Zerdeçal, yüzden fazla hastalığa iyi geliyor

Başlatan Lă_Tăhzen!, 19 Kasım , 2010, 11:06:39

« önceki - sonraki »

Lă_Tăhzen!

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhami Gülçin, zerdeçalın her türlü kanser hastalıkları, diyabet, enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere 100'den fazla hastalığa iyi geldiğini belirtti.
Atatürk Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhami Gülçin, zerdeçalın her türlü kanser hastalıkları, diyabet, enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere 100'den fazla hastalığa iyi geldiğini belirtti.

Zerdeçalın Ortadoğu mutfağında yaygın bir şekilde, halk hekimliğinde haplar şeklinde kullanıldığını ve günlük diyetle birlikte de alındığını ifade eden Gülçin, "Zerdeçal büyük bir öneme sahipken, bizim buna yabancı kalmamız mümkün değildi. Biz de son zamanlarda sadece zerdeçalı kullanmak değil, zerdeçalda bulunan etkin madde olan 'curcumin' üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştırdık.'' diye konuştu. Zerdeçal bitkisindeki antioksidan kapasitesini irdelemeye çalıştıklarını anlatan Gülçin, "Özellikle antioksidan ve radikal giderme kapasitesini hem belirledik hem de bilinen standartlarla kıyasladık. Gerçekten yapmış olduğumuz çalışmalarda aynı konsantrasyona denk gelen standartlara karşılık zerdeçal ve dolayısıyla curcumin molekülünün çok yüksek oranda antioksidan aktive gösterdiğini tespit ettik." ifadelerini kullandı. Türk mutfağında da zerdeçalın kullanım alanının yaygınlaşmasını tavsiye eden Gülçin, özellikle çocuklara mutlaka yedirilmesi gerektiğini aktardı.
Zaman

SiRiNe

βαlκιz

yaa dün markette gördüm alıcaktım vazgeçtim keşke alsaydım
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3: