2009 Haziran-Temmuz- Ağustos Anneleri

Başlatan tılsım, 10 Şubat , 2009, 17:10:13

« önceki - sonraki »

su

MİNİK PRENSİM SENİ SEVİYORUM

nazan

onuda bılmıyorum :crybaby2:doktorum hıc solemedı :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2:

(gülşen)

nazan

bı oncekı gıttıgımde 15 ogustos demıstı sımdıkı gıttıgımdede 7 ayı doldurmussun dede nasıl oluyo

(gülşen)

valla bebeğim benim bile kafa karıştı allah yardımcın olsun senindediğine göre haziranda doğurman gerekiyor sen en iyisi hemen başka bi doktordan randevu al ve git derim  özelemi gidiyorsun peki

nazan

evet ozele gıdıyorum cumartesı gunu baska doktora gıdıcem bu karısık olayı ona nasıl ızah edıcem bılmıyorum bısey dıcem gecen gıttıgıme gore cok buyumus ırı olabılırmı acaba kafası bacakları falan ultrason cıktısına bakıyorumda

nazan

sızın bebıslerının boyu ne kadar kıslar kafası bacagı falan

(gülşen)

en iyisi git canım çalışıyormusun sende bizim gibi

nazan

neslihan

Ultrasonografi terimleri (kısaltmalar)
Ultrasonografi raporlarında karşılacağınız kısaltmalar ve anlamları
LMP: Aslında bir ultrasonografi terimi değildir.Son adet tarihinin ilk günü anlamına gelir ancak ultrasonografi raporlarında  bu kısaltmaya sıklıkla rastlanır.

BPD:Başın kulaklarüzerindeki bölümünden ölçülen çapı   
HC: Kafa çevresi   

AC: Karın Çevresi 

Özelikle plasenta yetmezliğinden kaynaklanan rahim içi gelişme geriliğinde ilk etkilenen ölçüm olması nedeniyle değerlidir.  Rahim içi gelişme geriliğinin iki farklı tipini ayırmada yardımcıdır.

FL: Uyluk kemiği uzunluğu   

Femur (Uyluk Kemiği) vücudumuzun en uzun kemiğidir.Dördüncü aydan itibaren bebeğinizin boyu hakkında fikir sahibi olmak için kullanılacak ölçü budur.Kabaca FL değerini 7 ile çarptığınızda bebeğinizin boyunu tahmin edebilirsiniz

HL: Humerus uzunluğu (Kolun uzun kemiği)   

Humerus omuz ile dirsek arasında kalan kolun uzun kemiğidir.Down sendromlu bebeklerin HL değerlerinin normalden daha kısa olduğunun saptanmasından sonra  gebelik ultrasonunda değerli bir ölçüm haline gelmiştir.

CRL:(Crown Rump Length)Baş-popo mesafesi.15. Gebelik haftasından önce bebeğin gelişimi  hakkında en iyi bilgi veren ölçümdür . Ense pilisi kalınlığı da bu  ölçümün yapıldığıkonumda yapılabilir

AD: Karın çapı   
OFD: Bebek başının  daha uzun olan ön-arka çapı   
EFW: Ultrasonografik ölçümlerin kullanılmasıyla tahmin edilen bebek  ağırlığı   
EDD: Ultrasonografi verilerine göre beklenen doğum tarihi   
NT: Ense pilisi kalınlığı   

AFI: Amniotik sıvı indeksi, ultrasonografi ile amniotik sıvı  miktarının  ölçülmesi için kullanılır.

RA: Kalpte sağ kulakçık
LA Kalpte Sol kulakçık
RV:Kalpte sağ karıncık
LV: Kalpte sol karıncık
AO Aort,Kalpten çıkan ana atardamar

Doppler ultrasonografi Kısaltmaları 

S:Doppler dalga şeklinin en tepe noktası.Kalbin kasılması(sistol) de damardaki kan akım hızının en yüksek olduğu nokta                                                         
D:Diastol sonu akım hızı.Kalbin gevşeme safhasının en sonunda damarda kan akım hızı                                 
A:Ortalama kan akım hızı                           
RI: Rezistans indeksi(direnç indeksi)  S-D/S formülü ile hesaplanır                                                           
PI: Pulsatilite indeksi S-D/A şeklinde hesaplanır             
S/D:sistol ve diastoldeki kan akım hızının oranı

neslihan

Ultrason resminde bu değerlerden birkaçı görünüyor.FW:Tahmini ağırlık:1990 gr.
BPD:Başının çapı:82 mm
AC:Karın çevresi:284 mm
FL:Uyluk kemiği uzunluğu:63 mm

Bebeğin asıl gelişimini uyluk kemiği uzunluğu gösteriyor.Bu uzunluğa göre ben 32+3 deydim 07.05.2009 da adet tarihime göre de 32.haftayı doldurmuştum.

Bebeğin iri olması çok büyük bir problem değil.Bunu kafana takıp üzülme.Çok çok önceden muayene edip,sezeryanlka alıcaz diycekler.Yeterki sağlıklı olsun.

Doktorlar herşeyi söylemiyorlar.Senin sorman gerek.Ama senin doktorda çok ilgisiz sanırım.En kısa zamanda beklemeksizin değiştir doktorunu nazancım

nazan

uyluk kemıgı 48.1 o zaman boyu kac tahmını

neslihan

Alıntı yapılan: nazan - 20 Mayıs , 2009, 12:47:14
uyluk kemıgı 48.1 o zaman boyu kac tahmını

Tahmini olarak bu uzunluğun 7 katı olmalı.Verdiğin değer mm dimi nazancım oda 336,70 oluyor yani 34 cm yaklaşık olarak

neslihan

Bunlar tahmini değerler,ama 7.ayda olduğunu gösterir 34 cm boyda.Ne güzel işte eğer böyleyse.Yine de bizizm söylediklerimizi en iyi işin ehli kişiler onaylar.

nazan

evet mm ben haftasına gore normalmı benım  eskı bıldıgım haftasına gore acaba 26hafta 4 gunluge gore