Doğumdan Sonra Adet Süreci ??

Başlatan nagihan, 02 Haziran , 2007, 19:08:11

« önceki - sonraki »

remoş

anam ben de daha adet görmedim 5 ağustosta doğum yaptım yoksam hamile miyim geneeeeeeeeeeeee  :-ooo :-oooay çıldırırımmmmmm

es.ma

Alıntı yapılan: remoş - 23 Ekim , 2009, 22:48:13
anam ben de daha adet görmedim 5 ağustosta doğum yaptım yoksam hamile miyim geneeeeeeeeeeeee  :-ooo :-oooay çıldırırımmmmmm

öyle deme kıss hayırlısı hakkımızdaa

@ssemra@

Selam arkadaşlar, bende 23 nisanda doğum yaptım, doğumdan 3 ay sonra ilk reglimi oldum, bir ay oluyorum bir ay olmuyorum, henüz düzene girmedi normal galiba bu durum.

GAMZELİM

galiba normal semra.benim lohusalıgım fazla sürdü.daha sonra 10 gün ara ile az geldi.2 3 gün sürdü.15gün sonra birdaha.derken şimdi 1 ayı geçti gelmedi.doktora gitmeyi düşünüyorum ama.

remoş

hamile olmim de önemli diil..

@ssemra@

Alıntı yapılan: GAMZELİM - 24 Ekim , 2009, 00:08:00
galiba normal semra.benim lohusalıgım fazla sürdü.daha sonra 10 gün ara ile az geldi.2 3 gün sürdü.15gün sonra birdaha.derken şimdi 1 ayı geçti gelmedi.doktora gitmeyi düşünüyorum ama.

Düzensizlik normalmiymiş doktorun cevabını yazarsan sevinirim canım.

βαlκιz

ben ocakta dogum yaptımm şubatta ilk adetimi oldum hep düzenlliii bi iki gün erken yada geç oluyo okadar  :aferin: :aferin:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

мiŁenα.

ole dogumdan 9 -10 ay sonra adet goren var ....

:love9: :love7: :love9:

Demet_dk

ben biran önce olmak istiyorum.
canımda devamlı tatlı istiyo yoksaa  :cildir:

..BahaR●●

istersen bir test yap cnm......

Demet_dk

YAĞIZIM2009

kızlar bunları öğrendiğim iyi oldu.......... süpersiniz :icon_thumright:

ester

Merhaba :wave:

Henuz dogum yapmadim ama azkaldi bu konuyu bende merak ediyordum ve arastirirken bu yaziyi buldum sizinle paylasmak istedim umarim isinize yarar . :flowers:

Doğum yaptınız ve ilk reglinizi hala olmadınız! Kaygılanmayın çünkü doğum sonrasında regl görülmesi bazı kadınlarda 6 hafta bazılarında ise 1 yıldan daha uzun sürebiliyor. Üstelik reglin gecikmesiyle birlikte hamile kalma riskiniz de artıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu emzirme bitmesine rağmen hala regl olmayanların kesinlikle doktora gitmesi gerektiğini belirtiyor.

Kadın vücudu her ay doğal bir şekilde olası bir gebelik dönemine hazırlanıyor. Kadınlar yaklaşık 35 - 40 yıl süresince rutin olarak belli zaman aralıklarında regl oluyor. Bu zaman dilimi içinde kadın ortalama olarak ayda 70 saat düzenli adet kanaması geçiriyor. Bu rutin gelişme kadın hayatının sadece iki döneminde değişiyor. Bunlardan ilki gebelik dönemi ikincisi ise emzirme dönemi. Bu dönemlerde regl kanamasının olmamasının nedeni ise hipofiz bezi. Bu bez nedeni ile beyin ve yumurtalıklar tarafından regl gelişiminin bastırılıyor.

Regl nasıl gerçekleşiyor?

Normal dönemlerde reglin nasıl gerçekleştirildiğini biliyor musunuz? İşte yanıtı: Rahim iç yüzeyinde her ay döllenmiş yumurtanın gelip yapışmasına ve buradan beslenmesi için damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşuyor. Eğer döllenme yoksa bu duvar görevini tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülüyor. Daha sonra rahimden dolayısıyla vücuttan dışarıya atılıyor. Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanmasına menstürel siklus – adet düzeni denirken; işlevini yitirerek yerini yeni oluşan yapıya bırakıp dışarıya atılan bu dokuya da adet kanı mentürasyon kanaması adı veriliyor. Adet kanaması süreci adet kanaması ve akıntısının vücut dışına atılması. Bu oldukça karışık bir süreç. Bileşik bir hormon grubu tarafından işareti verilen ve beyin tarafından kontrol edilen süreç genellikle gebelik hariç her ay gerçekleşiyor. Kadınlar yeni bir yumurtanın oluşmasından önce adet görüyorlar. Bu işlemin dört aşaması var. Bir adet döngüsü ortalama 28 gündür fakat bu kişilere göre değişiyor. Adet döngüsünün 25 –35 gün arasında olması normal kabul ediliyor. Adet döngüsü çeşitli uzunluklarda olabiliyor. Yumurtlama dönemi ile adet kanamasının gerçekleştiği günlerin arası yaklaşık 14 gün olmakla birlikte 11 ile 16 gün arası da olabiliyor.

İlk regl için zamana ihtiyaç var

Hamilelik sonrasında yeniden rutin regl kanamalarının başlaması uzun bir dinlenme ve radikal hormon değişikliği sonrasında yaşanıyor. Hormonların tekrar faaliyete geçmeleri de çok kısa bir süre içinde olmuyor.

Peki emzirmeyen kadınlarda regl kanamaları nasıl oluyor? Gebelikten sonra eğer kadın bebeğini emzirmiyorsa regl en erken 2 hafta sonra başlıyor. Ancak ilk regl genellikle düzensiz oluyor. Doğum yaptıktan itibaren ortalama 6 hafta sonra ilk yumurtlama 8 - 14 gün sonra da ilk regl başlıyor. Ancak şunu da unutmamak gerek. Doğum sonrası regl düzeni ancak 2. ya da 3. regl döneminde normale dönüyor. Kadınların yüzde 20 ile 30´unda ilk regl kanamasından önce yumurtlama olmuyor. Bazı kadınlarda ise ikinci regl dönemi çok kısa sürebiliyor. Ancak bunun için endişelenmek doğru değil. Çünkü üçüncü regl döneminde bu durum tamamen düzelebiliyor.Doç. Dr. Fıçıcıoğlu sezaryen doğum sonrası görülen adet zamanının normal doğumdan farklı olmadığını belirterek şöyle devam ediyor: "Emzirme bitmesine rağmen 1 yıldır adet olamayan kadınlarda önce gebelik testi yapılmalı. Sonrada progesteron hormonu belli süre verilerek adet görmesi sağlanmalıdır. Buna rağmen görmezse inceleme derinleştirilir."

Emzirme dönemi ilk kanamayı geciktiriyor

Bebeklerini emziren kadınların regl kanamaları emzirmeyenlere oranla daha uzun süre gecikiyor. Bunun nedeni ise bebek anneyi emdikçe göğüs uçlarının etkilenmesi ve süt yapımını sağlayan prolaktin hormonu düzeyinin yükselmesi. Bu da folikül gelişimini sağlayan hormonların salgılanmasını önlüyor. Eğer bebek düzenli bir şekilde emziriliyorsa emzirme süresince foliküller dinlenmeye çekildiğinden gebe kalma riski yüksek olmuyor. Yani eğer bebek düzenli bir şekilde günde 5 defa yaklaşık 10 dakika kadar emziriliyorsa yumurtlama bastırılıyor ve regl kanaması gecikiyor. Bilim adamları prolaktin hormonunun emzirirken serpildiğini ve bu nedenle de reglin geciktiğini düşünüyorlar.

Demet_dk

Emzirme dönemi ilk kanamayı geciktiriyor

Bebeklerini emziren kadınların regl kanamaları emzirmeyenlere oranla daha uzun süre gecikiyor. Bunun nedeni ise bebek anneyi emdikçe göğüs uçlarının etkilenmesi ve süt yapımını sağlayan prolaktin hormonu düzeyinin yükselmesi. Bu da folikül gelişimini sağlayan hormonların salgılanmasını önlüyor. Eğer bebek düzenli bir şekilde emziriliyorsa emzirme süresince foliküller dinlenmeye çekildiğinden gebe kalma riski yüksek olmuyor. Yani eğer bebek düzenli bir şekilde günde 5 defa yaklaşık 10 dakika kadar emziriliyorsa yumurtlama bastırılıyor ve regl kanaması gecikiyor. Bilim adamları prolaktin hormonunun emzirirken serpildiğini ve bu nedenle de reglin geciktiğini düşünüyorlar.

bunu paylaşman iyi oldu teşekkürler
ben hala olmadım  :dontknow:

ester

Rica ederim canim . :flowers:

Ama genede kafanizda sizi rahatsiz eden seyler oldugunda mutlaka doktorunuzlada konusun .Icinizin rahat olmasi herseyden onemli ..

Yardimci olabilmeme sevindim .
:love7: