Cebimizdeki Kavga Kozları!

Başlatan Balböceği, 09 Eylül , 2010, 20:19:59

« önceki - sonraki »

Balböceği

Cebimizdeki Kavga Kozları!
İlişkiler kırılgandır. İnsan sevgiye alışmaya başladığında, onun ne kadar hassas olduğunu unutur. Uzun soluklu ilişkilerin temeli, sürekli değer vermekle oluşur.

Birlikteliklerin en heyecanlı zamanları ilk günleridir. Cicim ayları da denilen bu süre, her iki tarafın karşısındakine değer vermesinden kaynaklanır. Kazanmak, elde tutmak, kendini anlatabilmek, alışmaya çalışmak, merak etmek, araştırmak, bunların hepsi ilişkilerin başlarında coşkuyla yaşanır.Vakit geçtikçe duygular hafifler. Heyecanlar yerini alışmaya bırakır. İlişkinin grafiği gittikçe düşer. Bu durum son derece doğaldır. Zaten sürekli kalp çarpıntısı ve aynı şiddetle yaşanan heyecan devam etseydi, vücudumuz buna dayanamayabilirdi.

Alışmaya başladığımızda ve biraz yaşanmışlığımız biriktiğinde, karşımızdakine özen göstermekten vazgeçeriz. Cebimizdeki anılar, yapılmış hatalar, hayal kırıklıklarımız çoğaldıkça, ilişkimizin kavgaları da artar. Tartışmalarımız suçlamalara dönüşür. Artık karşı tarafı ezecek pek çok konumuz vardır.Sevgilimizi veya eşimizi, tapulu malımız gibi görmeye başladığımızda, artık ona özen göstermek zorunda hissetmeyiz. Cebimizde biriktirdiğimiz kavga sebeplerimiz de vardır. İlk fırsatta başına kakmak için kullanacağımız ne çok hatıramız olmuştur.

Burada tehlikeli olan, kişinin kartlarını ne kadar sıklıkla açtığıdır. Eğer her kavgada, temcit pilavı gibi, aynı olayları ortaya sürerseniz, bu oyunu kazanmanız zor olacaktır. Sevgilinizi karşınızda mahcup duruma düşürecek bir olay yaşadıysanız, bunu ilk söylediğinizde, sevgiliniz susacak ve utanacaktır. İkinci söylediğinizde de belki aynı şekilde davranır. Ancak bu kartı her kavgada açıyorsanız, sonunda "yeter yahu!" cümlesini duymanız an meselesidir. Sevgiliniz en sonunda, yaptığının size az bile geldiğini söyleyecek ve ipleri koparacaktır. Kimseyi canından bezdirmeyin!

Elimizde tuttuğumuz bir başka kart ise, seni terk ederim kartıdır. Kendimizi bir kavganın sonunda çok kötü hissediyorsak, en sık söylediğimiz cümle şudur: "Senden ayrılmak istiyorum!" veya "seni terk edeceğim!". Bu tür tehditler, ilk kavga etmeye başladığınız zamanlarda, karşınızdakini telaşlandırır ama her tartışmada aynı tepkiyi alacağınızı düşünürseniz, büyük ihtimalle yanılırsınız.

Bavulunuzu ilk topladığınız ve "annemin evine gidiyorum" dediğiniz ilk gün, sevgiliniz sizi durdurmak için her şeyi yapar. En kötü ihtimalle sakinleştikten sonra, gelip bir çiçekle sizden özür diler. Ancak her seferinde böyle olacağını sanıyorsanız, aldanırsınız. Gitmeyi koz olarak kullandığınızda dikkatli olun. Bunu sürekli yapıyorsanız, hiç tahmin etmediğiniz bir anda, karşı taraftan şu cümleyi duyabilirsiniz: "Gidersen git!"

