HADI DENENMIS BASIT TARIFLERIMIZI EKLIYELIM

Başlatan adalet, 29 Haziran , 2007, 23:00:27

« önceki - sonraki »

Almiş'inAnniş'i

bende merak ettim nagiş beğendin mi?  :muzz:
belki e beğenmezsin  ::) eh herkesin damak tadı farklı tabi  :hungry:
jbdun hayatım çok kolay bi tarif ;)

şerife Berat

bende ıspanagı dun pısırdım bugun  ıcın ama karnıbaharı yapabılırım evde var benı bekleyen koca bı karnıbahar...goruntusu cok hos umarım tadıda oyle olur razıcım ellerıne saglık

Almiş'inAnniş'i

adalet

kizlar dikat basligi degitirdim
kis geldi malum sebze tek bisirmiyoruz basit ve denenmis tarifleri paylasalim ilk bende olsun
resimler geliyor  :k06:

adalet

CIG Börek

Hamur:
1 Kg. Un
1 tatli kasigi tuz
3 su bardagi su

Böregin ici:
500 gr. Kiyma (Sigir ve kuzu karisik)
3 adet Kuru Sogan (ufak ufak dogranmis)
2 Caykasigi (zevke göre biraz fazlada olabilir)Karabiber
1 yumurta
Tuz
½ cay bardagi kadar su

Un, su ve tuz ile hamuru hazirlayin. Ilk önce 3 bardak suyun hepsini koymayin. Un aldikca, birer bardak su ile karisima baslayin. Un kati bir hamur kivami alinca, yine biraz su ilave ederek, sonunda cok sulu olmiyan yumusak ama elede yapismiyan bir hamur olana kadar bu isleme devam edin. 30 dakika üstünü örterek hamuru dinlenmeye birakin.
Hamur dinlenirken sizde böregin icini su sekilde hazirliyabilirsiniz:
Kiyma, kuru sogan, tuz, karabiber ve suyu bir kapta iyice birbirine karistirin. Hamurdan ufak ufak bezeler yapip (tahmini avcunuzun ortasi kadar olsun bezeler) oklava veya merdane ile ufak börek yufkalari yapin. Yufkayi acarken actiginiz yere ve ufak hamur bezelerinin üstüne biraz un serpinki hamur oklavaya veya merdaneye yapismasin. Hafif sulu olan, hazirladiginiz börek icinden, birer yemek kasigi büyüklügünde alarak bu yufkalarin ortasina, yaygin bir sekilde yerlestirin. Yufkalari ücgen seklinde katlayip, kenarlarini parmaklarinizla bastirip, kapatin. Bütün bu islemler bittikten sonra bolca sivi yag ile hazirladiginiz büyük bir tavada börekleri alt üst ederek kizartin.
18 Responses to "Cig Bör

[eklenti yönetici tarafından silindi]

-Butterfly-

ayhhhhh adaletttttttttttttttt  :caca: ayip yaaaaaaaaa  :violent1: ben yemicem diyorummm sen neler koyuyorsunnn  hemde taze tazeeeee  cokkkk fenasinnnn cokkkkkkkkkk  :cildir:

bendemi yapsam neeeeeee  :suclu:

canim bende  aynen senin gibi yapiyorum ama seninkiler daha kalin gorunuyor ben sanirim birazcik ince aciyorummm ama nefisssssssssssssslerrrrrrrrr  :hungry: ayhh dayanamicamm versen 1 taneeeeeeeeeeeeeee  :hungry:

elerine saglikk canimmmmmm  :opucuk:

adalet

bulgur koftesi him harika bir yemek  :hungry:

* 1 Su Bardağı ince bulgur
    * 1 adet yumurta
    * 2 çorba kaşığı tereyağı
    * 1,5 çay Kaşığı tuz
    * Aldığı kadar un

Sosu için :

* ½ çay bardağı sıvı yağ
    * 300 gr kıyma
    * 1 adet soğan
    * 2-3 adet sivri biber
    * 1 çorba kaşığı salça
    * 1 çay bardağı kaynar su
    * Sarımsaklı yoğurt

Yapılışı :

1. Bulgurun üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyip, üzeri kapatarak demlenmeye bırakın. Tereyağı, yumurta, tuz ve aldığı kadar un ekleyip yoğurun. Harçtan cevizden küçük parçalar koparıp arada elinizi ıslatarak yuvarlayın. Köfteleri kaynamış kaynar suda köfteler yukarı çıkıncaya kadar haşlayın.
   2. Teflon tavada yağ ve rondodan geçirilmiş soğan pembeleşinceye dek kavurun. Küçük doğranmış biber ve kıyma ekleyip kavurmaya devam edin. Salçayı ekleyip bir müddet daha kavurun. 1 Çay bardağı kaynar suyu ekleyip kaynayana kadar pişirip köfteleri ekleyip karıştırın.
   3. Servis tabağına sarımsaklı yoğurttan koyup, köfteleri üzerine koyarak servis yapın. Afiyet bal şeker olsun.

