02 Aralık , 2023, 14:48:34

Haberler:

www.facebook.com/bebegimonline Bebegimonline.com'u Facebook'ta da takip edin!


Son İletiler

Sayfa1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1
Doğumdan Sonra Bebekle İlgili Konular / Ynt: 5Homework.com
Son İleti Gönderen Eastojamson - 01 Aralık , 2023, 16:51:44
Excellent effort to make this blog more wonderful and attractive.   DIRECT TO FILM TRANSFERS
2
Forum Hakkında Önerim / Karachi Fumigation Experts: Un...
Son İleti Gönderen miarose - 29 Kasım , 2023, 22:48:42
At Karachi Pest Control, our experts are dedicated to providing unmatched pest control through Karachi fumigation services. We understand the unique challenges of the city, tailoring our solutions for maximum effectiveness.
3
Doğumdan Sonra Bebekle İlgili Konular / ГороШина
Son İleti Gönderen zaraza - 29 Kasım , 2023, 03:23:36
Я всегда ценю обслуживание клиентов при совершении покупок, особенно если речь идет о такой важной вещи, как автомобильные шины. На сайте https://goroshina.ua/ru я обнаружил, что их сотрудники хорошо осведомлены и готовы помочь с вопросами. Помощь, которую я получил при выборе подходящих шин для моего автомобиля, была неоценимой, сделав весь процесс гладким и без стресса.
4
Doğumdan Sonra Bebekle İlgili Konular / Ynt: 5Homework.com
Son İleti Gönderen Eastojamson - 27 Kasım , 2023, 13:32:12
The web site is lovingly serviced and saved as much as date. So it should be, thanks for sharing this with us.   bonsai jade plant
5
Doğumdan Sonra Bebekle İlgili Konular / Ynt: 5Homework.com
Son İleti Gönderen Eastojamson - 27 Kasım , 2023, 13:29:47
I am impressed by the information that you have on this blog. It shows how well you understand this subject.   online skincare shop dubai
6
Doğumdan Sonra Bebekle İlgili Konular / Is Emeriosoft a good web desig...
Son İleti Gönderen miarose - 24 Kasım , 2023, 13:11:21
Hello Fellows.... I'm plaining to launch a Business of my own.. A Food Delivery Busniess who provide riders to resturents and stuff for that I need someone who can I trust with my brand. I heard Emeriosoft ofters great service like logo design & web design in UAE. So what do you say?  :icon_scratch:
7
Kitap / Ynt: Do My Essay Service
Son İleti Gönderen zentuaha - 23 Kasım , 2023, 15:58:55
I guess if any essay is lacking objectivity as well as subjectivity then this is no essay because it totally goes void with establishing the tone and the nature of your academic assignment and you are hardly able to cast some impression on your course instructor to give you the numbers you are expecting. It is good idea to let cipd assignment writing service IE to help you just get that what your assignment needs to get prominence.
8
Excellent Blog! I would like to thank for the efforts you have made in writing this post. I am hoping the same best work from you in the future as well. I wanted to thank you for this websites! Thanks for sharing. Great websites!   best dinner labuan bajo
9
Din Bilgisi / BAKARA SURESİ 165. AYETİ, LÜTF...
Son İleti Gönderen halukgta - 22 Kasım , 2023, 12:02:26
Bizler İslam'ı Allah'ın nuru, vahyi olan Kur'an'dan uzak yaşadığımız için, ne yazık ki Kur'an'dan habersiz Allah ne emrediyorsa, nerdeyse tam tersini yaşadığımızın farkında bile olamıyoruz. Çünkü bizlere, sen Kur'an'dan anlayamazsın senin ilmin ne ki, Kur'an'ı Âlim, veli insanlar anlar diye öğrettiler. Bizlerde Kur'an ile bir bağ kurmadığımız, onu anlayarak ve düşünerek bir kez bile okumadığımız için, anlatılanlara inandık. DÜŞÜNEBİLİYOR MUSUNUZ İSLAM TOPLUMUNUN GENEL ÇOĞUNLUĞU, İMAN ETTİĞİ KUR'AN'I NEREDEYSE BİRKEZ BİLE, ANLADIĞI DİLDEN OKUMADAN İMAN ETMİŞLER VE BİZZAT KENDİLERİ ALLAH NE EMREDİYOR DİYE ANLAYARAK OKUMAK İÇİN MERAK EDİP, ÇABA GÖSTERMEMİŞLERDİR. Böyle bir imanı sizce, Allah kabul eder mi? Böyle olunca da farkında olmadan, Allah'ın yanında adeta ilahlar edindik ama bu acı gerçeği, hala fark edemiyoruz. Bu makalemde sizlere Bakara suresi 165. Ayeti hatırlatmak ve sizleri bu ayet üzerinde düşünmeye davet etmek istiyorum ki, yaptığımız yanlışlar varsa, yanlışlarımızın farkına varabilelim. Ayeti önce iki farklı tercümeden yazmak istiyorum.

Bakara 165: İNSANLARDAN BAZILARI, ALLAH'IN PEŞİ SIRA ORTAKLAR EDİNİR DE ONLARI ALLAH'I SEVER GİBİ SEVERLER. İman edenlerin Allah'a olan sevgileri ise (onlarınkinden) çok daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman (anlayacakları gibi) BÜTÜN KUDRETİN YALNIZCA ALLAH'A AİT OLDUĞUNU ve Allah'ın azabının çok şiddetli olduğunu (önceden) gör(üp anlayabil)selerdi! (Mehmet Okuyan meali)

Bakara 165: İNSANLARDAN KİMİ DE ALLAH'TAN BAŞKA ŞEYLERİ O'NA EŞ TUTUYORLAR DA ONLARI, ALLAH'I SEVER GİBİ SEVİYORLAR. OYSA İMAN EDENLERİN ALLAH SEVGİSİ DAHA KUVVETLİDİR. O ZULMEDENLER, AZABI GÖRECEKLERİ ZAMAN BÜTÜN KUVVETİN ALLAH'A AİT OLDUĞUNU VE ALLAH'IN AZABININ GERÇEKTEN ÇOK ŞİDDETLİ BULUNDUĞUNU KEŞKE ANLASALARDI. (Elmalı meali)

Allah ayetinde, günümüzde yaptığımız çok büyük yanlışımıza bakın nasıl dikkat çekiyor. Bizlere İslam'ı yaşarken, ne yazık ki Allah SİZE İNDİRİĞİM KUR'AN YETMİYORMU diye uyardığı halde, bizler sanki inatla Allah'ım gönderdiğin kitap detaylı değil, onun için Kur'an yetmiyor dercesine, İslam'ı yaşadığımızın hala farkında değiliz. Çünkü eşi benzeri olmayan Allah'ın nuru vahyine karşı bizler, Kur'an'da her bilgi detaylı yoktur ve Kur'an'ı herkes anlayamaz VELİ İnsanlar anlar diyerek, İslam dininde olmayan RUHBAN SINIFINI, ellerimizle yarattık. Yaratmakla kalmadık, onları öyle bir mertebeye getirdik ki, adeta Allah'ın sevgili kulları ilan edip, BU KİŞİLER ALLAH DOSTU DİYEREK, ALLAH'I SEVER GİBİ ONLARIDA AYNI DEĞERDE SEVDİK, HATTA YALNIZ ALLAH'A KUL OLMAMIZ GEREKİRKEN, ONLARADA KULLUK ETTİK. Sevmekle kalmadık yalnız Allah'a teslim olmamız gerekirken, edindiğimiz Veli kişilere de her konuda teslim olduk ne derlerse yaptık. Allah yapılan bu hatalar konusunda bizleri uyarıyor ki, bizlerde aynı yanlışa düşmeyelim.

Kitap Ehlide biz Müslümanlarda adeta Elçilerini kutsallaştırdı. Kimileri hızını alamayıp abarttı ve Allah'ın oğlu ilan ettiler. Bizlerde onları kıskanırcasına adeta onlarla yarıştık, Hz. Muhammed için öyle şeyler uydurduk ki din adına, Kitap Ehlinden hiçbir farkımız kalmadı. Bir örnek verelim, bakın Allah'ın Elçisi için ne söylediğine inandık. "SEN OLMASAYDIN, BU KÂİNATI YARATMAZDIM." Ne yazık ki bunların hepsinin, ŞİRK yarışından başka bir şey olmadığının, hala farkında bile değiliz. Hatırlatmak isterim Kur'an'da VELİ kelimesi farklı anlamlarda da kullanılır. Aile büyükleri ve gerçek iman edenlerin birbirilerinin velisi yani dostu, arkadaşı olduğu da geçer Kur'an'da. Bir başka anlamda da kullanılır ki YARDIM EDEN, KORUYAN, ŞEFAAT EDEN anlamındadır, bununda yalnız Allah olduğunu bildirir Rabbimiz. Lütfen bu farklı anlamları yerinde ve doğru anlayalım ki aldatılmayalım.

"İNKÂRDA ISRAR EDEN BU KİMSELER BENİM KULLARIMI, BENDEN BAĞIMSIZ OLARAK, KENDİLERİNE KAYIRICI VELİ EDİNECEKLERİNİ Mİ SANDILAR? ŞÜPHESİZ BİZ CEHENNEMİ KÂFİRLER İÇİN BİR İKRAM (!) OLARAK HAZIRLADIK." (Kehf 102)

"ALLAH GÖKLERİ, YERİ VE BUNLARIN ARASINDAKİLERİ ALTI GÜNDE/EVREDE/DÖNEMDE YARATAN, SONRA ARŞI HÂKİMİYETİ ALTINA ALANDIR. O'NDAN BAŞKA NE BİR VELİ/DOST NE DE BİR ŞEFAATÇİNİZ VARDIR. DÜŞÜNÜP DERS ALMIYOR MUSUNUZ?" (Secde 4)

Ne yazık ki düşünmeyi başkalarına bıraktığımız için, Kitap Ehlinin yaptığı yanlışlardan ders almadık, aynı yanlışları daha da ileri gördük. Hâlbuki Allah Bakara 165. Ayetinde ne diyordu? Gerçek iman eden kullarım beni sever gibi hiç kimseyi aynı değerde sevmez diyor. SİZCEDE ALLAH SEVGİSİ, ALLAH AŞKIYLA EŞ DEĞER BİR SEVGİNİN OLABİLECEĞİNE, NASIL İNANIRIZ? Edindiğimiz Veli kişileri, Allah dostu ilan ettik,  yetmedi Allah'ın tek elinde olan yetkilerini de onlara vermekten korkmadık. Ben hükmüme hiç kimseyi ortak etmem dediği halde, onları da şefaati ilan ettik. Allah kimin en doğru yolda olduğunu, yalnız ben bilirim dediği ayetleri görmezden gelip, sanki bizlerde biliyormuş gibi, edindiğimiz velileri Allah dostu ilan edip onları da Allah'ı sever gibi sevdik. Aslında çok daha kötüsünü yaptık ve dedik ki VELİSİ OLMAYANIN VELİSİ ŞEYTANDIR. Halbuki Allah'ın yanında veliler edinenlerin velisinin, şeytan olduğunu Allah Kur'an'da apaçık bildiriyor.

Şeytanın ve şeytanlaşmış insanların o kadar etkisinde kaldık ki, Allah yalnız benden yardım dileyin diye uyardığı ve HER NAMAZIMIZDA, YALNIZ SENDEN YARDIM DİLERİZ DİYE ALLAH'A SÖZ VERDİĞİMİZ HALDE, SÖZÜMÜZDE DURMAYIP, YA ALLAH'IN REULÜNDEN, YA DA EDİNDİĞİMİZ VELİLERDEN ŞEFAAT, BAĞIŞLANMA VE YARDIMI DİLEMEKTEN ÇEKİNMEDİK. Yani bizler Allah'a ortak koştuğumuzun farkında bile olamadık. Çünkü bizleri Allah ile aldatanlar, inancımızda çok daha fazla güç kazandı. Bu hatamızı, yanlışımızı eğer bu dünyada fark edemeden, Allah'ın huzuruna gidersek, inanın çok ama çokkkkk pişman olanların safında buluruz kendimizi, lütfen unutmayalım.

Eğer bizler Pişman olmak istemiyorsak, imanımızı lütfen Kur'an ile sorgulayalım ve hatalı, yanlış inançlarımızdan vaz geçelim. Eğer bizler günümüzde, Allah'ın Resulünün rivayet Hadisleri olmasaydı, Kur'an kapalı kalır anlaşılamazdı diye inanıyorsak, Allah'a Resulünü şirk koşuyoruz demektir. Lütfen unutmayalım. Allah'ın Resulü de İslam dinini, yalnız Kur'an'dan, Allah'ın vahyinden öğrendi ve ümmetine yalnız Kur'an'ı vahyi tebliğ etti. Onun için Allah, SİZLERİ VAHYİMDEN YANİ KUR'AN'DAN HESABA ÇEKECEĞİM DİYOR. Haşa Allah anlaşılmayan, detaylı olmayan bir kitaptan bizleri sorumlu tutar mı? Böyle bir adaleti, nasıl olurda Allah'a nispet ederiz, onu da mı düşünemiyoruz?

Bakara suresi 165. Ayetin sonunda Allah, BÜTÜN KUDRETİN, KUVVETİN YETKİ VE GÜCÜN YALNIZ ALLAH'A AİT OLDUĞUNU anlayamayanları, son kez Kur'an'da Allah uyarıyor ama bizlerin gözleri, kulakları ve kalbi ne yazık ki Kur'an ile aydınlanmadığı için, O pişman olanların safında olmaktan sanırım kurtulamayacağız. Değerli kardeşlerim, lütfen kendimize gelelim ve ALLAH'IN YANINDA KENDİMİZE HİÇ KİMSEYİ VELİ/EVLİYA EDİNMEYELİM. ÇÜNKÜ BAĞIŞLAYAN VE AFFEDEN TEK GÜÇÜN ALLAH KENDİSİ OLDUĞUNU, BİRÇOK KEZ KUR'AN'DA SÖYLÜYOR.

Eğer bizler hala bunca uyarılardan sonra, VELİSİ OLMAYAN CENNETE GİDEMEZ. VELİSİ OLMAYANIN VELİSİ ŞEYTANDIR demeye devam ediyor, kendimize Allah'ın yanında ŞEFAATÇILAR, VELİLER, GAVS DEDİĞİMİZ KİŞİLER EDİNİYORSAK,  lütfen unutmayalım bu yanlışı yapanların velisi şeytan/şeytanlaşmış insan olma ihtimali çok yüksektir. Çünkü Allah bu konuda ne diyordu, onu da son olarak hatırlatmak istiyorum.

"ONLAR ONUN GERÇEKLEŞMESİNDEN BAŞKA, BİR ŞEY Mİ BEKLİYORLAR? GERÇEKLEŞTİĞİ GÜN, ÖNCEDEN ONU UNUTMUŞ OLANLAR DERLER Kİ: "DOĞRUSU RABBİMİZİN RESULLERİ GERÇEĞİ GETİRMİŞLERDİR. ACABA BİZİM İÇİN ŞEFAATÇİLER VAR MI Kİ, BİZE ŞEFAAT ETSİNLER YAHUT DAHA ÖNCE YAPTIKLARIMIZDAN BAŞKASINI YAPALIM DİYE GERİ GÖNDERİLEBİLİR MİYİZ?" ONLAR CİDDEN KENDİLERİNE YAZIK ETTİLER VE UYDURDUKLARI ŞEYLER DE KENDİLERİNDEN KAYBOLUP GİTTİ. " (Araf 53 )

Sanırım her şey çok açık anlaşılıyor, ama gözler perdeli değil, kalpler mühürlenmemişse ancak bu gerçekler fark edilebiliyor. Dilerim yalnız Allah'ın ipi Kur'an'a sarılan, yalnız Allah'ı VELİ edinen, Allah'ın azınlık halis kullarından oluruz. Çünkü Allah, iman ettiğini söyleyen genel çoğunluğunun, bakın nasıl büyük bir yanlışı yaparak iman ettiklerini söylüyor ve bizleri uyarıyor. sizlerde böyle iman edenlerin safında olmak ister misiniz?  YANILMAYANLARIN SAFINDA OLABİLMEMİZ DİLEKLERİMLE.

"ONLARIN ÇOĞU ALLAH'A ANCAK, ORTAK KOŞARAK İNANIRLAR." (Yusuf 106)

Saygılarımla

Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/
https://hakyolkuran1.blogspot.com/
10
Din Bilgisi / HADİD SURESİ 22. AYETİ LÜTFEN ...
Son İleti Gönderen halukgta - 18 Kasım , 2023, 17:26:02
Bir arkadaşım Hadid suresi 22. ayeti örnek vererek, İnsan hayatının tüm evreleri ve yaşanılan her şey, daha önceden yazılmış ve bizlere biçilen rolü bizler oynuyoruz şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bende bu düşüncenin, inancın bahsettiği ayetle hiç bir ilgisinin olmadığını ve bu inancın Kur'an öğretisine ters düştüğünü anlatmak maksadıyla, kendisine aşağıdaki yazı ile cevap verdim. Bizlere öğretilenleri, Kur'an ayetlerinden kelimeleri cımbızlayıp, işte bakın aslında ayet bundan bahsediyor şeklinde, delillendirmeye çalışırsak, her zaman o acımasız ve insafsız nefsimizi tatmin için bir şeyler buluruz. Ama gayemiz Allah'ın ne söylediğini anlamak olunca, hiçbir etki altında kalmadan Kur'an'a bakarsak, gerçekleri apaçık ve detaylı görürüz. Acaba arkadaşımızın söylediği gibi bir insanın tüm yaşamı, yapacağı her iyilik ya da kötülük, daha doğmadan yazılmış, bizler yazılanımı yaşıyoruz? Gelin bu düşünceyi Kur'an'a soralım, bakalım ne cevap verecek. Arkadaşımız bakın bu ayetten bir alıntı yapmış, hangi mealde yazıyor bilmiyorum ama önce onu yazalım.

"..ZERRE VE ONDAN KÜÇÜĞÜ YOKTUR Kİ, BİR KİTABTA OLMUŞ VE OLACAKLARI YAZMASIN..."

Bu sözlere bakan bir insan, gerçekten arkadaşımızın söyledikleri gibi anlar. Birçok meale baktım bu sözleri içeren bir meale/tercümeye rastlamadım. Buda gösteriyor ki, Kur'an'ı kendi düşüncelerimize uydurmuş gidiyoruz. Şimdide Kur'an'a bakalım, arkadaşımızın bahsettiği ayet, acaba gerçekte ne diyor? İki farklı mealden/tercümeden yazalım ki doğru anlayabilelim.

Hadid 22: YERDE VE BİZZAT İNSANLARIN KENDİLERİNDE MEYDANA GELEN HERHANGİ BİR MUSİBET YOKTUR Kİ BİZ ONU YARATMADAN ÖNCE BİR KİTAPTA (KANUNDA KAYITLI) OLMASIN!  ŞÜPHESİZ Kİ BU, ALLAH'A ÇOK KOLAYDIR. (Mehmet Okuyan)

Hadid 22: YERYÜZÜNDE VUKU BULAN VE SİZİN BAŞINIZA GELEN HERHANGİ BİR MUSİBET YOKTUR Kİ, BİZ ONU YARATMADAN ÖNCE, BİR KİTAPTA YAZILMIŞ OLMASIN. ŞÜPHESİZ BU, ALLAH'A GÖRE KOLAYDIR. (Diyanet vakfı meali)

Şimdide birlikte ayeti anlamaya çalışalım, acaba gerçekten bir insanın doğuşundan ölümüne kadar, her ne yapacaksa bir kitapta yazdığını mı anlatıyor, onu anlamaya çalışalım. Allah kendi benliklerimiz, nefsimiz yüzünden meydana gelecek, her türlü MUSİBET, yoktur ki biz onu yaratmadan önce bir kitapta belirlenmiş olmasın diyor. Allah Kur'an'da bu konuda bir çok örnek veriyor ve her kulumun kendi kaderini, kendisinin çabalarına bıraktık yani herkes yaptıklarından sorumlu tutulacaktır der. BU AYETTEDE ÇOK AÇIK VE NET ŞU BİLGİYİ VERİYOR ALLAH. SİZİN YAPTIĞINIZ HATALARINIZ VE YANLIŞLARINIZIN  KARŞILIĞI, SİZİN BAŞINIZA GELMEDEN ÖNCE, BİZ ONU KANUNLARIMIZDA BELİRLEMİŞ, O MÜSUBETİN KARŞILIĞINI TESPİT EDİP KAYDA GEÇİRMİŞİZDİR DİYE, APAÇIK BİLDİRİYOR. Demek ki başımıza gelenler, Allah'ın kanunlarında önceden tespit edilmiş ve KULUM BU ŞUCU İŞLERCE ONA, BU CEZAYI, BU MUSUBETİ VERECEĞİZ DİYOR.

Allah bir ayetinde, sizlerin yaptıklarınızı ve yapacaklarınızı bilirim der. Demek ki Allah bizlere kolaylık sağlamak adına, yapacağımız yanlışlardan vaz geçebilmemiz, bizleri kendimize getirmemiz için, daha bizler o yanlışı yapmadan önlemler alıyor, KANUNLARINDA TESPİT EDİYOR VE HATTA RESULLERİ ARACILIĞIYLA KANUNLARINI BİZLERE BİLDİRİYOR Kİ, O HATALARI YAPMAYALIM. BAŞLARINA MÜSÜBET GELDİĞİNDE DE, KENDİ HATALRIMIZIN SONUNDA BUNLAR GELDİ BAŞIMIZA DİYE BİLELİM. Bildiğiniz gibi musibet kelimesinin anlamı, kötülük, felaket, sıkıntı anlamlarına geliyor.

Demek ki Allah öyle bir düzen kurmuş ki, HERŞEY KAYIT ALTINA ALINMIŞ, KANUNLARLA TESPİT EDİLMİŞ, KAYIT ALTINDA. Herhangi bir devleti düşünün. Kanun önceden yapılır ve topluma bildirilir. Denir ki bu suçu işlersen, senin cezan budur. Sanırım ayette neyin anlatılmak istendiği şimdi daha açık anlaşılmıştır. Buradan şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Din Allah'ın dinidir, kanun koyucuda yalnız Allah'tır.  Allah'ın bu uyarısı genel bir uyarı, ister kişisel olarak alın, ister toplum olarak. Örneğin bir insanın yaptığı kötülüklerin sonunda alacağı musibet , kötü bir davranışın cezası, bizim katımızda kayıt altındadır, onu uygularız diyor. Zaten biz kitapta hiç bir eksik bırakmadık derken, bu hükmü hem Kur'an, hem de kendi katındaki kitap olarak almamız yanlış olmaz. DAHA AÇIKÇASI NE YAPARSANIZ ONUN KARŞLIĞINI BULURSUNUZ, YAPACAĞINIZ HER KÖTÜLÜĞÜN KARŞILIĞINIDA, ALACAĞINIZI KAYDA ALDIK DİYOR.

Şöyle düşünelim. Diyelim ki arkadaşımız haklı, yani Allah bir insanı yaratmadan, onun adına tüm senaryoyu yazmış ve insan asla sapmadan onu oynuyor. Yani bizler Allah'ın yazdığı senaryoyu, hiç değiştirmeden oynuyoruz. Gelin bu düşünceyi, inancı Kur'an ile sorgulayalım, eğer Kur'an onaylıyorsa buna inanalım. Amacımız Allah'ın doğru yolunu bulmak, ne söylediğini öğrenmek değil mi zaten? Eğer Allah bizlerin yapacağı tüm olayları yazmış da, bizler oynuyorsak, herhangi bir katilin, hırsızın, inkârcının, oynadığı oyunu da Allah yazmış demektir. Bu durumda nasıl olurda Rabbimiz bu katilden, hırsızdan, inkârcıdan hesap sorar? Rolü veren Allah, oyunu oynayan kulu ise, burada bir yanlışlık yok ki hesap sorsun. Kulu yazılanı harfiyle uyguluyor demektir. BU DURUMA GÖRE NEDEN ALLAH KUR'AN'DA, SİZLERİ BU KİTAPTAN HESABA ÇEKECEĞİM SORUMLUSUNUZ DESİN?  Madem her şey yazılmış bizler oynuyoruz, neden zaman zaman toplum çığırından çıktığında, Allah kitaplar ve elçiler gönderip bizleri doğruya iletmeye çalışsın?

Neden gönderdiği kitaplarda yapmamızı istediklerini, sakınmamız gerekenleri sayıp, bizlerin uymasını istesin? Bakın Kur'an'a ve indirilen onca ayetlere uyuyor mu bu düşünce? Rabbimiz cenneti özendirmek, cehennemden sakınmamız için neden boşuna uğraşsın da kitaplar, elçiler göndersin, bizlere öğütlerde bulunsun? Sizce her şeyin belirlendiğini söylemek ALLAH'IN ADALETİNE VE KUR'AN'IN KOYMAK İSTEDİĞİ DÜZENE UYUYOR MU? Bakın sizlere bazı ayet örnekleri vermek istiyorum, sanırım bu Konuya daha açıklık getirecektir.

Tegabün 11: ALLAH'IN İZNİ OLMADIKÇA HİÇBİR MUSİBET GELİP ÇATMAZ. KİM ALLAH'A İNANIRSA, ALLAH O'NUN KALBİNİ DOĞRUYA VE GÜZELE KILAVUZLAR. VE ALLAH HER ŞEYİ EN İYİ BİÇİMDE BİLMEKTEDİR.

Bu ayeti lütfen iyice düşünelim. Allah'ın izni olmadığı sürece musibetin gelip çatmayacağını söylüyor ve kim Allah'a inanırsa, onun doğru yolunda giderse onun kalbini doğruya ve güzele kılavuzlar diyor. DEMEK Kİ BURADA İNANMAK VE İMAN ETMEK ADINA BİR ÖZGÜR İRADE VAR Kİ, RABBİMİZ BÖYLE SÖYLÜYOR. Allah'ın istediği yolda gitmeyenleri de musibetlerle, cezalarla yola getirmeye çalışıyor Allah. Kur'an'a bakmaya devam edelim.

Yunus 44: ŞÜPHESİZ ALLAH, İNSANLARA HİÇ BİR ŞEYLE ZULMETMEZ. ANCAK İNSANLAR, KENDİ NEFİSLERİNE ZULMEDİYORLAR.

Kasas 47: KENDİ ELLERİNİN ÖNDEN HAZIRLADIKLARI YÜZÜNDEN, BAŞLARINA BİR MUSİBET GELDİĞİNDE HEMEN ŞÖYLE DİYORLAR: "RABBİMİZ, BİZE BİR RESUL GÖNDERSEYDİN DE SENİN AYETLERİNE UYUP MÜMİNLERDEN OLSAYDIK NE OLURDU.

Şura 30: SİZE GELİP ÇATAN HER MUSİBET ELLERİNİZİN KAZANDIĞI YÜZÜNDENDİR. Allah birçoklarını da affediyor.

Nisa 62: PEKİ, NASIL OLUYOR DA ELLERİNİN HAZIRLADIKLARI YÜZÜNDEN BAŞLARINA BİR MUSİBET ÇÖKTÜĞÜNDE, sana gelip, "Biz sadece iyilik yapmak, barıştırmak istedik!" diye Allah'a yeminler ediyorlar.

Ali İmran 165: Size, başkalarına iki katını dokundurduğumuz bir MUSİBET DOKUNUNCA, "BU DA NEREDEN!" Mİ DEDİNİZ. DE Kİ: "O, SİZİN ÖZ BENLİKLERİNİZDENDİR."ALLAH, HER ŞEYE KADİR'DİR.

Sanırım fazla izaha gerek yok. Her şey çok açık izah ediliyor. Sizlere Kur'an dan, yine konumuzla ilgili bazı ayetler hatırlatmak istiyorum.

Nisa 79:  İyilik ve güzellikten sana her ne ererse Allah'tandır. KÖTÜLÜK VE ÇİRKİNLİKTEN SANA ULAŞAN ŞEYSE KENDİ NEFSİNDENDİR.

Bakara 134: İşte bunlar ümmetti, gelip geçtiler. KAZANDIKLARI KENDİLERİNİNDİR. SİZİN KAZANDIKLARINIZ DA SİZİN OLACAKTIR. Siz onların yapıp ettiklerinden sorguya çekilmeyeceksiniz.

Enbiya 35: Her canlı, ölümü tadacaktır. BİZ BİR İMTİHAN OLARAK SİZİ ŞER İLE DE HAYIR İLE DE DENİYORUZ. Sonunda bize döndürüleceksiniz.

Aslında Kur'an bütünlüğünde baktığımızda, her konu detayları ile izah ediliyor. YANİ BİR AYETTE TAKILIYORSAK, MUTLAKA DİĞER AYETLERDEN YARDIM ALMALIYIZ ANLAMAK İÇİN. Genel anlamda başımıza Allah dan gelen her kötülük, kendi ellerimizin yaptıkları olabileceği gibi, Allah'ın bizleri imtihanından da olabilir. Bunu bizler bilemeyiz. Bizler bazı konuları nefsimizde öyle şekillendiriyoruz ki, akıl ve mantık süzgecinden asla geçmiyor. Ayrıca bu mantıksız inancımız, zaten Kur'an'dan da onay almıyor. Hadid suresi 22. ayette, biz başınıza gelecek her türlü musibeti kanunlarımızda daha önce belirlemesinin nedeninde devamındaki 23. ayetinde açıklıyor ve bakın ne diyor. "ELİNİZDEN ÇIKANA ÜZÜLMEYESİNİZ VE (ALLAH'IN) SİZE VERDİĞİ NİMETLERLE ŞIMARMAYASINIZ DİYE (ALLAH BU KANUNU BELİRLEMİŞTİR). ALLAH KENDİNİ BEĞENMİŞ ÖVÜNÜP DURANLARI SEVMEZ."

Bizlere düşen Allah'ın sınırlarını zorlamadan, onun rehberliğinden istifade etmek adına çaba göstermek olmalıdır. Allah ile aramıza asla aracılar koymadan, Rabbimizle elimizde Kur'an, direk irtibat kurmaya çalışarak, onun nurlu yolundan gitmeliyiz. Dilerim Allah'tan, hakka batıl karıştırmadan İslam'ı yaşayan, Allah'ın koyduğu kuralları, kanunları unutmadan yaşayan, Allah'ın halis kullarından oluruz.

Saygılarımla

Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/
https://hakyolkuran1.blogspot.com/
Sayfa1 2 3 4 5 6 7 8 9 10