Bebeklere 7. aydan itibaren balık yedirilmeli

Başlatan Lă_Tăhzen!, 08 Eylül , 2011, 21:14:32

« önceki - sonraki »

Lă_Tăhzen!

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Arslan, bebeklere 7. aydan itibaren balık yedirilmesi gerektiğini söylüyor.Prof. Dr. Arslan, balığın beyin ve göz gelişimine olumlu etkisi olduğunu belirtiyor. Yetişkinlerin özellikle de bebek ve çocukların haftada iki kez balık yemesini öneren Arslan şöyle konuşuyor: "Sindirimi kolay olduğu için 7'nci aydan itibaren bebeklere balık haşlanarak ya da püre halinde yedirilebilir. Bebek çiğnemeye alıştıktan sonra bu tür gıdaları masada yiyebilir. Balık, çok nadiren alerji yapan bir besindir. O nedenle taze balık güvenle tüketilebilir. Çocukların beslenme çantasına da haftada iki kez sandviç ekmeği içinde balık konulabilir. Balık, özellikle okul çağlarında fosfor ve mineral açısından zengin olduğu için kemik gelişimine katkı sağlar.''

Öte yandan Prof. Dr. Arslan, balığın aşırı tüketilmemesi konusunda uyarıyor. Balığın kararında tüketilmesi gerektiğini ifade eden Arslan, her şeyin fazlasının zararlı olduğunu söylüyor. Arslan, balığın yağda kızartma yerine buğulama, fırında ızgara şeklinde tüketilmesi tavsiyesinde bulunuyor.

♥♥♥gülbeşeker♥♥♥

ben emziriyorum balık yiyorum ordan faydalansın kuzum inşallah

Balböceği

Bizimki en cok tavuk seviyor evde fazla balik pisirmem hicte vermedim  :k06: :k06: :k06: :k06:

Lă_Tăhzen!

kız Allah iyiliğini versin  hakan için az da olsa al yap çocuga bol vıtamınlı tavukdan daha ıyıdır

Balböceği

derbeder

ben kendim yemiyorum, ama ilerde cocugum olursa ona yedircem. onceden alistiricam insaAllah  :amin:
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

Lă_Tăhzen!

ya bende ilk defa tavu ciğeri aldım hıc yapmadım guzel oluyormu etınki gibi acaba  tadı falan yapcam ama nasıl yapıcamı bılemedım   :dontknow:

derbeder

Alıntı yapılan: Lă_Tăhzen! - 12 Eylül , 2011, 16:07:14
ya bende ilk defa tavu ciğeri aldım hıc yapmadım guzel oluyormu etınki gibi acaba  tadı falan yapcam ama nasıl yapıcamı bılemedım   :dontknow:
evet tavuk cigeri guzel oluyor, kucukken bayilarak yerdim sonradan pek yemedim  :k06: kavurmasini yapabilirsin canim oyle kendi kendine kavur azicik yag ile. yaninada sogan ve maydonoz karisimi salata guzel olur. ekmek arasi olarak super gider.

Lă_Tăhzen!

Alıntı yapılan: derbeder - 12 Eylül , 2011, 16:12:52
evet tavuk cigeri guzel oluyor, kucukken bayilarak yerdim sonradan pek yemedim  :k06: kavurmasini yapabilirsin canim oyle kendi kendine kavur azicik yag ile. yaninada sogan ve maydonoz karisimi salata guzel olur. ekmek arasi olarak super gider.

offff harıkaaaa   :hungry:  yarın yaparım artıkkk oruclu da olcam ıftara guzel guzel yerım   :)

derbeder

Alıntı yapılan: Lă_Tăhzen! - 12 Eylül , 2011, 16:15:20

offff harıkaaaa   :hungry:  yarın yaparım artıkkk oruclu da olcam ıftara guzel guzel yerım   :)
afiyet seker olsun canim, et dot olmasin ama  :k06:

Balböceği

Oyle bir anlattinki canim istedi  :ehi:

burcum

tavuk ciğerini ben sürekli alırım çok da faydalı yürekte vardır yanında iyice temizle yıka sonra ciğerleri uzun uzun çok ince olmayacak şekilde kes bir tabağa un koy ve tuz koy karıştır sonra ciğerleri yürekleri at güzelce unla tava da kızart enfes oluyor ben bayılıyorum daha dün yedim ama bugün kanıma girdin gene alıcam :ehi: buarada yap sıçrıyor baya bilgine önlem olarak yer birşeyler ser ben gazete seriyorum :icon_thumright:

Lă_Tăhzen!

ooo coktannn  yaptıımm yedımmm benn tavuk cıgerınıı  :k06:

1.gun sote yapıp ekmek arası yaptım esım yoktu

2.gunde yıne patates kızartıp sote yapıp kucuk guveslere koydum ustune kasar fırına verdım

eşim nefret eder cıgerden bayıldımm benım cıgerlere harıka olmus dedıı  :k06: :basardim:

burcum

afiyet olsun bir de benim dediğim gibi dene bayılacaksın :icon_thumright:
balık konusuna gelince kızıma 1 aşından itibaren hafta da 3 kere balık yediriyordum 3-4 tane dil balığı yiyordu irilerinden :nazar: 18 aylıkken falan tiksindi mi ne olduysa ağzına koymadı bu en zor çıkan dişlerin dönemine denk geldi ara verdik şükür 2 aydır gene yemeye başladı :nazar: