27 Nisan , 2024, 08:42:52

Haberler:

www.herseyibilen.co Durma! Merak ettiğin her konuda her soruyu sen de sor!

10 ile 20.haftalar arasi gebelik

Başlatan ✿sweet_sweet✿, 11 Şubat , 2010, 09:01:57

« önceki - sonraki »

✿sweet_sweet✿

10.Hafta hamilelik

İç kulakta denge sağlayan kısımlar gelişir.
Testis veya  over olarak farklılaşma olur,kızlarda klitoris erkekte penis gelişir.

Gövdenin dışında gelişmiş olan bağırsaklar karın boşluğu içine doğru  hareket ederler.
Eklemler ve kasların oluşumu büyük ölçüde  tamamlandığı için bebek artık su kesesi içinde hareket etmeye başlar, ancak bu hareketler henüz hissedilemez.
Bu haftanın sonunda bebeğin organ gelişimi dönemi tamamlanmıştır. Gebeliğin geri kalan kısmında bu organların olgunlaşması gerçekleşir.

—————————

11.Hafta hamilelik

Bu haftada bebek  fetüs adını alır,  ve boyu  3 cm ye ulaşır.Fetüs ün  boyunun yarısını kafa oluşturmaktadır.Böbreklerden  idrar üretimi başladığından gebelik kesesi içindeki amniyon sıvısının miktarı artmaya başlar.
Rahim biraz daha büyümüştür ancak  hala daha pelvis (kalça kemiği)  içinde yer alır.
Bu haftalarda  ikili tarama testi yapılabilir , üçlü tarama testi kadar gerçekçi sonuçlar vermektedir.

—————————

12.Hafta hamilelik

Bu haftada fetüs yüzü  insan görünümündedir.Bağırsaklarda  hareketler başlamıştır, karaciğer safra salgılamaya başlar,tiroid ve pankreas gelişimini tamamlar.
12. haftada rahim  yukarı doğru büyümeye devam eder ve kemik çatı  dışına çıkarak karın boşluğuna girer.Bu haftada  idrar yapma isteği bir miktar azalır. Diş etleri gebelikten olumsuz yönde etkilendiği için bu hafta diş kontrolü için uygun dönemdir.

—————————

13.Hafta hamilelik

Fetüs  giderek daha fazla insana benzer. Dışarıdan bakıldığında bebeğin cinsiyeti bellidir , ancak ultrasonda cinsiyet tespiti için henüz erkendir.
Gebeliğin  yarattığı şikayetler hemen hemen hiç kalmamıştır , çok fazla yorulmamalı,dinlenmeli.
Değişen hormonlar nedeniyle  yüz ve boyunda lekelenmeler olabilir. Buna gebelik maskesi denir, geçici bir durumdur ve doğumdan sonra düzelir.

—————————

14.Hafta hamilelik

Artık bebek  tamamen  insan görünümünde,  ellerini  de kullanabilmekte.Yaklaşık 25 gram ağırlığında ve 10 santimetre boyunda.
Tüm besin ve oksijenini anneden plasenta yoluyla alır.
Progesteron hormonunun gevşetici etkisi ile mide içeriği yemek borusuna  kaçabilir ve yanma olabilir.
Birçok kadın da gebeliğin bu döneminde  kaybettiği cinsel dürtüleri  yeniden oluşur.

—————————

15.Hafta hamilelik

Bu haftada bebek  saçı çıkar, bebeğin kafası üzerinde lanugo adı verilen ince ve ipeksi tüyler belirir.
Bebek parmağını emmeye başlamıştır,bu  anne karnındaki bir refleks dir.
Artık bu dönemde  karın oldukça büyümüştür, rahim  top gibi hissedilebilir.
Memelerden  kolostrum adı verilen (ilk süt) sıvı gelebilir,  normal bir durumdur.

—————————

16.Hafta hamilelik

Bu haftada gözler ve kulaklar  son hallerini alır.Bağırsaklarda mekonyum denen  fetüs dışkısı  birikmeye başlar (Bu dışkı  fetüsün  yuttuğu amniyon sıvısı, dökülen hücreler ve sindirim sistemi salgılarından oluşur).
Dolaşım sistemi tamamen hazır hale gelmiştir.Bebek  120 gram ağırlığa ulaşmıştır.
Bu haftada  bebekte  ışık refleksi ortaya çıkar , artık bebek  ışığa tepki verebilir.
Bebeğin cinsiyeti de  bu haftada görülebilir.
Down sendromu  taraması için  üçlü tarama testi bu dönemde yapılır.( 16-20. Haftalar uygundur)
Daha önce doğum yapmış olanlar bebek  hareketlerini  bu haftada hissedebilir.
Eğer ilk gebelik ise bebek hareketlerinin hissedilmesi  20. haftayı bulabilir.

