26 Nisan , 2024, 02:59:18

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Emzirme, annede depresyonu azaltıyor ..

Başlatan hüzünden_gelme, 30 Mayıs , 2011, 22:35:40

« önceki - sonraki »

hüzünden_gelme

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof.Dr.Nazmi  Zengin, katı besinlerin bebekte obeziteye yol açtığını belirterek  annenin depresyondan kurtulması için emzirmesi gerektiğini  söyledi.Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof.  Dr.Nazmi Zengin, ABD'de Harvard Üniversitesi tarafından Boston Çocuk  Hastanesiyle ortalaşa yapılan bir araştırmada, anne sütü yerine mama ile  beslenirken 4 aylık olmadan önce katı gıdalar verilmeye başlanan  bebeklerde 3 yaşına geldiklerinde obezite görülme riskinin 6 kat  arttığının tespit edildiğini söyledi.Zengin, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, anne sütünün hem anne hem de bebek için yararlı olduğunu  belirtti.Anne sütünün hastalıkları azalttığını, herhangi bir nedenle  hastalık olduğunda iyileşmesini desteklediğini ifade eden Zengin,  ''Annelere 2 yaş dolana kadar bebeklerini emzirmeleri önerilir.Dünya  Sağlık Örgütü 6 aylık olana kadar bebeklere sadece anne sütü verilmesini  öneriyor.Bu süre içinde verilmesi gereken tek destek demir ve D  vitaminidir'' dedi.Anne sütünün bebekler için mükemmel bir gıda  olmasının yanı sıra aynı zamanda onlar için bağışıklık sistemini  güçlendiren bir aşı gibi de işlev gördüğünü dile getiren Zengin, anne  sütü emen bebeğin daha az hastalandığını, anne sütünün ishalli  hastalıklara, solunum yolu enfeksiyonlarına, orta kulak iltihabına,  şeker ve astım gibi hastalıklara karşı bebeği koruduğunu bildirdi.

KATI GIDALAR VERİLEN BEBEKLERDE OBEZİTE GÖRÜLME RİSKİ ARTIYOR

Zengin, kısa süre önce de Boston Çocuk Hastanesi ve Harvard  Üniversitesi'nce bebekler üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarının da  anne sütünün önemini bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayarak, şunları  kaydetti:
''Harvard Üniversitesi tarafından Boston Çocuk Hastanesiyle ortalaşa  yapılan araştırmada, anne sütü yerine mama ile beslenirken 4 aylık  olmadan önce katı gıdalar verilmeye başlanan bebeklerde 3 yaşına  geldiklerinde obezite görülme riskinin 6 kat arttığı tespit edildi.  Bugün bazı anneler 4 ay dolmadan patates, elma, armut gibi katı gıdaları  ezerek bebeklerine veriyor.Bu bebeklerin gelişimi için oldukça  zararlı.Sussanna Huh ve arkadaşlarınca 847 çocuk üzerinde yapılan  araştırma, anne sütünün bebeklerin sağlığı için ne denli vazgeçilmez bir  madde olduğunu açıkça ortaya koyuyor.''
Emzirmenin annneye de çok sayıda yararı olduğunu dile getiren Zengin,  emzirmenin oksitosin hormonunu uyardığından doğumdan sonra rahmin  toparlanmasının ve emziren annelerin doğum öncesi aldıkları kiloları  vermelerinin daha kolay olduğunun belirlendiğini belirtti.

EMZİRME, ANNEDE DEPRESYON GÖRÜLME RİSKİNİ DE AZALTIYOR

Doğum sonrası depresyonun da kadınlarda görülen ve onların en büyük  hazzı olan annelik duygusunu yaşamalarını gölgeleyen bir hastalık  olduğunu anlatan Zengin, emziren annelerde doğum sonrası depresyon ile  meme ve yumurtalık kanserlerinin daha az görüldüğünü dile  getirdi.Zengin, hazır mamaların hem ekonomik hem de sağlık bakımından  zararlı olduğunu, bu mamalarda anne sütünde bulunan besinlerin,  vitaminlerin ve bağışıklığı güçlendiren maddelerin birarada bulunmasının  mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

Lă_Tăhzen!

bende ters tepti ozaman aksine daha cok depresyona gırer oldum ben  :k06:

fıstık

HAH HAH HAAAAAA

24 SAAT MEMENDE GEZEN Bİ BEBEĞİN OLSUNDA GÖR SEN DEPRESYONUUUUU :icon_thumright:

Aytii

bencede başlık yanlış olmuş

sürekli şikayet eden annelerin yazılarını okuyoruz

sırada ben varım  :laughing7:

¨‘°ºO§§ ( Pisicikk ) §§Oº°‘¨

bendede depresyona neden oldu :laughing7:kafayı yemek içten değil şuan bile göğsümde ,hiç inmiyorki.... :dontknow:
Uîzükümâ bikelimâtillâhittâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmetin.

--elif--

kim demişse bunu halt etmiş ben sütten keser kesmez psikolojim düzelmişti  :hieyt:  :hieyt:

¨‘°ºO§§ ( Pisicikk ) §§Oº°‘¨

Uîzükümâ bikelimâtillâhittâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmetin.

serife26

Alıntı yapılan: --€lif-- - 20 Temmuz , 2011, 10:41:10
kim demişse bunu halt etmiş ben sütten keser kesmez psikolojim düzelmişti  :hieyt:  :hieyt:

:laughing7: :laughing7: :laughing7: :laughing7: :laughing7: :laughing7: :laughing7: :laughing7:
haklı olmalısın :ehi: :ehi:

Balböceği

❤ᏳϋᏝᏕᎪᎻ ᏉᏋ ᎩᎪᏩ௱பᎡ'ப❤

valla ben sıkıntılarımdan kızımı emzirerek uzaklaşıyodum  :icon_thumright:
keşke şimdi de öyle iştahlı emse
sıpa memeyi görünce suratını çeviriyo  :caca: :cildir:
:love9: KUZUM 4 YAŞINDA  :love9: