Maksat Muhabbet

Başlatan Emine, 17 Mayıs , 2013, 17:41:01

« önceki - sonraki »

Mavish

ay cok aaaaaaaaaaaaz.... burda dogumdan 6 hafta öncesi ayriliyorsun... sonra 1 sene parali dogum iznine ayriliyorsun... asil hakkin 3 sene... ama sadece 1 yili maas veriyorlar oda 60% ini aliyorsun... yani 100% ü almiyorsun o 1 senede...sonraki 2 sene hic bisey almiyorsun tek sigortan isliyor... 3 sene sonrada is yerine dönebiliyorsun... ayni isi yapacagina garantisi yok ama maasin garantisi var.... 3 sene önceki kazandigin maasinin aynisi devam aliyorsun...

zen_s

1 sene ne güzel bir şey ama maalesef bur da öyle değil  :-\ 
rabbim hakkımda hayırlı olana gönlümü razı eyle gönlümdekini hakkımda hayırlı eyle

FİGENN

benim arkadaşım çalışabilir raporu aldıktan sonra yıllık izin bile alamadı sanırım yasalara uygun değilmiş otomatikman doğum iznini başlatıyorlarmış

zen_s

zaten burda öyle bir şey olsa çoğu kadın bebek yapar benim bile bu kadar ertelememin sebebi çalışan kadın olmamadan kaynaklı
rabbim hakkımda hayırlı olana gönlümü razı eyle gönlümdekini hakkımda hayırlı eyle

zen_s

Alıntı yapılan: FİGENN - 28 Kasım , 2013, 11:50:16
benim arkadaşım çalışabilir raporu aldıktan sonra yıllık izin bile alamadı sanırım yasalara uygun değilmiş otomatikman doğum iznini başlatıyorlarmış
madem doktor raporlusun çalışabilirsin izin falan yok sana der gibi olmuş  ??? acaba öylemi oluyor bu izin olayları  :dontknow:

Mavish

evet zeynepcim dogru... bu hussusta gercekten birseyler degismeli...
fakat inan 1 sene iyide... 3 sene zor oluyor canim... onca zamandan sonra tekrar ayni isi yapamican.. o kadar cok ilerliyor ki teknik desen bilgisayar desen program desen... döndügünde bir affalar insan...
tabii birde maddiyat var... burda imkan var ama cogu kadin inan 1 sene sonra tekrar basliyor... cocugunu krese verip.... gecim gurbette (avrupada) cok zor ....

zen_s

elbette öyle burdada ücretsiz izin olayı var ama kimse kullanmıyor ücretli izini alınca geri dönüyorlar hemen işe herkes geçim derdinde ben ilk oğlumda çalışmıyordum 4 yaşına kadar evdeydim sonra atamam oldu bende işe başlayınca çocuk zor geldi şimdide uğraşıyoruz bakalım hayırlısı
bu arada ben yemeğe kaçar görüşürüz arkadaşlar öğleden sonra  :opucuk:

Mavish

evet canim...
oldu o zaman sana afiyet olsun görüsürüz  :hungry: :hungry: :hello:

ponçik

Figen arkadaşın için çok kötü olmuş, yıllık izin olayı biraz işyerinin insiyatifine bağlı sanırım  :icon_scratch: ama yasal hakkı yani alması lazımdı
Ben kızımda yıllık izinlerimi doğum sonrasında kullanmıştım , yani 16 haftaya 2 hafta daha eklemiştim, bir de 4 gün bayram tatili olmuştu  :muzz:
Benim eşim de Almanyada doğmuş ama ortaokula giderken kesin dönüş yapmışlar bazen annesi keşke dönmeseydik diyor imkanlardan dolayı ama ne yazık ki vatan hasreti geri getirmiş onları  :dontknow: şimdi bir çok kişi aynı imkanı bulsak da yurt dışına çıksak derdinde gercekten  ::)

Mavish

bende almanyada dogdum büyüdüm goncacim..

bence en güzelini yapmislar! inan bana... vatan gibisi yok... bunu gurbertciler ancak bilir..
artik almanyada söndü canim, türkiyenin 10-15 sene önceki haline dönüstü... hersey berbat oldu burdada imkanlar varda ... insani ama cileden cikariyorlar...aslinda hic bir yerde gecim kolay degil... hangi ülke olursa olsun.. ama en azindan herkesin ayni dili konusmasi bile bambaska! inanmicaksin belki ama benim icin gercekten öyle canim... en azindan örfü ... adeti biliyorlar... yasanilmasa bile! sen yasamak isteyince en azindan sana tip tip yakipta kinaayan olmaz... ne bileyim iste... zor mesele :) bizede is imkani olsa türkiyede... hemen döneriz! suanda onun cabasindayiz zaten... eger güzel bir is bulursak dönmeyi cok istiyoruz

Mavish

ve burda cocuk yetistirmekte daha bi zor!!! almanlarin adetleri ve dini bayramlarin icinde cok zor cocuklara bunu izah etmek ve anlatmak....

ponçik

Evet canım en zoru o maalesef aynı gelenek göreneklerin için de yaşamak çok farklı tabi  :icon_thumright:
Gerçi şimdi Türkiyede de eski bayramların tadı yok, bayramda kapı kapı dolaşan şeker toplayan çocuk kalmadı gibi birşey , artık bayram demek bir nevi tatil demek , herkes çalıştığı için- yani anne baba- bayram gelince tail yapıp dinlenme derdine düşüyor, eskisi gibi akrabaları ziyaret edeyim gibi olay nerederyse kalmadı  :dontknow:

Mavish

Alıntı yapılan: ponçik - 28 Kasım , 2013, 12:35:08
Evet canım en zoru o maalesef aynı gelenek göreneklerin için de yaşamak çok farklı tabi  :icon_thumright:
Gerçi şimdi Türkiyede de eski bayramların tadı yok, bayramda kapı kapı dolaşan şeker toplayan çocuk kalmadı gibi birşey , artık bayram demek bir nevi tatil demek , herkes çalıştığı için- yani anne baba- bayram gelince tail yapıp dinlenme derdine düşüyor, eskisi gibi akrabaları ziyaret edeyim gibi olay nerederyse kalmadı  :dontknow:

evet canim... bende fark ettim onu son bayramlarda bir kac kere türkiyedeyken... kalmadi eski tatlar...
oda sanirim artik annelerinde yogun bir sekilde calismasindan ve yil icersinde toplanmis olan yorgunluklardan kaynaklaniyor.... en azindan o günleri birlikte tatil yapabilme amaci ile degerlendiriliyor...

bide türkiyede maalesef yillik izin cok az.... en azindan burda 30 is günü...

ponçik

Benim iznim 3 hafta ama 3 haftayı aynı anda kullandırmıyorlar  :sad1:
Napalım buna da şükür deyip imknaları değerlendiriyoruz, bayram tatilleri uzun olunca da bildiğin yıllık izin modunda geçiyor artık  ;D

zen_s

Gonca sen doğumdan sonra çalışacak mısın