—————————

17.Hafta hamilelik

Bebekte  cilt altındaki yağ depoları  dolmaya başlar,  bebekte  hızlı büyüme evresine girilmiştir.
Bu haftaya kadar gebe bir kadının 3-4 kilo  almış olması  normaldir.
Bebek aniyon sıvısını akciğerlerine çeker ve geri verir (ilkel soluma)
Bu haftada rahim tepe noktası  göbek deliğinin  3-4 parmak altına ulaşır.

—————————
18.Hafta hamilelik

Bebekte  kemikler giderek sertleşir, bu dönem  yeterli kalsiyum alınmalı
Gözlerinin  üzerinde kaşlar ortaya çıkar.
Kız bebeklerde yumurtalıklarda ilkel yumurta hücreleri ve rahim  belirir.
Erkek bebeklerde ise prostat bezi gelişimini tamamlar.
Ciltte verniks denen  krem şeklindeki madde görülür.
Plasenta gelişimini tamamlamıştır.
Bu haftalarda gebelere düz kas gevşemelerine bağlı  ani tansiyon düşmeleri görülebilir.
Üçlü tarama  testinde  şüpheli durum saptananlarda amniyosentez bu haftalarda önerilir.

—————————

19.Hafta hamilelik

Bu haftalarda memelerdeki kahverengi alan  büyümeye başlar.
Bebek  vücudu krem benzeri bir madde ile çevrilidir, hassas cildini uzun süre suda kalmanın etkilerinden koruyacak olan bu madde vernix caseosa adını alır.Bebek çok hareketlenir ancak eşlerin hissedebileceği kadar güçlü vuruşlar henüz yoktur.

—————————

20.Hafta hamilelik

Artık bebek anne karnındaki süresinin yarısını tamamlamıştır.
Bebekte koku, tat, işitme, görme ve dokunma duyuları iyice aktifleşir.
Saçlar ve kaşlar iyice belirginleşir.
Lanugo adı verilen tüyler bebeğin tüm vücudunu kaplar.
Erkek bebekteki testisler karın boşluğundan torbalara doğru inmeye başlar. Eğer bebek  kız ise yumurtalıklarında 6 milyon civarında  yumurta hücresi vardır, bundan sonra yeni yumurta hücresi gelişmez.
Bebek ağırlığı yaklaşık 250-450 gram arasındadır.
Bu haftadan itibaren bebeğin tüm organlarının ve kalbinin değerlendirilmesi için 2.düzey ultrason taraması yapılmalı.
Göbek deliği ile kasık arasında siyahlık belirir , linea nigra denir, ve doğumdan sonra kaybolur.
Bu haftadan sonra gebelik çatlakları görülebilir , koruyucu kremler kullanılabilir.
Bebek hareketleri rahatça hissedilebilir ,  bir bebek saatte en az 2 kez hareket etmelidir.

gülfer

17.Hafta hamilelik

Bebekte  cilt altındaki yağ depoları  dolmaya başlar,  bebekte  hızlı büyüme evresine girilmiştir.
Bu haftaya kadar gebe bir kadının 3-4 kilo  almış olması  normaldir.
Bebek aniyon sıvısını akciğerlerine çeker ve geri verir (ilkel soluma)
Bu haftada rahim tepe noktası  göbek deliğinin  3-4 parmak altına ulaşır.

—————————
18.Hafta hamilelik

Bebekte  kemikler giderek sertleşir, bu dönem  yeterli kalsiyum alınmalı
Gözlerinin  üzerinde kaşlar ortaya çıkar.
Kız bebeklerde yumurtalıklarda ilkel yumurta hücreleri ve rahim  belirir.
Erkek bebeklerde ise prostat bezi gelişimini tamamlar.
Ciltte verniks denen  krem şeklindeki madde görülür.
Plasenta gelişimini tamamlamıştır.
Bu haftalarda gebelere düz kas gevşemelerine bağlı  ani tansiyon düşmeleri görülebilir.
Üçlü tarama  testinde  şüpheli durum saptananlarda amniyosentez bu haftalarda önerilir.

17haftamız bitti çok şükür 3hafta sonra hamileliğimin yarısı bitmiş olacak  :D

✿sweet_sweet✿

gulfercimm ewtt yolu yarilaayacaksin geriside hemen gelir zaten inss.. canimm :flowers:

crazy for babies

henüz 8 in içindeyim ama inşallah bu yazılı tüm aylara bebişim ve ben sağlıkla ulaşırız kızlar,Rabbim herkesin bebeişini kourusun :amin: :amin:

gülfer

19.Hafta hamilelik

Bu haftalarda memelerdeki kahverengi alan  büyümeye başlar.
Bebek  vücudu krem benzeri bir madde ile çevrilidir, hassas cildini uzun süre suda kalmanın etkilerinden koruyacak olan bu madde vernix caseosa adını alır.Bebek çok hareketlenir ancak eşlerin hissedebileceği kadar güçlü vuruşlar henüz yoktur.

yaşasınnnnnn  :muzz: :muzz: :hello2: 19. haftamıza girdik şu mide bulantıları olmasa daha güzel olcak

✿sweet_sweet✿

gulfercimm yakinda hepsi kaybolurr..  hamilelikte 2.trimester en rahat gecen donem oluyorr benim cokk rahat gectii.. ama son 3 ay tekrardan basa donuyor insan mide yanmasi bulantii artiikk bebeklerimiz icin herseyy.. cokk sukur yinedee :nazar: :nazar: :nazar:

gülfer

Alıntı yapılan: ѕωєєт_ѕωєєт - 10 Nisan , 2010, 05:00:41
gulfercimm yakinda hepsi kaybolurr..  hamilelikte 2.trimester en rahat gecen donem oluyorr benim cokk rahat gectii.. ama son 3 ay tekrardan basa donuyor insan mide yanmasi bulantii artiikk bebeklerimiz icin herseyy.. cokk sukur yinedee :nazar: :nazar: :nazar:

evet canım çok şükür bebeklerimiz için katlanıcaz  :D 18+5 olduk ama sabahları hala bulantım oluyo

zaten normalde gastrit var midem şimdiden çok yanıyo  :sad1: neyse artık sabredicez  :)

✿sweet_sweet✿

masallahh gulfercimmm :nazar: :nazar: :nazar: yolu yariladin sayilirr :basardim: :basardim:
canim baharat ve acidan uzak durr.. mideni yogurt sut rahatlatirr ozellikle gecelei yanarsa biraz icersin.. benimde midem hassas ben oyle yapiyorum rahatliyorr :opucuk: :opucuk:

bebisinin cinsiyeti ne cnm bimiyorum ben

gülfer

Alıntı yapılan: ѕωєєт_ѕωєєт - 14 Nisan , 2010, 00:34:04
masallahh gulfercimmm :nazar: :nazar: :nazar: yolu yariladin sayilirr :basardim: :basardim:
canim baharat ve acidan uzak durr.. mideni yogurt sut rahatlatirr ozellikle gecelei yanarsa biraz icersin.. benimde midem hassas ben oyle yapiyorum rahatliyorr :opucuk: :opucuk:

bebisinin cinsiyeti ne cnm bimiyorum ben

sağol canım bilgilerin için dün gece yatarken yoğurt yedim ve çok rahat uyudum

midemde yanma ve ağrı olmadı çok şükür

oğlum olcakmış teyzesi dktr büyütüp çekti pipiyi verdi elimize  :k06:

✿sweet_sweet✿

ohh iyi geldigine sevindim gulfercimm.. anamm bi pipilide sendenmi geliyorr oyy tosununa masallahh..  :nazar: :nazar: :nazar: :nazar:benimkide erkekk :D :D :D

gülfer

Alıntı yapılan: ѕωєєт_ѕωєєт - 14 Nisan , 2010, 20:00:21
ohh iyi geldigine sevindim gulfercimm.. anamm bi pipilide sendenmi geliyorr oyy tosununa masallahh..  :nazar: :nazar: :nazar: :nazar:benimkide erkekk :D :D :D

oyyyyyyy yerim ben onların pipilerini hadi canım hayırlısı

hayırlısıyla alırız bebişlerimizi kucağımıza çok heyecanlıyım bugün  :hieyt: