doğum izni

Başlatan elfo, 31 Aralık , 2012, 09:07:20

« önceki - sonraki »

elfo

8 hafta doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra olmak üzere toplamda 16 hafta olan doğum izni 24 haftaya çıkıyormuş tabi inş.  :amin: :amin: bu haberi ben görmemiştim akşam babamlar şimdi de iş yerinden bi arkadaş bahsetti. sizlerin bilgisi var mı? bi de ne zaman kesinleşecek
RABBİM! BEN SANA DUA ETMEKLE HİÇ BEDBAHT VE MAHSUN OLMADIM.

muhribe

canım bu düzenleme şu çok meşhur kürtaj ve sezeryan yasasının içinde yer alıyor
sağlık bakanlığı düzenlemeye son halini verdi
meclis şu an bütçe görüşmelerinin ardından tatilde
3 ocak'ta çalışmaya başlayacak tekrar
meclise ilk gönderilecek yasalardan biri bu
meclis gündem yoğunluğuna göre yasayı değerlendirmeye alacak
sanırım birkaç ay içinde de yasalaşacak  :icon_thumright:
ilk 4 aylık ücretli izni yine işveren, eklenen 2 ayı ise devlet karşılayacak

°•.ℓανιηуα.•°

aaa elifçim inşallah öyledir canım  :amin:

8 hafta önce 8 hafta sonra idi evet doğru. doğum öncesi iznini kullanmayıp doğum sonrasına ekleyebiliyordun. ama sadece 5 haftasını. yasal olarak doğuma 3 hafta kala istesen de istemesen de ayrılmak zorundasın.

doğum sonrasına 13 hafta kalıyor yani. ve düşünsenize bebeğiniz 3 aylıkken işe döneceksiniz  :y25:

anneler napıyo? maddi durumu iyi olan ücretsiz izin alıyo. iyi olmayan da rapor alıyo. rapor da devlete külfet nihayetinde. uzatmaları isabet olmuş  :icon_thumright:

elfo

inş. bir an önce yasalaşır da bize de nasip olur.
öznurcum 24 haftaya da çıksa nasip olursa Allah tan bi mani çıkmazsa ben yine de ücretsiz izin alacam. sırf maaş almak için  rapor hiç almamayı direkt ücretsiz izne geçmeyi düşünüyorum. en azından 1 yıl alıp bebeğim 1.5 yaşında olana kadar evde olmayı düşünüyorum. 24 hafta izin bikaç ay daha maaş almak demek oluyor bana

ZAHİR

inş doğrudur 24 haftayı dewlet karşılayacaksa bu da 6 ay eder 2 yılda ücretsi izin alcam böyle giderse hiç işe başlamadan ikinciyi düşünürüm
♥♥♥ŞÜKÜRLER OLSUN RABBÎME MELEGÎM KOLLARIMDA♥♥♥

muhribe

elifcim, özel sektör sadece 6 ay ücretsiz izin veriyor
devlette bu 2 yıl
ben özelde olduğum için 4 ay ücretli+6 ay ücretsiz kullandım
oğlum 9 aylıktı işe geri başladığımda
bence bir anne ve bebek için çok erken 9 ay ayrılmak için ama durumlar malum  :dontknow:
Allah nasip ederse 2. bebeğimde en az 2 yıl çalışmıcam
hem Yiğit'e hem de Rabbim verirse 2. bebeğime bakıcam  :amin:
ne yapın edin izninizi uzatın derim
bebek annesiyle 1 gün fazladan geçirse kardır  :amin: :love9:

elfo

betülcüm ben bu konuyu müdürümle konuşmuştum o zamanlar hamile bile değildim. adamın 3 tane oğlu var çocukları konuşulunca gözleri dolar öyle duygusal bir baba.
bi çocuğun anneye en çok ihtiyaç duyduğu zaman ilk 2 yaştır. sen ömür boyu memur olabilirsin devlete hizmet edersin ama çocuğunun ilk 2 yılı bi daha geri gelmez. devlet bu hakkı vermişse kullanabildiğin kadar kullan, evet sen gidersin işlerin aksar ama devletin işi her türlü yürür senin yapacağın işi ayşe yapar fatma yapar ama eninde sonunda yürür demişti. eğer ekonomik bir sıkıntı benzer bi huzursuzluk çıkmadığı sürece inş. baya bi izin kullanacam nasip olursa.
şu an sadece araba taksitimiz var o da mayısta bitiyor inş. mayıs zaten benim doğum tarihim.

