12 Mayıs , 2024, 18:10:45

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Bugün Ne Pişireceksiniz?

Başlatan jbdun, 06 Şubat , 2007, 14:44:09

« önceki - sonraki »

Balböceği

Alıntı yapılan: •♥•SİBEL•♥• - 02 Kasım , 2010, 19:53:43
Alıntı yapılan: angel81 - 02 Kasım , 2010, 19:50:10
hingel: ginkal: haluj: manti

bunlarin yapilislari hemen hemen ayni. yani kati hamuru acip istedigin sekillerde kesip icine patates ya da kiyma filan koyacaksin. suda haslayacaksin sos ya da yogurt dokeceksik voila  ;D ne kadar basit anlattim dimi  :k06:
:ehi: :ehi: :ehi: BENIM GIBI HAMUR ACMASINI BILMEYENE ÇOK GUZEL TARIF ETTIN ANGEL ARKADASIM HEMENN YAPARIM  :ehi: :ehi:
Benim annemde yapar cok degisik sekil balik sirti gibi  :k06: :k06:

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

Alıntı yapılan: ღÖmRüMღ - 02 Kasım , 2010, 19:57:14

bunlarin yapilislari hemen hemen ayni. yani kati hamuru acip istedigin sekillerde kesip icine patates ya da kiyma filan koyacaksin. suda haslayacaksin sos ya da yogurt dokeceksik voila  ;D ne kadar basit anlattim dimi  :k06:
:ehi: :ehi: :ehi: BENIM GIBI HAMUR ACMASINI BILMEYENE ÇOK GUZEL TARIF ETTIN ANGEL ARKADASIM HEMENN YAPARIM  :ehi: :ehi:
AYY ÇOK MERAK ETTIM NETTEN TARIFI BULAYIM ANNEME YAPTIRACAM ANNEM GUZEL ACAR HAMUR  :hungry: :hungry:
SIVASLILAR YAPAR DEMI..KOMSUM VAR SIVASLI SORAYIM ONA

Balböceği

Alıntı yapılan: •♥•SİBEL•♥• - 02 Kasım , 2010, 20:00:32
Alıntı yapılan: ღÖmRüMღ - 02 Kasım , 2010, 19:57:14

AYY ÇOK MERAK ETTIM NETTEN TARIFI BULAYIM ANNEME YAPTIRACAM ANNEM GUZEL ACAR HAMUR  :hungry: :hungry:
SIVASLILAR YAPAR DEMI..KOMSUM VAR SIVASLI SORAYIM ONA
Normal mantilik hamur yapiyorsun hingel diyorlar ama hambalda deriz
hamuru aciyorsun bardakla seklini veriyorsun icine patates koyuyorsun ... anam dur tarifi buldum  :ehi: :ehi:

Balböceği

Hambal diğer adıyla Hingel, Sivas Yöresine ait enfes lezzetlerden birisidir. Dışı yumuşacık içi patatesli baharatlı harçla dolu yoğurtlu ve salçalı sos eşliğinde servis edilen ve ayrıca bol tereyağı kokusuyla iştahları açan hamurlu bir tarif. Okuyucularımızdan Ender DÖNMEZin tarifini paylaştığı bu yöresel yemeği hazırlayarak iftar sofralarınızı ziyafete dönüştürebilirsiniz.

Malzemeler
•    1 adet yumurta
•    Tuz
•    Su
•    Un
İçi İçin
•    4-5 adet patates
•    1 adet kuru soğan
•    Kırmızı toz biber
•    Karabiber
•    Nane
Sosu İçin
•    Sarımsak
•    Yoğurt
•    Salça
•    Tereyağı
•    Kırmızı toz biber
•    Karabiber
Yapılışı
Un, tuz, su ve yumurtayı karıştırıp mantı hamuru gibi sert bir hamur elde edene kadar yoğurun. Haşlanmış patatesleri ezin. Soğanları küçük doğrayıp sıvıyağda kavurun. Üzerine nane, kırmızı toz biber ve karabiberle birlikte patatesi ekleyip kavurun. Kavurduktan sonra soğumaya bırakın. Hamuru mantı hamuru gibi açın ve büyük kareler kesin. Ortalarına patatesli harçtan koyup iki ucunu birleştirip boşluk kalmayacak şekilde katlayın. Patateslerin pime esnasında dışarıya çıkmaması için hamurlarınızın uçlarını çatal yardımıyla iyice kapatın. Ocağa koyduğunuz suyunuz kaynayınca tuzunu ekleyin. Ardından hazırladığınız mantıları ekleyin. Hamurlar dişinize sert gelmeyecek şekilde pişene kadar bekleyin. Pişen mantılarınızı servis tabağına alın. Bir kasede yoğurt ve dövülmüş sarımsağı karıştırın.Sarımsaklı bu yoğurdu mantınızın üzerine dökün. Tereyağını tavada eritin salçayı bu yağda çok az su, karabiber ve kırmızı toz biber ile soteleyin. Mantınızın üzerine dökün ve servis edin.

derbeder

Sibel hamur hiccc mi acamiyorsun? yaneh cok ince olmuyor bu hamurda ondan soruyorum. manti hamurunu acabiliyorsan bunuda acabilirsin.

ben boyle yapiyorum canim benim. bardakla kesip icine patates koyup kenarlarini catalla bastirdim. bunlarida bir kac zaman once yapmistim.

Uploaded with ImageShack.us

seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

Balböceği

Alıntı yapılan: angel81 - 02 Kasım , 2010, 20:27:43
Sibel hamur hiccc mi acamiyorsun? yaneh cok ince olmuyor bu hamurda ondan soruyorum. manti hamurunu acabiliyorsan bunuda acabilirsin.

ben boyle yapiyorum canim benim. bardakla kesip icine patates koyup kenarlarini catalla bastirdim. bunlarida bir kac zaman once yapmistim.

off harika gozukuyor ellerine saglik  :hungry: :hungry: :hungry:

bu catalla verdigin seklin bidegisini annem eliyle yapiyor balik sirti gibi

derbeder

ben oyle beceremiyorum edacim  :laughing7: boyle idare ediyorum. o sekilde resmen bir san'at icra ediyorlar bence.

Balböceği

Alıntı yapılan: angel81 - 02 Kasım , 2010, 20:59:38
ben oyle beceremiyorum edacim  :laughing7: boyle idare ediyorum. o sekilde resmen bir san'at icra ediyorlar bence.
Cok guzel gozkuyor valla iyi beceriyorsun  :D

ben bile yapmiyorum  :k06:

derbeder

hamuru esim yoguruyor ben aciyorum dolduruyorum :D yari yariya yaneh  :tongue3: annem bize hamur isini filan ogretmisti, ilerde ne olur ne olmaz diye  :k06:

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

Alıntı yapılan: angel81 - 02 Kasım , 2010, 20:27:43

canım çokkk teşekkur ederım  :opucuk: en yakın zamnda deneyecem..degısık tatları yemeklerı çok sevıyorum ...sagol canım tekrardan  :flowers: :flowers: :flowers:

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

♥ღвüşяαღ♥

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

derbeder

bisey degil sibelcim  :flowers:

hamileler kusura bakmasinlar bi zahmet  :honk:

DİLVİN

çiğer kavurcam akşama kocam  :toothy10: :toothy10:

bende yanına ayran   ;)

çalışan bi bayan olarak ancak bu kadar yapabiliyorum

çiğeride akşamdam temızledım

eşim benden önce gelecek o yapcak  :toothy10: :toothy10: :toothy10:

***********************************************************************************
İnsanların konuşmayı bilecek kadar akıllı, susmayı bilecek kadar zeki olmamaları ne büyük bir talihsizlik