Tüm ilişkiler, ip üstünde yürümeye benzer. Dengeyi biraz bozduğunuzda düşersiniz. Aslına bakarsanız, denge tüm doğada önemlidir. Her şey, dünya bile dengesini kaybederse, dağılır. O yüzden siz, siz olun, ilişkinize fazla delik açmamaya çalışın. Bir gün ipin ucu elinizde kalabilir.

aleyna635

slm.çok güzel bir konuya değinmişsiniz.peki biz her seferinde bunları başına kakmamak için nasıl çenemizi tutacaz.mesela ben eşimle bu yazılanların hemen hemen hepsini yaşadım.hatta artık ben seni terke edeceğim dememe kalmadan eşim ben seni bırakıp gidecem en iyisi ayrılmak diyo.yani silahları değiştik gibi şimdi.ama şunuda söleyeyim eğer eşim yaptığı hatalardan ders çıkarsaydı ben asla yüzüne vurup durmazdım hatasını.yalnız her seferinde benı aptal yerine koyup aynı yalnışları bana yapması çok gücüme gidiyo artık bu yüzden bende her tartışmada yüzüne vururum bir tokat gibi.o da akıllı olsun yapmasın bir daha........ :caca: :caca: :caca: :caca:

Balböceği

A.s , aleynacim ne deyim cnm ah cenemizi tutamiyoruz tutsak icimiza atsak yine olmuyor Ne yapacaz bende anlamiyom  Ne zaman iyiz desek bi aksilik cikiyor maalesef Eski insanlarin hicmi cani yokmus nasil yasamislar hayret ama eskiye nazaran belki simdi daha iiyidir eskiden dayak cok vardi hala var gerci  ::) yasam tarzi zor cok zor bizde ondan bundan sikilip basliyoruz soyle boyle demeye  :'( sonunda yine zararli cikiyoruz

aleyna635

evt öle eskıler nasıl dayanmış diyoruz ama sankı eskıden herşey daha güzeldi en azından husur vardı.şimdi öle çok sorunlar varkı attığın adım dert oluyo.eşler eskıden birbirine bu kadar hain değildi.birini bırakıp hemen birini bulamazdın şimdi eşler çok kolay aldatıyor.çabuk terk ediyor sankı hiç birşey yaşanmamış gibi....ne yazık çok olumsuzluklar yaşıyoruz bu yüzden..... :'(

derbeder

cenemi tutamamda, tutmamda..buna gerek yok. sinsi olamam icimden nefret besleyemem. neysem o!
kavgalarimizda bozuk plak gibi ayni yere gelip dururum. bazen esimde sklior ama yapacak birsey yok. bana karsi yapilan hatalari unutamiyorum. bir yabancidan birsey gorsen soker atarsin hayatindan, ama esinden veya ailesinden gorunce oyle kolay olmuyor. her zirtta pirtta ayrilacaksan niye evlendin? o da var.
ele karismak zor arkadaslar. bazen insanlarin ne kadar dusuncesiz olduklarini dusunuyorum. ne kadar bencil, cikarci, gamsiz ve hayattan bezmis. iste onlara bakinca benim icim curuyor sanki. skliyorum boguluyorum oyle insanlardan...ve esek olunca semer vuran cok oluyor bunuda anladim.
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

Balböceği

Alıntı yapılan: aleyna635 - 09 Eylül , 2010, 23:54:36
evt öle eskıler nasıl dayanmış diyoruz ama sankı eskıden herşey daha güzeldi en azından husur vardı.şimdi öle çok sorunlar varkı attığın adım dert oluyo.eşler eskıden birbirine bu kadar hain değildi.birini bırakıp hemen birini bulamazdın şimdi eşler çok kolay aldatıyor.çabuk terk ediyor sankı hiç birşey yaşanmamış gibi....ne yazık çok olumsuzluklar yaşıyoruz bu yüzden..... :'(
Bu konuda katiliyorum en azindan eskiden bosanmak bu kadar basit degildi  :-\

Alıntı yapılan: angel81 - 09 Eylül , 2010, 23:55:39
cenemi tutamamda, tutmamda..buna gerek yok. sinsi olamam icimden nefret besleyemem. neysem o!
kavgalarimizda bozuk plak gibi ayni yere gelip dururum. bazen esimde sklior ama yapacak birsey yok. bana karsi yapilan hatalari unutamiyorum. bir yabancidan birsey gorsen soker atarsin hayatindan, ama esinden veya ailesinden gorunce oyle kolay olmuyor. her zirtta pirtta ayrilacaksan niye evlendin? o da var.
ele karismak zor arkadaslar. bazen insanlarin ne kadar dusuncesiz olduklarini dusunuyorum. ne kadar bencil, cikarci, gamsiz ve hayattan bezmis. iste onlara bakinca benim icim curuyor sanki. skliyorum boguluyorum oyle insanlardan...ve esek olunca semer vuran cok oluyor bunuda anladim.
Haklisin !!! Bende senin gibiyim bazen bosverip gecmek istiyorum bazende bakiyorumki ayne yerde sayiyorum kimse kimsenin umrunda degil onun icin fazla kimseyle konusmam kimseye icimi dokemem cunku yeri gelince seni ovuyorlar biraz koca tarafina Esinden bahset aman olur oyle seyler derler simdiye kadar daha agzimdan cikmadi esim boyle soyle diye zaten anlatamadigimdan dert ediyorumya Sonra basklarana bakiyorum biz gayet iyi bir ciftiz ellerde neler var sukur kotu degiliz esim iyi ama arada bir bi tartisma cikiyor hayda bi bakmissin nerelere gelmis ne zaman duzelecegiz

derbeder

10 Eylül , 2010, 00:11:32 #6 Son düzenlenme: 10 Eylül , 2010, 00:14:34 angel81
yaa benim bu dilim basima dert cikariyor bazen aslinda. konustuktan bilmem kac dakika sonra esime acik sozlu oldugumu anlatmaya calisiyorum. esim ne soyledigimden ziyade nasil soyledigimle ilgileniyor. kavga ederken gayet sert bir sekilde anlatirim derdimi. evet dogru ortalama eslere gore iyi bir esim var bana gore. cok seviyorum onu gercekten.
ama bazi seylerde dedigim gibi cok tekrar ediyorum. nedeni ise unutamamis olmam ve bazi seyler icin esime dahi derim ailesi icin. hakkimi helal etmiyorum bu dunyada. bu dunyada helalligimi alamazlarsa iki elim yakalarinda olacak diye. bunu yuzunede derim esimin, hicte cekinmem. hakliysam konusurum, haksizsam boynum kildan incedir bunuda bilir. ben adaletsizlige gelemiyorum, kimseye yapilan haksizliga gelemiyorum. ama bir bakiyorum cevre haksizliklarla dolu. bu benim ne yapimda nede yetistirilmemde var.
garip degisik geliyor. cok farkli aile kulturlerinden geldigimiz icin belkide cakisiyoruz. insana verilen deger farkli esimin tarafinda. bir muhabbet, bir sohbete hasret kaliyorsun bazen yanlarinda. bazen buzdolabi gibi oluyorlar. buzluga girsen daha sicaktir emin ol. elbet bir gun bu yokusun iniside vardir.

