Hamileler ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir mi?

Başlatan AککORTįє, 20 Temmuz , 2010, 19:52:38

« önceki - sonraki »

gülay t.

Bozulmaz canım, vücuduna birşey girmiyor tam tersi çıkıyor :k06: Önemli olan oruç süresi boyunca birşey yiyip içmemek süt emzirmek bozmaz orucu.

мiŁenα.

vücuttan çıkan orucu bozmaz giren bozarmışş...

mesela ben doktora gıttım kan vercektım...orucu bozar bozmaz muhabbeti çok vardı ama bozmuyormuşşş :)

bununda araştırmasını çok yapmıştım :-\

:love9: :love7: :love9:

✿sweet_sweet✿

brnim fikrim dinimizde nasil bilmiyorum ama:

emziren anneler ve hamile annler oruc tutmamali.. cok isterlerse sonradan tutarlarr.. cunku neticede hamile kisinin karninda ona muhtac bir bebek varr..
emziren anneninde sutu azalabilirki buda ayni kapiya cikiyorr..

once bebeklerimizin sagligi,,, zaten dinimizde buna hosgoru oldugunu saniyorumm..  ::) ::)

gülay t.

24 Temmuz , 2010, 19:02:09 #33 Son düzenlenme: 24 Temmuz , 2010, 19:06:09 gülay t.
Alıntı yapılan: ★ ★ ★ ●●•♥ ♥кυяαвιуєм♥ ♥●●•★ ★ ★ - 23 Temmuz , 2010, 21:41:31
brnim fikrim dinimizde nasil bilmiyorum ama:

emziren anneler ve hamile annler oruc tutmamali.. cok isterlerse sonradan tutarlarr.. cunku neticede hamile kisinin karninda ona muhtac bir bebek varr..
emziren anneninde sutu azalabilirki buda ayni kapiya cikiyorr..

once bebeklerimizin sagligi,,, zaten dinimizde buna hosgoru oldugunu saniyorumm..  ::) ::)

Tatlım dinimiz de aynen senin düşündüğün gibi koymuş kuralları. Hem emziren annelere  hem de hamilelere orucu,  Ramazanda tutmayıp sonradan kaza etme ruhsatı verilmiş, yani dinimiz kolaylık dini anlayacağın. Ama gücünün yettiğini düşünüyorsa anne tutabilir de tabi. İlknur arkadaşımız yazmıştı ilk sayfada tekrar alıntı yapayım ben de.  Bir hadiste belirtmiş Peygamber Efendimiz : "Şüphesiz ki Allah (Azze ve Celle) yolculuk halinde bulunan kimseden orucu ve namazın yarısını kaldırmıştır. Hamileden ve süt emziren kadından da orucu kaldırmıştır."

(Ebu Davud, Savm: 44, Tirmizi, Savm: 21; İbni Mâce Sıyam: 12)[/b]

♥♥ Ecrin´in Annisi ♥♥

ama deneme sartıyla tabıkı önce denemen lazım kendını ıyı hıssedmıyorsan tutmaszın denemeden onu bılemezsın kı....

doktorlara bakarsan saten nıye yasak dıyorlar snra bısey olupda onları suclarız dıye tutmayın dıyıpde kendını garantıye alıyorlar...

gecen sene hamılelıgımde ramazandı ve ben 2 hafta orucumu tutdum gayet ıyıydım ramazan bıtdı benım bulantılarım basladııı...

Balböceği

Alıntı yapılan: __iLkNu®__ - 20 Temmuz , 2010, 19:52:38
kime sorsam emzirdiğim için oruç tutmamam gerektiğini söylüyor. bense tutmak istiyordum.

bebeğim benimle besleniyor

ona verdiğim süt kesilecekse gerçekten de tuttuğum orucun bi anlamı yok.

geçen senede hamileydim tutamamıştım bu senede tutamıcam  :(

Artık seneye Allah izin verirse   :amin:

Enes ibni Mâlik Radiyallâhu Anh rivayet ediyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyuruyorlar ki:

"Şüphesiz ki Allah (Azze ve Celle) yolculuk halinde bulunan kimseden orucu ve namazın yarısını kaldırmıştır. Hamileden ve süt emziren kadından da orucu kaldırmıştır."

(Ebu Davud, Savm: 44, Tirmizi, Savm: 21; İbni Mâce Sıyam: 12)[/
b]
En guzel cvp bu herhaldee rabbim herseyi ayarlamis sukurler olsunnn  :amin: :amin: :amin:

✿sweet_sweet✿

tesekkurler gulaycm.. evet rabbim herseyi ona gore duzenlemiss..

sevilcim cnm , sen tut hayatim engel degilse.. kendimi iyi hissedecegim dersen tut tabikide

tutanlarinkini Allah kabul etsin..

♥♥ Ecrin´in Annisi ♥♥

Alıntı yapılan: ★ ★ ★ ●●•♥ ♥кυяαвιуєм♥ ♥●●•★ ★ ★ - 26 Temmuz , 2010, 18:33:50

sevilcim cnm , sen tut hayatim engel degilse.. kendimi iyi hissedecegim dersen tut tabikide

dedıgım gıbı ılk denıcem eger sütümde azalma falan olmazsa tutarım sonuna kadar ...nasıp ksmet bakalım ...

tabıkı ısteyen tutar ıstemeyen veya tutacak gücü olmayan tutmazz...dınımızde her sey düsünmüs rabbım cok sükğr...

esma...

kızlar ben gecen yıl lohusalıktan cıktıktan sonra oruc a basladım hıc deazalma olmadı zaten bebeklerı kucuk olanlar a sutlerı yeter yetmyenlerde ak gıdaya gecmıs olurlar daha sonra kaza etmek daha zor ramazanda butun herkes tutarken tutmak daha mantıklı .annelere geceden bol sıvı almalarını tavsıye ederım rabbım oyle guzel ayarlıyor her seyı sız yeterkı ısteyın

fıstık

ben 12 saatte bir ilaç alıyorum maalesef tutmam imkansız

gülfer

bende tutamıycam maalesef oruç başladığında 36 haftalık oluyorum

ama tutmayı okadar çok istiyorumki bir kaçgün denesemmi acaba  :dontknow:

geçensenede düşük yaptığım için 9gün  tutamadım  :'(

gülay t.

Alıntı yapılan: ★ ★ ★ ●●•♥ ♥кυяαвιуєм♥ ♥●●•★ ★ ★ - 26 Temmuz , 2010, 18:33:50

Rica ederim canım  :opucuk:

Gülfercim ben de geçen sene 7 aylık falan hamileydim yanlış hatırlamıyorsam, tümünü tutamadım ama ara ara tutmaya çalıştım yine de. Sen de denersin  tutabilirsen birkaç gün tutarsın. Ama tavsiyem, şöyle Ramazan biraz ilerleyince tut ki oruç süresi biraz daha kısalmış olur, hem de daha serin olur havalar inşallah.

pamuk&şekerim

bende geçen sene bu zamanlar hamileydim ve malesef tutamadm bu senede sanırım tutamıcam çünkü emzirirken öle susuyorumki oruç olursam sanırım buna dayanamam kızım büyüyünce Allah nasip ederse yerine tutacam mutlaka bu benim düşüncem diğer anneleri bilmiyorumda..
[link=http://lilypie.com][img noborder]http://lb2f.lilypie.com/adH2p3.png[/img][/link]

ertl

emziren ve hamile olan annelere rabbim izin vermiştir tutmaya bilirler
ama sonra tekrar tutmak şartıyla

yani bedeli odenmez

gülfer

Alıntı yapılan: tuğba rana - 31 Temmuz , 2010, 01:51:06
emziren ve hamile olan annelere rabbim izin vermiştir tutmaya bilirler
ama sonra tekrar tutmak şartıyla

yani bedeli odenmez

işte bende o yüzden hamileyken tutabilirmiyim acaba diyorum sonra tutulmuyor  :'(