» Ŧıѕıʟтı « 'nin Yemek Günlüğü :)

Başlatan hüzünden_gelme, 28 Aralık , 2010, 01:08:32

« önceki - sonraki »

hüzünden_gelme

Unutmusum ben burayııı  :k06:

Ayyyy ne kadar güzel eskıden her gordugum tarıfı yapardım ne enerjı varmıs o zamanlar  ??? şimdi mutfaga bıle gırmek ıstemıyorum gırsemde özenerek yemek yapmıyorum  :k06: ne oldu bana  :BangHead: :BangHead:

çalısmak yaramıyor bana ev kızıyken yapardım bunları  :k06: neyse artık ben bı evlenem burayı hıc boş bırakmam  :k06:

derbeder

bencede unuttun sen burayi ozgecim  :k06: guzel tariflerini ve fotograflarini bekliyoruzzz  :occasion5:
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

FeHi

Canım çalışma ve ilişkilerinde yaşadığın olumsuzluklar yordu seni :( İnşALLAH morelman daha sağlıklı daha mutlu olursun :opucuk:

hüzünden_gelme

Daha önce paylastım mı burada bılmıyorum ama tıramusu yapmıstım onu paylasayım  :hungry:

İçindekiler

kakaolu hazır kek
3 yemek kaşığı un
3 yemek kaşığı şeker
1 adet yumurta
2 su bardağı süt
1 paket labne
2 tatlı kaşığı granül kahve
1 fincan sıcak su
kakao

Hazırlanışı

1 fincan sıcak su ile kahve hazırlanır. (İstenirse 1-2 küp şeker konulabilir.)
Kekin tabanı servis tabağına konulup hazırlanan kahve ile ıslatılır.
Un, şeker, yumurta ve süt ocakta muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir.
Muhallebi ılınınca içine labne ilave edilip mikserle çırpılır.
Önceden ıslatımış kekin üzerine muhallebinin yarısı konulur.
Kekin üst kısmı da kahve ile ıslatılır ve muhallebi üzerine dökülüp düzeltilir.
Soğuduktan sonra servis yapılınncaya kadar dolaba kaldırılır.
Servis yapılmadan önce üzerine çay süzgeci ile kakao serpilir.

hüzünden_gelme

Buda gerçek pastane poğaçam tadı çok güzel oldu ama şeklini tutturamadm :k06:

Malzemeler:

2,5 bardak beyaz un

1 yumurta

Yarım tatlı kaşığı tuz

1 çorba kaşığı şeker

15 gm (1/3 küp) yaşmaya veya 1 dolu tatlı kaşığı instant kuru maya

Çeyrek (¼) tatlı kaşığı mahlep (kullanılmasa da olur)

150 gram margarin, yumuşak

Çeyrek (¼) bardak soğuk su

İçi için:

½ bardak beyaz, tulum veya kaşar peynir (125 gram), rendelenmiş

Üzeri için:

1 yumurta sarısı

1 fiske şeker

12 adet

YAPILISI

unu, tuzu, şekeri, mahlebi geniş bir kapa alıp yaş mayayı (nohut büyüklüğünde parçalara kırıp) veya kuru mayayı ilave edin. Suyu, yağı ve yumurtayı  ilave ettikten sonra 7-8 dakika kadar yoğurun. Hamurunuz önce ele yapışan bir kıvamda olabilir ancak yoğurma işleminin sonuna doğru, kulak memesi yumuşaklığından çok az daha sert  ve kolay şekil verilecek kıvamda olacaktır.

Yoğurulmuş olan hamurunuzu ağzı kapalı bir kaba alıp 1 saat ılık bir yerde bekletin.

Hamurunuzu iyice unladığınız mutfak tezgahına alıp 1-2 dakika kadar elinizle yoğurup  12 eşit bezeye ayırın. Bezeleri tezgah üzerinde yuvarlayarak düzgün yuvarlaklar oluşturun.

Herbir bezeyi el ayanızla hafifçe yassıltıp üstlerine içi koyun. Hamuru resimdeki gibi iki elinizle ikiye katlayıp elinizin ayasıyla üstüne bastırarak kapatın. Gördüğünüz gibi elimizi poğaçanın tam kenarına değil, kenardan 1 cm kadar içeriye bastırıyoruz. Böylece poğaçanın kenarı hafifçe açıkmış gibi görünüyor.

Poğaçaları iyice yağlanmış bir tepsiye aralıklı olarak yerleştirip 30 dakika kadar ılık bir yerde  bekletip tekrar mayalanıp kabarmalarını sağlayın.

Mayalanmış poğaçaların üzerine şekerle çırpılmış yumurta sarısını yumuşak hareketlerle sürün. (Yumurtaya şeker ekleyince üstleri daha güzel kızarır)

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 20 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin.

derbeder

ozgecim ellerine saglik, cok guzel gozukuyor  :hungry:
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

hüzünden_gelme

Teşekkür ederim şekerım sağolasınnn  :opucuk: :opucuk: senın yemeklerının karsısında bıraz sonuk kalıyor ama  ;)

Taflan Kavurması  :hungry:

Kızlar bu yemek karadenız bölgesıne ait bır yemektır çok yaparız biz harıka olur  denemenızı tavsıye ederim  ;)

Zamanım olmadıgı için tarıfı başka bır gun yazıcam  ;)

kelebekkk

biraz sonra pastane poğaçasından yapıcam inşallah  :hungry:

Balböceği

asya81

elelrine sağlık pastane poaçacı harika görünüoooo :icon_thumright: mahlepsiz gerçekten tadı pastane poaçası gibi olmuyor ben mahlepsis yapmam

Balböceği

Ben cok seviyorum bu pogacayi, simdi yapip deepfreze koyacam cikartincada aynisi oluyor  :hungry:

kelebekkk

yaptım tadı çok güzel oldu ama çok kabarmadı  :laughing7:
1/3 yaşmaya az mı geldi acaba  :dontknow: :dontknow:

hüzünden_gelme

benımde çok fazla kabarmadı aslında ama bölede lezzetlıydı ben sadece şeklını tutturamadım  :k06:
afıyet olsun canımmm  :love9:

hüzünden_gelme

:hungry: AĞLAYAN PASTAM  :hungry:

Malzemeler

4 yumurta
1 su bardağı şeker
1 su bardağı un
3 yemek kaşığı kakao
1 paket vanilya ( ben 2 tane kullandım )
1 paket kabartma tozu  ( ben 2 tane kullandım )
4 yemek kaşığı süt
1 paket hazır çikolata sosu
1 paket krem şanti
1,5 su bardağı süt(kek pişince üstüne dökülecek)

Hazırlanışı

Yumurta ve şekeri iyice çırpın. unu,kakaoyu,vanilini,kabartma tozunu ve 4yemek kaşığı sütüde ekleyip tekrar çırpın. dikdörtgen borcamda yaklaşık 40 dk 180 derecede keki pişirin. Krem şantiyi 1 su bardağı sütle çırpın. Çikolata sosunuda paketteki tarife göre hazırlayın kek pişince 1,5 su bardağı sütü kekin üstüne dökün. Krem şantiyi kekin üzerine yayın ve daha sonra çikolata sosunuda kremşantinin üstüne yayın. Afiyet olsun...

karapnr

çok güzel görünüyooooo ellerine sağlık en  :hello2: :hello2: yakın zamanda yapiciim  :hungry: