Bebegimin yuzunde sivilce gibi kirmiziklikar cikmaya basladi , neler yapabilirim

Başlatan zelis, 03 Nisan , 2010, 10:29:30

« önceki - sonraki »

zelis

cok sagolun kizlar insallah gecer , iki gundur biraz hafifledi gibi sanki yada benim gozum alisti bilmiyorum , minigimi opemiyoruz 3 gundur , icimiz gidiyor ama yasak koydum  :caca: opene sopa var .... cok hassas cildi var yavrumun , az sonra yikayacagim , sampuansiz . :-\

βαlκιz

egzamalılar için sabunlar var ama bebkler kullanıyomu bilmiyorum
bi araştır istersen kükürtsüz sabunmuydu ne öyle bişey adını unuttum
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

ertl

Alıntı yapılan: zelis - 03 Nisan , 2010, 10:29:30
selam kizlar , kizimin yanaklarinda kirmizi kirmizi kucuk kucuk sivilce gibi bisyeler cikmaya basladi , cok rahatsiz oldugu cok belli kizimin iki gundur cok huzursuz ,
nedendir bu kirmiziklikar bi fikri olan var mi? yanaklarinda , daha cok var , alninda var ve cok az boyun bolgesine dogrudda var ve elimle dokunuyorum cok kuru bu bolgeler .... :dontknow: ???

bnimkilerde de olmuştu
anne süyü alan bebeklerde sivilcelenme olurmuş
özellikle de anne sütü yağlıysa bebekte daha çok görülğrmüş
ama bu beyaz sivilceler için

zelis

Alıntı yapılan: •♥ GüLLüŞaH•♥ - 05 Nisan , 2010, 13:56:42
egzamalılar için sabunlar var ama bebkler kullanıyomu bilmiyorum
bi araştır istersen kükürtsüz sabunmuydu ne öyle bişey adını unuttum

yarin carsiya cikip arastirmayi dusunuyorum canim , olmazsa eczaneler soracagim , sabunsuz ve sampuansiz nereye kadar yikayabilirim , temizlenmzki o zaman yavrum..  :'(
Alıntı yapılan: tuğba rana - 05 Nisan , 2010, 14:05:20
Alıntı yapılan: zelis - 03 Nisan , 2010, 10:29:30
selam kizlar , kizimin yanaklarinda kirmizi kirmizi kucuk kucuk sivilce gibi bisyeler cikmaya basladi , cok rahatsiz oldugu cok belli kizimin iki gundur cok huzursuz ,
nedendir bu kirmiziklikar bi fikri olan var mi? yanaklarinda , daha cok var , alninda var ve cok az boyun bolgesine dogrudda var ve elimle dokunuyorum cok kuru bu bolgeler .... :dontknow: ???

bnimkilerde de olmuştu
anne süyü alan bebeklerde sivilcelenme olurmuş
özellikle de anne sütü yağlıysa bebekte daha çok görülğrmüş
ama bu beyaz sivilceler için
izimki kirmizi canim beyaz degil , ilk basta bende oyle dusunmustum ama gittikce cigalinca ve kirmiziya donunce oyle olmadigini anladim..
b

DER!N

Zaman zaman ecrinde de kızarıklıklar oldu, ben her sabah sütümle siliyorum yüzünü cildi çok kuru bu şekilde önledim.

neslihan

geçmiş olsun canım.İnşallah hemencecik geçer.Kuzun çok tatlı maşallah.Bayıldım ben ona

kübüş

zeliş merak etme genellikle bebişlerde oluyo benim kızımdada oldu kızarıklık ve kuruluk.ama bir müddet sonra geçti.inş.hemen geçer üzülme. :love9:
seni çok seviyorum

zelis

Alıntı yapılan: neslihan - 06 Nisan , 2010, 09:51:06
geçmiş olsun canım.İnşallah hemencecik geçer.Kuzun çok tatlı maşallah.Bayıldım ben ona

cok sagol canim ,  :flowers:
masallah senon kozonda cok tatli Rabbim nazarlardan saklasin ..

kizimin yuzu gecer gibi olmustu ama bu gun yine basladi  ve kafasinda da konak basladi , ne bicim cildi var bu kizin anlamadim ki ...

guya opmeye yasak koymustum , dun komsum ve komsumun 9 yasindaki kizi resmen yaladilar cocugumun yuzunu , kizdim ama nereye kadar , millet de hep ters anliyor opmeyin dedigim zaman , halbuki goruyorlar cocugun yuzunu , yazik yavruma sadece deliriyor biri optugu zaman....

arzuderelli

Alıntı yapılan: zelis - 04 Nisan , 2010, 12:04:23
tavsiye ve ilginiz icin cok tesekkurler arkadaslar ,

Dun dayanamadim nobetci doktora goturduk kizimi egzama dedi doktor , zamanla gecer dedi . vazelin verdi gunde 3 -4 defa onu surecegim , banyo yaptirirken sabun ve sampuan kullanmamaliymisim bi muddet , camasirlarini yumsatici koymadan yikayacagim ve temiz tutacagim ,, simdilik bunlari soyledi doktor...

insallah en kisa zamanda gecer cok kotu bi goruntu ben baktikca rahatsiz oldum , Allah bilir cocuk ne durumda kuzucum benim kasiniyordur kesin  :'(

Merhaba Zeliş, Öncelikle çok geçmiş olsun. Bende bir ekzama hstasıydım. Ben 20 günlükken kulak arkadasında başlamış hafif kızarıklıklarla, sonra yüzüme sıçramış.Sürekli ilaç kullandım. Anneme yürüyünce geçer demişler geçmedi, adet görünce düzelir demişler düzelmedi. Ve moralini bozmak gibi olmasın bu hastalık tam bende 23 sene kaldı. Tabi sadece yüzümde değil, koluma sıçadı,bacaklarıma ama farkettiğim şey hep eklem yerlerinde çıkıyordu.Bu yüzden derim ki ben eğer gerçekten egzama teşhisi konduysa, kesinlikle bir kaç doktora daha git.özellikle araştırma hastanelerine git. Doktor ilaç verdi mi? 

zelis

Canim oncelikle cok tesekur ederim onerilerin icin ,
Ayrica sanada cok gecmis olsun canim .
Cok sukur biraz azaldi kirmizilar ara ara oluyor , sanirim sicakladigi zaman oluyor , ama ben yinede dun aile dokotruna da goturdum oda bebek egzamasi gibi dedi , belki sute karsi alerjisi vardir sen bi muddet sut icme dedi bana, birde banyo yaptirirken suynu banyo yaglari var onlardan dok dedi  , sonra birde krem verdi , insallah gecer ...cok kuru ve hassas cildi var kizimin hemen kizariyor... :flowers:

nesrin_beyza&berrin

Ben doktora götürdüğümde umarım akuttur dedim malesef egzema kronik oluyor dedi. Başka bir doktora götürdüğümde ise ailede alerjik durum varmı dedi yoksa zamanla geçer dedi. inş hepimizin bebişleri geçer. Bize doktor losyon verdi. 5güne bir kullan dedi. İçinde kortizon var kullanmak istemiyorum ama çok kırmızı olunca sürüyorum.

zelis

insallah canim bebislerimizin cilt sorunlari gecicidir . artik yazin turkiyeye gelcez bakalim sicakta nasil olacak ...

nesrin_beyza&berrin

Arkadaşlar merhaba.
Benim kızımda malesef ki atopik dermatit var. Çamaşırlarını sabun tozuyla yıkıyorum, ütülüyorum, yünlü giysiler giydirmiyorum, yediklerime dikkat ediyorsamda yine yüzünde kızarıklıklar oluyor. Egzemanın en iyi çaresi kortizonlu kremler. Doktorumuz bir tane verdi.5 güne bir sürmemi söyledi ama ben gerektikçe sürüyorum. 10 günü buluyor. sürdükten sonra 10 gün koruyor.
        Bebişlerinde egzaması olan anneler sizler ne yapıyorsunuz hangi ilaçları kullanıyorsunuz. Tek olmadığımızı bilelim paylaşımlarınızı bekliyorum...

DER!N

ponçik

Alıntı yapılan: İkİz AnNeSi - 04 Nisan , 2010, 12:21:26
Alerjik egzama (çoğunlukla bebek egzaması ya da yalnızca egzama olarak

adlandırılır), kuru, kırmızı ve genellikle çok kaşıntılı olan pul pul döküntüyle belirgin bir deri iltihabıdır. Pigmentli deride daha mor ya da kahverengi ve kalınlaşmış deri baskın özellikler olabilir. Egzamalı yerlerden akıntı sızabilir ve bu yerler kabuk bağlayabilir. Küçük bebeklerde 2 ile 4 aylık olduktan sonra ortaya çıkma olasılığı vardır. Egzama birçok çocukta büyüdükçe iyileşme göstermektedir.

Egzamanın nedeni bilinmemesine karşın, hastalığa yaygın olarak alerjik

(atopik) astım ve saman nezlesi eşlik etmektedir. Diğer aile bireylerinde alerjik egzama, astım ve saman nezlesi olması durumunda, çocukta egzama görülme olasılığı daha fazladır.

Egzama vücutta nerelerde oluşur?

Alerjik egzama bebek küçükken başlar. İlk önce genellikle iltihaplı ve kuru

kabartılar halinde yanaklarda oluşur. Deri kırmızı, pigmentli deri ise, açık mor, kahverengi ve hatta beyaz bile olabilir. Egzama daha sonra alın ve baş

derisine yayılabilir.

Çocuk büyüdükçe egzama vücutta, kollarda dirsek içlerinde ve bacaklarda diz arkasında görülür. Ayrıca, el ve ayak bileklerinin etrafında da oluşur.

Çocukluğun ileri dönemlerinde yüzde daha seyrek görülür ancak, kulak

arkasında ve gözlerin etrafında döküntü oluşabilir.

Nedeni nedir?

Yukarıda sözü edildiği gibi, egzama ile diğer alerjik hastalıklar arasında bir

bağlantı bulunmaktadır. Ancak, birçok vakada egzamaya neden olan herhangi bir maddeye karşı alerjik bir durum söz konusu değildir.

Aşağıdakileri de kapsayan bazı faktörler hastalığı ağırlaştırabilir:

• sabun, deterjan ve şampuan gibi cildi tahriş eden ya da kurutan

maddelerle temas

• cildin kurumasına neden olan soğuk hava

• bakteri kökenli ikincil enfeksiyon

• stres

Birçok kişi, herhangi bir yiyeceğin egzamayı artırıp artırmadığını merak

etmektedir. Ancak, çocukların çoğunda, belirli bir yiyeceğin hastalığa yol

açtığını söylemek çok zordur.

Nasıl önlenir ve tedavi edilir?

Kaçınılması gerekenler

• Döküntüyü daha kötü ve kaşıntılı hale getireceğinden, ovma ve kaşıma

• Cildi kuruttuğu için sabun, deterjan ve parfümlü ürünler kullanma

• Cildi kuruttuğu için, egzamalı yerleri su ile çok fazla yıkama

• Cildi daha fazla tahriş ettiği ve kuruttuğu için, uzun süre sıcak su banyosu veya sıcak duş yapma

• Aşırı sıcak ya da soğuk

• Çocuğun terlemesine ve kaşıntıya neden olduğundan yorgan kullanma

• Yün gibi vücuda batan giysiler giyme

• Battaniye, halı ve koyun postlarındaki yünle doğrudan temas

Yapılması gerekenler

• Cildi temizlemek için sabun yerine banyo yağı kullanınız

• Sorbolene ya da aqueous kremi gibi nemlendiricileri, özellikle banyodan

sonra düzenli olarak kullanınız

• Banyo ya da duştan sonra, cildi, havluyu hafifçe dokundurarak kurulayınız ve ovmayınız

• Kışın sıcak odada üzerini çıkarınız

• Yazın yatak odasının serin olmasını sağlayınız

• Bol pamuklu giysiler giydiriniz (ya da pamuklu/sentetik karışık giysiler)

• Giysilerdeki etiketleri çıkarınız

• Emici özelliği fazla olan bezler kullanınız ve bunları düzenli olarak değiştiriniz

Egzamanın ağır olması durumunda, doktor cilde sürmeniz için kortizonlu krem verebilir. Genellikle, egzama aktif hale geldiğinde hafif kortizonlu krem ya da merhemler kullanılmakta, hafiflediğinde ise, bu ürünler bırakılmaktadır.

Egzama kontrol altına alınsa bile, nemlendirici kullanma sürdürülür.

Egzamanın enfekte olması halinde, doktorun antibiyotik vermesi gerekebilir.

Kaşıntının giderilmesinde, özellikle gece meydana gelmesi ve uykusuzluğa

neden olması durumunda, antihistamin şurupların yararı olabilir.

Egzamanın tedavisinde diyetin rolü henüz açıklığa kavuşmamış olup, birçok çocukta özel diyet uygulama başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Diyet konusunda bilgi edinmenin herhangi bir zararı olmamasına karşın, bu konuda bilgi, egzama ve küçük çocukların beslenme ihtiyaçları konusunda uzman olan bir kişiden alınmalıdır.

Nesrin geçmiş olsun ,  Gülşahın yazdıklarından yararlı bilgiler elde edebilirsin

Biz böyle bir durum yaşamadık fakat arkadaşımın bebeği de kortizonlu kremle atlatmıştı
Allah şifa versin