İsim koyarken kendinizi değil, çocuğunuzu düşünün

Başlatan Lă_Tăhzen!, 19 Kasım , 2010, 11:16:08

« önceki - sonraki »

Lă_Tăhzen!

Bir zamanlar çocuklara dede ve ninelerinin isimleri verilirken, bu gelenek artık yok olmaya başladı. Ebeveynler yaygın isimler koymak yerine son zamanlarda çocuklarına farklı, eşi ve benzeri olmayan isimler verme telaşında.

Aileler, ismin güzel bir anlam taşıması değil, dikkat çekici olması gerektiği düşüncesiyle sözlük ve internet sitelerinden 'hiç verilmemiş, duyulmamış isimler' bulmaya çalışıyor. 2 aylık kız çocuklarına şans manasına gelen 'Talia' adını veren Alkan ailesi onlardan sadece biri. Sıradan bir isim olmasını kesinlikle istemeyen Mustafa-Derya Alkan çifti, çocuklarına farklı ve değişik bir isim bulmak için sanal ortamda uzun araştırmalar yapmış. İsmin anlamının çok önemli olmadığını ifade eden anne Derya Alkan, "Yaygın ve gelenekselleşmiş isimler yerine dikkat çekici, hiç kimsede olmayan bir isim arıyorduk. İnternetten Talia ismini bulduk. Bebeğim herkesin ilgi odağı oluyor, her zaman dikkat çekiyor. İleriki yıllarda da isminin avantaj sağlayacağını düşünüyoruz." diyor.

Çocuğuna benzersiz bir isim koyma merakı saran diğer bir aile de Hacer-Hüseyin Kandemir çifti. Çiftin, 'güzelliği ile ünlü' anlamına gelen Eyşan isminde bir kız çocuğu var. Hacer Kandemir, diğer isimlerden farklı olması için bu ismi verdiklerini söylüyor. Anne Hacer, "Klasik isimler herkeste vardı. Biz çocuğumuzun farklı olmasını istiyorduk." ifadelerini kullanıyor.

Farklı isimler, ebeveynin ideallerini yansıtıyor

Uzman Psikolog Yücel Sözer, ailelerin çocuklarına farklı isim koyarken bu isimlerin kendi hayatlarında istedikleri ama gerçekleştiremedikleri ideallerini simgelediğini belirtiyor. Günümüzde anne ve babaların çocukları üzerinden var olmaya çalıştığını belirten Sözer, bunun en büyük sebebinin ebeveynin kendinde gördüğü yetersizlik olduğunu söylüyor. Sözer, "Aileler, çocuklarını diğerlerine benzemeyen, herkes gibi olmayan, özel bir yere koyma çabası içerisinde. Çocuklarına sıra dışı ve ilgi çekici isimler koyarak kendilerini daha farklı ve iyi hissediyorlar. Ayrıca anne ve babalar çocukla ilgili gelecek planlarını yaparken, farkında olarak ya da olmayarak kendi yaşamlarında gerçekleştiremedikleri ideallerini de simgeleştiriyor. Birtakım değerleri, koyduğu isimle çocuğa yansıtıyor." şeklinde konuşuyor. Sözer, 'Dikkat ve ilgi çeksin' diye konulan farklı isimlerin çocuğun özgüvenini zedelediğini iddia ediyor.

Yıl değişti, adımız da değişti

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü'nün yaptığı istatistiklere göre 1980'li yıllara kadar Mehmet, Ahmet, Mustafa, kızlarda ise Fatma, Ayşe, Hatice isimleri yaygındı. 80'lerde geleneksel yaygın isimlerin arasına Murat, Dilek, Özlem, Serpil, Hülya, Sümeyye, Tuğba, Rabia, Elif, Kübra, Betül gibi isimler girdi. Aileler modernite ile geleneği aynı isimde barındırmaya çalıştı. Zeynep Sude, Ayşe Ece, Mustafa Berk, Emine Naz vb. isimler, o yılın en gözde isimleri arasında yer aldı. 90'lı yıllarda isimlerin sonuna 'nur' eklendi. Son yıllarda, 'ismin güzel bir anlam taşıması'ndan geçildi, hatta bir anlam taşıması zorunluluğu dahi ortadan kalktı. 'Farklı olması ve kulağa hoş gelmesi' yeter şartları oluşturdu.

