Dünya Emzirme Haftası: Emzirmekle Neler Kazandığınızı Biliyor musunuz?

Başlatan Bebek ve Ben, 09 Ağustos , 2011, 07:52:13

« önceki - sonraki »

Bebek ve Ben

1-7 Ağustos 2011, dünya üzerinde 170′den fazla ülkede "Dünya Emzirme Haftası" olarak kutlanıyor. Logodan da görülebileceği gibi, bu sene emzirme haftası "3 boyutlu bir deneyim" olarak kutlanıyor.  Emzirme,  hamilelik öncesinden sütten kesmeye kadar süreçte (1. boyut-zaman) ve  evler, toplum, sağlık kurumları gibi yerlerde (2.boyut-yer) konuşuluyor.  Fakat en büyük etki, insanların emzirmenin önemini fark edip bu konuda birbirleriyle iletişime geçmeleri ile (3.boyut-iletişim) sağlanıyor.

Dünya Emzirme Aksiyonu Birliği1, broşüründe emzirmekle ilgili "Milenyum Kalkınma Hedefleri"ni şöyle açıklıyor:

Açlık ve Yoksullukla Mücadele: Çocuklarda beslenme yetersizliklerini önlemenin ilk adımı, hayatlarının ilk gününden itibaren emzirmek ve diğer gıdalar verilmeye başlandıktan sonra da emzirmeyi devam ettirmektir. Emzirmeye devam etmek çocuğun beslenme kalitesini artıracaktır. Emzirmek ayrıca mama masrafından kurtararak ev ekonomisine katkıda bulunacaktır.
    Eşitlik: Emzirme sayesinde, çocuklar, beslenme açısından, aile gelirinden bağımsız olarak, tüm dünya çocukları ile eşit bir başlangıç yapacaktır.
    Çocuk Ölümlerini Düşürmek: Eğer bebekler hayatlarının ilk 6 ayı boyunca sadece anne sütü ile beslenir ve daha sonra en az 2 yaşına kadar anne sütü ek gıdalarla desteklenirse, dünya çapında 5 yaşın altındaki çocuk ölümleri %13-20 arasında azalacaktır.
    Anne Sağlığı: Annelerin doğum sonrası kanama ile ölüm riski, emzirmeye erken başlanması ile düşmektedir. Emzirme ayrıca annede anemi (kansızlık) ve demir eksikliğini önler. Göğüs, rahim kanserini ve şeker hastalığı riskini düşürür.

Tescilli bir hemşire, emzirme danışmanı ve anne olan  Marsha Bearden websitesinde2 emzirmenin faydalarını şu şekilde açıklıyor.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

Bebek en uygun ve eksiksiz besini ve antikorları alır.
    Anne sütü bebeğin değişen beslenme ve büyüme ihtiyaçlarına göre şekillenir.
    Daha az kusma ve ishal görülür.
    Mide ve bağırsak iltihaplarını önler, bağırsak dokularını korur.
    Kronik kabızlık, kolik ve diğer mide rahatsızlıklarını azaltır.
    Çocuklarda şeker hastalığı riskini azaltır.
    Kulak enfeksiyonları, solunum yolu rahatsızlıkları, zatüre, bronşit, böbrek enfeksiyonları ve kan zehirlenmesini önler.
    Alerji, astım ve egzamayı önler.
    Ani çocuk ölüm sendromu riskini düşürür.
    Menejit, gıda zehirlenmesi, lenf kanseri, Kron Hastalığı, ince ve kalın bağırsak iltihabına karşı korur.
    Diş çürüğü riskini azaltır.
    Yüz yapısının ve konuşmanın gelişimini, daha düzgün diş oluşmasını sağlar. Görmeyi geliştirir.
    Emzirilen bebeklerin daha yüksek IQ'ya sahip olur, beyinleri ve sinir sistemleri daha iyi gelişir.
    Yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde kalp rahatsızlığı riskini azaltır.
    Kemik yoğunluğunu artırır.
    Bebeklerin ruhsal ve duygusal gelişiminde önemli rol oynar.
    Anne ile bebeğin arasında sıcak ve duygusal bir bağ kurar.
    Emzirilen bebeklerde aşılardan sonra antikor gelişimi daha yüksektir.
    Emzirilen bebekler, yaşamlarının ilk yılında, hazır mama ile beslenen bebeklere göre 10 kat daha az hastaneye yatırılır.
    Kolostrum (ilk süt) zararlı bakterilerin ve alerjiye neden olan protein moleküllerinin bebeğin kanına karışmasını engeller.
    Demir ve E vitamini eksikliği riskini azaltır.
    Akut apandist, eklem iltihabı, kasık fıtığı ve mide ile ince barsak arasındaki geçitteki daralma riskini azaltır.
    Anne sütünde e-koli, salmonella, şigella, streptokokus, pnömokok ve daha birçok bakteriyi yok eden özellikler vardır.
    Çocukluk obezitesi riskini azaltır.

Emzirmenin Anneye Faydaları

Göğüs, rahim, rahim boynu ve rahim mukozası kanseri risklerini düşürür.
    Kansızlık riskini düşürür.
    Hayatın ilerleyen dönemlerinde kemik kaybı ve kalça kırıklarını önler.
    Hayatın ilerleyen dönemlerinde eklem iltihabından dolayı ölüm riskini düşürür.
    Annenin doğum öncesindeki fiziksel haline daha hızlı geri dönüşüne yardım eder. Anne sütü oluşumu için gerekli olan yağın yarısı annenin yağ depolarından alınmaktadır. Bu sayede anne günde 500 ilave kalori yakar.
    Hemen hamile kalmayı geciktirir.
    Anne ile çocuk arasında özel ve duygusal bir ilişki kurar.
    Anne sütü bedavadır. Hazır mamaya verilen paradan kurtararak aile ekonomisine katkıda bulunur.
    Emzirilen bebekler daha az hasta olur. Böylece doktor ziyareti, ilaç, hastane ziyareti gibi sağlık harcamaları azaltarak aile ekonomisine katkıda bulunur.
    Anne, çocuktan kaynaklanan rahatsızlıklardan dolayı işten daha az izin almış olur.
    Doğumdan sonra rahmin kasılarak eski haline dönmesini sağlayarak kanamaları önler.

Emzirmenin Çevreye ve Topluma Faydaları

Daha sağlıklı çocuklar ve anneler yaratarak sağlık harcamalarını düşürür. (Örneğin Amerikada yılda 1 milyar dolar kulak enfeksiyonlarının tedavisi için harcanmaktadır.)
    Ebeveynler ve işverenler açısında sağlık sigortasi primlerini düşürür.
    Dünya çapında hazır mamaların üretimi, işlenmesi, paketlenmesi, dağıtımı, tanıtımı ve üretim atıklarının ortadan kaldırılması için gereken masraflar ve çevre kirliliğini azaltır.
    Çocukların uygun şekilde beslenmesi için toplumun ve hükümetin harcadığı fonları azaltır. Bu aynı zamanda daha az vergi demektir.
    Çocuk hastalıklarından dolayı ebeveynlerin işyeri devamsızlığını azaltır.

Emzirmenin saymakla bitmeyen faydaları işte böyle. Kendim de emziren ve emzirmeye inanan bir anne olarak, sizleri emzirme konusunda duyarlı olmaya ve bu faydaları çevrenizle paylaşmaya davet ediyorum. Hepimizin "Dünya Emzirme Haftası" kutlu olsun!
Websitem : bebekveben .com
Facebook'ta Bebek ve Ben

Dilek&Yusuf

güzel bir paylaşım olmş teşekkürler en önemlisi bence sen bebeğine bebeğinde sana bağlanıyor bu sayede sevgi arttıkça artıyor ;)