27 Nisan , 2024, 11:08:04

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

ROTAVİRÜS VE ROTA AŞISI

Başlatan EBRUM, 13 Ekim , 2008, 01:37:02

« önceki - sonraki »

EBRUM

ROTAVİRÜS,tüm dünyada çocuklardaki akut ishallerin en önde gelenidir.virüs,vücut dışında uzun süre yaşayabilir ve çok bulaşıcıdır.gelişmekte olan ülkelerde yüksek oranlarda rotavirüse bağlı ölüm görülmektedir. endüştrileşmiş ülkelerde nadiren ölüm sebebidir,ancak önemli oranda  ekonomik yüke sebep olur.
             ROTAVİRÜS ENFEKSİYONU NEDİR????????????????????????
ROTAVİRÜS,çocukluk çağı akut ishallerinin en sık görülen sebebidir.ülkemizde yapılan çalışmalarda da yaş grupları,kullanılan yöntem ve çalışmaların yapıldığı mevsim değişmekle rotavirüs,çocukluk çağı ishallerinde en sık görülen etken olarak bulunmuştur.rotavirüs,yaz ishallerinde en az %20'sinden,kış ishallerinin ise %60_65'inden sorumldur.
rotavirüs sıklıkla çocukların 6_24.aylarında görülür.yaklaşık 2_4 günlük kuluçka dönemi sonrasında ani ateş ve kusma ardından sayısı sayısı günde 10'a ulaşan ishal gelişir.dışkı kansız ve bol suludur.
ROTAVİRÜS  isallerinde diğer  etkenlere bağlı ishallerden daha fazla sulu ishal,bulantı,kusma,iştah kaybı,karın ağrısı ve dehidratasyon görülmektedir.rotavirüs enfeksiyonu sebebiyle hastaneye yatırılan çocukların çoğunluğunda ateş,kusma ve ishal bileşiminden oluşan bir klinik tablo görülür.
               ROTAVİRÜS ENFEKSİYONLARI NASIL TEŞHİS VE TEDAVİ EDİLİR????????????????????????????
ROTAVİRÜS ishalinin özel tanısının konulması,öel tedavi yaklaşımını değiştirmez.anck rotavirüs tanısını doğrulamak için birkaç lbaratuvar yöntemi kullanılabilir.
özel bir antivitl tedavisi yoktur.
              ROTAVİRÜS ENFEKSİYONU NASIL BULAŞIR?????????????????
VİRÜS,hastalığa dair bulgular görülmeden önce ve sonra,hastalnmış kişinin dışkısı ile etrafa yayılır.birçok kişi ishal olmadan da bu virüsü bulaştırabilir.virüs ellerde saatlerce,katı yüzeylerdegğnlerce canlı kalabilir. insan dışkısında bir haftaya kadar yaşayabilir.rotavirüs insandan insana,hastalık bulaşmış su ve yiyeceklerin içilmesi ve yenmesiyle bulaşır                 

EBRUM

AŞI 125 YTL OLUP 3.5 YADA 5.5 AYLARINDA VURULMALI GECİKMELİ TARİHLERİ BUNLARDIR

mavili

ben bugün yaptırdım 105 ytl

aşı yapılan bebeklerin %10 unda hafif ishal yapabiliyormuş
inşallah yapmaz ya kızım zaten kusuyor birde ishal olursa zayıflar

polyanna

ben gecen ay 2. dozunu da yaptırdım 115 ytl ye ve iyiki yaptırmısım gecen bi rahatsızlık gecirdik acideki dr. direkt ondan suphelendi asısını oldugunu soyleyince korkmamıza gerek kalmadı

mavili

markadan markaya fiyatımı degişiyor acaba bizimki niye 105 ytl idi acaba

neyse bende ilk dozunu yaptırdım 2. ye de var daha

handan

Alıntı yapılan: mavili - 19 Kasım , 2008, 12:55:39
markadan markaya fiyatımı degişiyor acaba bizimki niye 105 ytl idi acaba

neyse bende ilk dozunu yaptırdım 2. ye de var daha

fiyatlar eczaneden eczaneye değşiyor
burda da ana cadde üzerinde bi kaç eczane var orda diğerlerine göre herşey daha pahalı.
yasalmıdır bilmem tabi  :dontknow:

rotarix yaptırdık biz, ağızdan 2 doz. sanırım 104 ytl y di.

bi aşısı daha varmış önceden yapılan, iğneymiiş.
yan etkisi de   çok fazlaymış o yüzden yapılması önerilmiyormuş pek.

mavili

bir doktor arkadaşımla görüştüm 1 yaşından sonra yapılan su çiçegi ve hepatit a aşısı için

bunlara gerek olmadıgını yapılmasa daha iyi olacagını söyledi
hepatit 10 yılda 1 tekrarlanması gerekiyormuş 20li 30 lu yaşlarda unutulup da aşı yapılmazsa hepatit a  hastalıgına yakalanma riskinin çok fazla oldugunu ve çocukluk döneminde çok basit bir şekilde atlatılırken ileri yaşlarda ölümcül bir hastalıga bile dönüşebilecegini söyledi korktum
su çiçeginin de çocuklukta kolay atlatıldıgını ileri yaşlarda daha zor geçtigini söyledi karar verdim hepatit a ve su çiçegi yaptırmayacagım

rota ve pnömokok için yaptırılmasında fayda var dedi hele pnömokok kesinlikle unutulmaması gereken kesin yaptırılması gereken bir aşı dedi

handan

şimdi prenevar aşısı  ocaktan itibaren sağlık ocaklarında ücretsiz mi?
sağlık ocağındaki yapılacak olan pnömokok aşısının adı prenevar mı?
ocaktan itşibaren doğum izni 6 aya mı çıkıyo?

maviş bilirisin sen... arkadaşa lazım

mavili

izin hakkında hiç kimse  bişey bilmiyor handancım herkese sordum bende merakla ama kimse duymamış inşallah öyledir

evet canım saglık ocaklarında yapılacak olan prevenar yani pnömokok aynı

ben eloşa yaptırmadım onu bekliyorum ocak gelsin saglık ocagında yaptıracagız

mavili

he birde evet ücretsiz olacak devlet diger aşılar gibi karşılayacak bunuda

handan

mavili

handancım başlamış sanırım saglık ocakları prevenar aşısına

benim kızıma ayın 22 sine gün verdiler diger aşıları ile olsun diye ben aralıkta başlanıyor sandım ama diger sayfada bir arkadaş yaptırdıgını yazmış demek bu ay başlanmış

handan

mavişim,
su çiçeği?
ne zaman acaba? yapılmalı mı ?

mavili

handancım 1 yaşından sonra su  çiçegi aşı kartına baktım elanın şimdi 13 aylıkken yazmış doktor

ama başka bir doktor arkadaşım yapılmasını önermedi hepatit a aşısı var o da 1 yaşından sonra mesela onuda önermedi çocuk hastalıkları uzmanı bu arkadaş

bu aşılar belli bir süre sonra koruyuculugunu kaybedip çocuk yetişkin oldugunda hastalık ortaya çıktıgında daha zor ve uzun dönemde iyileştiklerini söyledi özellikle de hepatit a aşısı için 10 yılda 1 yapılmalı unutulmamalı unutulursa adını hatırlamadıgım riskli hatta ölümcül bir hastalıga zemin hazırlayabilecegini söyledi 20 30 yaşlarına geldiklerinde aşılarını hatırlacak olan biz yani anneleri hayatta olmayabiliriz yada bizde unutabiliriz yaptırmazlarsa kötü olurmuş ben bu yüzden su çiçegi ve hepatit a yaptırmayacagım bu hastalıklar çocukluk döneminde olursa daha çabuk ve kolay atlatılır ve dogal bagışıklıkla ömür boyu korunurlarmış

handan