En gözde farklı isimler:

Erkek: Pamir, Laçin, Merih, Sonat, Ulaç, Keyhan, Abay, Andaç, Pozan, Berke, Utkan.

Kız: Su, Renk, Bade, İlçim, Delfin, Dirim, Deren, Ceren, Bilun, Ildır, Durul, Erce, Püren, Dilmen, Artun, Belin, İzgi, Beliz, Beste

Kız-erkek: Ada, Ümür, Özgü, Destan, Ilgın, Ogan, Doruk, Doğa, İlter, Bilhan, Vurgun.

Ünlülerin çocuklarına verdikleri isimler: Su, Pars, Derin, Güney, Alya, Deniz, Türkü, Alin, Nehir, Selin, Lara, Rüzgar, Defne, Alara, Can, Ares, Duru, Melisa, Ada, Atlas.

ALINTI...

derbeder

nedense antin kuntin isimleri oldum olasi özenti bulmusumdur. bu yüzden sevemedim bir türlü. bir gün Allah nasib ederde çocuklarim olursa gayet güzel isimler koymayi düsünüyorum. belki alisilagelmis isimler olur, ama en azindan manalari güzel olur. -ki zaten mühim olanda budur.
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

Lă_Tăhzen!

aaa olurmu çagdas ve modern takılmak lazım hangi çagda yasıyoruz ayse fatma eskide kaldı  :toothy10: :toothy10: :toothy10:(diyomusum)

βαlκιz

biz okadar çok isim düşündük ki hep degiştiriyodum isimleri
karar veremiyoduk
uğur ve umut ismi hiiiç aklıma gelmiyodu düşünmüyodum
aklımda başka isimler vardı
ama ben yine oncaa isim arasından uğur ve umut koydum çok seviyorum isimlerini
iki isimleri var mehmet uğur ( mehmet babamın ve abimin adı ) eşimin sülalede hiç mehmet yok diye koyduk biz  ;D umut haktan da soyadımızla birleşincede anlamlı oluyo diye koyduk
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

SiRiNe

Nur  :k06:

Rumeysa kaynanamin ismi

Sumeyye yi de ben koydum adil olalim dedik birisini ben digerine esim karar verdi.

Ucuncu bebisimde prenses olursa Annemin ismi Fatma  Zehra  koyabilirim  ;)

Fatma Zehra cok guzel.

Ayseyide cok seviyorum

Hepsi mukemmel isimler sahabe kadinlari

Lă_Tăhzen!

benim annemin ismide fatma bende dusundum kızıma hamıleyken ama sonra problem cıkabılır dıye kayınvalıdem tarafından vazgectım agzımızın tadı bozulmasın dıye   :k06:

❤ հმzεlἶო ❤

ah ne guzel isimler var ya
ama iste koyamiyorum istedigimi cocuguma zorluk olur okul is yasaminda diye
ortak isim koyucaz turkce ingilizce  :icon_scratch:
  :nazar: :nazar: :love9: :love9:

SiRiNe

CIGDEMCIM  CANIM  ENDISELENME SORUN OLMUYOR :love9: :love9: :love9:

BURDA TURK ISIMLI MUSLUMAN ISIMLI COCUK COK COK GUZEL YERLERE GELIYORLAR

BIRDE SU VAR ISVECLILERIN NASIL BEN ISIMLERINI DOGRU OKUMAK ICIN ZORLANIYORSAM ONLARDA AYNISINI YAPMALI.

VALLAHI FIRCAYI CEKIYORUM HEMSIREMIZ BIR KAC KERE YANLIS OKUDU BEN SENIN ISMINI SÖYLEYEBILIYORSAM SENDE BU KIZLARINKINI DOGRU SEKILDE SÖYLEMEYE CALISACAKSIN DEDIM

SIMDI COK GUZEL KONUSUYOR  :k06: :k06: :k06:

ONLAR ICIN MERYEMI MARIA YAPAMAM  :k06:

❤ հმzεlἶო ❤

meryem maria seklinde deilde
mesela lara, melissa yada hazel isimler
her iki dildede yazilisi fln ayni
birkac kisi okulda dislaniyor cocuklar alay ediyorlar dedi
emin olamiyorum iste  :dontknow:
  :nazar: :nazar: :love9: :love9:

SiRiNe

Alıntı yapılan: ❀❤✿ƈἶցძεო❀❤✿ - 19 Kasım , 2010, 15:27:21
meryem maria seklinde deilde
mesela lara, melissa yada hazel isimler
her iki dildede yazilisi fln ayni
birkac kisi okulda dislaniyor cocuklar alay ediyorlar dedi
emin olamiyorum iste  :dontknow:

aaa öylemiii demekki orda bu gibi seyler oluyormus , burda yok o zaman sen bulundugun yere göre degerlendirme yap canim

AyNi

isim koymanın ne kadar zor olduğunu hamile olunca anladım  :k06: çok bilinen ve sevdiğim ama çok anlamsız olan o kadar isim varmış ki, çok şaşırdım...

Balböceği

Bir zamanlar çocuklara dede ve ninelerinin isimleri verilirken, bu gelenek artık yok olmaya başladı. Ebeveynler yaygın isimler koymak yerine son zamanlarda çocuklarına farklı, eşi ve benzeri olmayan isimler verme telaşında.

Ben buna katilmiyorum dede ve ninelerinin ismini hala cocuklarina

Koyan insan biliyorum  :tongue3:

En gözde farklı isimler:

Erkek: Pamir, Laçin, Merih, Sonat, Ulaç, Keyhan, Abay, Andaç, Pozan, Berke, Utkan.

Kız: Su, Renk, Bade, İlçim, Delfin, Dirim, Deren, Ceren, Bilun, Ildır, Durul, Erce, Püren, Dilmen, Artun, Belin, İzgi, Beliz, Beste

Kız-erkek: Ada, Ümür, Özgü, Destan, Ilgın, Ogan, Doruk, Doğa, İlter, Bilhan, Vurgun.

Ünlülerin çocuklarına verdikleri isimler: Su, Pars, Derin, Güney, Alya, Deniz, Türkü, Alin, Nehir, Selin, Lara, Rüzgar, Defne, Alara, Can, Ares, Duru, Melisa, Ada, Atlas.

Bu isimlerden Birkac tanesi guzel ama digerlerini hic sevmedim abudik gubidik isimler  :k06:

βαlκιz

ben koyarım dede nene ismi
çok moder dede nine isimleride var  ;D
kızım olursa annemin adını vericem inşallah ama yanında ikinci birisimde olur hem eski isimlerden hem yeni moder isimlerden  :laughing7:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Demet_dk

En gözde farklı isimler:

ALINTI...

KONU GÜZEL
AMA BU BAHSİ GEÇEN İSİMLERİN İÇİNDE ANLAMLI OLAN İSİMLERDE VAR
MESELA BENİM BİLDİĞİM  BADE BESTE ADA DESTAN DORUK DOĞA BUNLAR KULLANILAN VE ANLAMLU İSİMLER
BU ARADA BENDE ESKİ İSİMLERİ SEVMİYORUM

fıstık

BENDE SEVMİYORUM DEMETCİM ESKİ İSİMLERİ

MESELA BENİM İSMİM NAGEHAN BEN KÜÇÜKKEN YAŞADIĞIM ŞEHİRDE SADECE 4 KİŞİYDİK NAGEHAN İSMİNDE OLAN

EVET İNSAN KENDİNİ ÖZEL HİSSEDİYOR DOĞRUSU ;)

AMA TABİKİ ÖNEMLİ OLAN ANLAMI  :icon_thumright: