29 Nisan , 2024, 19:10:04

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Patates kızartması, dişler için çikolatadan daha zararlı

Başlatan Lă_Tăhzen!, 16 Ağustos , 2011, 22:15:24

« önceki - sonraki »

Lă_Tăhzen!

Antalya Diş Hekimleri Odası Başkanı Caner Güleç, fast foodların (hazır yiyecek) içerisinde bulunan patates kızartmasının dişlere iki kat daha fazla zarar verdiğini söyledi.

Yine kola, fast food yiyecekler, raf ömrü uzun olan unlu mamuller, çikolata ve şekerden daha zararlı. Güleç, özellikle bazı unlu mamullerin raf ömrünü uzatmak için katılan kimyevî maddelerin dişlerin düşmanı olduğuna dikkat çekti.

Aslında şeker ve çikolatanın adının çıktığını belirten Güleç, bu ürünlerin haksız bir rekabete maruz kaldığına, dişler üzerinde bulunan mikro organizmaların bu gıdalardan beslendiğine işaret etti.

Tüketilen gıdalardan sonra günde en az bir kere dişlerin fırçalanması gerektiğini ifade eden Caner Güleç, "Dişler üzerinde bulunan gıda artıklarının uzaklaştırılması gerekiyor. Dişlere daha çok zararlı olarak bilinen gıdaları yenmesi durumunda ağız mutlaka su ile çalkalanmalı." dedi.

Balböceği

baowwwwww  :-ooo  anam zaten ayda bi kere yiyoz ondanda olmiyak  :ehi:

°º•✿вoɴcυĸ ɢözlüм✿•º°

en sevdigimiz yemeklerden biri  :-ooo :-ooo :-ooo yedikten sonra dislerimizi fircalariz  :laughing7:
:nazar: :nazar:

:nazar: :nazar:

Aytii

kimyevi madde zararlı bence patates kızartması değil  :laughing7:

Lă_Tăhzen!

Alıntı yapılan: ßăʟßöƈεğἶ - 17 Ağustos , 2011, 13:50:47

yokk bacım ne olcak ayda bı kere yıyorsan ne olursa olsun saglık acısından herseyın azı karar çogu zarar

;)

Balböceği

Alıntı yapılan: Lă_Tăhzen! - 17 Ağustos , 2011, 21:19:30
Alıntı yapılan: ßăʟßöƈεğἶ - 17 Ağustos , 2011, 13:50:47

yokk bacım ne olcak ayda bı kere yıyorsan ne olursa olsun saglık acısından herseyın azı karar çogu zarar

;)
ayda bi kere kizartma gunumdur  :k06:

genelde evde bisi kalmayinca ha ayda birde makarna gunum vardir  :ehi: :ehi:

Lă_Tăhzen!

:ehi: :ehi:

tek bızım evde degılmıs demek bu olay evde bişey kalmadıgında eşimle aramızda gecen konusma

evde hibişey kalmadı neyapacagımı sasırdım

makarna yap ya da patates kızart ustunede yogurt doker yerız   :ehi: :ehi: ben yarın ne lazımsa alırım  :ehi:

malum buralar da turkıye gıbı bol degıl hersey

Balböceği

:ehi: :ehi: :ehi: :ehi:
iyide ne yapcaz devir idare devri  :ehi: :ehi: :ehi:

bak hem boylelikle fazla kiloda almiyoz hemde dislerimiz zarar gormuyor  ;D

Lă_Tăhzen!

dişlerimiz zarar görmuyor devir tasarruf devri dedin de aklıma geldı  :k06: az önce dıslerımı fırcaladım  fırcayı yerıne koyarken klozetın içine dustu  :igrenc:  ben alamadım esıme aldırdım esım dıyor sıcak suda bı guzel yıka mıkrobunu öldur kullan yok ya dedom okadarda uzun boylu degıl at çöpe  :ehi: :ehi: :ehi:

idarenın bukadarıda olmazkı canım  :ehi:

Balböceği

yok kiz daha neler esin seninle kafa bulmusss  :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10:

tasarrufun bu kadarida fazla  :ehi:

Lă_Tăhzen!

yok kız çok cıddıydı kocamı bılmezmıyım ben   :ehi:  :suclu:

ya da adam uyku sersemiydi  :k06:  neyse sahurda sorarım cıddı olup olmadıgını amannnn uykusuzluk geldı basaa yazaılanlar aldı basını gıdıyor   :-ooo

Balböceği

:ehi: :ehi: :ehi:

Saat kac orda kacta sahur yapyirosunuz?

burda saat 00:48  ;D yiyip yatiyoruz genelde  :ehi:

Lă_Tăhzen!

saat suanda 02.50 mutfaga gecıcem 03.30 gıbı yemeye baslıyoruz ımsak 04.20 de gırıyor

Balböceği

hmmm.. o bu degilde surda orucun bitmesine ne kaldi

nasilda geldi geciyor ramazan  :y25:

Lă_Tăhzen!