‎25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü

Başlatan AککORTįє, 25 Kasım , 2010, 11:31:09

« önceki - sonraki »

AککORTįє

Aklı çalışmayan insanın bedeni çalışır. Şiddet, cahillik göstergesinin en üst... sınırıdır ve insanlık suçudur!

1981 yılında, Latin Amerika ve Karayipler'deki kadın örgütleri 25 Kasım'ı "Kadına Karşı Şiddete Son Uluslararası Günü" ilan ettiler. BM, bu geleneğe sahip çıktı ve 25 Kasım'ın uluslararası düzeyde kadına yönelik şiddetle mücadele günü olmasını sağladı. Bu çerçevede, her 25 Kasım'da tüm ülkelerde çeşitli etkinlikler düzenleniyor, kadına yönelik şiddet konusunun tartışılması, gündeme gelmesi sağlanıyor

Kadınlara yönelik şiddet, kadınların ve kızların insan haklarının ihlalidir; maddi ve manevi bütünlük hakkı, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı, ifade özgürlüğü, eğitim hakkı, çalışma hakkı gibi birçok hak ihlallerini de içine almaktadır. Türkiye'de kadına yönelik şiddetin boyutlarını anlamak için yapılan çalışmalara bakıldığında durumun boyutları daha iyi anlaşılabilir:

Tüm kadınların % 25'i Fiziksel şiddete uğruyor.
Şiddete uğrayan kadınların %75'i eşi tarafından şiddete uğruyor.
Şiddete uğrayan erkeklerin % 75'i aile dışından gelen şiddete uğruyor.
Cinayet sonucu ölen kadınların %40-70 eşi tarafından öldürülüyor.
Tecavüze uğrayanların %50 si 18 yaş altında ve bunlardan %10 erkek çocuk gerisi kız çocuktur.
Her 4 kız çocuktan biri cinsel şiddete uğruyor.
Daha çok 7-9 yaş arası çocuklar cinsel şiddete uğruyor.
5-10 yaş arası çocukların %55'i ensest mağdurudur.
10-16 yaş arası çocukların %40 ensest mağdurudur.
Cinsel saldırganların %75'i tanıdık biridir.
Ensest olaylarında faillerin %50'si öz baba ve sırasıyla amcalar enişteler, ağabeyler, dedeler ve dayılardır.
Acil yardım hattını arayan kadınlardan % 57'si fiziksel şiddete, % 46,9'u cinsel şiddete, % 14,6'sı enseste ve % 8,6'sı tecavüze maruz kalmıştır.

1995'te başkent Ankara'daki gecekondularda yaşayan kadınlar arasında yapılan bir araştırma, kadınların % 97'sinin kocalarının saldırısına uğradığını ortaya koymuştur.
1996'da orta ve yüksek gelir gruplarında yer alan ailelerle yapılan bir araştırmada, soruların başlangıcında kadınların % 23'ü kocalarının kendilerine karşı şiddet kullandığını söylemiş, fakat belirli şiddet tipleriyle ilgili sorular sorulduğunda bu oran %71'e yükselmiştir.
Başka bir araştırma, kadınların % 58'inin yalnızca kocalarından, nişanlılarından, erkek arkadaşlarından ve erkek kardeşlerinden değil, kadın akrabalar da dahil olmak üzere kocalarının ailesinden de aile içi şiddete maruz kaldığını tahmin etmektedir.
Bir grup orta ve üst sınıf kadının % 63,5'unun cinsel tacizin bir türüne maruz kaldığı bulgusuna ulaşılmıştır.

Bir araştırmaya göre, şiddet sonucu ölen 40 kadından 34'ü evde ölmüş, 20'si asılmış ya da zehirlenmiş, 20'sinde öldürüldüklerine dair kesin belirtiler görülmüş ve 10'u da ölmeden önce aile içi şiddete maruz kalmıştır.

Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan Bursa şehrindeki halk sağlığı merkezlerinde yapılan bir araştırma, kadınların % 59'unun şiddet kurbanı olduğunu ortaya koymuştur.
Mor Çatı'nın 1990 ile 1996 yılları arasında 1.259 kadın arasında yürüttüğü bir araştırma, kadınların % 88,2'sinin bir şiddet ortamında yaşadığını ve % 68'inin kocaları tarafından dövüldüğünü göstermiştir.

Ankara'da yapılan başka bir kadın araştırmasına göre, kadınların % 64'ü kocalarından, % 12'si ayrıldıkları kocalarından, % 8'i birlikte yaşadığı erkeklerden ve % 2'si de kocalarının ailesinden şiddet görmektedir. % 60'ı, kocalarının kendilerine tecavüz ettiğini söylemiştir.

Türkiye'de kadınlar her türlü şiddete uğradıklarında başvurabilecekleri yerler:

İl Sosyal Hizmet Müdürlükleri
Alo 183 Hattı
Sağlık Kuruluşları
Polis Merkezleri, Jandarma Karakolları
Cumhuriyet Savcılığı
Belediyelerin Kadın Dayanışma Merkezleri
Baroların Kadın Dayanışma Merkezleri ve Adli Yardım Kurulları
Kadın Sivil Toplum Kuruluşları

Şiddete maruz kalanların yararlanabileceği yasalar:
4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasa
Türk Ceza Yasası
Medeni Yasa

__ALINTIDIR__

çağınım

KADINA ŞİDDETE SON  :

herşeyden önce İNSAN ŞİDDETE SON

fıstık

CAHİLLİKLE PEK ALAKASI YOK BU İŞLERİN

KOSKOCA PROFLAR EŞİNE ŞİDDET UYGULUYOR

MİLLETVEKİLLERİ BİRBİRİNE TEKME TOKAT GİRİYO

ÇOCUKLARI ŞİDDETTEN UZAK YETİŞTİRMEK LAZIM

SiRiNe

Alıntı yapılan: fıstık - 25 Kasım , 2010, 12:54:28

:icon_thumright: :icon_thumright: :icon_thumright:

Bencede cahillikle hic alakasi yok meslek sahibi insanlarda uyguluyor okumuslarda cahillerde

Erkek kadina siddet uyguladiginda kadin dahada zayif hissediyor kendini ve kabulleniyor,

Kadina siddete son verilsin, herseyden önce her turlu siddete son !! :caca:

vede siddet gören kadinlar bu durumu kabullenmesinler

Anneler erkek cocuklarini özellikle yetistirmede dikkat edelim, sen erkeksin sen girme mutfaga sen erkeksin evin erkegisin karar sende, sen vurursunda döversinde seversinde sen erkeksin mantigi ile yetistirmeyin !

Bir cocuk ailede ne görurse o sekil yetisir.

AککORTįє

Alıntı yapılan: fıstık - 25 Kasım , 2010, 12:54:28

kesinlikle öyle tabiki  :icon_thumright:

burda cahillik kelimesi mecazen kullanılmış;  okumuş fakat insan veyahut adam olamamış insanlar için

akıl fukarası insanlar için

Demet_dk

KADINA ŞİDDETE SON

ÇOCUKLARA ŞİDDETE SON

HAYVANLARA ŞİDDETE SON

İNSANLAR GERÇEKTEN Bİ ACAYİP OLDU SON ZAMANLARDA KADIN ÇOCUK HAYVAN DİNLEMİYOLAR

ŞİDDET ÇOK FAZLA

ÇOCUKLARI KAÇIRIP DÖVÜP BIRAKIYOLAR KADINLAR YİNE ÖYLE

ALLAH AKIL FİKİR VERSİN

SiRiNe

Alıntı yapılan: Demet_dk - 25 Kasım , 2010, 15:47:32
KADINA ŞİDDETE SON

ÇOCUKLARA ŞİDDETE SON

HAYVANLARA ŞİDDETE SON

İNSANLAR GERÇEKTEN Bİ ACAYİP OLDU SON ZAMANLARDA KADIN ÇOCUK HAYVAN DİNLEMİYOLAR

ŞİDDET ÇOK FAZLA

ÇOCUKLARI KAÇIRIP DÖVÜP BIRAKIYOLAR KADINLAR YİNE ÖYLE

ALLAH AKIL FİKİR VERSİN
:icon_thumright: :icon_thumright: :icon_thumright:

SiRiNe

Arastirmalara göre ailede siddet gören cocuklar bunu evlendikten sonrada uyguluyrlar, veya cocuklara hayvanlara vs

Esim bana hic vurmamistir ama onu cokk sinirlendirdigim anlarda oldu o anlarda disari cikar hava alir geri gelir eve.

cok merak ettigimden sormustum bana vurmani istemiyorum tabiki ama sen cok sinirlendiginde elini kaldirmadin neden dedim, ailemde babamda görmedim

bizim ailemizde kadina vurmak demek zayiflik acizliktir dedi,

ailede baba hanimini dövuyordur anne cocuklarini dövuyordur, bunu normal bir seymis gibi görur cocuk ve böyle buyur

o sokak hayvanlarina yapilan seyler helee cok uzuluyorum  :y25:

universite ögrencisiydi birde demekki okumakla adam olunmuyor, yazik kedicigin kafasini ezerek öldurdu :'(

Balböceği

Cahillikle hic bir alakasi yok gecen Haberlerde belki izlemissinizdir

Hakim bayan yillardir Kocasindan dayak yiyormus sokkkkkkk oldum  :-ooo :-ooo :-ooo

Yaziklar olsun siddete basvuran insanlara ....  :violent1:

Ayrica konu icin TESEKKURLER ilknur...  :flowers:

derbeder

Ilknur'un dedigine katiliyorum. prof mrof farketmez, adam olamadiktan sonra yemisim onun proflugunu.
aile icinde cocuk ne gorurse onu uygular bencede. bir baba cocugun karsisinda anasini dovuyorsa, bu cocugun saglikli bir psikolojisi olmayacagi asikar. ne demisler ön tekerlek nereye, arka tekerlek oraya...illa yapacak diye birsey yok, ama genelde bu tarz ortamlarda yetisen cocuklarin siddet egilimleri daha cok oluyordur.

konumuza donecek olursak..cok komik ama siddete maruz kalan erkeklerde var...ve nedense hersey kadinlar uzerine endekslenmis. kadinlar gunu, yok bilmem siddet gunu...yani bir yandan aslinda kadinlar ezilmemeleri gerekiyor deniyor, ama diger taraftan kadinlar her yerde ve bir cok sisteme gore eziliyor. bu ne yaman celiskidir? oyle siddetsizlik bir gune iki gune sigmamali, sigdirilmamali!

gunumuz sistemi kadini bal gibide eziyor. çogu ortamda kadin kullaniliyor, her ne kadar bazi kadinlar bunu farketmesede. ne diyelim Allah sonumuzu hayir etsin. ama sizlerinde dedigi gibi...gunumuzde somuru altinda olan ulkeler var, ya da eskiden beri somurulmus sonrada ortada birakilmis ulkeler var. çagdas evropalilar once somurduler, sonrada sadece iskeleti kalinca dimdizlak ortada biraktilar. simdi herkes cagdasliktan, insan haklarindan yana. maalesef bu dunya adil degil...bangir bangir insan haklari diye bagirirken aslinda dunyada birilerinin cok fena haklari gasp ediliyor, canlarina namuslarina, mallarina goz dikiliyor somuruluyorlar...ama biz dunya olarak bunlari sadece ve sadece izlemekle yetiniyoruz...bu dünya ne de olsa zalimlerin dünyasi, Rabbim elbet mazlumun ahini duyuyor...
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!