2011 Haziran-Temmuz-Ağustos Anneleri

Başlatan cigdems, 29 Eylül , 2010, 09:00:53

« önceki - sonraki »

muhribe

hurma konusunda benim de endişelerim var ya. dün yiyecek oldum, korktum vazgeçtim. son 2 haftada yiycem ben

Aytii

Alıntı yapılan: muhribe - 27 Haziran , 2011, 11:08:18
hurma konusunda benim de endişelerim var ya. dün yiyecek oldum, korktum vazgeçtim. son 2 haftada yiycem ben

bak ne buldum

Türü: Meyve
Hastalık: Doğum Kolaylaştırıcı
Tedavi: Rahim adalesini kuvvetlendirir.Bu özellik doğumu kolaylaştırır.Hurma macunu 1/3′ü kadar defne tohumu öğütülüp karıştırılarak, doğuma 1 hafta kala yenmeye devam edilirse. Doğum ağrısız ve çok kolay olur.
Yan Tesiri: Fazla yenildiğinde baş ağrısı ve göz ağrısı yapar. Sıcak mizaçlı kişilerde hararet yapar. Telafisi: Baş ve göz ağrısı için badem içi, hararet için soğutucu gıdalar, Acur, Kavun, Karpuz, Hıyar yenebilir. Tüm yan etkilerine karşı sirkeli bal şerbeti
Önemli Notlar: Hurmanın şekeri şeker hastalarına zarar vermez.
İçindekiler:Sodyum, Protitin, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Kükürt, Fosfor, Klor, B1 Vitamini, B2 Vitamini, A ve C vitaminleri.

asya81

Alıntı yapılan: muhribe - 27 Haziran , 2011, 11:08:18
şimdilik bir tane yeseniz günde bi zararı olmas sanırım çörek otuda yardım ediyor diye biliyorum.

muhribe

Aytii

Alıntı yapılan: muhribe - 27 Haziran , 2011, 11:10:54
doğuma 1 hafta kala diyor.  ???

evet ama macununu yersen bir hafta

içinede defne tohumunu ekliyosun ögütüyosun

biz sadece meyvesini yicez

geçen doktor tv de söyledi
doguma 2 ay kala yemeye baslayin diye  :dontknow:

Aytii

Loğusa gıdası: Resulullah (s.a.v) Efendimiz ""Kadınlarınıza loğusa döneminde hurma yediriniz.Kim lohusalığında hurma yerse onun çocuğu AKILLI ve AĞIRBAŞLI olur.Çünkü hurma Hz.Meryem'in lohusalığındaki yiyeceği idi.Şayet (loğusa için) hurmadan daha iyi bir yiyecek olsa idi Allah (c.c) Onu Meryem'e ikram ederdi."" buyurarak hurmanın önemini belirtmişlerdir. Tabipler yaptıkları araştırmalarda hurmanın antiseptik olduğunu, lohusalık yaralarını çabuk iyileştiren bir ilaç olduğunu, süt arttırdığını, bebeği beslediğini, içindeki potasyumun çocukların büyümesini sağlayan ideal besin olduğunu belirtmişlerdir. Bebe ilk doğunca damağına dünya gıdası olarak hurma ezip ovuşturmak, hurma ezmesi tattırmak sünnettir ve bebğin zeki olmasını sağlayan ilaçtır.

muhribe

ben hastane çantama koyacağım hurma. doğumdan çıktıktan sonra yiycem ve bebeğin diline dokundurucaz. bi de biraz zemzem götürücem hastaneye, aynı şekilde kullanmak için

Aytii

evet onu bende yapçam Muhribe

bide simdi bisey daha okudum

bi kadin bi forumda sey yazmis

dogumuma yakin pedime zeytin yagi sürdüm gece yatarken açilmam oldu suyum geldi sanci yoktu henüz hastaneye gittigimde dogumum kolay oldu dedi

zeytin yagida açiyomus çatiyi

kizlar ben hurma yemeye gidiyorum  :k06:

asya81

Alıntı yapılan: ๑ ♡ Köy YuмυяTαм ♡ ๑ - 27 Haziran , 2011, 11:18:49
evet onu bende yapçam Muhribe

bide simdi bisey daha okudum

bi kadin bi forumda sey yazmis

dogumuma yakin pedime zeytin yagi sürdüm gece yatarken açilmam oldu suyum geldi sanci yoktu henüz hastaneye gittigimde dogumum kolay oldu dedi

zeytin yagida açiyomus çatiyi

kizlar ben hurma yemeye gidiyorum  :k06:

zeytin yağı doğrudur anneme ebeler z.yağı kullanmışlar kesik yırtık olmamış ikiz doğurduğu halde

muhribe

ben zeytin yağını duymamıştım. kaç gün yapmak lazım acaba?

Aytii

simdiden baslayabiliriz Muhribe bence

ben okuyorum simdi forumlarda birçok kisi hem bilimsel olarak hemde dinen hurmanin gerçekten acilmaya neden oldugunu dogumu kolaylastirdigini söylüyo

ee bukadar kisi bisey diyosa ve zaten dini olarak ispatlanmissa bence vardir bir hikmeti ;)

ben haftaya baslicam yemeye

doktoruma bir gideyim bir baksin önce içimi bir rahatlatsin eve göndersin ozaman baslicam hem hurma yicem hemde gece yatarken pedime zeytin yagi sürcem  :icon_thumright:

muhribe

tamam canım, ben de 37. ya da 38. haftada başlarım. hurma zaten Kuran'da adı geçen nadir meyvelerden biri. Allah o kadar teveccühte bulunduysa vardır bir sırrı mutlaka

asya81

hepsi doğal yöntem bir zararı olmas bence eskiden kesi atmıyorladı ebeler yeni yeni duyuyorum bu kesiyi ben

Aytii

kizlar ben mesela çok hizli bir sekilde kuran okuyamiyorum takiliyorum çok

simdi netten Meryem suresini açtim

birisi okuyo öyle dinliyorum oglumda dinliyo :) oda dogumu çok kolaylastiriyomus

arada böyle dinlerim diyorum kendimde okumaya çalisçam kayinvalidemde okur

ORNA