2011 Haziran-Temmuz-Ağustos Anneleri

Başlatan cigdems, 29 Eylül , 2010, 09:00:53

« önceki - sonraki »

banu_fth

Alıntı yapılan: muhribe - 25 Mayıs , 2011, 15:21:11
benim eşim hiçbir sırrını vermez ailesine. mesela araba aldık, ancak bize ziyarete geldiklerinde haberleri oldu. geçen aylarda 2. evimizi aldık, daha bilmiyorlar. söylemeyeceğim diyor eşim. söylese bi daha sizin şuyunuz var buyunuz var diye anlatıyorlar. e tamam var ama nasıl var onu sorun. hem eşim hem ben etimizle tırnağımızla çalışığ artırıyoruz.

benim eşimde hiç sölemez ..  :amin: :amin:

¨‘°ºO§§ ( Pisicikk ) §§Oº°‘¨

Uîzükümâ bikelimâtillâhittâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmetin.

banu_fth

Alıntı yapılan: muhribe - 25 Mayıs , 2011, 15:31:54
izemsevi sağol bacım. ilkine babam çok yardım etti sağolsun, eşim kayınpederden de aldı çünkü diğer oğluna 2 katlı ev yapmıştı. ama keşke almasaydı sanki her an başımıza kakacak gibi endişe var içimde. diğer evi de kendi birikimlerimizle peşinatını verdik. 4 yıl sonra bitecek borçlar inş. ödüyoruz ay ay napalım. Allah ihtiyacı olan herkese versin. istanbul gibi büyük bi şehirde kira çok büyük yük. ben 2 sene önce minnacık bi eve gelin girdim. görseniz 70 metrekare falan. balkonu bile yoktu. eşim hep derdi biraz sabredelim en güzel yerlerde yaşatıcam seni diye. Allah razı olsun dediğini de yaptı. önemli olan evin huzuru. huzur olmadıktan sonra villada yaşasan ne ki

çok doğru ..  :hello2:

izemsevi

bizde düğündeki altınlara hiç dokunmadık onları ev için saklıyoruz ama işte istanbulda nasıl bilmiyorum ama bizim buralarda iyi bir ev alıyım dersen en az 120-130 milyarı gözden çıkarcan ben 130m2 olsun istiyorum şuanki evim 90m2 dar oluyor sığmıyoruz hoş babamların evi kira vermiyoruz ben gelin çıktığım eve gelin geldim babamlar yeni ev alınca diğerini oturmak için bize verdiler sağolsunlar annemlerle oturuken o eve 4kişi sığan biz şimdi 2kişi sığamıyoruz ilginç :dontknow:

izemsevi

hoşgeldin pisicik evet surat asmak yok herşey yolunda allaha şükür

hoşbulduk kızlar nasıl olayım canım çok sıkkın.gebelik kolestazı diye bilinen bişey bulmuş işte kaşınıyordum ya kanda çıktı karaciğer enzimlerim yüksek epey ve kolestaz başlangıcı nedeni gebelıkten kaynaklanıyor.karaciğer ultrasonografisine girdim ne karaciğerde yağlanma nede  safrada bişey çıktı.bebeğin karaciğere baskı yapması sonucu olabılıyormuş çoğu gebede,tabi şanslıyım öncekı haftalarda olsaydı gebelik sonlandırmaya kadar gidiyormuş .doktorum takibe aldı bu cmtsi tekrar gidicem değerler yükkseliştemi değilmi diye eger seyir yükselişi gösteriyorsa 20 günü bile bulmaz dedi doktor 10-15gune doğurman gerek dedi çünkü bebekte ve bende sıkıntıya yol açarmış bu kolestaz.ama deger pek yukselme seyretmezse 38e kadar beklerız dedi yavrum 2600 küsürdü ve 49cm di bugün :y25:
Uîzükümâ bikelimâtillâhittâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmetin.

banu_fth

Alıntı yapılan: izemsevi - 25 Mayıs , 2011, 15:36:13
bizde düğündeki altınlara hiç dokunmadık onları ev için saklıyoruz ama işte istanbulda nasıl bilmiyorum ama bizim buralarda iyi bir ev alıyım dersen en az 120-130 milyarı gözden çıkarcan ben 130m2 olsun istiyorum şuanki evim 90m2 dar oluyor sığmıyoruz hoş babamların evi kira vermiyoruz ben gelin çıktığım eve gelin geldim babamlar yeni ev alınca diğerini oturmak için bize verdiler sağolsunlar annemlerle oturuken o eve 4kişi sığan biz şimdi 2kişi sığamıyoruz ilginç :dontknow:

:k06: :k06: :k06:
valla ilginç gerçekten ..  :love9:

banu_fth

Alıntı yapılan: •❤•pisicikk•❤• - 25 Mayıs , 2011, 15:41:13
hoşbulduk kızlar nasıl olayım canım çok sıkkın.gebelik kolestazı diye bilinen bişey bulmuş işte kaşınıyordum ya kanda çıktı karaciğer enzimlerim yüksek epey ve kolestaz başlangıcı nedeni gebelıkten kaynaklanıyor.karaciğer ultrasonografisine girdim ne karaciğerde yağlanma nede  safrada bişey çıktı.bebeğin karaciğere baskı yapması sonucu olabılıyormuş çoğu gebede,tabi şanslıyım öncekı haftalarda olsaydı gebelik sonlandırmaya kadar gidiyormuş .doktorum takibe aldı bu cmtsi tekrar gidicem değerler yükkseliştemi değilmi diye eger seyir yükselişi gösteriyorsa 20 günü bile bulmaz dedi doktor 10-15gune doğurman gerek dedi çünkü bebekte ve bende sıkıntıya yol açarmış bu kolestaz.ama deger pek yukselme seyretmezse 38e kadar beklerız dedi yavrum 2600 küsürdü ve 49cm di bugün :y25:

oyy kıyamam üzülme . sağlıklı olsun da canım . hayırlısı nasıl ise öyle olsun ..
inşallah tabi değerleriniz düşüşte görnür ama olmazsada hayırılsı böyleymiş diyceksin üzülmek yok ..
kısmet artık bundan sorası .. üzme meleğini de daha fazla  :opucuk:

izemsevi

geçmiş olsun canım inşallah sorunsuz sıkıntısız atalatacaksın heralde ilk aylarda felan olursa sonlandırma olur pisicik yoksa onun dışında olmaz diye düşünüyorum.

izemsevi

Gebeliklerin %0,5 ile %1'inde gebelik kolestazı görülmektedir. Gebelik kolestazı gebelerde görülen en sık 2.sarılık sebebidir. İsveç ve Fransa'da %0,5 sıklıkta görülürken Şili'de bu oran %11 ile %27'lere kadar çıkabilmektedir. Gebelik kolestazında %10-15 vakada sarılık gelişir. Bunlarda genellikle kaşıntı başladıktan 2 ile 4 hafta sonra görülür. Gebelik kolestazı geçiren bayanlarda daha sonraki gebeliklerinde de %40-50 oranında yine aynı hastalık tekrarlar. Gebelik kolestazının gelişiminde genetik faktörler önemlidir. Kızkardeşinde  veya annesinde gebelik kolestazı olan bayanlarda risk daha yüksektir. Bu hastalar östrojen ve progestrona karşı daha duyarlıdırlar. Östrojen safra tuzlarının karaciğerden atılımını engelleyebilir. Progesteronda estrojenin karaciğerden atılımını engelleyerek her ikisi birden sonuçta bazı bayanlarda safra atılımını bozabilmektedir. Buda genetik olarak belirlenen bir durumdur. Bazen bu tip hastalarda gebelik dışı zamanlarda oral kontraseptif ilaç kullanıldığındada aynı kaşıntı atakları olabilmektedir.

Gebelik kolestazında temel sebep plasenta tarafından yapılan aşırı miktardaki gebelik hormonlarından östrojen ve progesterondur.

Avuç içi ve tabanlarda olan kaşınmalar, kaşınmaların gece görülmesi, idrarda koyulaşma, dışkının açık renk alması, pıhtılaşma zamanının uzaması, halsizlik, yorgunluk, iştah azalması, erken doğum eylemi başlangıcı ve sarılık. Bu bulguların tümü görünmek zorunda değil, bunların bir kısmı yada sadece kaşıntı ile beraber görülebilir. Doğumdan sonra hem kaşıntı hemde sarılık kendiliğinden geçebilir.
Laboratuvar:

Öykü
ALT,AST, ALP ve GGT
Kanda safra tuzları ölçümü
Avuç içlerinde ve ayak tabanlarında döküntü olmadığı halde kaşıntı olması ve gebeliğin 3.trimesterde olması nedeniyle gebelik kolestazı düşünülebilir. Bu hastalarda karaciğer fonksiyon testleri bakıldığında ALT bir miktar yükselebilir Bu hastalarda daha kesin bir yol ise kanda safra tuzlarının ölçülebilmesidir. Bu test her yerde yapılamamaktadır.
Gebeliğin sonlandırılması 38. haftanın ötesine geçirilmemelidir. Yani 38.haftadan önce gebelik sonlandırılmalıdır.  Bu haftada pratik olarak fetüsün akciğer dokusu gelişmiş kabul edilir

38. hafta geçirilemezmiş zaten kızlar karaciğer kolestazı oldugum için en geç 38de doğum görünüyor oda en geç.neyse bn pek iyi değilim şok oldum bugün akşam hiç uyuyamadım hastanelerdeydım hep öpüyorum siizi sonra görüşürüz....

izemsevi

gebelik kolestazı  ile ilgili bilgiler var kızlar yukarıdaki yazıda

muhribe

güle güle pisicik güzelce dinlen. Allah şifa versin