28 Nisan , 2024, 18:26:47

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

psikolojimi bozacaklar

Başlatan elfo, 23 Aralık , 2012, 18:04:05

« önceki - sonraki »

elfo

nasip olursa doğumumu memlekette yapacağım. kayınvalidemler de annemler de biliyorlar bu durumu. bizim orda bebek hastaneden gelir gelmez tuzlanır bikaç saate de yıkanır..ama ben doktorum ne tavsiye ederse onu yapmak istiyorum. sanırım göbek düşmeden bebeği yıkmak uygun değil.
neyse geçen gün annemle bu konuyu konuştum. kaynanan tuzlamakla kalmayıp hem ballayıp hem de pekmezleyecekmiş dedi  :cildir: uzun süre bu konu hakkında annemle tartıştım. ben istemiyorum dedim. çok istiyorsanız kendi kendinize bal pekmez sürün dedim. neyse bu konuyu tam unutmuştum ki yine kaynanam bizimkilere demiş ki. elif doğumdan sonra hemen kendinde olmaz ya o süre içinde bebeği kundağa saralım demiş. bizi küçükken hep sarmışlar. sımsıkı sarıyorlar Allah tan hiçbirimize bişey olmamış ama doktorlar kesinlikle tavsiye etmiyor kalça çıkıklığı olur diyorlar. eğer normal doğum yaparsam eşim hemen yanımda olamayacak. eşim olsa hiçbirine izin vermez. sinirlerim bozuldu. gözümü açıp da çocuğumun poposu fırtlamış şekilde sımsıkı kundağa sarılmış görecekmişim gibime geliyor. eğer abartıyorsam lütfen söyleyin. senin psikolojin bozulmuş hormonel şeyler deyin. kalbimi bozmak istemiyorum Allah sağ salim kavuştursun da bunlar sorun değil diyorum ama elimde olmadan minicik bebeği yapış yapış ballar içinde hayal ediyorum. değil kendi çocuğum hangi bebeğe bal pekmez sürülürse yüreğim kaldırmaz. anlıyorum sevincinden yapıyor kendi kafasına göre bunlar çok sağlıklı şeyler ama elimde olmadan aşırı derecede sinirleniyorum
RABBİM! BEN SANA DUA ETMEKLE HİÇ BEDBAHT VE MAHSUN OLMADIM.

doğangüneş

ahh  bu büyükler ahh bazen iice çığırından çıkıyorlar  :cussing: :cussing:

canım haklısın şu an hamilesin ve söylenenlerden çok daha fazla etkileniyorsun

belkide hiçbirini yapmayacaklar ama söylemeleri yapmalarından beter ediyor şu an seni

düşünüyorumda en iyisi tatlı bir dille bunların lüzumsuz şeyler hatta zararlı şeyler olduğunu anlatmak

tuzlama bizde de vardır ama hani suyuna bebeğin bi tutam tuz atarlar durulanır tabii tekrardan bebek

sizinki nasıl oluyor bilemedim..

balı pekmezide hiç duymadım kundağıda şükür unutmuş bizimkiler

ama maalesef illa canımızı sıkacak bişeyler yapıyorlar

sen gönlünü ferah tut cnm hele doğsun miniğin sağ salim gerisi Allah Kerim  :love9:

bhrssyy

canım bunlar sana hamilelğinin vermiş olduğu değişimlerden oluyo.bu kadar kafana takma yapmak istedikleri şeyler cocuga zarar verecek seyler degıl ıstemedıgını belırt ama ısrar ederlerse göz ardı et sorun büyümesin birde kundağın bebeklere hiçbir zararı oldugunu dusunmuyorum ben sahsen ustune ustelık bebeklerde bı guven duygusu olusturdugundaan daha rahat uyuyorlar benımde 3 tane yegenım var hepsı de aynı sekılde buyuduler hıcbı sorunlarıda yok cok sukur doktorlar bazen fazla abartıyolar canım  :icon_thumright:

ยรlคภ๓คz göภlüm

canım bunları şimdiden kafana takma... kayınvalidem oğlumu tuzladı ama göbeği düştükten sonra küvetindeki suya biraz tuz attı  kayrayı batırıp çıkardı birkaç sn.lik bir olay... kundak da yapıldı ama yarım kundak o da sadece uyuyacağı zaman .. o zaman daha rahat uyuyordu

@@@gözde@@@

elifcim öncelikle hayırlı olsun Allah sağlıklı sıhhatli kavuştursun canım  :amin:
canım benim kızlar küvezde kaldığında çıkarken 5gün anne uyum odasında kaldım ozaman bebeğimin yanına gittiğimde kapının ucundan gördüm beni dışarda beklettiler bebeğimi hemşire ablası yıkıyodu ki benimkinin göbeği düşmüştü ama sonra diğer göbeği düşmemiş bebişide yıkadılar.. göbeği düşmemiiş bebek yıkanmaz diye biliyodum  dedim.. evet biz ailelere önermiyoruz yıkamayı çünkü hemen tuzluyolar sonrada göbek enfeksiyon falan kapıyo dedi..sende söylersin kayınvaldengile enfeksiyon riski olur diye.. tabiki en iyisini doktorun bilir kayınvaldenlerden biri varken doktorunla bu konuyu konuş ki onlarda duysun  :director:  pekmezle balıda ilk defa duydum  :dontknow: ne acelesi var tuzlamanın.. sen hiç bunlarla falan kafanı yorma hamişliğin tadını çıkar  :love9:

elfo

aslında hepimiz tuzlandık kundaklandık  hamd olsun hiçbirimiz ölmedik sakat da kalmadık. ama bizim orda suya tuz atma şeklinde olmaz hastaneden getirilen bebeğin her bir tarafına bolca tuz sürülür hatta gözlerine bile. bikaç saat öyle bekletilir.
psikolojim demekki çok bozuldu ya da hassaslaştı. dün kardeşim aradı abla rüyamda bebeğin doğmuştu ona acıbiber turşusu suyu verdik bi içti sorma dedi. uzun uzun buna üzüldüm. gariban zavallı bişey ne versen yiyecek içecek sana muhtaç yani diye düşündüm  :-\

elfo

Alıntı yapılan: @@@gözde@@@ - 23 Aralık , 2012, 18:27:20
elifcim öncelikle hayırlı olsun Allah sağlıklı sıhhatli kavuştursun canım  :amin:
canım benim kızlar küvezde kaldığında çıkarken 5gün anne uyum odasında kaldım ozaman bebeğimin yanına gittiğimde kapının ucundan gördüm beni dışarda beklettiler bebeğimi hemşire ablası yıkıyodu ki benimkinin göbeği düşmüştü ama sonra diğer göbeği düşmemiş bebişide yıkadılar.. göbeği düşmemiiş bebek yıkanmaz diye biliyodum  dedim.. evet biz ailelere önermiyoruz yıkamayı çünkü hemen tuzluyolar sonrada göbek enfeksiyon falan kapıyo dedi..sende söylersin kayınvaldengile enfeksiyon riski olur diye.. tabiki en iyisini doktorun bilir kayınvaldenlerden biri varken doktorunla bu konuyu konuş ki onlarda duysun  :director:  pekmezle balıda ilk defa duydum  :dontknow: ne acelesi var tuzlamanın.. sen hiç bunlarla falan kafanı yorma hamişliğin tadını çıkar  :love9:

hoşgeldin tubacım teşekkür ederim. aslında bunlara kafa yormak için çok erken. eğer büyüklerden böyle şeyler duymasaydım hayatta tuzlamak vs konusu aklıma gelmezdi. zaten henüz erken 19. haftadayız. tuzlamaktan ballamaktan önce doğumdur, sağlık sıhhattir önceliğim ama maalesef bunlara da kafa yormaya başladım. bana göre kendi tecrübesini doktordan üstün görür büyükler o yüzden hiç zahmet etmek istemiyorum canım.

@Melek Yüzlüm@

canım burda böle bir konu açılmış kesinlikle tuzlama bebegi tuzlamışlar çocuk tuzdan yanmış ve böbrekleri iflas etmiş hatta bulayımm benn birrr

elfo

Alıntı yapılan: @MelekYüzlüm@ - 23 Aralık , 2012, 18:36:39
canım burda böle bir konu açılmış kesinlikle tuzlama bebegi tuzlamışlar çocuk tuzdan yanmış ve böbrekleri iflas etmiş hatta bulayımm benn birrr

bekliyorum canım  :cildir:

Balböceği

Canım bebek senin bebeğin değil mı ?? Kim ne derse desin sen olmaz yapamazsınız dedikten sonra kimse in konuşmaya hakkı yok!  :cildir:

Şimdi bunları düşünme doğuma yakın insan gibi anlatırsın sonra kötü oluruz de.  :icon_thumright:

elfo

okudum canım sağol. iyiki bu konuyu sizlere danışmışım  :opucuk:
edacım ben de onu diyorum kendisi 4 tane doğurmuş. bundan önce de 2 tane torunu olmuş. elinden 6 çocuk geçmiş. bunu da bana bıraksın. ya varya bebeğin önce sağlıkla sıhhatle doğmasıdır temennim ağzımdan kötü bişey çıkmasından korkuyorum.  :cildir:

ayy

elifim kızlarında dediği gibi şuan bunları düşünme doğuma yakın kalp kkırmadan anlatmaya çalışırsın.....(ki ben bunları deseler izin vermem tabi bana karışmazlar o yüzden rahat konuşuyorda olabilirim) aslında göbek düştükten sonra yıkama suyuna azcık tuz atarlar bu sakıncalı değil ama öyle aman aman tuzlamak zararlı diye düşünüyorum...
pekmezi bilmiyorum ama balı yengemde duymuş ve diğer yengemimin kızcesi dogduguna çok hafif bal sürmüş parmagına yanağın hatta kutusunun üstüne ama azcık neymiş ballı olurmuş...9 aylık oldu biz onu ismiyle değil ballı diye seviyoruz hakaten çok ballı sıpa...

eşimin kuzeninin 9 aylık bebeği hastalanınca babannesi sen acıyı ekşiyi tuzu karıştır bebeğin sırtına sür neymiş öksürüğünü kesermiş :violent1: :violent1: :violent1: :violent1:koca bebek o acı ciğerlerini mahvetmiş kaybetmişler ..çok acı  :violent1: :violent1: :violent1: :violent1: :violent1:
Allah akıl versin :violent1: :violent1: :violent1:

ikna edemezsen abartıya kaçmadan göbek düşünce azcık müsade edersin kuzum korkma..
ama şu kundaga karşıyım dr lar bangır bangır bağrıyor kalça çıkıgı oluyor yapmayın diye...evet bizde öyle kundaklanmışız ama su zamanda öyle değiştiki herşey kuzularda herseyden etkilenebiliyor..ben ona izn vermem ama çok sıkı olmamakla beaber hafif sarılabilir diye düşünüyorummmm :opucuk: :opucuk: :opucuk:

bhrssyy

:caca: acı ekşi tuz mu ben onu bal ile karabiber diye biliyorum hakikaten faydası oluyor ama buunu ilk defa duydum yazık yavrucağa ya  :caca: :caca:

mavişim80

canım hamilelikten kaynaklanıyor bukadar düşünüpte kendini sitrese sakın sokma üzülüyorum bu okuduklarımı düşündükce
tuzlamaktan zarar gelmez
varıpta saatlerce tuzlu suda tutacakları yok batırıp cıkarmak sadece mesele
kundağıda uyurken yani rahat uyusun diye yapılır okadar