bebeklerimiz için lezzetli tarifler

Başlatan izemsevi, 24 Ocak , 2012, 13:34:34

« önceki - sonraki »

muhribe

ben de dün tamamen doğal bir muhallebi yaptım, oğlum bayıla bayıla yedi.  :love9: tarifi şöyle:

bir miktar kaynayan suya
biraz elma rendesi
biraz armut rendesi
bir tane kuru kayısı ekledim. bir süre pişirdim bunları.
sonra karışımın içine biraz irmik ekledim. ocaktan alınca blenderdan geçirebilirsiniz ama ben kaşıkla ezmeyi tercih ettim. sonra içine biraz pekmez koydum.

bunu yedikten sonra kakasını da yaptı yiğit. kabızlığa iyi geliyor yani. deneyebilirsiniz hanımlar  :icon_thumright:

izemsevi

izemsevi

KAYISILI MUHALLEBİ (Favorim)
Malzemeler:
•100 ml su
•1 tatlı kaşığı pirinç unu (5 gr)
•3 ölçek devam sütü (Bebeğinizin ayına uygun olarak Aptamil 3, Aptamil Conformil 2 veya Aptamil Junior kullanabilirsiniz.)
•2 adet kayısı
Hazırlanışı:
100 ml su ile 1 tatlı kaşığı pirinçunu ağır ateşte pişirilir. Muhallebi kıvamını aldıktan sonra ocaktan indirilir ve içine 3 ölçek devam sütü eklenir. Hazırlanan muhallebi karışımına cam rendede rendelenmiş 2 adet kayısı ilave edilir.
BALKABAKLI MUHALLEBİ
Malzemeler:
•2 çorba kaşığı haşlanmış balkabağı
•100 ml balkağının haşlama suyu
•2 çorba kaşığı Aptamil Sütlü Pirinçli kaşık maması
•1 tatlı kaşığı pekmez
Hazırlanışı:
Haşlanmış balkabağı 100 ml haşlama suyu ile birlikte ezilirek karıştırılır. Üzerine 2 çorba kaşığı Aptamil Sütlü Pirinçli ilave edilir ve karıştırılır. Bebeğinizin balkabaklı leziz muhallebisi hazır.

Bebeğiniz tatlı yemeyi seviyorsa, elma suyu, üzüm suyu, pekmez gibi doğal şeker kaynakları ile bu tadı sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin mamasında şeker kullanmayın.
MEYVELİ MUHALLEBİ 2
Malzemeler:
•200 ml su
•2 tatlı kaşığı pirinç unu
•6 ölçek Devam Sütü (Bebeğinizin ayına uygun olarak Aptamil 3 veya Aptamil Conformil 2 veya Aptamil Junior kullanabilirsiniz.)
•1/2 muz veya 4 çorba kaşığı üzüm suyu
Hazırlanışı:
200 ml suyu 2 tatlı kaşığı pirinç unu ile pişirin. Ilınınca 6 ölçek devam sütü ilave ederek karıştırınız. Muhallebiniz hazır. Bu muhallebiye 1/2 muz veya 4 çorba kaşığı üzüm suyu ilave edebilirsiniz.

BU VERDİĞİM TARİFLER BENİM EN ÇOK begenerek yaptıklarım tabi kızımında beğendikleri ben tarifleri hep milupa sayfasından bakarak ama değiştirerek yapıyorum artık kahvaltısına ceviz fındık felan dövüp koyuyorum maşallah çok seviyor.

izemsevi

MEYVELİ MUHALLEBİ
•200 ml su
•2 tatlı kaşığı pirinç unu
•6 ölçek devam sütü (Bebeğinizin ayına uygun olarak Aptamil 3, Aptamil Conformil 2 veya Aptamil Junior kullanabilirsiniz.)
•Milupa Organik Kayısı Muz püresi (Ben kendim kuru kayısıyı haşlıyorum içinbede muz katıp yapıyorum. 3 tane kayısı 3-4 dilim muzdan yapabilrisn)
Hazırlanışı:
200 ml suya 2 tatlı kaşığı pirinçunu ve 1 çay kaşığı şekeri katarak pişirin. Ocak indirdikten sonra 6 ölçek devam sütü ilave edin. Bu hazırladığınız muhallebinin yarısını bebeğinizin kasesine dökün üzerine elma, armut ve şeftali gibi meyvelerden veya meyveli kavanoz mamalarından ekleyip kalan muhallebiyide üzerine dökün. Bebeğinizin meyveli muhallebisi hazır.

Dilara Ebrar

06 Mart , 2012, 15:43:20 #49 Son düzenlenme: 06 Mart , 2012, 15:46:51 Dilara Ebrar
benim oğluşum 4,5 aylık bu yüzden yedirdiğim herşeyi sadece tatma amaçlı yapıyorum.

oğlum gece(geceleri sadece 1 kez uyanıyor  :-\) ve gündüzleri 2 saate bir emiyor.bunun dışında verdiklerimi emdiği saatler arasında eşit zaman aralıklarıyla yediriyorum.

sabahtan :
-3 çay kaşığı milupanın sütlü pirinçli
-aynı ölçüde muz+elma püresi+pekmez

öğleden sonra :
-3 çay kaşığı milupanın karışık tahıllı
-3 çay kaşığı mamadan yaptığım yoğurt

geceleri hiç bişi vermiyorum 2 saate bir yine emiyor.

ama bugün öğle saatlerinde patates ve bol soğanı haşladım blendrdan geçirdim zeytinyağı ekledim ve yedirdim severekte yedi.toplam yine 3 yada 4 çay kaşığı yemiştir.

ayımız daha küçük olduğu için çokta yedirmek istemiyorum.zaten 3-4 çay kaşığı doyurmaz .doyma amaçlı deilde bağırsakları alıştırma amaçlı veriyorum.deneyimli anneler sizce bu beslenme nasıl :dontknow: :dontknow:

bu beslenmeyle günde 4 kez falan kakasını yapıyor.sanırım sindirimide alıştı bu besinlere :nazar: :nazar:
Allahım! Bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver...

Dilara Ebrar

bu arada benim oğlumda hiç su içmiyor.meyveden sonra zorla bi kaç damla ağzına damlatabiliyorum suyu.ondanda suratını ekşitiyor.ama emdiği için sanırım benden alıyor.çiş durumuda gayet iyi dolduruyor bezini.
Allahım! Bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver...

izemsevi

dilara canım bence milupanın kaşık mamalarını 6.ayından sonra vermelisin diye düşünüyorum ben ilk 6ay yarım çay bardağı yoğurt,30-40cc kadar ama bunu arttırarak vermiştim meyve suyu ve meyve suyu vermiştim birde soğan ve patates şuan ağır olur diye düşünüyorum ama tabi yinede senin tercihine kalmış

Dilara Ebrar

Alıntı yapılan: izemsevi - 07 Mart , 2012, 09:06:23
dilara canım bence milupanın kaşık mamalarını 6.ayından sonra vermelisin diye düşünüyorum ben ilk 6ay yarım çay bardağı yoğurt,30-40cc kadar ama bunu arttırarak vermiştim meyve suyu ve meyve suyu vermiştim birde soğan ve patates şuan ağır olur diye düşünüyorum ama tabi yinede senin tercihine kalmış

milupa 4 aydan sonra öneriyor bağırsakları alışsın diye ona güvenerek vermiştim.ne bilim sindirimde şimdilik bi aksaklık yok ama böle böle acaba beni emmeyi azaltırmı diyorum tek korkum bu  :icon_scratch: :icon_scratch: :dontknow:

izemsevi

dilara zaten ek gıdalara çok doyurmak amaçlı değil farklı lezzetler tattırmak için asıl 1 yaşından sonra artık sofra hayatı başlıyor ben şuan en çok sabah kahvaltısına yükleniyorum hep denirya sabah kahvaltısı altın degerindedir diye güne dinç ve enerjik başlasın diye güzel bir kahvaltı hazırlıyorum.

kızımın sabah kahvaltısı:
1 adet eti cici bebe
1tatlı kaşığı pekmez
1tatlı kaşığı labne
yarım dövülmüş ceviz
150cc conformil 2 mama
3 yemek kaşığı elmalı tahıllı kaşık maması
1 yumurta sarısı (bunu peynirle dönüşümlü veriyorum bir gün peynir bir gün y.sarısı) ve çok lezzetli yiyor

Dilara Ebrar

Alıntı yapılan: izemsevi - 08 Mart , 2012, 09:08:32
dilara zaten ek gıdalara çok doyurmak amaçlı değil farklı lezzetler tattırmak için asıl 1 yaşından sonra artık sofra hayatı başlıyor ben şuan en çok sabah kahvaltısına yükleniyorum hep denirya sabah kahvaltısı altın degerindedir diye güne dinç ve enerjik başlasın diye güzel bir kahvaltı hazırlıyorum.

1 adet eti cici bebe
1tatlı kaşığı pekmez
1tatlı kaşığı labne
yarım dövülmüş ceviz
150cc conformil 2 mama
1 yumurta sarısı (bunu peynirle dönüşümlü veriyorum bir gün peynir bir gün y.sarısı) ve çok lezzetli yiyor

kızın kaç aylıktı  :icon_scratch: :icon_scratch: ablamın bi arkadaşı emiyor diye çocuğa hiç bişi vermemiş.çocuk 1 yaşını geçmiş hala pütürlü  gıdaları yutkunamıyormuş.hemen kusuyormuş.bu yüzden bana geç kalma dedi.allah şükür emiyorda.bende nisan sonu  mayıs gibi başlıcam kahvaltıya.ama 1 yumurtanın sarısı çok deilmi yaa  :dontknow: gerçi kaç aylıksınız onu bilmiyorum  ???

muhribe

canım arkadaşının yaptığı hatayı maalesef çoğu anne yapıyor. benim eltimin de görümcemin de çocukları kocaman oldu ama hala pütürlü yiyemiyorlar. hemen boğazına diziliyor öğürüyorlar. bebekken etraflarındaki büyükler hep müdahale etmiş aman onu verme yutamaz aman şunu verme boğazına kaçar diye. şimdi çocuklar hiçbişi yemiyor. hele bi tanesi domates suyundan başka bir şey koymuyor ağzına desem yeri var. ben 6. ay itibari ile pekçok şeyi vermeye başladım. doktorumuz da kendi yediğiniz şeylerden mutlaka tattır dedi. ben de yemeklerimi az tuzlu ve az salçalı yapıyorum. her akşam yemeğinden biraz yoğurtla karıştırıp eziyorum veriyorum oğluma. öyle fazla blenderdan falan da geçirmiyorum ki pütürlü yemeye alışsın. maşallah her şeyi yiyor hem de zorlanmadan yutuyor  :nazar:

asya81

Alıntı yapılan: izemsevi - 08 Mart , 2012, 09:08:32

1 adet eti cici bebe
1tatlı kaşığı pekmez
1tatlı kaşığı labne
yarım dövülmüş ceviz
150cc conformil 2 mama
CANIM BUNLARI BİBERONAMI KOYUYORSUN KARIŞTIRIP ANLAMADIMDA

asya81

BU ARADA ARKADAŞLAR BENİM KIZIM 4 AYLIK ÖĞLEN HAVUÇ PATATES PÜRESİNE BAŞLADIK YARIM ÇAY BARDAĞI YİYOR YETERLİMİDİR

muhribe

Alıntı yapılan: asya81 - 08 Mart , 2012, 12:09:38
BU ARADA ARKADAŞLAR BENİM KIZIM 4 AYLIK ÖĞLEN HAVUÇ PATATES PÜRESİNE BAŞLADIK YARIM ÇAY BARDAĞI YİYOR YETERLİMİDİR
canım ek gıdalara ilk meyve suyuyla başlanır. öyle yaptın di mi? ardından biraz yoğurt, sonrasında sevze çorbası, ondan sonra sebze püreleri gelir. ben pürelere yiğit 6. aydayken başladım. yani doktorumuz öyle tavsiye etmişti. başlangıçta yarım bardak püre bence yeter çünkü zaten anne sütü alıyor di mi? bi de püreleri katı yapmamaya dikkat et de kabız olmasın minnak

Dilara Ebrar

evet canım bende özellikle elmayı püre gibi yapmıyorum azcık pütürlü rendeliyorum ki onunla alışsın ileride daha sert gıdalarda  (ekmek havuç gibi) zorlanmasın diye.bide bunun yanında evet bebeğin bünyesindede var mıutlaka o özellik ama arkadaşım ek gıda hiç vermedi yani tattırmadı.yeni yeni veriyor onlarda hemen kızının vucüdunda kızarıklık şişme gibi alerjiler yapıyor.şimdide bu yüzden vermiyor.kocaman çocuk oldu hala alerji yapıyor diye bişi vermiyor.

aslında bu geçiş dönemleri çok önemli.kızlar ya bide kan damlası(demir) kaka yı siyahlaştırıyor dimi.bide bunun yanında birazda galiba kabız yapıyor.oğlum kakasını günde 1 defa yapmaya başladı.önceden 3-4 kez yapardı  :dontknow: acaba büyüdüğü için olabilirmi  ??? ama demiri verdiğimden beri böle olmaya başladı :-\