Küçük çocukların kendi kendine vurması normal midir?

Başlatan βαlκιz, 17 Mart , 2010, 02:53:13

« önceki - sonraki »

βαlκιz

Bebeklerde ve küçük çocuklarda kendi elini kullanarak ya da beşiğinin kenarı gibi başka bir nesneye çarparak kafasına vurma davranışı tahmin edilenden çok daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bu davranışın genelde 9 ay civarı başlayıp 18-24 ay arasında en yüksek seviyeye ulaştığı ve pek çok çocukta 3 yaş civarında tamamen bittiği görülür.

Çocukların kafasına vurma davranışının kendi kendini rahatlatma amacına hizmet ettiği düşünülür. Eğer çocuğunuz özellikle onu tasvip etmediğiniz zamanlarda kafasına vuruyorsa bu, davranışın "engellenme" duygusuna verdiği fiziksel bir tepki olduğunu gösterir. Küçük çocuklar, duyguları sözlerle ifade etme becerisi henüz yeterince gelişmediğinden engellenme, kızgınlık ve bazen de sevinç gibi yoğun duygularla başa çıkamayıp kafasına vurarak kendini rahatlatmaya çalışabilirler.

Çocukların kafasına vurma davranışıyla başa çıkabilmek için uygulayacağınız en sağlıklı yöntem, onu gün içinde uzun süreli olarak sıkıntı durumunda bırakmaktan kaçınmanız ve kendi kafasına vurduğu zamanlar hariç, ona olumlu anlamda bolca ilgi göstermenizdir.

ONUNLA KONUŞUN VE OYNAYIN
Çocuğunuzla gün boyu birlikte olan kişilerin onunla yeterince konuşup oyun oynadığından emin olun. Eğer çalışıyorsanız, eve gelince aynısını siz de yapın. Ayrıca, yaptığı bir şeyin tasvip edilmemesi karşısında hissettiği engellenme duygusunu sözlerle açıklamanız çocuğunuzun duyguları tanımasını ve onları düzenleyebilmeyi öğrenmesini sağlar. Böyle durumlarda örneğin; "Şimdi kızdın biliyorum ama ... yapmana izin veremem" , "Kızgınlığın geçene kadar sana sarılayım" gibi şeyler söylemeniz, hem duygularıyla başa çıkabilmesine yardımcı olur hem de duyguların isimlerini öğretir.

:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

βαlκιz

Çocuğunuzun dil becerileri ve duyguları anlatan kelime hazinesi geliştikçe kendine ifade biçimi sözel hale dönecek ve kafasına vurma davranışı daha çabuk ortadan kalkacaktır.
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

neslihan

benimkisi ara ara vuruyor bide saç çekmeye başladı yavrum.ya bilmiyorum ne de olsa anne babayı akşamdan akşama görüyor.akşam kucağımdan indirmemeye çalışıyorum.oy oy canım yavrum onun diline dişine kurban.

°ღ♥ღ°AşK-ı DeRuN°ღ♥ღ°

ay benim 2 yaşında ki yiğenimde kafasını yere çok vuruyor bişe olcak diye korkuyorum

ama diğer türlü eğer kendine tokat atıyosa kulağının yakınlarına falan annem kulağı ağrıyor olabilir derdi
birde saçını çektiğinde başı ağırıyor olabilir derdi sonuçta minicikler dertlerinide anlatamazlar ki :y25:

βαlκιz

benimkiler kafalarını duvara yere vuruyolardı kapıya vuruyolardı
gülüyolardı hoşlarınamı gidiyo nee  :-ooo doktor tepki vermeyin oanda dikkatini başka yere çekin demişti
öyle yaptık unuttular çok şükürr vurma işini
ama mehmet uğur  kendine tokat atıyoo yaa kafasına vuruyoo
kardeşinin elinden oyuncagı alamayınca kendine vuruyooo  :y25: :y25: :y25: sinirlenince kendine tokat atıyoo  :cildir:
yine hemen dikkatini başka yere çekiyorum
vurma oğlum diyorum ama yine vuruyoo offf  :cildir:

Demet_dk

doruk ta vuruyo bu aralar kafasını sanırım kulaklarından dolayı
ama koltukta oturukende ileri geri sallanıp vuruyo oyun yapıyo

βαlκιz

Alıntı yapılan: Demet_dk - 19 Mart , 2010, 17:04:23
doruk ta vuruyo bu aralar kafasını sanırım kulaklarından dolayı
ama koltukta oturukende ileri geri sallanıp vuruyo oyun yapıyo
ileri geri vurmayı bizim umut çok yapıyoo  :k06:
gidiyo duvara yaslıyo sırtını ileri geri vuruyooo kafayı
uğur şimdi elleriyle kendine vuruyo diyee
doktora sordukk
konuşma becerisi geliştirdikçe kendini daha iyi ifade edebilecek ve vurmaları azalacaktır dediii.. ::) ::)

miray

benim kızımda buara kafa atmaya basladı kızınca kafa atıyo korkuyorum bişey olcak diye
bugün burnuma vurdu kafasıyla burnum kırıldı zannettim okadar agrıdı yani ama o gülüyo  :dontknow:

βαlκιz

Demet_dk

aman aman Allah korusun acılarını göstermesin rabbim  :amin:

çağınım

çağında kafasına vuruyo ara sıra ama sanırım bunu oyun sanıyolar ben o yaptıkça elimle çekiyorum o şekilde uyarıyorum olmaz vurulmaz diyorum doktor demişti televizyonda öyle bişey yaptıklarında elinizle çekin uyarın diye 1 yaş altı bile olsa anlıyolarmış o uyarıyı uyarın ki alışkanlık haline getirmesin demişti

@ssemra@

Bnim oğlumda eskiden çok vuruyordu kafasına, yapma dedikçe inadına yapıyor bende görmemezlikten gelip başka bişi söylüyorum mesela top nerde falan diyip dikkatini dağıtıyorum, büyümeye başladıkça bize vurmaya başladı, kızdığı zaman vuruyor en kötüsü kafa atıryor, altını değiştirirken tekmeliyor, aynı zmanda çok sevindiği zamanda svurarak seviyor.

Balböceği

βαlκιz

bizimkiler unuttu artık yapmıyolar
kafalarını vuruyolardı duvara yere sinirlenince
çok uzun zamandır yapmıyolar yapmasınlar zaten morarıyodu kafaları :cildir:

Balböceği

ben unutamadim ama kalici oldu bende  :ehi: :ehi:

hala ayni aliskanlik devam ediyotr  :y25: