27 Nisan , 2024, 21:03:53

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

1-2 yaş arası beslenme

Başlatan мiŁenα., 28 Temmuz , 2010, 14:20:31

« önceki - sonraki »

мiŁenα.

1 - 2 YAŞ ARASI BESLENME
Süt ve süt ürünleri (süt, yoğurt ve peynir): Bu besinler protein, A ve B vitaminleri,kalsiyum, çinko,iyot ve magnezyum içerir. İlk 12 ayda az yağlı sütlerin tüketilmesi önerilmez. Her gün yarım litre süt çocuklara verilmelidir. Süt her şekilde verilebilir. Sütün içerdiği kalsiyum çocukların gelişimi için çok önemlidir. Süt içmeyen ancak peynir yiyen bir bebek kalsiyum ihtiyacını peynirden sağlamış olur.

Et, balık ve baklagiller (yumurta, kırmızı ve beyaz etler, mercimek, nohut): Bu besinler protein, A ve B vitaminleri, demir, çinko ve lif (bitkisel kaynaklılar) içerir.

Ekmek, diğer tahıllar ve patates (makama, pilav, diğer unlular da bu gruptandır): Bu besinler protein,B1,B6 vitaminleri, kalsiyum, demir ve lif içerir

Sebze ve meyveler (meyve, meyve suyu, sebzeler, salatalar): Lif, A ve C vitamini, folik asit, potasyum ve demir içerir.

Bu yaşta yağ kısıtlaması ya da diyet ürünlerinin kullanılması önerilmez.

2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmeye devam edilmesi önemlidir. İlk yaştan sonra da çocuklar, besinlerinin 1/3'ünü anne sütünden alabilirler. Ancak bu yaşta anne sütü ile beslenme çocuğun diğer besinleri almasını engellememelidir. Böyle bir sorun varsa anne sütü 2 yaşından önce kesilebilir. Anne sütünden kesme ani yapılmamalıdır. Önce gündüz öğünleri kaldırılmalı, ardından gece anne sütü ile beslenme sonlandırılmalıdır. Anne sütünden kesme çocuk hasta iken yapılmamalıdır. Ani memeden kesmenin zorunlu olduğu durumlarda annenin süt yapımını baskılayıcı ilaçlar alması önerilir.

12 aylık bebek için beslenme şeması:

Kahvaltı:

Anne sütü veya inek sütü (150 ml) veya mama (150 ml)

1 kibrit kutusu kadar peynir veya 1 yumurta (günaşırı)

1 tatlı kaşığı reçel, bal ya da pekmez

1 -2 adet zeytin (çekirdeği çıkarılmış)

1 ince dilim ekmek

1-2 dilim mandalina ya da domates

Öğle:

2-3 yemek kaşığı (1 kepçe) terbiyeli köfte + 1 dilim ekmek

veya

3 silme yemek kaşığı kıymalı sebze püresi (kıymalı dolma içleri, terbiyeli ya da sebzeli köfteler, sebzeli tavuk

veya

balık, kuru baklagil püreleri) + 3-4 silme yemek kaşığı patates püresi veya

2-3 yemek kaşığı (1 kepçe) kuru fasulye + 1-2 yemek kaşığı bulgur pilavı + 1 çay bardağı meyve suyu veya su

İkindi:

1 kase yoğurt (150-200 ml) + Evde yapılmış bir dilim kek+1 küçük boy meyve veya püresi

Akşam:

2-3 yemek kaşığı (1 kepçe) tavuklu sebze yemeği, 1 dilim ekmek

veya

1 kase yayla çorbası (nohutlu, havuçlu)

:love9: :love7: :love9:

Demet_dk

TEŞEKKÜRLER AYSECİM

MENÜYÜ GÖRÜNCE 1 KEZ DAHA YIKILDIM  :cildir:

azra35

aman demetçim ben artık internete göre beslemiyorum ne olursa öyle eskiden bunlar yoktu ve biz şuan iyiyiz

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

aynen ya demetle aynı duygular icindeyım :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2:
yanı bunların bırını yese bütün gün daha bısey yemesın

ertl

çocuk beslenmesi ve büyütmesi ne internetle ne de kitapla oluyor
tamam bunların bilinçlenmemiz için payı büyük ama buna çocuk kendi karar veriyor
hatta büyüdükce bizim çabalamamız çırpınmamız hep boşa gidiyor
:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

bu beslenme tablosuna uyan çok anne vardır ama kaçtenesi kafayı yemek üzeredir açaba  :k06:

çünkü asla bu tabloya uymayan okadar çok çocuk var ki  ::)

azra35

serra_emine

evet valla çocuklar tablo mablo dınlemıyolar.ne zaman canı ıstedı ne istedı onu yıyecek :k06:
yaa bırde oturdukları yerden yemıyorlar bılmem sızınkıler nasıl.alıştırmaya çalışıyorum kızımı oturuupta yesın dıye.elıne bişey verıyorum mesela bez serıyorum onune otur kızım ye oyle kalk dıyom bende oturuyom yok durmuyo . karpuz falan mesela alıp dolaşa dolaşa yıyecemiş.of bunda başarılı olamıyorum.gunde 2 kere süpürge yapıyorum bazen genelde hergun.
benım kız maşallah guzel yıyor canım.bı yere gıdelım yada kendı evımızde farketmez......sofra hazırlnaırken tepsıyı goturuyoruz ya içeri hemen çıglık ata ata kendı herkesden önce koşuyor. :ehi: oturuyor yerıne gore sofra bezını çekıyor ustune yemeklere bakıyor mam mam dıyor konuşuyor onlarla falan. :ehi:
ne gördü istıyor  yıyor. :nazar: :nazar:
O MİNİCİK ELLER O MINICIK BEDEN GÜN BEGÜN BÜYÜYOR BEBEGİM BENİM..AMA SEN HEP BIZIM MİNİCİK BEBEGIMIZSIN TATLIM..

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

serra_emine

vvallaha gulduruyor bızı sorma :ehi: :ehi: ınsan dışarda yapınca bı an mahcup oluyor :k06: tabı herkesın hoşuna gıdıyor.
hatta gecen pazara gıttım onu arabasına koydum ben baska bişeye bakarken benımkı uzan sen arabadan adamın tezgahına guzeell şeftalıyı del parmagın ıle onun suyunu yıyor parmagınla  :k06: :k06: :k06: allahım bır donduydum kızım naptın sennn ayy bı guldum ama varya çok komıktı.sonra adam al abla al yesın dedı :k06: aldım hemen aldı vallaha arkasınada dayandı bacakları açtı arabasında ohh şeftali yıyor :k06: :k06: çok komıktı yaa..tabı ustu gıysısı berbat oldu eve gelene kadar rezıl oldum yollarda :k06: pis pis allahım yaa :k06: :k06:
O MİNİCİK ELLER O MINICIK BEDEN GÜN BEGÜN BÜYÜYOR BEBEGİM BENİM..AMA SEN HEP BIZIM MİNİCİK BEBEGIMIZSIN TATLIM..

♥♥ElMa ŞeKeRİm♥♥

aman yesınde pıs olmasına razıyım eflınde oyle seyler yapar ama anca ortalıgı pısletır ustunu basını ppısletır pıslettıgıyle kalır yemez elınde oynar keske yesede pısletmesıne razıyım

Demet_dk

arkadaslar ben sabah interneti açıyorum orda ne yazıyosa onu veriyorum

ya olurmu öyle şey kızlar bu sadece bi alternatif 
tabiki nete göre beslemiyoruz

şahsen ben kafayı yiyorum 24 saat aç gezen yemek zamanı ağlayan bi bebeğim var
çocuklarınızın iştahına şükredin bırakın yesinler her şekilde

ertl

oğlum okadar değilde kızım doğduğundan beri beni bu yeme konusta mahvediyor

__ben onu yemem ki

__ben onu sevmemki

allahım ne yapacam ben bununla

Demet_dk

doruk ta beni mahvediyo napıcamı şaşırdım artık  :crybaby2:

azra35

Alıntı yapılan: Demet_dk - 30 Temmuz , 2010, 18:17:32

canım benim allah yardımcımız olsun ama seninki en azından zayıf dil benimki zayıfta :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2:

Demet_dk

Alıntı yapılan: azra35 - 31 Temmuz , 2010, 18:09:04
Alıntı yapılan: Demet_dk - 30 Temmuz , 2010, 18:17:32

canım benim allah yardımcımız olsun ama seninki en azından zayıf dil benimki zayıfta :crybaby2: :crybaby2: :crybaby2:

benimkide zayıf değil canım sınırda şuan daha iyi olabilir yani

seninkide zayıf ama en azından yiyip vitamin alıyo
demekki metabolizması hızlı çalışıyo