadan uygulamamakta fayda var bende suda dogum yapicam allah nasip ederse sonra nasil oldugu hakkinda size  detayli anlatirim  ;) ben almanyada yasiyorum burda hamileler icin özel kurslar var dogum sekilleri hakkinda konusurken cigerlere su kacmasi durumunu sezeryanla dogan bebekler icin duydum bebek havayi su kesesi operasyonla acildigi anda aldigi icin cigerlerine kaciyormus ve dogdugu günden itibaren 3 gün normal dogan bebeklere göre daha hizli soluk alip veriyormus

мiŁenα.

melodi sağol bilgilerin için ;)

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

»-(¯`v´¯)-»вєηιм кєη∂ι мιηιк уσℓυ υzυη мιѕαƒιяℓєяιм...уαşαмαк ιçιη єη gєçєяℓι ѕєвєρℓєяιм ∂ιℓєяιм яαввιм єη ğüzєℓ уαzıℓαяı уαzмıѕ σℓѕυη ѕιzє..»-(¯`v´¯)-»

MELODI

yardimci olabildiysem ne mutlu bana melegim  ;) selcaner bende bu soruyu hep soruyorum ama her dogum seklinin kolayligida, zorluguda,avantajida , dezavantajida var  ama mantik olarak düsünürsek eskiden sezeryan diye birseyde yoktu rabbim nasil olmasi gerektiyse o sekilde yani dogal olanini secmekte fayda var tabikide benimde doguma az kaldi  :y25:  bakalim insallah zor olmaz

мiŁenα.

ben normal doğum istiyorum acıyı çekmek bebegi hissederek dogurmak ıstıyorum...

buarada adım ayse .... :D

MELODI

Memnun oldum ayse benim adimda eda bencede o aciyi her seyi cekmeye deger bebegimin dogdunu anin her dakikasini hatirlamak istiyorum

мiŁenα.

aynen eda bende ole dusunuyorum 10+6 olduk ama daha yenı onun ıcın belkıde hıc korkmuyorum ama allah nasıp ederse o anı yasıcam...aksılık olmazsa ;D

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

Alıntı yapılan: MELODI - 13 Eylül , 2009, 14:14:04
yardimci olabildiysem ne mutlu bana melegim  ;) selcaner bende bu soruyu hep soruyorum ama her dogum seklinin kolayligida, zorluguda,avantajida , dezavantajida var  ama mantik olarak düsünürsek eskiden sezeryan diye birseyde yoktu rabbim nasil olmasi gerektiyse o sekilde yani dogal olanini secmekte fayda var tabikide benimde doguma az kaldi  :y25:  bakalim insallah zor olmaz

ne gusel ıns bebeısını hayırlısıyla elıne alırsın  :amin: :amin: :amin: :nazar:      :icon_scratch: :icon_scratch: :icon_scratch: :icon_scratch:bende ala bılcekmıyım acaba
                                »-(¯`v´¯)-»вєηιм кєη∂ι мιηιк уσℓυ υzυη мιѕαƒιяℓєяιм...уαşαмαк ιçιη єη gєçєяℓι ѕєвєρℓєяιм ∂ιℓєяιм яαввιм єη ğüzєℓ уαzıℓαяı уαzмıѕ σℓѕυη ѕιzє..»-(¯`v´¯)-»

MELODI

insallah ayse hakkinda hayirlisi olsun bende baslarda daha rahattim ama zaman yaklasinca insan bilemiyor nasil olucak nasil bir agri dayanabilirmiyim.Benim annem beni dogururken cok agri cekmis cok zor dogmusum  sanirim catisida darmis ve doktorlarin belkide düzdün tehsisi olmadi icin normal doguma cok aci cekmis benden sonrada cocuk yapmadi zaten ama herkesin farkli tabikide kimiside gayet rahat doguruveriyor  :binkybaby:

MELODI

Alıntı yapılan: selcaner6108 - 13 Eylül , 2009, 14:28:52

ne gusel ıns bebeısını hayırlısıyla elıne alırsın  :amin: :amin: :amin: :nazar:      :icon_scratch: :icon_scratch: :icon_scratch: :icon_scratch:bende ala bılcekmıyım acaba
insallah alirsin tabikide niye alamiyasin hamilesin degilmi ?

мiŁenα.

tabikide canım ama sonuçta bitiyor o acı ömrün boyunca hatırlıcan bırsey kalıyor sana dogum anın....

dr ıyı secıceksın ..bu konuda secıccı olcaksın :-\

★ღ♥ღครк๓єlєợเღ♥ღ★

Alıntı yapılan: MELODI - 13 Eylül , 2009, 14:34:39
Alıntı yapılan: selcaner6108 - 13 Eylül , 2009, 14:28:52

insallah alirsin tabikide niye alamiyasin hamilesin degilmi ?
benım olmuy beklemem lazımmıs bakalım hayırlısı  :amin: :amin:

MELODI

Ne kadar zamandir deniyorsun doktor problem yok dediyse olur insallah  :amin: bende hemen hamile kalamadim zaten biraz sabir etmek lazim