arkadaşlar yardımcı olur musunuz özellikle tecrübeli anneler lütfennnnnnnnnnnnnn

Başlatan seyhan, 26 Kasım , 2008, 19:32:29

« önceki - sonraki »

seyhan

arkadaşlar oğluma düzenli öğünler hazırlamak istiyorum

eksiği veya afzlası varsa beni uyarın lütfen:

sabah: suda bekletilmiş peynir   haşlanmış yumurta sarısı    reçel

ara öğün saat 10:00 da meyve püresi

öğlen saat 12:00 de sebze püresi (içine 1 yemek kaşığı kıyma ilaveli)

ara öğün saat 16:00 da yoğurt

akşam 20:00 de muhallebi

(oğlum 7 aylık)

şimdiden teşekkür ediyorum :k06:

Emine

Benim kızım Ceylin 2 yaşlında 6 aylık olana kadar sadece anne sütü verdim 6 aylıktan itibaren uyguladığım planı paylaşayım.6 aylık civarıyken meyve sularına alıştıktan sonra uyguladığım plan bu
7:30 anne sütü
9-10 anne sütü
12-13 1/2 elma+1/2 muz püre veya mandalina suyu+su veya 1/2 elma+1/2 armut püre(Ceylin 6 aylıkken mart ayıydı meyveleri mevsimlik meyvelere göre düzenleyebilirsin)
15 anne sütü
18 yoğurt
20 anne sütü
22 milupa aptamil 2 ile yapılacak pirinç unlu mama (bunun yerine anne sütü ver ama gece 2 den fazla uyanırsa bunu ver demişti doktor)
Pirinçunlu mama tarifi
1 çay bardağı suyu 1 tatlı kaşığı pirinç unu ile ocakta pişir kaynadıktan sonra ılıyınca içine 2,5-3 kaşık mama ve 1-2 çay kaşığı şeker konur(Ben şekersiz yaptım hiç şeker vermedim Ceyline doktor şekersiz yiyebiliyorsa daha iyi dedi)İstersen şeker yerine mevye ezerek tatlandırabilirsin.

Bunları oturttuktan sonra 3 hafta sonra sebze çorbasına geçersin sebzelerden önce kabak,havuç,patates karışımı da olabilir ama ben patlıcan , bakla ,soğan hariç tüm sebzelerden yapıyordum.Doktorumuzun verdiği çorba tarifini yazıyorum ilk bir ay günde 1 çay bardağı 1 aydan sonra günde 1.5-2 çay bardağı verilebilir.Ben yaptığım çorbayı 2-3 gün veriyordum kalanı kendiniz içersiniz :)
Sebze Çorbası
Malzemeler:
1 orta boy Patates
1 Havuç
1 Dolmalık Biber
1 tatlı Kırmızı Biber
2 baş Brokoli
5 yaprak Ispanak
½ baş Kereviz
1 Domates
1 Kabak
Bol Maydanoz
2 adet Yeşil Fasulye veya Börülce

1 çorba kaşığı pirinç (etli veya balıklı günlerde)
1 çorba kaşığı kırmızı mercimek (tavuklu günlerde)
1 çorba kaşığı zeytinyağı

Üstünü örtecek kadar su

Yapılışı:
Bunlar düdüklü tencerede 20 dk kaynar.(Benim düdüklü tencerem olmadığından normal tencerede yarım saat pişirdim) Püre yapılır.(Ben ilk başlarda süzgeçten geçirdim 1 ay kadar sonraları blenderda püre yaptım etlere geçince)
Haftanın 2 günü çift çekilmiş yağsız kıyma , haftanın 2 günü taze balık (benim konserve ton balığı da kullandığım oldu doktor olabilir dedi), haftanın 2 günü tavuk ilave edilip sebzelere öyle pişirilir.

8. ayı bitirip 9. aya geçtiğimizde kahvaltıya başladık.İlk
kahvaltımız şöyleydi
1/4 yumurta sarısı, 40 gr labne beyniri (20 gr lık paketlerde satılıyor ben onlardan alıyordum), 1 tatlı kaşığı pekmez,1 tatlı kaşığı ezilmiş ceviz..Doktor pekmez olarak mutlaka Tariş marka verin dedi.Hepsini karıştırıp verebilirsiniz dedi ayrı ayrı yerse tabiki daha iyi olur dedi.Bir hafta sonra yumurta ve pekmez miktarı arttırılıyor yarım yumurta sarısı ve 2 tatlı kaşığı pekmez olarak.1 ay sonra da yumurtayı tam yumurta sarısı olarak arttırabilirsin.1 yaşına kadar beyazını yemesi yasak.

Bunların dışında 9 aylık olana kadar çilek ve kivi yasak meyvelerden.Sebzelerden de patlıcan ve bakla hiç verilmese daha iyi olur.Ceylin 2 yaşında daha hiç vermedik.Bunun dışında şeker ve tuz çocuklara alıştırılmaması gereken şeyler

İlk saat saat yazdığım programda sadece anne sütü olan yerlere yavaş yavaş ek gıdalar yerleştiriliyor örneğin saat 15 anne sütü öğününe çorba çorbasını içince üzerine tatlı olarak anne sütü gibi.Kahvaltı öğünü örneğin saat 9 a yerleştirilirse kahvaltı üzerine emzirirsin böylece göğüslerin sertleşmemiş olur çocukta anne sütünden kopmadan ek gıdalara alışır.Sütün azaldıkça öğün miktarını arttırarak çocuğun ek gıdalarla doymasını ve anne sütüne gereksiniminin azalmasını sağlıyorsun.

Şimdiden afiyet olsun  :hungry:

seyhan

handan

ne güsel maşallah  :nazar:
keşke bende bunların yarısı yedirebilsem  :crybaby2:
bizimkini sayıyım

6 anne sütü
10 anne sütü
13 anne sütü
16 anne sütü
19 anne sütü
22.30 anne sütü
02.30 anne sütü

:crybaby2:  :crybaby2:  :crybaby2:

seyhan

handancım kızın 9 aylık galiba
ek gıdaya başlamadın mı

kaan meyveyi çok seviyor
elma armut kiviye bayılıyo

kivi neden yasak

ben kaan doğduğundan beri bi dr gidiyorum

o herşeyi ver diyo

şeker süt fln.netten bakıyorum inek sütü 1 yaşına kadar yasak  dr ver bişey olmaz diyo

anlamadım ki ben ya

kaan da iki aydır 200 gr fln aldı hiç kilo almıyo

sabah kahvaltı  öğlen muhallebi akşam da meyve püresini yiyo da çorbalardan nefret ediyo

havuç ve patates biraz da kıymayı pişirip biraz yağ ilave ediyorum hiç yemiyo

ama geçen akşam kendimize göre baharatlı fln pırasa yapmıştım baya acıydı çok seviyoruz acıyı. onun patates ve havucundan verdik çok sevdi yedi

ben hep acı yiyorum ya sütüm acı heralde çocuk da acıya alıştı yaa :ehi:

çok yazdım galiba neyse öpüldünüz :opucuk:

aysekorkmaz

seyhancım tam bilmiyorum ama bence yumurta ve reçel ozelliklede reçel için sanki daha erken reçelde bide seker oldugu için doktorlar sekerli gidalar vermeyın anne sutunu emmez diyor

aysekorkmaz

seyhancım bende acıyı çok sever ve çok acı yerim doktora sordum sutum acı olurmu diye olmaz dedi