27 Nisan , 2024, 13:55:33

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Baş ağrısını önemseyin

Başlatan Balböceği, 04 Haziran , 2011, 14:45:17

« önceki - sonraki »

Balböceği

Özel BSK Konya Hastanesi Beyin Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ayhan Kart, "Anevrizma ve tedavisi" hakkında bilgi verdi.
Halk arasında "baloncuk" ismi verilen anevrizmalar, arterlerin (atardamarların yani temiz kan taşıyan damarların) duvarlarındaki bozulma sonucu ortaya çıkan, damarın genel yapısına göre daha zayıf bölümlerinin genişlemelerdir.

Damar içi basıncın (tansiyon) artmasıyla beraber, her kalp atışında damar yapısının zayıf olduğu bu noktalar büyüyerek bir baloncuk halini alırlar. İşte bu baloncuğun duvar yapısı çok ince olduğu için; bazen kendiliğinden, bazen de öksürme, ıkınma, cinsel aktivasyon esnasında bu baloncuk patlar. Buna "anevrizma kanaması" adı verilir.

Anevrizma her yaşta görülebilir

Genelde damar içi plak oluşumu ve yüksek tansiyona bağlı olarak dalar yapısında bozulmalar meydana gelmektedir. Bunun yanında; doğumsal damar bozuklukları, travmalar ve enfeksiyon, diğer nedenler arasında sayılabilir.

Anevrizma en fazla 40-60 yaş aralığında rastlanmaktadır ancak her yaşın hastalığıdır. Genel risk faktörleri arasında hipertansiyon, sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımını sayılabilir. 

Baş ağrısını önemseyin

• En önemli ve değişmez bulgu baş ağrısıdır. Hastalar ani başlayan ve hayatları boyunca daha şiddetlisini yaşamadıklarını söyledikleri bir baş ağrısı tarifler.
• Ani şuur kayıpları, bayılma
• Kusma
• Kimi hastada şuur bulanıklığından bilinç kaybına kadar değişen şuur bozukluğu
• Kanamanın 6-24 saatine kadar ortaya çıkan ense sertliği
Tedavide en önemli şart sabır ve disiplindir
Hastada kanamış anevrizma tespit edildi ise anevrizmanın yeri ve boyutuna göre bir takım tedavi tekniklerine başvurulur.
• Cerrahi tedavi: Tespit edilmiş anevrizmalar için halen dünyada en çok kullanılan ve en kesin yöntemdir. Anevrizmanın damardan çıktığı boyun bölgesine konulan "anevrizma klip"i ile anevrizmaya giden kan akımının kesilmesidir.
• Endovasküler (damar içi) tedavi: Anevrizmanın içine damar içinden ulaşarak doldurulan "sert koil" denilen bir madde ile anevrizma içi akımın kapatılması işlemidir.

Balböceği

Ne illet biseydir su bas agrisi  :cildir: :cildir:

Bi tuttumu gecmek bilmiyor gunlerce suruyorrr  :y25: :y25:

banu_fth

benimde dün çok ağrıdı .. tansiyon düşmüş .. 10 - 6 değerler bu .
uyudum uyandım geçmedi yok böle bişe .. illet hakkaten yaa  :cildir:

Balböceği

Benim migrenim çok fena doktorlar çikolata ve kahveyi önermiyorlardı.
Bende hep uzak dururdum, 1 ay oncesine kadar doktorlar kahveyi bu sefer önermişler
Denedim migrenimi şıp diye kesiyor...  :muzz:
Tavsiye ederim migreni olanlara  :icon_thumright:

Şimdiye kadar yasak diyen o gerizekalı doktorları kınıyorum  :violent1: