ADAÇAYI DÜŞÜK RİSKİNİ ARTTIRAN 4 MADDE İÇERİYOR

Başlatan (¯`°(F)(ShEkErKıZ)(F)°´¯), 06 Şubat , 2009, 19:09:11

« önceki - sonraki »

(¯`°(F)(ShEkErKıZ)(F)°´¯)

Adaçayı düşük riskini arttıran 4 madde içeriyormuş okuduğum verden aynen alıntı yapıp aktarıyorum. Gebelik planlayan ve yeni gebe olan arkadaşlar sanırım dikkatli olmamız gerekiyor bu konuda.

Adaçayı, memleketimizde son yıllarda sıkca tüketilmeye başlanmış bir çaydır. Ancak, hamile bayanların hamileliklerinin ilk üç ayında adaçayını temkinli kullanmaları gerekir. Eğer düşük tehlikesi söz konusu ise kesinlikle adaçayından uzak durmaları gerekir. Çünkü, adaçayı yaprakları, dört tane düşük yapma riskini artıran madde içermektedir. Bu maddelerin adları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Hamile bayanların hekimlerine danışmadan, kendi başlarına ilaç almaları ve yine kendi başlarına bitkisel tedavi yöntemlerini seçmeleri yanlıştır.

Tablo: Adaçayında,  hamile bayanlarda düşük yapma riskini artıran aktif maddeler
Kimyasal maddenin adı Bulunduğu kısım Miktar ppm [mg/kg]
alpha-thujone yapraklarında 200 - 10 172
beta-thujone yapraklarında 200 - 9 968
oleanolic asit yapraklarında 140 – 786
thujone yapraklarında 1 453 -12 636

Gelde Bizim Olsun Tüm Mutluluklar, Beklemeye Sabrım Gücüm Kalmadı!...

arkadaşlar ek olarak nane'de hem düşük riskini arttırıyormuş hemde emziren annelerde sütün azalmasına neden oluyormuş.

gülay t.

Şekercim teşekkürler bu güzel bilgiler için. Bu konudan muzdarip olanlar için güzel uyarılar yapmışsın.

Alıntı yapılan: gülay t. - 07 Şubat , 2009, 01:28:24
Şekercim teşekkürler bu güzel bilgiler için. Bu konudan muzdarip olanlar için güzel uyarılar yapmışsın.

evet canım bizim yaşadığımız bu sorunu yaşayan bir sürü arkadaşımız vardır. En azından tedbir olarak dikkat etmek lazım bunlara diye düşünüyorum. Ben adaçayı sevmem ve hiç içmem gerçi ama naneyi çok severim ve çoookk tüketirim.

gülay t.

Ben de pek sevmem adaçayını ama nane de mübarek herşeye yakışıyor. Taze nane hele salatada çok güzel oluyor ;D

Alıntı yapılan: gülay t. - 07 Şubat , 2009, 15:27:54
Ben de pek sevmem adaçayını ama nane de mübarek herşeye yakışıyor. Taze nane hele salatada çok güzel oluyor ;D

evet canım ben bide yayla çorbasını bol naneli severim. Birde gebelik şüphem olduğunda grip falan olduysam bol bol nane çayı içiyodum  :honk: :honk: :suclu: :suclu:

gülay t.

Tam bize göre yanii ;)  şu da varki tabi bunlar riski artıran şeyler ama bebek sıkı sıkı tutununca birşley olmuyor. Bazı tanıdıklarım anlatıyor istemedikleri bir hamilelik olunca onu düşürmek için neler yapmışlar. Yüksek yerlerden zıplamışlar falan çok komik aslında. Ama yine de düşmemiş. :ehi:

Ben şimdi hamile kalırsam çaydanlık bile kaldırmamalıyım galiba. Gerçi bir yerde okumuştum normal giden bir hamilelikte ağır kaldırmanın düşüğe sebep olma riski yokmuş. Düşecek olan bebeği de ne yapsan tutamazmışsın doktor öyle demişti. Yatsan da progesteron ilaçları alsan da bir faydası olmazmış. Ama biz artık umutluyuz inşallah tutunacak bebişler..

Alıntı yapılan: gülay t. - 07 Şubat , 2009, 16:01:07
Tam bize göre yanii ;)  şu da varki tabi bunlar riski artıran şeyler ama bebek sıkı sıkı tutununca birşley olmuyor. Bazı tanıdıklarım anlatıyor istemedikleri bir hamilelik olunca onu düşürmek için neler yapmışlar. Yüksek yerlerden zıplamışlar falan çok komik aslında. Ama yine de düşmemiş. :ehi:

Ben şimdi hamile kalırsam çaydanlık bile kaldırmamalıyım galiba. Gerçi bir yerde okumuştum normal giden bir hamilelikte ağır kaldırmanın düşüğe sebep olma riski yokmuş. Düşecek olan bebeği de ne yapsan tutamazmışsın doktor öyle demişti. Yatsan da progesteron ilaçları alsan da bir faydası olmazmış. Ama biz artık umutluyuz inşallah tutunacak bebişler..

öyle tabi cnm yiyecek ekmekleri görecek günleri varsa hiçbişey dünyaya gelmelerine engel olamaz. eczacı bi yakınım var oda 2-3 düşük yaşamıştı ve bu ilaçlarla ilgili söylediği bu tip ilaçların duracak bebeği tuttuğu yönünde yani düşecekse ne yaparsan yap faydası yok

zelis

oyle sekercim ahklisin , eskilere baksana , ne ilac vardi ne tip ne bulurlarsa onu yerlerdi , gece gunduz bag , bahce,
tarlada calisirlardi ama bir surude cocuk yaparlardi , simdi biz ugrasip duruyoruz,
Rabbimin bir bildigi vardir muhakkak.... belkide hakkimiza boyle hayirlidir ,biz sadece hayirlisini  istemeye devam edecegiz , artik gerisi Yaradanin isi...

Alıntı yapılan: zelis - 07 Şubat , 2009, 16:47:36
oyle sekercim ahklisin , eskilere baksana , ne ilac vardi ne tip ne bulurlarsa onu yerlerdi , gece gunduz bag , bahce,
tarlada calisirlardi ama bir surude cocuk yaparlardi , simdi biz ugrasip duruyoruz,
Rabbimin bir bildigi vardir muhakkak.... belkide hakkimiza boyle hayirlidir ,biz sadece hayirlisini  istemeye devam edecegiz , artik gerisi Yaradanin isi...

haklısın canım her şeyin hayırlısı allahtan

çikolatalı

ayy  şeker ben iş yerinde hep içerim ada çayını relax yapıyor insanınaneyide felaket severim hem yeşil hem de kuru olanını bol tüketirim kız iyisimi uzak dırmaya çalışayım ben

Alıntı yapılan: çikolatalı - 07 Şubat , 2009, 19:37:31
ayy  şeker ben iş yerinde hep içerim ada çayını relax yapıyor insanınaneyide felaket severim hem yeşil hem de kuru olanını bol tüketirim kız iyisimi uzak dırmaya çalışayım ben

canım tabi olacağı varsa herşey bahane ama bi yerde okudum eklemeden edemedim. Tedbirli olmakta fayda var

destina

anne olmak istiyorum

valla hepimiz seviyoz canım ama dikkat etcez artık ne yapalım o kadar uğraşıyoz bebişleri riske atmaya değmez

destina

haklısın canım söz konusu bebeğm olacaksa kendi canımı feda ederim. zaten cnımzı feda  edebileceğimizi bile bile doğuruyoruz deme düşünsene doğumda ölebilirizde ama bunu bildiğimiz halde o duyguyu illede tatmak istiyoruz.
anne olmak istiyorum