27 Nisan , 2024, 20:57:14

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

Misafir istemeyen kadına ikaz ...

Başlatan ✿گสЯเ_ќĮż✿, 21 Nisan , 2011, 21:04:08

« önceki - sonraki »

✿گสЯเ_ќĮż✿

Misafirperver bir sahabi vardı. Hanımı ise hergün kocasının yanında birkaç misafirle gelmesine artık tahammül edemez olmuştu. Birkaç defa kocasına:
— Sen hergün birkaç misafirle geliyorsun, gelen misafirler, çocuklarımızın rızıklarını yiyorlar, dediyse de kocası, hergün yanında birkaç misafir getirmekte İsrar ediyordu.
Kadın sahabi dayanamayıp, Resûlullah'a şikâyete karar verdi:
— Ya Resûl! Kocam her akşam eve birkaç misafir getiriyor, böylece de kocamın kazandıkları hep misafirlere gidiyor. Birgün hastalanıverse, açlıktan ölmekten korkarım, dedi.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kadının kocasını, huzuruna çağırttı.
Adam:
— Ben misafirsiz edemem! Soframda misafir olması, bana neş'e ve bereket veriyor, diyor ve diretiyordu.
Bu sefer Peygamberimiz (s.a.v.) kadına, bundan sonra fazla değil, bir misafire razı olup olmadığını sordu. Kadın buna da razı değildi:
— Ben çocuklarımın rızkını başkalarının yemesine rıza gösteremem, diyordu.
Adam hiç olmazsa bir misafirde İsrar edince; kadın boşanmaktansa, bir misafire razı oldu. Fakat, o akşam üzeri beyinin, yine eve iki misafirle geldiğini gördü. Kadın sinirlenmişti, içi rahat değildi. Yemek hazırlamak için mutfağa girdi, üç kişilik yemek hazırlayıp tepsiyi kocasına verdi. Biraz sonra da, misafirlerden birinin çıkıp gittiğini gördü. Hazırlanan yemeklerden biri yenmemişti.
Kadın kocasına:
— Misafirin biri niçin yemek yemeden çıkıp gitti? diye sordu. Adam, ikinci misafirin farkında değildi:
— Sen hangi misafirden bahsediyorsun. Ben bir misafirle geldim, o da içerde işte, diye cevap verdi.
Kadın, çok iyi görmüştü. Misafirin birisi yemek yemeden çıkmıştı.
Bu münakaşanın içinden çıkamayacaklarını anlayan karı - koca, hemen Efendimiz Hazretlerine müracaata gittiler ve durumu anlattılar.
Onları dinleyen Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu:
— Evet! Eve iki misafir gelmişti. Fakat bunlardan birisi hakiki insan değil, insan suretine giren rızıktı. Allah (c.c.) hanımını akıllandırmak için rızkı insan kılığına sokmuştu. Hanımın ise, yine misafirler için bir miktar rızkı çıkarıp hazırladı, ama o rızık, eksilmedi.
Şunu iyi bilesiniz ki, her misafir kendi rızkı ile gelir. Ve kimse, kimsenin rızkını yiyemez, eksiltemez. Hatta misafir, bir evin bereketini artırır ve o evin rızkında artma olur, buyurdular. Tabii ki kadın, bu hadiseden sonra itiraz edecek durumda değildi.

Kalem eğri dilli; mürekkep siyah yüzlü; kağıt iki yüzlü!

Şimdi kalkıp arzuhalimi yazmaya kimi mahrem kılayım?

Balböceği

doğangüneş

teşekkürler cnm.. daha öncedende okumuştum ama tekrar etmek iyi geldi..

bende misafiri çok seviyorum ama hamileik ve küçük çocuk derken çok ağrıma gidiyor..hayırlısuyla doğursam çocuklarım büyüse ve bende eskisi gibi misafirler ağırlasam evimde özlemişim  valla :y25:

@@@gözde@@@

❤ᏳϋᏝᏕᎪᎻ ᏉᏋ ᎩᎪᏩ௱பᎡ'ப❤

:love9: KUZUM 4 YAŞINDA  :love9:

βαlκιz

güzel paylaşım
bende misafir severim
isterim ki hergün birileri gelsin yiyelim içelim gülelim  :occasion14:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

✿گสЯเ_ќĮż✿

✿گสЯเ_ќĮż✿

Alıntı yapılan: doğangüneş - 30 Temmuz , 2011, 15:13:43

bende misafiri çok seviyorum ama hamileik ve küçük çocuk derken çok ağrıma gidiyor..hayırlısuyla doğursam çocuklarım büyüse ve bende eskisi gibi misafirler ağırlasam evimde özlemişim  valla :y25:

RİCA EDERİM CANIM.  :opucuk:
ÜZÜLME İNŞALLAH ŞARTLARIN ESKİSİNE DÖNDÜĞÜNDE YİNE BOL BOL MİSAFİR AĞIRLARSIN  :icon_thumright:

✿گสЯเ_ќĮż✿

✿گสЯเ_ќĮż✿

✿گสЯเ_ќĮż✿

Alıntı yapılan: βαlκιz - 31 Temmuz , 2011, 02:44:34
güzel paylaşım
bende misafir severim
isterim ki hergün birileri gelsin yiyelim içelim gülelim  :occasion14:

:alkış: :alkış: :alkış:

doğangüneş

Alıntı yapılan: ✿گสЯเ_ќĮż✿ - 31 Temmuz , 2011, 09:39:05
Alıntı yapılan: doğangüneş - 30 Temmuz , 2011, 15:13:43

RİCA EDERİM CANIM.  :opucuk:
ÜZÜLME İNŞALLAH ŞARTLARIN ESKİSİNE DÖNDÜĞÜNDE YİNE BOL BOL MİSAFİR AĞIRLARSIN  :icon_thumright:

İNŞ. CNM  :flowers:

HASRET!M S@N@

bende cok severim misafiri benm kendi annemler ve akrabaları kayseride epey nüfusludur
bu yüzden kalabalık bir sülalemiz var ve elbetteki bircok misafirimiz olurdu ama ben hiç kızmazdım miafrire
dedem derdi ki misafire eve bereketiyle gelir 1 ini yer 10unu bırakır derdi hakikatende öyleydi
allah evlerimizi misafirsiz bırakmasın

aydinays

Allah evlerimizi misafir bırakmasın.   :amin: :amin: :amin:Bende çok seviyorum misafiri.
Allahım sen bütün bebek isteyenlere hamile olanlara hayırlı evlatlar nasip et. Kimseyi evlat acısı ile sınama.