aleyna635

hepiniz çok doğru şeyler yazmışsınız.dilimiz başımıza dert oluyor bazen.ama dedim ya gerçekten eşim yaptığı hataları tekrarlamazsa bende başına kakıp durmam.ama her seferinde beni aptal yerine koyup kaç kez kandırdı ne yalanlar söledi....öle çok şey yaşadım ki eşimle anlatsam ağlarım şimdi yine.ben bunları eşime sölediğim zmanda alay eder bir tavırla aman ne yazık sana kımse senden çok dert çekmıyo demi diyor bana.kım benım yerimde olsa diyo seni çoktan boşardı.nıye boşardı biliyomusunuz yüzüne vurduğum için hatalarını karşı çıkıp bir daha yapma dediğim için bana yalan söleme dediğim için.bana hesap sormazsın diyo ben istediğimi yaparım.ama rabbim çok büyük kimsenin ahı kımseye kalmaz kım benım için kötülük istediyse hepsi evlatlarının başına gelmeye başladı bile.ben kımsenın huzuru bozulsun istemem.ama yaptıkları da yanlarına kalsın istemem.eşime göre ben sorunlarımızı çok büyütüyorummmuş.oysa gelın görün en küçük görümcem 3 aydır kocasından küsüp gelip başımdadurmuş.ve öle basit sebebpler yüzünden küsmüş ki keşke diyom beım sorunum bunlarla kalsaydı.eşim her zamankı gibi onun durumu senınkınden farklı diyo nıye kendini ona benzetiyon.yani onlar üzülünce can oluyolar biz üzülünce herşeyi, büyütüyormuşuz.....ben ne yapacam hiç bilmiyom bu durumlarla karşı karşıya kalınca..... :honk:

derbeder

aleyna635

derbeder

peki cok uzerine geldiyse ayrilmayi dusundun mu? yane katlanilmacak derecedeyse?

aleyna635

bazen çok çok üzerime gelindi ayrılmayı defalrca düşündüm.ama eşimi çok seviyorum ondan ayrı kalmaya dayanabilirmiyim bilmiyorum.ve bizim burası bir ilçe çok insan birbiriniz tanır.benden büyük ablamda eşinden boşnadığı için.benım önümde büyük bir engel olarak duruyo.bir evden iki kız boşanamaz.çok laf söz olur.eşimde bunun farkında gidemeyeceğimi biliyor ve bunu kullanıyor sanki....

derbeder

eslerin birbirlerine bu sekilde birseyi kullanmalari cok kotu. eline firsat gectiginde sende aynisini yaparsin. ne demisler bu isler parayla degil sirayla. Allah yardimcin olsun aleyna. insaAllah kisa bir zaman icinde esin aklini basina toplar ve kiymetini bilir.

Balböceği

Sabah sabah derinlere indik cok uzuldum aleyna rabbim yardimcin olsun valla
ama sen gorumceni ele almissin bazen bende esime diyorum gorumceler hakkinda onlara sira gelince onlar baska onlari karistirma diyor haklida 3 damadi var kayinvalidemin 3 de ne derse mecbur yapacaklar dusun buyuk gorumcem turkiyeye tatila gidiyor evi var ama kalmiyor kiraya verdi kocasida dusunebiliyormusunuz ic guveysi gibi kayinvalidenin basina gidiyor orda yiyip icip 2. gorumcemin evinde kaliyorlar 2. gorumceminde evi var bu sene kiraya vermedi anasinda yiypr iciyor kaliyor kocasi burda yurtdisinda valla anlamiyorum nasil icleri aliyor soz geciriyorlar peki benim kocam veya digerlerin kocasida aynisini yapsam kayinvalidem evlatliktan "red" eder ekmek elden su golden yasiyorlar gam yok keder yok adamlar hastalaniyorlar valla sans bunlarda var Ben boyle hayatin icine.. tobe tobe mubarek gun Bazen esim basliyor annem gile soyle boyle davran diye sinirli tarafima gelirde soylerim senin bacin sanki kayinvalidesiyle yasiyor diyorum bacilari eger kayinvalidelerine hizmet etse kaynanam neler yapar .. 3. gorumcem istanbulda teyzesinin oglunda ona gelince soz yapamazlar cunku onlar ANASININ bacisi ahh ahh sabah sabah tellendim yine  :cildir: :cildir:

derbeder

amma dertliymisiz bizde heee  :cildir:
ufak tefek dert gibi gozukuyor bazi seyler, ama sinirlerimizi harap etmeye birebir oluyor. Allah yardimcimiz olsun. Lakin H2o sen kendine dikkat, malum hamilesin. bak bebegin stres bebegi olur hee maazaAllah  :binkybaby: dogdugunda zirzir aglamasini istemezsin herhalde  :flowers: