27 Nisan , 2024, 12:34:39

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

TERAVİH NAMAZI

Başlatan = - =SeLSeBiL= - =, 21 Ağustos , 2009, 11:54:17

« önceki - sonraki »

= - =SeLSeBiL= - =

"Teravih" kelimesi Arapça, "Terviha"nın çoğuludur ve "oturmak, istirahat etmek'" anlamına gelmektedir. Teravih namazı her dört rekatın sonunda oturulup biraz dinlenildiği için, bu adı almıştır

Teravih namazı yirmi rek'attır. Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Ramazan ayında kılınır. Hastalık veya yolculuk sebebiyle oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnettir. Teravih namazının câmide cemaatle kılınması sünnettir ve sevabı çoktur. Evde de tek başına veya cemaatle kılınabilir. Ancak câmide kılmak daha faziletlidir. Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır." (47)

Teravih Namazının Kılınışı:

Teravih namazı yatsı namazından sonra kılınır. Yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı Ramazan ayında teravihten sonra kılınır. Teravihden önce de kılınabilir.

Yirmi rek'at olan teravih namazı her iki rek'atın sonunda selâm verilerek kılındığı gibi, dört rek'atta bir selâm verilerek de kılınır. Her iki durumda da namaza devam edilir ve yirmi rek'at tamamlanır.

Ebû Zer (r.a)'dan nakledildiğine göre, Resulullah (s.a.s) Ramazan ayının sonuna doğru bazı gecelerde ahsabına, gecenin üçte birini geçinceye kadar teravih namazını kıldırmıştır (İbn Mâce, İkametu's-Salâ, 173).

Ebû Hureyre (r.a)'nın naklettiği bir başka hadiste de Rasûlüllah (s.a.s)'in Ramazan ayında, ashabtan bir grubu, Ubey b. Kab (r.a)'ın arkasında cemaatle namaz kılarken gördü ve "Doğru yapıyorlar, yaptıkları şey ne güzeldir" diyerek tasvip ettikleri haber verilmiştir (Ebû Dâvud, İkâmetu's-Salâ, 190).

HAYAT; siz başka planlar yaparken, "başınıza gelenlerdir".  bebek istiyorum:(

= - =SeLSeBiL= - =

Teravih namazının fazileti

1.Gecede: Anasından doğduğu gündeki gibi günahlarından korunur.

2.Gecede: Kendisinin ve eğer mümin iseler ana ve babasının günahları bağışlanır.

3.Gecede: Arş altında bir melek şöyle seslenir:
                 -Amel temize çıktı  eski günahlarını bağışlar.
4.Gecede: Onun için verilecek mukafat Tevrat'ı, İncil'i, Zebur'u, Furkan'ı okuyan kimsenin           
                 sevanı kadar sevap yazılır.
5.Gecede: Yüce  ona Mescid-i haramada namaz kılanın sevabı kadar sevap ihsan   
                 eder.
6.Gecede: Yüce  ona beyti mamuru tavaf edenin sevabı kadar sevap ihsan eder her
                 taş ve kiremit dahi onun bağışlanmasını diler.
7.Gecede: Musa (a.s)'a yetişmiş  firavuna ve hamana karşı ona yardım etmiş olur.
8.Gecede: Yüce  İbrahim (a.s)'a yaptığı ihsanı onada yapar.

9.Gecede: Hz.Peygamber efendimizin ibadet ettiği gibi yüce 'a ibadet etmiş gibi olur.

10.Gecede: Allahu teala ona dünyanın ve ahiretin hayırlısını nasip eder.

11.Gecede: Ölecek olursa dünyadan anasından doğduğu gündeki gibi günahsız çıkar.

12.Gecede: Kıyamet günü öyle bir hale gelirki  yüzü ayın on dördüncü gecesindeki gibi
                   parlar.

13.Gecede: Kıyamet gününe her türlü kötülüklerden emin olarak gelir.

14.Gecede: Melekler şu şekilde onun lehine şahitlik ederek:
                  -Bu kimse teravih namazı kıldı.Bundan sonra  onu hesaba çekmez.

15.Gecede: Melekler arş ve kürsü taşıyanlar onun bağışlanması anında selat okurlar.
16.Gecede:  teala o kimse  için cehennem ateşinden kurtulduğuna dair beraat fermanı
                   yazar.
17.Gecede: Kendisine Peygamberlerin sevabına denk sevap verilir.
18.Gecede: Bir melek şöyle seslenir:
                  -Ey 'ın kulu  senden ve ana babandan razı oldu.
20.Gecede:Şehitlerin ve Salih zatların sevaplarına denk sevap verilir.

21.Gecede: Allahu teala onun için cennette nurdan bir ev kurar.

22.Gecede: Kıyamet günü her türlü gamadan ve kederden emin olur.

23.Gecede: Allahu teala onun için cennette şehir kurar.

24.Gecede: Onun için yirmi dört tane makbul dua vardır.

25.Gecede: Allahu teala ondan kabir azabını kaldırır.

26.Gecede: Allahu teala onun için kırk yıllık amel savabı verir.

27.Gecede: Allahu teala onun için sırat köprüsünü çakan şimşek gibi geçme
ihsanı yapılır.

28.Gecede: Allahu teala onun cennetteki derecesini bir kat daha arttırır.

29.Gecede: Allahu teala ona bin makbul hac sevabı ihsan eder.

30.Gecede: Allahu teala şöyle buyurur:
                   - Ey kulum cennetin meyvelerinden ye, sel sebil suyundan yıkan, kevser
                     şarabından iç, Ben senin Rabbinim sende benim kulumsun der.

Rabbim bizi afolunmuşlardan eylesin....   :amin:

..BahaR●●

ayy çok güzel mükafatları var yaaa
Rabbim bizi bağışlayanlarından eylesin..... :amin:

•·.·´¯`·.·• €ß®ULÏ •·.·´¯`·.·•

GERÇEKTEN DİNİMİZ KOLAYLIK DİNİ  SEVAP KAZANMAK ASLINDA ÇOK KOLAY

..BahaR●●

ewt ebru sana katılıorum Rabbim bize okadar kolaylık vermişki bizler nankörüz okadar
...........................

= - =SeLSeBiL= - =

EVET ÖYLE İNŞ RAMAZANI EN GÜZEL ŞEKİLDE GEÇİRİP HAKKINI VERENLERDEN OLMAYI NASİP ETSİN RABBİM

..BahaR●●

can yine cannnn

amin elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum inşallah kabul olur
can dediklerim....

burcuş

Canım teşekkürler paylaşımın için  :opucuk: :-*

DER!N

Bu yıl ne oruç tutabiliyorum ne de teravih namazı kılabiliyorum ve bu durum içimi acıtıyor, Rabbim borçlandırdığı gibi ödememizi de nasib eylesin.  :amin:

Gerçekten büyük mükafat faydalanabilenlerden oluruz inş.

Teşekkürler çok özel bir konu paylaşmışsın.