BEBEK BANYOSU

Başlatan dkoyun, 01 Eylül , 2010, 18:08:35

« önceki - sonraki »

dkoyun

Herkese merhaba,
Ben bebeğimin banyosunu yaptırırken su, oda sıcaklığı gibi konuları pek bilmiyordum. Yaşayarak öğreniyorsunuz ya da kulaktan dolma. Böyle bir sitede görünce paylaşmak istedim. Ayrıca termostatik batarya almak isteyenler için indirim çeki de var. Faydalanmak isteyenler için fırsat diye düşünüyorum.

İLK BANYO KEYFİ
Uzun bir bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız, sağlıklı bir şekilde evinize döndünüz. Artık evinizde yeni bir hayat sizi bekliyor. Onun için her zaman en iyisini düşünerek, en doğrusunu yapmaya çalışıyorsunuz. Peki ilk banyosunu nasıl, ne zaman yaptırmalısınız, nelere dikkat etmelisiniz?
İlk banyosuna kadar bebeğinizi yalnızca silmeniz ya da yarım banyo yaptırmanız mümkün. Tam bir banyo, doğumdan sonraki 2 veya 3'üncü güne bırakılabilir. Göbek kordonu düşmemiş ve yeni düşmüş bebekler hiç çekinmeden yıkanabilirler. Yalnızca banyo öncesi ve kurulandıktan sonra göbek ve çevresini doktorunuzun tavsiye ettiği antiseptik bir solüsyonla (batticon, biocadin, poviod, vb. ) güzelce temizlemeye özen gösterin.
Bebeğinize banyo yaptırırken su ısısı 35-37 ⁰C arasında olmalıdır. En uygun ısı 36 ⁰C'dir. Eğer bebek hasta ise ve ateşi varsa 35 ⁰C olabilir. Banyo suyu ısısı 40 ⁰C'ı asla geçmemelidir. Banyo için ideal banyo ısısı ise 22-24 ⁰C'dir.
Banyo zamanı...
Bebeğinizin omuzlarının da suyun içine girmiş olacağı şekilde küvete su doldurun. Bebeğinizi yavaşça ve güvenli bir şekilde küvete yatırın: Öncelikle bebeğinizin ayakları suya girmelidir. Bir elinizle bebeğinizin başını ve boynunu destekleyin. Bebeğinizin üşümemesi için vücuduna düzenli olarak su dökün.
Bebeğinizin altını elinizle, yumuşak bir süngerle veya bir havlu parçası ile yukardan aşağıya ve önden arkaya doğru yıkayın. Bebeğinizin başını temizlemek için ıslak ve yumuşak bir bez ve uygun banyo losyonu kullanın. Burun delikleri kirliliklerini veya göz kenarlarındaki çapakları temizlemek için nemli bir pamuk kullanın. Bebeğinizin vajinasını veya penisini normal bir şekilde yıkayabilirsiniz. Kız bebeklerde önden arkaya doğru yıkamaya dikkat edin.
Bebeğinizi küvetten çıkarmadan önce iyice durulayın. Bunu yaparken bir elinizle bebeğinizin boynunu ve başını, diğer elinizle poposunu destekleyin. Bu arada uyluk kısmını başparmağınız ve işaret parmağınız ile tutun. Banyo sonrası bebeğinizi bir havluya sarın ve derhal kurulayın. Bebeğinizin cildi çabuk kurumuşsa yumuşak bir losyon veya krem kullanmanızda fayda olabilir. Tüm bu işlemlerden sonra bebeğinizi giydirin ve bir battaniyeye (v.b.) sarın.
Bebeğinizin başını yıkarken, bıngıldak olarak bilinen kemiklerin arasındaki boşluklara dokunmaktan korkmayın. Bu bölgelerin de temizliği, başın diğer bölgeleri gibi yapılır. Bıngıldağın altında sert zarlar ve içlerinde de özel bir sıvı vardır. Bu nedenle beynine zarar veremezsiniz.
Banyo, belli bir düzen sağlanana kadar bebek ve anne için oldukça yorucu gelebilir. Banyolara babanın da yardım etmesi, aile içinde mutluluk kaynağıdır. Güzel geçirilen bir zamanı paylaşmak bazen bakımdan da önemli olabilir.
Kaynak: www.ilkbanyokeyfi.com

♥♥♥gülbeşeker♥♥♥

bu konu açılmışken en iyi şampuan hangisi kızlar dalin vs.... gibi

мiŁenα.

ben nivea kullandım hayatım hep çok memnunum..

bitsin değişcem ya sebamed yada has zeytin özlü şampuan alıcam.(dalin muhtemelen)

değişmemin nedenide diğerlerinide denemek.

:love9: :love7: :love9:

♥♥♥gülbeşeker♥♥♥

johnson baby ın bed tıme seti var markette indirimde
çok erken benim için ama çok hesaplı geldi
kullanıp memnun olan varmı acaba

✿sweet_sweet✿

Alıntı yapılan: ****gültanesi**** - 02 Eylül , 2010, 13:38:16
johnson baby ın bed tıme seti var markette indirimde
çok erken benim için ama çok hesaplı geldi
kullanıp memnun olan varmı acaba

canim ben 5 aydir kullaniyorumm johnson baby sampuan ve dus jeli birde vucud losyonunu kullaniyorumm ahh birde banyo kopugude var jel seklinde.. tavsiye ederimm.. :icon_thumright: :icon_thumright: :icon_thumright:

tubali

oglumm 35 gunluktü...
vucudunun heryeri yu bolgesi falan kızarıklık olduu...
cookk korkmuştumm...
hemen hast. ggoturdukkk...
dalin sampuan kullandıgımızdan oldugunu suyledi dr.
birdaha kullanmadıkk...
sebamed kullanıyorumm memnunumm

Balböceği

Ay bI an oglani yikiyordum kafamdan ha  :k06: tam orda yumusakca temizleyin diyorya
acaba dedim hangi sampuani alsam diye dusundum bakiyimda bende aliyim havalar sicak sicak bir yere gitmek istemiyorum  :k06:

pamuk&şekerim

benim için de kızım içinde birlikte vakit geçirdiğimiz en güzel anımız tabiki banyo kızım çok seviyo suyun sıcaklığı banyonun sıcaklığı ve kullandığınız ürünler uygun olduktan sonra bence banyoyu sevmeyecek bebiş yoktur öle değilmi ben kızıma sebamedin üm setini aldım doğduğundan beri kullanıyorum kesinlikle ne konak oldu ne alerji çok ii yağını banyodan önce sürüp güneşleniyoruz sonrada bıcı bıcı zamanı.aaa tabiki vikviiik öten ördeğimizide unutmuyoruz:)  :nazar:
[link=http://lilypie.com][img noborder]http://lb2f.lilypie.com/adH2p3.png[/img][/link]

kambinan

Bizde o zaman dalin kullanmayalım.

βαlκιz

ben dogduklarından beri johnson baby ve dalin kullanıyorum
en çok dalini kullanıyoruz bıcı bıcı yaparız dalinle bıcı bıccı yaparız  :occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion5: :occasion5:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Balböceği

Alıntı yapılan: BaLkIzzZ - 08 Eylül , 2010, 09:26:02
ben dogduklarından beri johnson baby ve dalin kullanıyorum
en çok dalini kullanıyoruz bıcı bıcı yaparız dalinle bıcı bıccı yaparız  :occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion5: :occasion5:

Benide alin araniza pardon bizide kucuk tosunla bize yer ac baynoda kuvetin varsa doldur bizi iyice bi citile  :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10:

βαlκιz

:ehi: :ehi: :ehi: GEL GEL PARDON GELİNN valla küvet yok ama yaparızz siz gelin  :toothy10: :toothy10:
ben çocukları yıkarken bi iç çamaşırım kalıyo valla bende yıkanıyorum  :ehi: :ehi: :ehi:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Balböceği

Alıntı yapılan: BaLkIzzZ - 08 Eylül , 2010, 15:09:56
:ehi: :ehi: :ehi: GEL GEL PARDON GELİNN valla küvet yok ama yaparızz siz gelin  :toothy10: :toothy10:
ben çocukları yıkarken bi iç çamaşırım kalıyo valla bende yıkanıyorum  :ehi: :ehi: :ehi:
iyiki kuvetin yok kiz asagi katta dusa kabin vardi burda kuvet var bi bayno yapiyoz hamam gibi her yer islaniyor  :toothy10: :toothy10: :toothy10: sukur esim halletti tamam ben soyunmam ayip erkekler var  :ehi:

βαlκιz

ben küvet istiyorum ama banyoya sıgmaz diyo eşim
ufaklardan yaparız çocuklar girer oynar yıkanır diyo  :icon_scratch:
bikere ben küvette boguluyodum bekarken ablamdaydım doldurdum küveti yattım ileri geri gidiyorum
biraz dalmışım uyumuşum uyanmasam belkide suya gömülcem  :-ooo

Balböceği

Alıntı yapılan: BaLkIzzZ - 08 Eylül , 2010, 15:33:57
ben küvet istiyorum ama banyoya sıgmaz diyo eşim
ufaklardan yaparız çocuklar girer oynar yıkanır diyo  :icon_scratch:
bikere ben küvette boguluyodum bekarken ablamdaydım doldurdum küveti yattım ileri geri gidiyorum
biraz dalmışım uyumuşum uyanmasam belkide suya gömülcem  :-ooo
ilahi kiz nasil bogulmayi basariyordun  :ehi: :ehi: ama dikkat et cocuklari yikarken yalniz koyma allah korusun hemen oyna oynas cikar Bizim memlekette 2 sene once kadin iki cocugunu yikiyormus bi ara yalniz kalmis cocuklar sac kurutma makinasini suya atin tabi dusundugun gibi elektrik carpmis vefat ettiler  :y25: