10 Mayıs , 2024, 01:09:02

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Bugün Ne Pişireceksiniz?

Başlatan jbdun, 06 Şubat , 2007, 14:44:09

« önceki - sonraki »

Lă_Tăhzen!

enazından turkıye sınırları içerisindesin canımm gerçii  anne babadan ayrı kal 1 saatlık mesafe olsun yıne gurbet yıne gurbet

✿گสЯเ_ќĮż✿

Alıntı yapılan: nazo-58 - 01 Eylül , 2011, 14:29:27
antalyadayım :crybaby2:

ÜZÜLME CANIM YALNIZ DEĞİLSİN.BİZLERDE GURBETTEYİZ  :honk:
MESELA BENİM AİLEM ADANADA BEN SİVASTAYIM :'(

Kalem eğri dilli; mürekkep siyah yüzlü; kağıt iki yüzlü!

Şimdi kalkıp arzuhalimi yazmaya kimi mahrem kılayım?

nazo-58

Alıntı yapılan: Lă_Tăhzen! - 01 Eylül , 2011, 14:31:21
enazından turkıye sınırları içerisindesin canımm gerçii  anne babadan ayrı kal 1 saatlık mesafe olsun yıne gurbet yıne gurbet

evet annem hep derdi yanımda olsan ne degişirki kızım kapıdan cıktınmı orasıda gurbet alıcaksın derdi...alışcam ama cok zor:-(RABBIM yokluklarını göstermesin..derler ya canları sag olsun yel essin kokuları gelsin..dayanırım inş:-(
Alıntı yapılan: ✿گสЯเ_ќĮż✿ - 01 Eylül , 2011, 14:32:15
Alıntı yapılan: nazo-58 - 01 Eylül , 2011, 14:29:27
antalyadayım :crybaby2:

ÜZÜLME CANIM YALNIZ DEĞİLSİN.BİZLERDE GURBETTEYİZ  :honk:
MESELA BENİM AİLEM ADANADA BEN SİVASTAYIM :'(

sende benim memleketimdesin demek..çok özledim sivası:-(

✿گสЯเ_ќĮż✿

NAZCIM DAHA ÇOK YENİSİN.ZAMANLA ALIŞIRSIN. :opucuk:
ASLINDA ALIŞILMIYOR MECBUREN ALIŞMAK ZORUNDA KALIYORSUN.  :-\
ELDEN BİRŞEY GELMİYOR ÇÜNKİ,YA BU DEVEYİ GÜDECEN YADA BU DİYARDAN GİDECEN MİSALİ BİZİMKİSİ  :'(
AY BENDE NE ZOR GÜNLER GEÇİRMİŞTİM İLK EVLENİP AYRILDIĞIMDA
SÜREKLİ AĞLARDIM.ANNEMİN SESİNİ,BABAMIN SESİNİ,KIZ KARDEŞİMİN SESİNİ DUYUNCA KOPARDIM YAA.  :crybaby2: TELEFONDA KONUŞMAYA BİLE HASRET KALMIŞTIM.
AĞLAMAKTAN KONUŞAMIYORDUK  :crybaby2: :crybaby2: İLK 1 YIL ÇOK ZORDU BENİM İÇİN  :crybaby2:
SÜREKLİ DÜĞÜN CD.Mİ İZLERDİM AĞLARDIM.AİLEME OLAN HASRETİMİ ÖZLEMİMİ ÖYLELİKLE DİNDİRMEYE ÇALIŞIR KENDİMİ KANDIRIRDIM. :'( :'( AAHH AHH ÇOK ZORMUŞ GURBETLİK :'(
ALLAHIM BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN ANALARIMIZI,BABALARIMIZI,KARDEŞLERİMİZİ KISACA TÜM SEVDİKLERİMİZİ.  :amin:
HEPİMİZİN YUVASINADA HUZUR MUTLULUK VERSİN.  :amin: :amin:

Kalem eğri dilli; mürekkep siyah yüzlü; kağıt iki yüzlü!

Şimdi kalkıp arzuhalimi yazmaya kimi mahrem kılayım?

Balböceği

ahh naz'cim yaa gurbetlik zor sen tr'nin icindesin ben cok uzakta..
yurtdisindayim evleneli 2 sene 3 ay olacak  gidemedim.. 25 gun sonra gidecemmm insallah  :amin:
mecbur alisiyorsun isteee .... allah yardimcimiz olsun..  :amin:

nazo-58

AMİN..RABBİM saglık versin korusun hepsini...Bende suan senin gibiyim ✿گสЯเ_ќĮż✿ ama alışıcam inş... :crybaby2:

Sanada hayırlı yolculuklar  ßăʟßöƈεğἶ inş kazasız belasız kavusursun annene ve tüm özlediklerine :amin:..Darısıda biz özleyenlere inş..:) :flowers:

gökkusağı

bende gurbettekilerdenim kızlar gerçekten çok zor evlenip yuvadan uçunca insan daha çok anlıyor ana babanın kıymetini  :y25: :y25: :y25:
Nakşediyor yüreğime ilahi bir kudret.!
..diyor ki;
Eyy kul'um.!
imtihan'ın RABBiN.!...için,
Sabret.! ♥

AyNi

patlıcan yemeği
cacık
bulgur pilavı...

bana kalsa bugün hiç yapmayacaktım ama yarın kaytarmak benim için daha karlı olacak  :k06: :k06: yarın gezmeye gitcez, sonrasınra eşimi dışarıda yemek için ikna ederim

Lă_Tăhzen!

ŞEHRİYE ÇORBASI
KURU FASULYE
PİLAV

Balböceği

Alıntı yapılan: nazo-58 - 01 Eylül , 2011, 14:59:56
AMİN..RABBİM saglık versin korusun hepsini...Bende suan senin gibiyim ✿گสЯเ_ќĮż✿ ama alışıcam inş... :crybaby2:

Sanada hayırlı yolculuklar  ßăʟßöƈεğἶ inş kazasız belasız kavusursun annene ve tüm özlediklerine :amin:..Darısıda biz özleyenlere inş..:) :flowers:

insallah  :amin:

miray

Tavuklu patates yemeği
pilav
cacik
kadayıf tatlısı

Demet_dk

banu_fth

madımak ne kııızz  :icon_scratch:

bugun taze fasulye
bulgur pilavı
ezogelın corbası

bunlar var bızdede  :k06:

nazo-58

Alıntı yapılan: eylül_üm - 02 Eylül , 2011, 15:17:20
madımak ne kııızz  :icon_scratch:

bugun taze fasulye
bulgur pilavı
ezogelın corbası

bunlar var bızdede  :k06:
bugün yemekte,patlıcan yemegi,cacık ve pilav var:)

MADIMAK sivasta ve bazı bölgelerde yetişen bi bitki..yemeği cok güzel oluyor..cok özledim yemeği:-(

Bahar aylarında doğada sıkça rastlanan 'Madımak'

otu, şeker hastalığından böbrek taşına kadar birçok hastalığa iyi geliyor.

'Madımak'ın doğranmış ve kurutulmuş yumrusundan hazırlanan çay, mide ve bağırsak hastalıklarıyla dizanteriye karşı antiseptik olarak kullanılıyor.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOP) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Koç, "Yabancı otlarla sağlıklı yaşam" adlı kitabında, özellikle Tokat, Sivas, Yozgat ve bölgesinde sıkça rastlanan madımak otunun özelliklerine dikkati çekti.

Kitapta yer alan bilgilere göre, madımağın "drog" denen yumrusundan hazırlanan çay, mide ve bağırsak hastalıklarıyla dizanteriye karşı antiseptik olarak kullanılıyor. Madımağın doğranmış ve kurutulmuş yumrusundan hazırlanan çayın, karın ağrısının giderilmesinde, ishal ve iltihaplara karşı etkili olduğu biliniyor. Çok yıllık, otsu bir bitki olan, bahar aylarında yağan yağmurla ortaya çıkan madımak, şeker hastalığı ve böbrek taşı rahatsızlığına da iyi geliyor. Adına türküler yazılan, yemeği, konservesi yapılan madımağın tozundan hazırlanan merhem yaraların iyileşmesinde kullanılıyor. Halk dilinde keçimemesi, kuşekmeği ve söğüt otu olarak bilinen madımak, genelde köylü kadınlar tarafından toplanarak satışa sunuluyor.

Madımak Oylum OylumSivas-Fahri Karaoğlan-Nida Tüfekçi

Madımak Oylum Oylum
Geliyor Civan Da Boylum
Civan Boylum Gelirse
Şen Olur Benim De Gönlüm

Oy Madımak Teke Tüke Sakalı
Oy Madımak Evelik Yemlik
Oy Madımak Guşguşu Yemlik Oy Madımak

Madımak Bişer Oldu
Tencerem Taşar Oldu
Günde Yediğim Şamarlar
Bir İken Beşer Oldu

Oy Madımak Evelik Yemlik

Madımak Biçim Biçim
Ölüyom Senin De İçin
Madımak Toplar İken
Başımdan Düştü Çitim

Oy Madımak Evelik Yemlik

YAPILIŞI:

Madımaklar seçilip ince ince kıyılır.(robotta çektiklerini duymuştum.)Bir tencerede haşlanır.İçerisine bulgur eklenir.Bir tavada doğranmış yeşil soğan,kuru soğan,arzuya göre sucuk,pastırma biraz yağda kızartılır.Varsa biraz çemen eklenip karıştırılır.Madımakların üzerine eklenip karıştırılır.Biraz daha pişirilir.Yoğurt ile servis yapılır.Afiyet olsun.(Bulabilirseniz soğanın yerine köremen otunun kurusunu kullanmalısınız.)

NOT:Kuru madımak ılık suda bekletilir.Sonra avucumuzda suları sıkılarak alınır.Bir tencereye biraz kaynamış su ile konur.Haşlanınca yukarıdaki işlem aynı şekilde yapılarak pişirilir.

KONYALI

salçalı biftek
pilav
cacık yada salata karar veremedım henuz