GİZLİ ATEŞE DİKKAT

Başlatan _nilgun_, 27 Haziran , 2012, 19:10:21

« önceki - sonraki »

_nilgun_

Biraz önce çok kötü bir haber aldım kızlar. Kuzenimin 1.5 yaşındaki kızı 2 gündür yoğun bakımdaymış ve bugün vefat etmiş..

Ufaklığa hastalandığı gün aşı yapılmış. Aşı yapıldığı günün gecesi annesi uyanıp çocuğu kontrol ederken bi bakmış mosmor,kalp atışı yok, sonra ambulansta geri döndürmüşler ama beyni yarım saat oksijensiz kalmış malesef. Çocuğun ateşi yükselip havale geçirmiş. Gizli ateş olduğu içinde aile farkedememiş.

Gizli ateş konusunda çok fazla bilgi sahibi değilim ama paylaşmak istedim. Ben daha önce böyle bir şey duymamıştım, en azından benim gibi duymayanlar varsa araştırıp bilgi sahibi olur.

burcum

ALLAH rahmet eylesin :amin: :y25: ALLAH annesine sabır versin :amin:
ben duymuştum çok kötü bir durum ALLAH ım korusun :amin:

serserim

aman yarabbimmm Allah sabırlar versin ailesine ben tam anlamıyla bilmiyorum gilzi ateşi ama kalbinde birşey olmasın yavrucağın ay Allah ım tüm yavruları koru başınız sağolsun canım :amin: :amin: :amin: :amin: :amin: :amin:

fıstık

allah rahmet eylesin  :amin:  ailesine sabır versin  :amin: :amin: :amin:

_nilgun_

Allah kimsenin başına vermesin. Hepimizin bebişlerini korusun.

ยรlคภ๓คz göภlüm

Allah ailesine sabır versin... gizli ateşten bende de var... çocukken sık havale geçiriyormuşum... ateşim dışa vurmuyor...  durumumu bildiğim için ateşim 36,5 olduğunda  ateş düşürücü alıyorum...

Bluegirl

:y25:  :y25: off kötü oldum sabah sabah allah rahmet eylesin sabır versin ailesine   :amin:
Nasıl yani şimdi hastaykenmi aşı yapmışlar  :dontknow:

_nilgun_

Hastayken aşı yapılmamış. Aşı yapıldıktan sonra gece ateşi çıkmış, gizli ateş olduğu için aile farketmemiş ve çocuk havale geçirmiş :(

mavişim80

ay duydum cok üzüldüm canım .allah rahmet eğlesin kuzum yazık ya ufacık yasında kıyamam cok zor bir duurm rabbim anasına babasına sabır versin.cok dikkatli olmak gerekir nerden bilsin aile gizli ateş oldugunu...bunlar kualgımıza küpe olsun

Balböceği

aman Allah'ım. Çok üzüldüm
:crybaby2:
Vah benim yavrucuguma allah ailesine sabr versin.

Mekanı cennet oldu.

Başınız sağolsun

laracroftt

vah yavrum yazık allah ana babasına sabır versın... Ben gızlı ates dıye bısey duymadım ama ateslı ve atessız havale var onu bılıyorum. Gızlı ates dedıgınız atessız havale olmasın? Rabbım herkesın melegını korusun Allahım sen esırge,sen gozet,sen koru yarabbım...allah kımseye evlat acısı yasatmasın
:amin: 

Dilara Ebrar

aaaaaaaay allahım rahmet eylesin ya rabbi.ablamın sıpalarındada var gizli ateş.dışı soğukken içinden yanıyor yavru.doktorun birine sordum peki biz bunu nasıl anlarız nasıl belirti verir diye ben öle bişi duymadım dedi geçti adam yaaa  :tongue3: :tongue3: :tongue3: :tongue3: :tongue3: :tongue3: hay dedim senin doktorluğuna  :aferin: :aferin: aman allahım korusun yavrularımızı  :amin: :amin:
Allahım! Bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver...

laracroftt

kızlar netten arastırdım bu olayı bakın...

merhaba yakınımızın çocuğu geçen hafta aniden morarmış, kasılmış falan acile
götürmüşler gizli ateş, havale demişler.
ben bundan çok korkuyorum. bu gizli
ateşi nasıl anlıyacağız?havalede ne
yapmak gerekiyor?bilgi verirseniz sevinirim.

Cevaplayan: Uzm.Dr. ramazan ÖZEN Cevap: 5 ay 5 yaş arası bazı çocuklar ateşlenir ve
havale geçirir. çoğu ateşi ilk çıkarken
havale geçirir. ateşinin olduğunu aile
anlamaz veya hafif vardı, hafif
öksürüyordu gibi şeyler söylerler.
1 kere geçirende tekrarlama ihtimali artar.
kısa süreli geçirenler ve çabuk ayılanlarda
ekstra testlere ve düzenli havale ilacı
kullanmaya gerek yoktur. gizli ateş
demek elimizle bakarak değil de
dereceyle koltuk altı veya popodan ateşine bakılarak anlaşılan ateş demek.
öbür gibi gizli ateşi sadece doktor anlar
diye birşey yok. böyle bir durumda
yapılacak şey ateş düşürücü fitil atmak ve
ılık suyun altında -su yutturmadan-
çocuğun ateşini düşürmektir. çoğunda aile çocuğu apar topar koşa koşa
yetiştirmeye çalışır doğal olarak. acile
geldiğinde çoğunun havalesi durmuştur ya
da durmak üzeredir. yani korkmadan
soluk alıp vermesi normal olduktan sonra
paniklemeden fitili atılıp ılık su uygulaması yaparsa havale durur %90.
ateşli havalelerin %99.9 unda çocuğun
beyninde zarar oluşmaz.

Dilara Ebrar

bende havale geçirmişim ama allahtan beyinde bişi bıramamış  ;D ;D

o zaman şunu yapmak gerek.her anne bebeğinde farklı bi durumu anlar.böle bi zamanda ateşi bebek soğuk olsada sık sık ölçmek  :icon_thumright: :icon_thumright:  allahım sen koru ya rabbi
Allahım! Bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver...

_nilgun_

Hasta olsa da olmasa da demekki bebeğin ateşini sık sık ölçmek lazım.