2 li ya da 3 lü testte risk fazla çıktı diye bebeği aldırmak!

Başlatan serife26, 06 Ocak , 2011, 12:04:44

« önceki - sonraki »

serife26

araştırdığım kadarıyla arkadaşlar 20 haftalık bir bebek doğduğunda nefes alıp,daha sonra organları tam gelişmediği için hayatını yitirirmiş,peki ama 15-20 haftalık ya da daha büyük bebekleri sakat olma olasılığından dolayı   ruhunu bedeninden ayırma kararını bizler verebilirmiyiz?tıbben mu mümkün peki ya dinen?bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.

suzannn

TIBBEN MÜMKÜN AMA DİNEN BENCE GÜNAH NEDEN DİYECEK OLURSANIZ SONUÇTA BU BEBEĞE CAN VEREN ALLAH ALANDA ALLAH VE SAKAT DÜNYAYA GELECEKSE GELECEK YAŞAYACAK ÖMRÜ VARSA YAŞAYACAK ÖMRÜ YOKSA ÖLECEK MESELA SAĞLIKLI BEBEK DOĞURUP SONRADAN SAKAT OLAN ÇOCUKLARIMIZI ÖLDÜREBİLİRMİYİZ HERKESE GÖRE DEĞİŞİR BU BENİM FİKRİM ALLAH BÖYLE BİŞEYLE KARŞILAŞTIRMASIN

❤ᏳϋᏝᏕᎪᎻ ᏉᏋ ᎩᎪᏩ௱பᎡ'ப❤

cnm dinen uygun olmadığını biliyorum

haşa sen verdin de biz beğenmedik bu olmasın demek gibi bişey oluyo sakat çocuğu aldırmak
ondan gelen herşeye razı olmamız gerekiyo 

yani ana rahmine düşmesinden itibaren kesinlikle onun hayatına son verme hakkımız yokmuş

tek bi durum da var. oda annenin hayatı tehlikedeyse dinen uygunmuş

çok zor bi durum Allah  kimseyi evladıyla sınav etmesin :amin:
:love9: KUZUM 4 YAŞINDA  :love9:

Shadowqueen

Arkadaşlar kimse yaşamadan bilemez ve yorum yapmak çok kolay gelir. Ben böyle bir şey yaşadım 20 haftalıktı bebeğim omurga açıklığı ve hidrosefali rahatsızlığını öğrendiğimizde. Asla oğlumdan vazgeçmeyi düşünmedim herkese karşı direndim aldırmayacağım diye ve İnternette çok araştırdım 3 aşaması varmış 1 ci ve 2 ci aşamada zorlu 2-3 ameliyattan sonra sakatta olsa yaşama şansı varmış ama 3 cü evrede kesinlikle yokmuş ya anne karnında ölüm ya da doğumda. Ameliyat yapan hastanelere kadar araştırdım ki sadece Türkiye de 2 hastane bu ameliyatı yapabiliyormuş.Benim ki 2 haftada yani 22.ci hafta ya kadar 3 cü evreye ulaşmış ve böbrekleri iflas etmeye başlamıştı, gözükmediğim profesör kalmadı almazsak bebeği seninde hayatın tehlikeye girer seni de kaybedebiliriz dedi. Benim bebeğimin kalbi doğum için yattığım ana kadar atıyordu hep ağladım istemedim ama mecburdum, Suni sancı verdiler vajinadan verilen ilaç bebeğimin kalbini durdurdu ve ben 2 gün sonunda normal doğumla bebeğimden vazgeçmiş oldum.ŞİMDİ SORARIM SİZE ALLAH'IN VERDİĞİ CANI BEN ALDIM DİYE SUÇLU MUYUM? O BEBEĞİ 9 AY TAŞIYIP ÖLÜ DOĞUM YAPSAM VEYA BENİM ÖLÜMÜME NEDEN OLSA DAHA MI İYİYDİ? O YÜZDEN KİMSE BAŞINA BÖYLE BİRŞEY GELMEDEN BURADA DİNEN YANLIŞ NE OLURSA OLSUN DOĞRURUM DEMESİN LÜTFEN,BEYNEN DEĞİL VİCDANEN DÜŞÜNÜN İYİ GÜNLER

suzannn

Alıntı yapılan: Shadowqueen - 06 Ocak , 2011, 12:50:41
Arkadaşlar kimse yaşamadan bilemez ve yorum yapmak çok kolay gelir. Ben böyle bir şey yaşadım 20 haftalıktı bebeğim omurga açıklığı ve hidrosefali rahatsızlığını öğrendiğimizde. Asla oğlumdan vazgeçmeyi düşünmedim herkese karşı direndim aldırmayacağım diye ve İnternette çok araştırdım 3 aşaması varmış 1 ci ve 2 ci aşamada zorlu 2-3 ameliyattan sonra sakatta olsa yaşama şansı varmış ama 3 cü evrede kesinlikle yokmuş ya anne karnında ölüm ya da doğumda. Ameliyat yapan hastanelere kadar araştırdım ki sadece Türkiye de 2 hastane bu ameliyatı yapabiliyormuş.Benim ki 2 haftada yani 22.ci hafta ya kadar 3 cü evreye ulaşmış ve böbrekleri iflas etmeye başlamıştı, gözükmediğim profesör kalmadı almazsak bebeği seninde hayatın tehlikeye girer seni de kaybedebiliriz dedi. Benim bebeğimin kalbi doğum için yattığım ana kadar atıyordu hep ağladım istemedim ama mecburdum, Suni sancı verdiler vajinadan verilen ilaç bebeğimin kalbini durdurdu ve ben 2 gün sonunda normal doğumla bebeğimden vazgeçmiş oldum.ŞİMDİ SORARIM SİZE ALLAH'IN VERDİĞİ CANI BEN ALDIM DİYE SUÇLU MUYUM? O BEBEĞİ 9 AY TAŞIYIP ÖLÜ DOĞUM YAPSAM VEYA BENİM ÖLÜMÜME NEDEN OLSA DAHA MI İYİYDİ? O YÜZDEN KİMSE BAŞINA BÖYLE BİRŞEY GELMEDEN BURADA DİNEN YANLIŞ NE OLURSA OLSUN DOĞRURUM DEMESİN LÜTFEN,BEYNEN DEĞİL VİCDANEN DÜŞÜNÜN İYİ GÜNLER
GÜLŞAH ARKADAŞINDA SÖYLEDİĞİ GİBİ ANNE HAYATI TEHLİKEYE GİRDİĞİ DURUMLAR MÜSTESNA

suzannn

ALLAH KİMSEYE YAŞATMASIN İNŞALLAH BÖYLE SEÇİM YAPMAK ZORUNDA KALMAZ

serife26

BEN DE ANNE ADAYININ HAYATINI TEHLİKEYE SOKMADIĞI DURUMLARDA NAPILMALI DİYE SORMAK İSTEDİM ASLINDA.ARKADASIN ANLATTIĞI OLAĞANÜSTÜ Bİ DURUM,TIPKI BEYNİ GELİŞMEYEN BEBEK GİBİ,BEN DAHA ÇOK ŞUNU MERAK EDİYORUM,EĞER BEBEĞİNİZ DOĞUNCA HEMEN ORGAN İFLASINDAN VS. ÖLMEYECEKSE SADECE RİSK VAR DİYE DOWN SENDROMLU OLMA RİSKİ,O ZAMAN BEBEK ALDIRMAK NE KADAR DOĞRU?SONUÇTA SAKAT OLMA RİSKİ VAR AMA OLMAMA OLASILIĞI DA VAR VE O BİR CAN TAŞIYOR,BU KONUDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZİ MERAK EDİYORUM.

Shadowqueen

Alıntı yapılan: serife26 - 06 Ocak , 2011, 13:25:06
BEN DE ANNE ADAYININ HAYATINI TEHLİKEYE SOKMADIĞI DURUMLARDA NAPILMALI DİYE SORMAK İSTEDİM ASLINDA.ARKADASIN ANLATTIĞI OLAĞANÜSTÜ Bİ DURUM,TIPKI BEYNİ GELİŞMEYEN BEBEK GİBİ,BEN DAHA ÇOK ŞUNU MERAK EDİYORUM,EĞER BEBEĞİNİZ DOĞUNCA HEMEN ORGAN İFLASINDAN VS. ÖLMEYECEKSE SADECE RİSK VAR DİYE DOWN SENDROMLU OLMA RİSKİ,O ZAMAN BEBEK ALDIRMAK NE KADAR DOĞRU?SONUÇTA SAKAT OLMA RİSKİ VAR AMA OLMAMA OLASILIĞI DA VAR VE O BİR CAN TAŞIYOR,BU KONUDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZİ MERAK EDİYORUM.

Böyle sorman daha iyi olmuş Şerifecim,bu farklı bir konu çünkü benim kardeşime de 3 lü testte çok yüksek down sendromlu dediler üvey annem doğurucağım dedi ve doğurdu kardeşim maşallah sağa sağlam herhangi bir sakatlığı veya rahatsızlığı da yok. 3 lü test artık yurt dışında da yanlış sonuç verme oranı yükseldiği için kaldırılmış bende bebeğime yaptırmayı düşünmüyorum. Allah'ım herkesin bebeklerini sağlıklı ve sağsağlim doğmasını nasip etsin  :amin:

aysev

shadowqueen allah daha beter acılar vermesin çok üzüldüm anlattığını okuyunca.. ne kadar zor bir durum..

diğer konu hakkında ben de fikrimi söylemek isterim.. benim de 3'lü test sonucum çok yüksek riskli çıktı. amniyosentez yaptırdım. sonuç iyiydi çok şükür. ancak kötü çıksaydı ben bebeğimi aldıracaktım.
herkesin kendi inancı, düşüncesi.. herkese saygı duyarım ama ben dinen günah veya değil diye açıkçası düşünmezdim.
down sendromlu bir çocuğu bile bile dünyaya getirmezdim. ona bakmak zor geldiği için mi ASLA.. ama yaşam süresi normal insanlara göre kısa, doğuştan kalp yetmezliği olan, tiroid, uyku apnesi ve birçok hastalığı geçirmesi muhtemel bir bebek bence bile bile dünyaya gelmemeli.. ona yapılmış bir haksızlık.. bu bir genetik bozukluk ve asla tedavisi yok..
ama çok zor bir karar. kimse bu kararla sınanmasın..

❤ᏳϋᏝᏕᎪᎻ ᏉᏋ ᎩᎪᏩ௱பᎡ'ப❤

Alıntı yapılan: Shadowqueen - 06 Ocak , 2011, 12:50:41

cnm haklısın. kimse yaşamadan bilemez.
tabiki burdan yorum yapmak kolay
ben sadece dinen araştırıp uygun olan buymuş diye bu yorumu yaptım.
Allah yeni bebişini sana bağışlasın sağlıkla  :amin:
sen kendi hayatını da tehlikeye atacağı için de bu kararı vermişsin ve en doğrusu olmuş.
benim tanıdığm insanlar var bebekleri kör doğdu ve bile bile aldırmadılar.
şuanda çok pişmanlar o çocuğa bakarken hergün daha çok üzülüyolar.
ama napalım taktir Allah'tan.
bazen elimizden bişey gelmiyo kabullenmek zorunda kalıyoruz.
tabi herkesin fikrine saygı duyarım.

ben sadece dinen uygun olan buymuş onu yazmak istedim.
kusura bakma seni üzmek istemezdim  :'(
inşşlh bu bebeğini sağlıkla kucağına alırsın :amin:

❤ᏳϋᏝᏕᎪᎻ ᏉᏋ ᎩᎪᏩ௱பᎡ'ப❤

şerifecim benim arkadaşa da çok riskli dediler 2'li test için;
ama bebeği sapasağlam ve çok sağlıklı doğdu.
o testler sadece ihtimali gösteriyomuş. kesin sonuç değil yani

yinede rabbim kimseyi öyle bi şeyle imtihan etmesin :amin:

Dilara Ebrar

bisde kısmetse nisanın 2 sinde teste gidices.ama basen hiç yaptırmasakmı acaba diye düşünüyorum.çünkü Allahım uzak etsin ama sonuç kötü çıksa bile aldırmam diye düşünüyorum.ve dediğinis gibide sonuçlar sadece ihtimali gösteriyor.kötü sonuç çıktıktan sonra kalan 6 ay bise çok zor gelir.Allahım sen yardım et kaldıramayacağımıs şeylerle bisi sınama.sen bebeklerimize sağlık sıhhat ver.

Allahım! Bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver...

*•.¸♥gonca♥¸.•*

bende katılıorum sana arkadaşım yaşamayan bilemez çok zor bir durum benmde ablamın çocugu sorunlu ve ne zman doktora götürsek ölür diyolar böyle yaşaması cokmu iyi teknoloji gelişti bazı önemli hastalıklar önceden tespit edilebiliyor ve önlem alınabiliyor çok ileri düzeydeyse ben aldırmak taraftarıyım anne bakar hersekilde ama o bebek yaşıyormu zannediyorsunuz yaşamıyo hayatı yatarak geçiyor belli biyaşa geldiğinde daha zor oluyor herşey...allahım kimseye yaşatmasın çok çok çok zor bir durum...ve bu ikili üçlü taramalarda bu önlemler için yapılıyor istemeyen yaptırmaz :dontknow: :y25:
hayatıma hoşgeldin aşkların en güzeliiiii Yağmur Meleğim....

HASRET!M S@N@

ben suanda hamile kalmadıgım için yorum yapmak istemiyorum
ama gülsah arkadaımızın dediğine katılıyorum ne olursa olsun o cana kıymak dinen günah sadece anne hayatı tehlikeye girerse aldırmak cazidir bunu ötesi yok
ha kendi fikrimi söylemek gerekirse basıma gelmeden ve inşki gelmez kimsenin basına birsey demek yada büyük konusmak istemiyorum rabbim basına böyle bir durum gelenlere yardım etsin ve o sınavı allahın istediği sekilde gecmeyi nasip etsin

Dilara Ebrar

Alıntı yapılan: [C@N@N&GÖKH@N] - 22 Mart , 2011, 14:48:48
ben suanda hamile kalmadıgım için yorum yapmak istemiyorum
ama gülsah arkadaımızın dediğine katılıyorum ne olursa olsun o cana kıymak dinen günah sadece anne hayatı tehlikeye girerse aldırmak cazidir bunu ötesi yok
ha kendi fikrimi söylemek gerekirse basıma gelmeden ve inşki gelmez kimsenin basına birsey demek yada büyük konusmak istemiyorum rabbim basına böyle bir durum gelenlere yardım etsin ve o sınavı allahın istediği sekilde gecmeyi nasip etsin

:icon_thumright: :icon_thumright: :icon_thumright:
Allahım! Bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme gücü, değiştirebileceğim şeyleri değiştirme cesareti ve bu ikisi arasındaki farkı anlayabilme sağduyusu ver...