Topuklu ayakkabı hamileler için risk

Başlatan кคг๔єlєภ ♥ ♥, 13 Ağustos , 2009, 14:43:57

« önceki - sonraki »

кคг๔єlєภ ♥ ♥

Gebelik sırasında topuklu ayakkabı giyen kadınlarda eklem ağrıları ve kalıcı sakatlıklar oluşabileceği bildirildi.

Gebelik esnasında rahat giysilerin tercih edilmesi gerektiğine de değinen Doç. Dr. Ömer Tarık Yalçın, hamilelere, vücudu sıkan kot pantolon ve badileri giyilmemesini önerdiklerini sözlerine ekledi.

Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Tarık Yalçın, gebelik süresince kadınların topuklu ayakkabı giymesinin anne ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirterek, hamilelerde vücudun denge sisteminin tamamen değiştiğini kaydetti.

Gebelikte kemik ile iskelet yapısının gevşediğini ve vücudun öne doğru eğildiğini anlatan Doç. Dr. Yalçın, hamile kadınların topuklu ayakkabı giymesi durumunda esneyen kemik yapısının kalıcı rahatsızlıklara neden olabileceğini ifade etti.

Doç. Dr. Yalçın, topuklu ayakkabıların omuzdan ayaklara kadar olan kısımda kas ağrılarına neden olabileceğine dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Gebelik sırasında topuklu ayakkabı giyen kadınlarda eklem ağrıları ve kalıcı sakatlıklar oluşabilir. Topuklu ayakkabı insan anatomisine de aykırıdır. Özellikle gebelik döneminde kesinlikle topuklu ayakkabı giyilmemelidir. Yere düz basmayan ayaklar vücudun ağırlığını bele verdiğinden normal bir doğum için çalışması gereken karın kasları yerine bel kasları çalışır. Bu tür ayakkabılar, vücut ağırlığını karından daha çok bel kaslarına yüklediği için doğumu güçleştirir."

Gebelik esnasında rahat giysilerin tercih edilmesi gerektiğine de değinen Doç. Dr. Yalçın, hamilelere, vücudu sıkan kot pantolon ve badileri giyilmemesini önerdiklerini sözlerine ekledi.

мiŁenα.

ben babet gıyıyorum hem rahat hem sıklar :icon_thumright:

:love9: :love7: :love9:

iklima

Ilk aylarda giymek de mi sakincalı acaba.
Ilk aylarda giyip de bir şikayeti olan var mi kızlar
Bütün Kadınlar Melektir Aslında.

Sadece Kanatları Kırıldığında Süpürgelerine Binerler..

Hepsi Bu..!

muhribe

ilk aylarda rahim bebeğe alışma evresinde olduğu için bel ağrısı yaşar hamileler
topuklu da bu ağrıların artmasına vesile olur
bir de risk var tabi
Allah korusun ayağınız burkulsa, dengenizi kaybetseniz düşmeniz işten değil
en iyisi hamileyken düz ayakkabılar tercih etmek

bnsroni

Ben 7. Ayın sonuna kadar zaman zaman giydim.. Doğumdan beri bel ağrılarım var.. Eğildiğimde doğrulmak işkence oluyor bazen ama ben epidural olmustum onun yan etkısı olanılır zamanla gecer dedıler .. Epiduralin fayda etmediği ama yan etkisini fazasıyla hısseden ender kısılerdenım :)

iklima

Suan zaten giyemiyorum kendimi zor taşıyorum ama pek alışkın değilim
Suan babet giyiyorum tamammen de düz iyi değil diye biliyorum
Arada giysem bi yerlere giderken bişey olmaz heralde

Hepsi Bu..!

°º•✿вoɴcυĸ ɢözlüм✿•º°

giymem rahat edemem zaten cocuk olduktan sonra hayal oldu topuklu giymek  :ehi: :ehi:
:nazar: :nazar:

:nazar: :nazar:

asya81

topuklu ayakkabı okadar severdimki düz asla giymedim ta ki hamle kalana kadar sonrada çocuk oldu malum kucaktafelan rahat olmuyordu artık hep düz giyiyorum.onca ayakkabı dolabı bekliyor artıkta giyemem sanrım özel durum hariç

ponçik

Ben de haftanın 6 günü çalışan bir bayan olarak haftada 3 gün topuklu ayakkabı giyiyorum ama şimdi hem yaz mevsimi hem hamişlik dolaysıyla sandalet tarzı düz tabanlı ayakkabıları tercih ediyorum  :icon_thumright:

iklima

ben aylardir babet giyiyorum
çok nadiren o da rahat olan topuklularimdan giydim
ayagimda surukleniyorlar sanki taşıyamiyorum.
bayramda giymeyi düşünüyorum
zaten arabayla gidicegim için pek sorun olmaz heralde

Hepsi Bu..!

Lă_Tăhzen!

Kizimin hamileligdi bebekligidi derken 4 yil ara vermistim bu kis tekrar topuklulara merhaba demistim cizmelrimle ki  ayrilmak zor oldu ilk 3 ay giydim  ama cok zorladi bide goren kiziyodu vazgec hamilesin diye bakalim tekrar nezaman giyicem  :)

iklima

ay bi de öyle karışmiyolar mi sinir oluyorum ben 4 aydir toplasam 5 kere giymemisimdir oda özel bi yere eşimle giderken onda bile karışan oldu benim aklım yok sanki

Hepsi Bu..!

ยรlคภ๓คz göภlüm

ben de günlük hayatta hep düz ayakkabı , işyerinde bazen topuklu giyiyorum... ilk aylarda daha sık giyiyordum ama dolapta yedek babetlerim vardı işleri yoğun olduğunda babet giyiyordum

iklima

babet rahat güzel insani yormuyor ama uzun süre yürüyunce babetlerle de alt taban ince oldugu için rahatsiz ediyor bi süre sonra insani

Hepsi Bu..!

Bluegirl

Bekarken topuksuz giymezdim ama şimdi topuklu giyemiyorum  :-\
Hamileyken ve doğumdan sonra hep babet yada spor giydim
iki çocuktan sonra unuttum topukluyla şıkıdık şıkıdık yürümeyi
bayramda şık olsun diye giyeyim dedim ayağımı kırıyordum az kalsın  :ehi: