27 Nisan , 2024, 19:23:48

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Oyuncaklar, PVC ve fitalat

Başlatan mia, 16 Şubat , 2007, 01:55:04

« önceki - sonraki »

mia

Arkadaşlar başka bir yere daha yazdım, buradan da paylaşmak istiyorum..
Belki de haberiniz vardır ama ben yine de bir daha söyleyeyim; yumuşak PVC malzemeler fitalat içeriyor ve sağlığa zararlı maddelerin ortama salınmasına neden oluyor. Amerika'da bu madde 1986'dan bu yana oyuncaklarda kullanılmıyor. Bizde 2005 yılında bu konu görüşülmüş, şu anki durumu nedir bilmiyorum ama ister yasaklanmış olsun ister hala serberst, yumuşak PVC'den yapılmış ürünleri satın almamak konusunda bizzat kendimiz ilave duyarlılık göstermeli ve eğer ürünün üzerinde herhangi bir bilgi yoksa ürünü satın almadan önce bu konu hakkında satıcıdan veya üreticiden bilgi almaya çalışmalıyız. İdarecilerin çeşitli ihmallerine maruz kalmış bir halkız sonuçta; bir de bebeklerimizi göz göre göre böyle şeylere maruz bırakmayalım. Risk grubunu özellikle 3 yaş altı çocuklar oluşturuyor ve diğer ülkelerin koyduğu yasaklar genellikle bu yaş grubuna yönelik olarak hazırlanmış oyuncakları ve diş kaşıyıcı gibi ürünleri kapsıyor.

Tekrar özetle söylemek gerekirse, yumuşak plastik ürünleri satın alırken PVC içermemesine dikkat etmemiz gerekiyor. PVC'nin yumuşatılması için bu zararlı katkı maddesinin ilave edilmesi gerekiyor çünkü. "Canım her tarafımız PVC ne yapabiliriz ki" demeyin sakın (bir başka sitede bir kullanıcı böyle bir yazı yazmış..) PVC'ye alternatif materyaller var onların kullanıldığı ürünleri tercih edebiliriz.

NTV'nin haberine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://www.ntvmsnbc.com/news/332086.asp

Emine

Bilgilendirme için teşekkürler miacım.Zaralı olduğunu bilmiyordum dikkat edelim madem  ::)

Almiş'inAnniş'i

nasıl anlayacağız peki o maddenin olup olmadığını  :sad1:

mia

Eğer PVC'den yapılmışsa ve yumuşaksa var demektir. PVC'den yapılıp yapılmadığını bilmenin tek yolu ise üretici beyanı. Yani bu gibi şeyleri güvenilir üreticilerden almakta fayda var (o da hangisiyse artık :icon_scratch:).

Almiş'inAnniş'i

ay işte hangisi acaba  :dontknow:
ben nuby nin diş kaşıyıcılarını aldım ama  :icon_scratch:

мiŁenα.

Hangi ürünlerde olduğunu nasıl anlicaz  :icon_scratch:

üretici beyarnamesi yoksa  :icon_scratch:

:love9: :love7: :love9:

gülay t.

Ayşecim özetle ucuz ve özellikle de çin malı plastik oyuncaklardan uzak durmak lazım. Güvenilir markaların oyuncaklarını almak ve üzerinde CE yazısının olup olmadığına dikkat etmek gerek. CE zararlı plastik içermediğini gösteriyormuş.

мiŁenα.

Ben şimdiye kadar normal oyuncak almadım hep eğitici oyuncaklar kaliteli aldım..

şimdi baktım var üstünce ce yazısı ..

sağol gülaycım :opucuk:

Demet_dk

ÇİN MALI BİRMİLYONCULARDAN ALMAMAK LAZIM HİÇBİŞEY

BİLİNEN MARKALI TERCİH ETMEK GEREK ;)

gülay t.

Alıntı yapılan: Aყşҽ_* - 30 Temmuz , 2010, 10:39:25
Ben şimdiye kadar normal oyuncak almadım hep eğitici oyuncaklar kaliteli aldım..

şimdi baktım var üstünce ce yazısı ..

sağol gülaycım :opucuk:

Rica ederim canım. :opucuk:

мiŁenα.

Mesela balon 2 yaşa kadar verilmemeliymiş çocuklara :-\

top vs plastik kanserojen madde varmış :-\

eşim bir poşet almışş eymen oynar tutmaya başlayyınca diye hepsini verdim kolu komşunun çocuklarına :-\