adalet

Alıntı yapılan: Buse & Ayberk - 24 Aralık , 2007, 22:03:41
ayhhhhh adaletttttttttttttttt  :caca: ayip yaaaaaaaaa  :violent1: ben yemicem diyorummm sen neler koyuyorsunnn  hemde taze tazeeeee  cokkkk fenasinnnn cokkkkkkkkkk  :cildir:

canim bende  aynen senin gibi yapiyorum ama seninkiler daha kalin gorunuyor ben sanirim birazcik ince aciyorummm ama nefisssssssssssssslerrrrrrrrr  :hungry: ayhh dayanamicamm versen 1 taneeeeeeeeeeeeeee  :hungry:

ayip etin kalnlari gonderiyim  :k06:

kiz ne dovuyon kendin demiyonmu can bogazdan gelir yiyin gayri  :k06:
benimki acemi isi hamur isleri hic becermem ama nefis oldu
hepsinin resmini cekmedi dedim diyecekler orduyami yaptin

adalet

cumalinin dogum gununde yaptigim iki basit salata tavuk olanina bayildim  :hungry:
buse kizmiyion demi baci resimleri ekliyom  :k06: canin ister ya

adalet

buda sarma kalanalarida yarin eklerim artik  :k06:

-Butterfly-

Alıntı yapılan: adalet - 24 Aralık , 2007, 22:08:12
Alıntı yapılan: Buse & Ayberk - 24 Aralık , 2007, 22:03:41

:y25:  himm demek kalanlari gonderiyonnnn  :(  insan yenilerini yaparim busecim der demiiii ne hayinnnnnnmissin sen yaaaaaaaaaa  :(  offff offf bu eklediklerinde pek nefisssssssss hay allah canim feci halde  istediiiiiiiiiiiiii  :tongue3: neyseki aksam misafirlige gidicez kim bilir ne guzel seyler hazirlanmistirrr ohhhhhhhhhh afiyetle yerim ben simdiiiiiiiiiiiiiii  :hungry:
ayip etin kalnlari gonderiyim  :k06:

kiz ne dovuyon kendin demiyonmu can bogazdan gelir yiyin gayri  :k06:
benimki acemi isi hamur isleri hic becermem ama nefis oldu
hepsinin resmini cekmedi dedim diyecekler orduyami yaptin

adalet

busecim butun borekler sana feda olsun kalanlar diyince yani hepsi duriyor kiz o anlamda dedim  :k06:
kim bilir sende misafirlikten neler yiyecen  :y25:banada getir olurmu montunun altina koy caktirma  :toothy10:

Tebessüm :)

adaleeeeeeet sen napıyon! yapılır mı bu gece gece :caca: heppppsine bayıldım, ama bir bulgur hasatsı olaraktan bulgurlu olan köfteye bittttim. tavuklu salatanın da tarifini istiyorum ayrıcana :hungry:

Tebessüm :)

kızlar bugün lezzetli bir çorba yaptım, beş dakikada hazırlayıp 15 dakikada pişiriyosunuz. tarifi şöyle;
1 küçük boy soğan ( ben bütün olarak koydum vakit olmadığından)
1 yemek kaşığı tereyağ( başka bir çeşit yağ da olur ama bu lezzeti yakalayabilceğinze garanti veremem)
1 tatlı kaşığı salça
1 orta boy havuç
1 su bardağı kırmızı mercimek
1er yemek kaşığı bulgur ve pirinç
tuz nane ve kimyon
göz kararı su

düdüklü tencerede tereyağ, soğan, salça ve rendelenmiş havuç birkaç dk kavrulur ve diğer bütün malzemeler eklenip birkaç dk daha kavrulur ve suyu eklenir ( yaklaşık olarak malzemenin 5-6 parmak üstüne çıkacak kadar koydum suyu) ve kapak kapatılır, fıs sesini duyduktan sonra 10 dk pişirilir.afiyet olsun :hungry: çocuklar için de çok besleyci bir çorba, tavsiye ederim..

adalet

sende bayil aysegulcum  :k06:
vallah bulgur koftesi super olmustu cumali bile yedi yemek ayiranbiri cunku herseyi yemiyor  :k06: ellerine saglik deyip durdu

aysegul verdigin corbayi bende yapiyorum cok guzel oluyor gel gorki benim koca mercimek hastasi oldugu icin icinde hic birsey istemiyor hemen anliyor sadece mercimek istiyor ama vitaminli diye bende oyle yapiyorum ben tuz yag ve salcayi koymadan kaynatiyorum erdeme ayiriyorum sonra bize katiyorum ama erdem yinede icmiyor  guzel bir corba deneyin