muhribe

çok şanslısın canım, hem devlette çalıştığın hem de anlayışlı bir müdürün olduğu için
bana müdürüm ücretsiz izin hiç vermeyecekti, sana çok ihtiyacımız var vs dedi
oğlumun daha çok var dedim, gel 3 ayda anlaşalım dedi
eğer durumu zorlaştırırsanız istifa ederim dedim  :laughing7:
gözü almadığı için mecburen vermek zorunda kaldı ücretsiz iznimi
imkanım olsa en az 2-3 sene çalışmazdım ama ev kredisi ödüyoruz, mecburum eşime destek olmaya
eğer planlarımız yolunda giderse 2. bebeğe seney bu zamanlar niyetimiz var  :amin:
şimdiden o zamanlar için birikim yapıyoruz

elfo

Allah gönlünüze göre versin inş.  :amin:
aslında böyle konuşan adam ben hamile kalıp rapor almaya başladıktan sonra sanki bana biraz tavır yaptı. üstelik özelde olsam belki de aynı yaşadığın şeylere maruz kalacaktım. devlet hakkı verince kimsenin diyecek bişeyi kalmıyor.

muhribe

son gününe kadar kullan derim iznini
ben çok pişmanım oğlumu bırakmak zorunda kaldığım için, üstelik bıraktığım kişi anneannesi ama içim yine de rahat değil
şimdiki aklım olsa o eve hiç kalkışmaz, eşim ne getirirse razı olur, oğluma tam anlamıyla annelik yapardım
yine de neyim varsa oğlumun, tüm çabam onun için
ama keşkelerle yaşamak çok zor..

ยรlคภ๓คz göภlüm

24 hafta olması yetersiz ama güzel... oğlum 4 aylıkken işe başlamıştım hem ona hem de bana zor olmuştu... erkenden ek gıdayla tanıştı hala çok iştahsız bir çocuktur nedenin de erken ek gıdaya başlamak diye düşünüyorum... mamaya bile çok zor alıştı...

elfo

Alıntı yapılan: oOoTonTiNi~HaNıMoOo - 31 Aralık , 2012, 09:53:02
son gününe kadar kullan derim iznini
ben çok pişmanım oğlumu bırakmak zorunda kaldığım için, üstelik bıraktığım kişi anneannesi ama içim yine de rahat değil
şimdiki aklım olsa o eve hiç kalkışmaz, eşim ne getirirse razı olur, oğluma tam anlamıyla annelik yapardım
yine de neyim varsa oğlumun, tüm çabam onun için
ama keşkelerle yaşamak çok zor..

sen yine çok iyi bir annesin canım nasipte böyleymiş de geç.
ayşecim benzer sıkıntıları hep duyuyorum ve çevremden de görüyorum. betülün dediği gibi imkanlar yeterliyse son ana kadar izni kullanmak en doğrusu

...ŞehzadEfe...

inşallah yasa yürürlülüğe girer bebekle anne daha çok vakit geçirir

bu yasayı özel şirketlerde de uygulasalar yada sgk lı olan işyerlerine

ben efeyi 6 aylıkken bırakıp işe geldim  :-\ çok zor bir sürec oluyor anne ile çocuk arasında
Sadece filmlerde olur sanırdım böylesine büyük aşklar
Bizim seninle doğmayı bekleyen bir oğlumuz var

°•.ℓανιηуα.•°

ah kızlar ben oğlumu 4 aylıkken bırakıp işe geldim.

yine de şanslıydım,sabah 9a 10 kala evden çıkıyordum ve 12.40 ta evdeydim. hatta müdürüm çok anlayışlıydı 9.30 ları buluyordu çoğu zaman gidişim,son derste de herkes derse girdiğinde ben çıkıyodum 12 gibi.

ama yine de ondan 1 dakika ayrı kalmak bile yetiyordu...

nescafe

günaydın kızlarr benm de bugün iznimin ilk günü.doktorlar çalışmanı tavsiye etmiyorum ama sen bilirsin dediler. ben de riske atamadım ve 5 haftayı aktaramadan izne ayrıldım inşallah bu yasa bir an önce çıkar da benm de işime yarar. bu durumda merak ettiğim 12 önce 12 sonra mı olacak acaba eğer öyle olursa ben 4 haftasını aktarabilecek miyim?neyse rabbim sağlıkla yavruma kavuşmayı nasip etsin de inşallah. ben öğretmenim ve şu an bir hayli yüklü borcumuz var o yüzden ücretsiz izin de düşünemiyorum. rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun. :amin: