27 Nisan , 2024, 12:04:19

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

HAS DOLMASI

Başlatan இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ, 09 Mart , 2010, 04:27:50

« önceki - sonraki »

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

Malzemeler

1) 1 büyük boy dolmalık lahana

2) 700 gr. orta yağlı kıyma

3) 2 su bardağı pirinç

4) 4-5 adet kuru soğan

5) 1 kaşık biber salçası + 1,5 kaşık domates salçası

6) Tuz, karabiber, acı sevenler için de bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber

7) 1 demet maydonoz

8) 1 veya 1,5 su bardağı tane sumak (çok ekşili sevdiğimiz için 1,5 bardak kullandık)

9) Kıymanızın yağına bağlı olarak 2-3 kaşık tereyağ veya zeytinyağ

Yapılışı

Öncelikle sarılacak olan yapraklar lahanadan ayrılır, yıkanır ve bol suda sarılacak duruma gelene kadar haşlanır. Çok aşırı haşlamamaya özen gösterin. Diğer tarafta bir tencereye 4 bardak soğuk su ve üzerine sumaklar ilave edilerek su kaynama noktasına gelene dek orta ateşe konur. Aman kaynamaya başlayınca ocağı kapatmayı unutmayın. (Kaynatmadan dolayı sumak ekşiliğinin yanı sıra acımsı bir tad da verebilir.) Bu şekilde ılınmaya bırakın.

Diğer tarafta doğranmış soğan, kıyma, pirinç ve kalan malzemelerle normal dolma içini hazırlayın. Ilınmış olan sumak suyunun bir, birbuçuk bardak kadarını harcın içine dökün ve harcınızı tekrar karıştırıp sonra da küçük parçalara böldüğünüz lahanalara sarın. Tencereye dizdiğiniz lahanaların üzerine kalan sumak suyunu ve yağını gezdirip ocakta pişirin. Piştiğinde suyunun hiç kalmaması gerekir. Ama ihtiyaç varsa suyunu kontrol edip biraz daha sıcak su ekleyebilirsiniz..

Lahananın sarılamayacak olan iç yapraklarından da kapuska yapmayı unutmayın.

Herkese afiyet olsun.

duru_duru

Çok canım çektiiiii
Dolmalara bayılıyorum lahana da çok seviyorum ama yapamıyorum  ;D
Yapan olsa da yesem bende ımm ellerine sağlık  :)

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

bızım yoresel yemegımız sumak suyuyla yapılıyor canım  :k06: :k06:

βαlκιz

ama olmazkiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
bi dolma severe yapılırmı gece vaktiii buuu  :ehi: :ehi: :ehi:
ah yapan olsada yesemm
bayılıyorummmmmmm dolmayaaaaa hele beyaz lahanaaaa  :hungry: :hungry: :hungry: :hungry:

lahana diyince aklıma ne geldiii
ben ilk evlendim lahana dolmasını hiç bilmem yapmayı
eşimde bikere istedi yap dedii aldık
ben başladım içini yaptım ama lahanayı sıcak suya koymadım haşlamadım
haşlancagını bilmiyordum..içini koyuyorum sarmaya çalışıyorum hep yırtılıyo lahana sem sert sarılmıyooo :ehi: :ehi: :ehi:
ya diyorum bunda bişey eksik ama neyy niye olmuyoo nebiçim lahanaa  :ehi: :ehi: :ehi:
sinirlendim attım çöpeee
sonra ablama anlattım oda lahanayı haşlıycaktın dedii
öyle öğrendim oğün lahanayı yapmadım eşimede lahana yı yapmadım sonra yapcam falan dedim söylemedim yapamadıgımı :ehi: :ehi: :ehi:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

:ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: deli kız  :k06: :k06: :k06:
bende makarnayı yapamamaıstım...
pılav yapar gıbı ustune suyu dokup bekledım annem geldı ne yapmişsın dedi degısık bı makarna olmustu  :k06: :k06: :k06:

βαlκιz

seninkide iyiymişş  :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi:
:love3: güηвє güη вüуü∂üηüz ιçιм∂є,güηвє güη вüуüуσяѕυηυz şιм∂ι gözüмüη öηüη∂є  :love3:

Balböceği

offf bayilirimm lahana dolmasinaaa yaff valla cnm cektiii
amma bogazi buyuk oldummm bizim orda bi gaci yaaprdii
70 80 yasindaydi kendisi cok guzel yaaprdi yaff her bayram eyrdikk  :toothy10: :toothy10:

இܓiڪے†∂ηßﺙuℓ இܓ

yaz kış yaparım lahana dolmasını
dolapta saklarım mısafır geldımı lahana sarması yaparım  ;)

Lă_Tăhzen!

Alıntı yapılan: ❤PA®İSS❤ - 09 Mart , 2010, 05:03:56
:ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: :ehi: deli kız  :k06: :k06: :k06:
pılav yapar gıbı ustune suyu dokup bekledım annem geldı ne yapmişsın dedi degısık bı makarna olmustu  :k06: :k06: :k06:

:toothy10: :toothy10: :toothy10: aLLAHIM IYI YAPSİN SENİ GULDURDUN SABAH SABAH :D

derbeder

belki coguna garip gelebilir, ama ben makarnayi artik boyle yapiyorum. ayni pilav gibi evet.
daha lezzetli oluyor, cunku lezzeti vitamini suyla akip gitmiyor. hemde bulasik az cikyor  :k06:
seni hanımefendiliğimle dőverim bebeğim!

мiŁenα.

ne ölçülerde yapıyorsunuz makarnayı kızlar :icon_scratch:

:love9: :love7: :love9:

derbeder

Alıntı yapılan: ♥..AyŞe..♥ - 28 Eylül , 2010, 13:17:29
ne ölçülerde yapıyorsunuz makarnayı kızlar :icon_scratch:
ölçü derken?

мiŁenα.

ne kadar makarnaya ne kadar su koyuuyorsunuz ???

:love9: :love7: :love9:

βαlκιz

Alıntı yapılan: angel81 - 23 Eylül , 2010, 12:32:19
belki coguna garip gelebilir, ama ben makarnayi artik boyle yapiyorum. ayni pilav gibi evet.
daha lezzetli oluyor, cunku lezzeti vitamini suyla akip gitmiyor. hemde bulasik az cikyor  :k06:
bende öyle bi koyarım ki suyu tam çeker makarna pişmiş olur süzmeye gerek kalmıyo  :ehi:

derbeder

her zaman olcu kullanmiyorum egerki pilav gibi yapacaksam..makarnanin uzerini ortecek sekilde oluyor suyu. ama illa olcu kullancam dersen 1'e 2 olcusunu kullanabilirsin. yane 1 tabak makarnaya 2 su (kaynamis)..ayni pilavdaki gibi. kaynamaya baslayinca kisik ateste demlene demlene piser.