KOLİK

Başlatan bilgideposu1982, 01 Nisan , 2009, 16:48:10

« önceki - sonraki »

handan

asu gün dolduracaksın canım. 
sürekli sallayarak, ritmik seslerle ve masajla avutacaksın bebişi gün geçene kadar.
bu bi süreç ve bitecek.
ben öykünün bacaklarını bisiklet çevirir gibi karnına çekerek masaj yapıyordum günde 10 kere her altını açmamda. sonra bacakları karnındayken popo deliğini parmaklarımla aralıyordum ve çoğu kez osurtup kakasını yaptırıyordum. daha sonra bi saatte olsa susuyordu.
ne ilacı kullanırsan kullan sadece ilk kullandığında azcık fayda edecektir ve daha sonra etmeyecektir.
ister sabsimplex, nurharweys, zinco, metsil, babuline, v.b. hiç biri devamlı kullanımda fayda etmiyo.
sabır dile....
bebişe önce masaj yap gaz yerinden oynasın sonra  parmaklarına popo deliğini arala. dene işte.
ama zamanı gelmeden bu dertten kurtulamayacaksın. vade doldur.

bilgideposu1982

handancım haklısın galiba bunlarda gececek biraz önce tv tekinde bi cocuk gördüm hastalıgının caresi yok muş oturup agladım allah çözümsüz dert vermesin
BEBİŞİM BENİM HERŞEYİM

handan

amin canım amin  :amin:
allah dermansız dert vermesin  :amin:
geçici sorunlaR bunlar.
zamanı gelince hepsi bitecek buna inan.
o zaman daha güçlü hissediyorsun kendini  :icon_thumright:

ben sabırla yaşıyorum, yoksa inan öykü çekilecek çocuk değil yeme konusunda.
benim ki de bi süreç ve bitecek ....
buna inananarak yaşayabiliyorum.  :y25:

bilgideposu1982

haklısın galiba handancım kaan dünyaya geldigi ilk 2 saat cok mutlu ve huzurluydum sonraları bana kabus oldu ve nekadar daha dayana bilirim bilmiyorum ama umarım güzel ve şirin günlerini biran önce yaşarım öykü adı üstünde işte başlı başına bir yapıt, onun sayesinde edindigin bilgilerle kitap yaza bilirsin inanki okadar cok şey yaşıyor ve ögreniyorki insan şaşırıp kalıyorsun
BEBİŞİM BENİM HERŞEYİM

bilgideposu1982

bişey daha soracam rota aşısı yaptırdınızmı bu özel aşı ancak yan etkileri varmış dogrumu yaptırıp yaptırmamada kararsızım
BEBİŞİM BENİM HERŞEYİM

handan

Alıntı yapılan: bilgideposu1982 - 03 Nisan , 2009, 02:24:50
bişey daha soracam rota aşısı yaptırdınızmı bu özel aşı ancak yan etkileri varmış dogrumu yaptırıp yaptırmamada kararsızım
rota aşısı hakkında açılmış sayfamız var aslında ordan takip edersen daha çok bilgi edinirsin ama kısaca anlatiiim;
rota aşısını ben yaptırdım. ewet özel bi aşı ve 2 doz yapılıyor ilk 6 ay içerisinde.
önceden aşı normal olarak bacaktan vurularak yapılıyormuş, o aşının çok yan etkisi varmış.
şimdi değişti ROTARİX denen rota virüsü aşısı artık ağızdan veriliyor ve hiç bir yan etkisi yok.
maddi durumun elveriyorsa bence yaptır  :icon_thumright:

bilgideposu1982

sagol handancım yarın götürüp dr vurdurayım bari
BEBİŞİM BENİM HERŞEYİM

bilgideposu1982

06 Nisan , 2009, 16:05:38 #22 Son düzenlenme: 06 Nisan , 2009, 16:07:17 bilgideposu1982
 06.04.2009 16:04

Bebeklerde Gaz Sancısı ( Kolik )
Diyelim ki, ilk defa anne baba oldunuz, bebeğinizle birlikte hastaneden eve döndünüz. Yenidoğan bebeğiniz , annesini emip günün büyük bölümünü uyuyarak geçiriyor. Siz de ne kadar şanslı olduğunuzu, bebeğinizin pek uslu olduğunu düşünüyorsunuz. Acele etmeyin! Sonra birdenbire, 2-3 hafta geçtiğinde sanki o uslu bebek gidip yerine minik bir canavar geliyor. Sevgili bebeğiniz, akşama doğru birden huysuzlanıyor, durmadan ağlamaya başlıyor. Bacaklarını karnına çekiyor, kızarıp bozarıyor, ellerini yumruk yapıyor, sanki canı çok acıyormuş gibi ağlıyor. Üstelik bu durum, haftanın çoğu günü aynı saatlerde tekrarlanıyor. İşte, bebek büyütmenin en zor dönemlerinden biriyle karşı karşıyasınız. Sağlıklı bebeklerde görülen bu tarz nedensiz ağlamalara KOLİK diyoruz. Kolik, bir hastalık değildir ve bebeğe zarar vermez. Bebeklerin yaklaşık % 10' unda görülen bir tablodur. Dış dünyaya uyum sürecinin bir parçası olarak kabul edilebilir.

Kolik Ne Kadar Sürer?
Bebek 2-3 haftalık olduğunda başlar, 4-6 haftada en yoğun döneme ulaşır, çoğunlukla 3 ayda biter.

Bebeği Doktor Görmeli mi?
Evet. Belki, pek yapacak bir şey yoktur. Ama, doktorunuz en azından bebekte başka bir sorun olmadığından emin olmak için onu muayene edecektir. Bazen; fıtık, barsak düğümlenmesi, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu gibi problemler de çok ağlamaya yol açar ve bebeğin sorunu kolik sanılabilir. Ayrıca, doktorunuz, kolik için bazı damlalar veya bitkisel çaylar önerebilir.

Kolik Neden Olur?
Koliğin nedeni bilinmiyor. Anne sütü alan bebekte annenin yediklerine allerji, mama alan bebekte mamanın içeriğine allerji, sindirim sisteminin tam olgunlaşmamış olması, artmış barsak gazı, bebeğin günlük rutinindeki değişiklikler, annenin endişesi ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Ancak, kesin bir neden saptanamamıştır.

Emziren Anne Hangi Gıdalardan Kaçınmalı?
Lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli, kuru baklagiller, inek sütü ve süt ürünleri, soğan, sarımsak, baharatlı gıdalar, kahve, çay, çikolata gibi besinler annenin diyetinden çıkarılıp bebeğin rahatlayıp rahatlamadığı gözlenebilir.

Bebeği Rahatlatmak İçin Neler Yapılabilir?
Bu konuda tek bir doğru yoktur. Her bebek, kendine özgüdür. Birini rahatlatan yöntem diğerinde hiç işe yaramayabilir. Aşağıda sıralananları deneyebilirsiniz.

Yumuşak bir battaniyeye sarma

Kucaklayıp sarılma

Ninni, şarkı söyleme

Müzik dinletme

Kucakta veya beşikte sallama

Karnına ılık yağ ile masaj yapma

Karnına ılık havlu koyma

Ilık bir banyo yaptırma

Bebek arabasında ileri geri gezdirme

Kendi arabanıza bindirip gezdirme

Emzik verme

--o--

Dr Nilüfer TOPRAKÇI
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

BEBİŞİM BENİM HERŞEYİM

bebekistiyorum

size bir ilaç tavsiye edicem ben aldım oğlum 2 aylık ne gaz sancısı nede ağlama eczaneden aldım om-x bitkisel bir şurup zararı yok denemelisiniz

handan

Alıntı yapılan: bebekistiyorum - 17 Mayıs , 2009, 23:36:23
size bir ilaç tavsiye edicem ben aldım oğlum 2 aylık ne gaz sancısı nede ağlama eczaneden aldım om-x bitkisel bir şurup zararı yok denemelisiniz

bize om-x de fayda etmemişti  :y25:

özgeberra

mrb aranıza yeni katıldım bnm kzıım 42 günlük gaz sancılarını ben 3kez falan yaşadım ama eskiler annelr neneler sağolsunlar yolunu biliyolar bnm bulduğum yol kundak yapıp karnını karnıma bastırıp hafif bir sesle ona şarkı sölemek ama hep aynı şarkı  benim uydurduğum annemin sölediği ise bir çarşafta sallamak gerçekten çok ii geliyo ben gaz sancısı için rezene ve zinco kullanıyorum faydasınıda gördüm umarım snde görürsün  allah yardımcımız olsun birde şu var sancı olunca arabaya bnip gezdirmek sallanıyoya ii geliyo  birde ılık suda masaj ama bu iki şeyi yapmak kolay değil araban olcak ve birde o acı içinde ağlarken bırakıpta ılık su hazırlamak zor tabi ama bence kundak yapıp  karnını karnına bastırark ona ninni sölemek sabırla beklemek

şevval*yağmur

arkadaşlar biz yağmur 1 aylık olduğundan beri sab simplex kullanıyoruz ama kolik kadar ağır bir durum yok bizde.eskiye göre daha iyiyiz.şimdi bizim ilk şişe bitti çok faydasını gördük ama içim rahat değildi bu ilacı kullandığım için.daha bitkisel olduğu için nurse harveys aldım bugün.kullanan ve faydasını gören varmı?
deneyimlerinizi paylaşırmısınız?
ayrıca kolikli bebekler için buzuki orhan ın bi cd si var.müzikleri bebeği rahatlatıyor.hatta kızım şimdi onu dinleyerek uyuyor.netten indirebilirsiniz.

iremmmmm

benim oglumda kolik..tam 16 .gunde basalmisti ..simdilerde rahatladi gibi  :nazar: bence dorduncu ayin sonunda tamamen gecer ins tabi..

03.06.09 dogumlu

şevval*yağmur

Alıntı yapılan: iremmmmm - 25 Eylül , 2009, 12:45:17
benim oglumda kolik..tam 16 .gunde basalmisti ..simdilerde rahatladi gibi  :nazar: bence dorduncu ayin sonunda tamamen gecer ins tabi..

03.06.09 dogumlu
inş iremcim.sen bişey kullanıyormusun?

iremmmmm

Alıntı yapılan: şevval*yağmur - 25 Eylül , 2009, 12:50:04
Alıntı yapılan: iremmmmm - 25 Eylül , 2009, 12:45:17

03.06.09 dogumlu
inş iremcim.sen bişey kullanıyormusun?
canim ilkin minimon diye bir ilac verdim dra sormadan .hic faydasini gormedim ve kestim..hep ayni saatlerde rezene verirdim hipp ..ilac kullanmayi kestim..masajlarla falan gecirmeye calistim ..tabi iyimi yaptim kotumu yaptim bilemiycem ama cok yoruldum .simdi bebegimin aglamasina bile dayanamiyorum..bir aydirda corek otu yagi veriyorum..gobegine ve ayaklarinin altina surup masaj yapiyorum onunda faydasini gordum..kolik zamani gelmeden gecmiyor cokkk yipratti beni :y25: