Son İletiler

Sayfa1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1
Doğumdan Sonra Bebekle İlgili Konular / Ynt: Real Estate
Son İleti Gönderen Eastojamson - 25 Mart , 2023, 20:29:09
I have express a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorite's blog site list and will be checking back soon...   SVG Logo
2
Tanışma Bölümü / Ynt: What is a dice game?
Son İleti Gönderen Lanss - 25 Mart , 2023, 09:28:19
For me, this information is very relevant, because I have been a big fan of dice for many years. Approximately four years ago I was able to find a cool gambling resource Duckdice and since then I spend every weekend in online dice. I think that any beginner will master this game without any problems and will be able to start earning expensive cryptocurrency. Interested? Then welcome to the site.
3
Tanışma Bölümü / What is a dice game?
Son İleti Gönderen Kipoewe - 25 Mart , 2023, 06:31:33
Dice Rules
How to play dice in a thousand.

This dice game is based on classic poker, which is very popular in many countries.
They play using ordinary dice "bearers".
The game, which uses five special poker dice, is the most common and popular among dice fans.

Dice game 5 dice rules
The game requires five special dice "bearers".
The task of each player is to get the best poker hand by throwing zariki.
There can be any number of people who want to play, however, it is better if the number of players does not exceed five people.

Before the start of the game, the order in which those present will make moves is established.
To do this, each participant in the gaming table must throw one dice.
The player who rolled the highest dice should open the game.
4
Teknik Yardımlaşma / Ynt: Differences between essay...
Son İleti Gönderen FaerSmile - 24 Mart , 2023, 17:15:12
Hello. Some of these companies have been in business for years, while others are newer and have been gaining a lot of popularity recently. This can be a good thing, as it shows that they are working hard to establish a strong reputation and make their customers happy. Many of these companies offer free samples, which can be a good way to gauge the quality of their work. Some of these hire an essay writer https://essayshark.com even have a free editing service for any customer who is unhappy with the work they have received  :)
5
Tanışma Bölümü / Ynt: ¿Por qué las chicas se si...
Son İleti Gönderen Kipoewe - 21 Mart , 2023, 12:38:40
Según mi experiencia, puedo decir que, de hecho, muchas chicas prefieren hombres ricos en lugar del amor verdadero. Bueno, eso es completamente normal, porque vivir en el lujo es genial. Esta siguiente página te informará sobre los mejores sitios para ayudarte a conocer a tu sugar daddy. Si ha soñado durante mucho tiempo con un patrocinador rico, siga rápidamente el enlace.
6
Tanışma Bölümü / ¿Por qué las chicas se sienten...
Son İleti Gönderen Lanss - 21 Mart , 2023, 10:07:56
Hay otros llamados signos. En pocas palabras, la chica ve inconscientemente a un hombre frente a ella y sus hormonas sexuales se activan, lo que provoca el deseo. Una niña puede lograr esos tipos por sí misma, y ​​después de recibir el gen, su forma de pensar cambia. ¿Entiendes la esencia? ¿Ahora entiendes de dónde viene ese porcentaje de divorcios? Este hombre fue identificado como portador del gen deseado, a veces es simplemente imposible vivir con él.

La segunda tarea de la niña es encontrar un confiable, fiel, devoto, capaz de cuidar y proteger. Después del divorcio, usted como hombre es de poco interés para ella, solo como esposo. Por lo tanto, muchos chicos que han intentado entablar relaciones con mamás sienten una actitud irrespetuosa y consumista hacia ellos mismos. Es solo que tenías que demostrar tu valía, y no exigir besos bajo la luna. ¡Tontos!

Con base en esto, vale la pena concluir que la mayoría de las chicas no son codiciosas por el dinero, simplemente no ven a un hombre en ti en un nivel subconsciente, probablemente porque hay demasiadas ofertas de este tipo, dada la escasez de chicas en este momento. Están seleccionando para el papel de un esposo, y su tarea es proveer para una mujer y sus hijos, incluso si no son de usted. ¡Nada personal, solo psicología femenina!
7
Din Bilgisi / HER KİM SANA KUR’AN YETER DİYO...
Son İleti Gönderen halukgta - 20 Mart , 2023, 12:45:25
Yazılarımda geleneksel İslam inancının söylem ve inançlarına çok önem veririm ve onların adeta slogan yaptıkları sözler üzerinde makalelerimi yazarım ki, yaşanan İslam ile Allah'ın indirdiği İslam arasındaki çok büyük fark ve yanlışlar daha iyi anlaşılabilsin, ortaya çıksın. Bu makalemde de yine bu konu ile ilgili bir örnek paylaşmak istiyorum sizlerle. Lütfen hiçbir etki altında kalmadan, bu söylem ve düşünce üzerinde dikkatle düşünelim ve söylenenleri Kur'an süzgecinden geçirelim. Bakın bir arkadaşımız nasıl bir cevap vermiş yazıma.

"HER KİM SANA KUR'AN YETER DİYORSA, ŞEYTANIN TA KENDİSİDİR. PEYGAMBERİMİZ OLMADAN HİÇBİR İBADET TAM OLMAZ, OLAMAZ."

Bir Müslüman Kur'an'ı hiç okumamış olsa bile, aklı ve mantığıyla düşünmüş olsa, bu sözleri asla söylemez. ÇÜNKÜ BU İNANÇ HAŞA, ALLAH'IN KİTABINI YETERLİ GÖRMEYİP, EKSİKLİKLE YETERSİZLİKLE İTHAM ETMEKTİR. Çünkü şu anda Allah'ın Resulü aramızda yok. Bu durumda bizler, ibadetlerimizi tam olarak Allah'ın emrettiği gibi yapamayacak mıyız? Kur'an, ibadetlerimizi yerine getirmek için gerekli açıklamayı vermiyorsa, her şeyden önce Allah, bizleri bu ibadetlerden sorumluda tutmaz. Ama ayetleri detaylı verdiğini Kur'an'da açıkça söylüyor. Allah hükümlerini yerine getirebilmemiz için, detaylı bilgileri rivayetler yoluyla bizlere ulaşan kaynaklardan öğrenmemizi istemiş olabilir mi? Bu mümkün değil, ÇÜNKÜ ALLAH, BİZ KİTAPTA HİÇBİR EKSİK BIRAKMADIK, KUR'AN'IN İPİNE SARIN, EMİN OLMADIĞINIZ BİLGİNİN SAKIN ARDINA DÜŞMEYİN. KUR'AN'IN SINIRLARINI AŞMAYIN HESABINI SORARIM. SİZLERİ KUR'AN'DAN HESABA ÇEKECEĞİM, ÇÜNKÜ KUR'AN'I BEN KORUYORUM VE NİCE ÖRNEKLERLE KUR'AN'I BİZ AÇIKLADIK DİYOR. HATIRLATIRIM KUR'AN'IN BAHSETMEDİĞİ VE DİNE YAPILAN ONCE RİVAYETİ, ALLAH KORUMUYOR. BU DURUMDA BUNLARA NASIL GÜVENİRİZ VE BUNLAR OLMADAN, İBADETLERİMİZİ BİLE YERİNE, NASIL GETİREMEYİZ DERİZ?

Unutmayalım lütfen, Allah sözünde durandır. Bu sözleri söylemesi için bir Müslüman'ın aklını ve Kur'an'ı bir kenara bırakıp, sorgusuzca birisinin sözlerine tabi olması gerekir. Şunu lütfen düşünelim, Allah sizleri Kur'an'dan hesaba çekeceğim diyorsa, Kur'an'da emrettiği ibadetleri nasıl yerine getirmemiz gerektiğini, gerektiği kadar açıklamıştır. Lütfen rivayetlere değil, Allah'a güvenelim. Aslında geleneksel mezhep, tarikat ağırlıklı İslam'ı yaşayan kardeşlerimizin genel çoğunluğu, bu inancı kabul ediyor. Gerçekten bu söylenenler doğru olabilir mi? Sırf rivayet edilen ve Allah'ın Resulüne isnat edilen tüm hadisleri sorgulamadan kabul edip yaşayabilmek için, farkında olmadan, Allah'ın kitabına ve yüce Rabbimize öyle saygısızlık yapıyoruz ki, Allah'a şirk koştuğumuzun ve Allah'ın Resulüne iftira attığımızın farkında bile olamıyoruz. Bakın Allah Resulünü nasıl uyarıyor ve neye uymasını emrediyor.

"SONRA SENİ DE DİN KONUSUNDA BİR YASA/ŞERİAT SAHİBİ KILDIK, ONA UY. BİLMEYENLERİN HEVESLERİNE UYMA." (Casiye 18)

Bakın her şey ne kadar açık ve net. Hiçbir dine tabi olmayan ama gerçeklerin arayışında ÜMMİ olan Resulüne Allah, bakın nereye uyması konusunda açık uyarıda bulunuyor. Ben hükmüme hiç kimseyi ortak etmem, Kur'an'ı açıklamak bizim görevimiz diye uyardıktan sonra, Resulüne kesin bir tembihle, SANA DİN KONUSUNDA BİR YASA/ŞERİAT İNDİRDİK, ONA UY DİYOR. SANA ANLATILAN RİVAYETLERE SAKIN UYMA DİYEDE İKAZ EDİYOR. Ama bizler tüm bunlardan habersiz, kim Kur'an yeter diyorsa o şeytanın ta kendisidir diyebiliyoruz. Sakın şeytanın ta kendisi, bu rivayetlere inananlar olmasın? İşte şeytan insanları böyle aldatıyor ki, yanlışlarını göremesinler. Gelelim söylenen sözlere. Gerçekten de bir Müslüman bana Kur'an yeter diyorsa, şeytanın ta kendisi midir?  Yoksa bu düşünce sahiplerimi şeytanın ta kendisidir, ne dersiniz? Gelin bu sözlerin hangisinin doğru olup olmadığını Kur'an'a soralım, bakalım bize ne cevap verecek.

"BİZ RESULLERİ, SADECE MÜJDELEYİCİLER VE UYARICILAR OLARAK GÖNDERİRİZ."  (Kehf 56)
"SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR." (Rad 40)
"BEN SADECE BANA VAHYEDİLENE UYARIM. BEN SADECE APAÇIK BİR UYARICIYIM."(Ahkaf 9)

Bakın bu ayetlerden sizler, Allah Resulünü ne maksatla gönderdiğini anladınız? Allah'ın Resulünün hadisleri olmadan Yalnız Kur'an ile hiçbir ibadetimizi yapamayız ve Allah'ın emirlerini yerine getiremeyeceğimizi mi söylüyor? Başka hiçbir ayeti okumamış olsaydınız bile bu ayetlerde Allah, Resullerine/Elçilerine verdiği görev ve yetkinin, sadece Allah'ın vahyini tebliğ etmek olduğunu anlardınız. Allah yerine getirmemizi istediği ibadetleri açıklamadan hayata geçireceğimiz detayları vermeden, bizleri sorumlu tutacağına nasıl inanırız. BİZLERE MEZHEPLERİN ÖĞRETTİĞİ VE DİNE YAPTIĞI İLAVELERİ KUR'AN'DA GÖRMEDİĞİMİZDE, BU YANŞLARI NE YAZI Kİ BİZLER YAPIYORUZ. LÜTFEN KENDİMİZE GELELİM, BUNUN HESABINI VEREMEYİZ.

Ahkaf 9. Ayetinde Allah'ın Resulü, ben bana vah yedilene yani KUR'AN'A uyarım diyor ve üstüne basa basa da, Allah'ın Resulü konuya açıklık getirmek adına, ben sadece apaçık bir uyarıcıyım diyor. Bunu söylemesini Allah özellikle istiyor. BİZLER ISRARLA VE İNANTLA, ALLAH'IN RESULÜNÜ ALLAH'IN DİNDE HÜKÜM ORTAĞI YAPMAYA ÇABA HARCIYORUZ. Bu ayetleri apaçık gördüğümüz halde, rivayet ve sanı bilgileri Kur'an'ın önüne geçirmek isteyenler ise neler söylüyordu hatırlayalım. "NE YANİ ALLAH, RESULÜNÜ POSTACI DİYEMİ GÖNDERDİ. ALLAH'IN RESULÜNÜN RİVAYET HADİSLERİ VE FIKIH OLMASAYDI, KUR'AN ANLAŞILAMAZ KAPALI KALIRDI." Bu sözler Allah a şirk, ortak koşmak olduğu gibi, Resulüne de iftiradır. Hâlbuki Allah Nisa 174. Ayetinde ne diyordu? "EY İNSANLAR! ŞÜPHESİZ SİZE RABBİNİZDEN KESİN BİR DELİL GELDİ VE SİZE APAÇIK BİR NUR İNDİRDİK."   Demek ki kesin delil, kanıt, bilgi Allah katından gelenlermiş. Sizce Allah'ın katından eşi benzeri olmayan ayetler, açıklanmaya muhtaç detayız olabilir mi? Yorumunu sizlere bırakıyorum. Günümüzde yaptığımız aynı yanlışları, Kitap Ehlide yapıyordu geçmişte. Kur'an'ı tebliğ eden Allah'ın Resulüne Kitap Ehlinin bir kısmı, tamam Kur'an ı kabul edelim ama bizlerin atalarından intikal eden inançlarımızda var, onları da yaşamak istiyoruz dediklerinde, Allah nasıl ayetler indirmişti hatırlayalım.

"KARŞILARINDA OKUNUP DURAN BIR KİTABI, SANA İNDİRMİŞ OLMAMIZ ONLARA YETMİYOR MU?" (Ankebut 51)
"O HALDE KUR'ÂN'DAN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR?" (Araf 185)
"ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERİNDEN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR?" (Casiye 6)
"KİMDİR SÖZÜ ALLAH'IN KİNDEN DAHA DOĞRU OLAN?" (Nisa 87)

Ne dersiniz, Allah Kitap Ehline size indirdiğimiz Kur'an yetmiyor mu diye uyardığı halde, bizler bu uyarılardan ders almamışçasına, yalnız Kur'an ile İslam yaşanmaz, ibadetlerimizi yaşayamayız, Resulün rivayet hadisleri olmasaydı bizler yalnız Kur'an ile ibadetlerimizi yaşayamazdık nasıl deriz? Kur'an'dan bu kadar mı habersiz uzak yaşıyoruz. Allah Kur'an'dan, onun ayetlerinden sonra hangi söze inanacaklar, kimin sözü Allah'ın sözünden daha doğrudur diyor, bizler bu ayetlere iman ettiğimizi söylediğimiz halde, tam tersine inanıp Allah'a bu sözlerinin karşılığında; ALLAH'IM SENİN SÖZLERİN GİBİ DOĞRU, RESULÜN RİVAYET HADİSLERİDE VAR. ZATEN ONLAR OLMASAYDI SANA İBADET EDEMEZDİK DİYORUZ. BUNUN FARKINDA MIYIZ? HİÇ SANMIYORUM. Çok daha ilginci bu ayetleri delil gösterdiğimizde, bu ayetler bize değil Kitap Ehline indirildi, sen bu ayetin nüzul sebebini biliyor musun diyerek, bu ayetleri görmezden geliyorlar. Yani bunlar, Allah'ın uyardığı gibi, Kur'an'ın bir kısmına inanıp, bir kısmını adeta inkar ediyorlar. Unuttukları, Kur'an'ın tamamının onların yanlışları üzerine indirildiğini ve bizlerin bu yanlışları yapmamamız için uyarıldığımızı unutuyorlar. Allah Kalem suresinde, vahyin dışında dine hüküm koyup bunlarda dinin emridir diyenlere, bakın ne diyor. 

Kalem 36–37: SİZE NE OLUYOR, NASIL HÜKÜM VERİYORSUNUZ? YOKSA SİZE AİT BİR KİTABINIZ VAR DA (BU BATIL HÜKÜMLERİ) ONDAN MI OKUYORSUNUZ?
(Diyanet meali)

Kitap Ehli Allah'ın indirdiği kitabın dışına çıkıp, yalnız vahiy ile din yaşanmaz düşüncesine inandıklarından, bakın Allah onları nasıl uyarıyor. Sizce aynı yanlışı, bugün bizler yapmıyor muyuz? Bizlerde yalnız Kur'an ile İslam yaşanmaz, O özet bilgiler verir, yalnız Kur'an ile bizler ne namaz kılabilirdik, ne oruç tutabilirdik, zekât bile veremezdik diyorsak, bizler bu ayetin uyarısını günümüzde yaşıyoruz demektir. Cahiliye toplumu, tıpkı günümüzde bizlerin yaptığı gibi, Allah'ın kanunlarını yeterli görmeyip, kendi FIKIH inançlarını yaratarak, bunlarda dinin emri demişlerdi. Bakın bu yanlışlarından dolayı Allah, onları nasıl uyarmıştı Kur'an da. Sizce bu ayetler bizleri ilgilendirmiyor mu? Karar sizin.

Maide 50: YOKSA ONLAR, CAHİLİYE KANUNUNU MU İSTİYORLAR? İYİ ANLAYANLAR İÇİN ALLAH'TAN DAHA İYİ KANUN KOYUCU OLABİLİR Mİ?

Ne yazık ki bugün bizler cahiliye toplumunun hatalarını yaşadığımızın farkında bile değiliz. ÇÜNKÜ KUR'AN'I ANLAYARAK VE DÜŞÜNEREK TOPLUMA OKUTMUYORLAR. HATTA GERÇEKLERİN FARKINDA OLMASINLAR DİYE, KUR'AN'IN TERCÜMESİNDEN/MEALİNDEN OKUYAN, DİNDEN SAPAR DİYECEK HALE GELDİK. Günümüzde Kur'an'ın açık ve detaylı olmadığını söyleyenlere Allah, bakın ne diyor Kur'an ile ilgili. "ÖNCE SAĞLAM KILINMIŞ, SONRA DA DETAYLANDIRILIP AÇIKLANMIŞ BIR KITAPTIR." (Hud 1)  "SANA BU KİTABI; HER ŞEY İÇİN BİR AÇIKLAMA, DOĞRU YOLU GÖSTEREN BİR REHBER, BİR RAHMET VE MÜSLÜMANLAR İÇİN BİR MÜJDE OLARAK İNDİRDİK." (Nahl 89) "(DE Kİ): SİZE GERÇEKLER APAÇIK ORTAYA KONULMUŞ OLARAK KİTABI İNDİREN, ALLAH'TAN BAŞKA BİR HAKEM Mİ ARAYACAKMIŞIM!" (Enam 11)

Bu ve benzeri onlarca ayete iman ettiğini söyleyen bir Müslüman, Kur'an detaylı değildir, her bilgi yoktur asla demez. Derse Allah'a iftira etmiş olacağı gibi, ALLAH DAN BAŞKA HAKEMLER EDİNMİŞ OLUR. Çünkü Bakara 147. Ayetinde Allah ne diyordu? "GERÇEK HAK OLAN, RABBİNDEN GELENDİR. O HALDE KUŞKULANANLARDAN OLMA!" Ne yazık ki bizler, bu ve benzeri ayetlerden habersiz, Allah'ın ayetleri hakkında toplumda adeta şüpheler yaratırcasına, Kur'an'ı herkes anlayamaz, Kur'an imanımızı ve ibadetlerimizi yaşayabilmek adına detaylı ve açık değildir diyerek, Kur'an dışı kaynaklara yöneliyoruz. Sonucunu da hep birlikte görüyoruz. Hâlbuki Allah şüphe duyulmayacak kadar açık Enbiya 10. Ayetinde ne diye uyarıyordu bizleri hatırlayalım.

"AND OLSUN, SİZE ÖYLE BİR KİTAP İNDİRDİK Kİ, BÜTÜN ŞAN VE ŞEREFİNİZ ONDADIR. HÂLÂ AKILLANMAYACAK MISINIZ?" (Enbiya 10)

Bunca açık ayetleri görmezden gelenlerin, Allah gözlerine perde çektiğini, kulaklarını gönüllerini mühürlediğini söylüyor. Hangimiz kör, sağır ve vicdansız olmak ister? Elbette hiç birimiz. Makalemin konusuna vesile olan düşünce ve inancın söylediğini, bu bilgiler ışığında lütfen değerlendirelim. Sizce Allah'ın tavsiyelerinde olduğu gibi, BANA KUR'AN YETER DİYEN MÜSLÜMAN'MI ŞEYTANIN TA KENDİSİDİR, YOKSA ALLAH'IN KELAMINI YETERLİ GÖRMEYİP, YALNIZ KUR'AN İLE İSLAM YAŞANMAZ, ALLAH'IN RESULÜNÜN RİVAYET HADİSLERİ OLMASAYDI NAMAZIMIZI BİLE KILAMAZ, İBADETLERİMİZİ YAPAMAZDIK DİYEN Mİ ŞEYTANIN TA KENDİSİDİR. NE DERİSNİZ? YORUMUNU SİZLERE BIRAKIYORUM VE ALLAH'IN BAZI AYETLERİ İLE MAKALEME SON VERİYORUM.

"İŞTE ONLAR, RABLERİNDEN GELEN BİR HİDAYET ÜZEREDİRLER ve KURTULUŞA ERENLER DE ANCAK ONLARDIR." (Bakara 5)

"ONLARIN ÇOĞU, ALLAH'A ANCAK ORTAK KOŞARAK İNANIRLAR." (Yusuf 106)

"ONLARIN ÇOĞU, ZANDAN BAŞKA BİR ŞEYE UYMAZ. ŞÜPHESİZ ZAN, HAKTAN HİÇBİR ŞEYİN YERİNİ TUTMAZ. ALLAH, ONLARIN YAPMAKTA OLDUKLARINI ÇOK İYİ BİLENDİR." (Yunus 36)

"DE Kİ: "EY KİTAP EHLİ! HAKSIZ OLARAK DİNİNİZDE AŞIRIYA KAÇMAYIN! DAHA ÖNCEDEN SAPMIŞ OLAN, BİRÇOĞUNU SAPTIRAN VE YOLUN DOĞRUSUNDAN UZAKLAŞAN BİR TOPLUMUN HEVESLERİNE UYMAYIN!"( Maide 77)

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/
8
Din Bilgisi / İSLAM KUR’AN+RESULÜN SÜNNETİ İ...
Son İleti Gönderen halukgta - 15 Mart , 2023, 17:56:15
Günümüzde bizlerin öyle bir İslam anlayışımız var ki, Kur'an'ı anladığı dilden dikkatle okuyan ve ayetler üzerinde düşünen, bunu kabul etmesi mümkün değil. İslam toplumunun genel çoğunluğu, İnancını yaşarken delili ve kanıtının KUR'AN+SÜNNET olarak bir denklem kurup, inancımızı Kur'an ve Allah'ın Resulünün hadisleri, yani sünneti ile ancak doğru yaşayabiliriz diye inanır. Peki, Allah Kur'an da böyle bir ortaklıktan bahsediyor ve İSLAM'I YAŞARKEN, SİZ YALNIZ KUR'AN'DAN DEĞİL, RESULÜMÜN KUR'AN DIŞINDAN VERDİĞİ HÜKÜMLERDEN, İBADET KONUSUNDA VERDİĞİ DETAYLARDAN DA İSTİFADE EDİP, BENİM İNDİRDİĞİM DİNİ YAŞAMALISINIZ MI DİYOR? YOKSA.....?  Yoksa'nın doğru cevabını, Allah'ın bizleri sorumlu tutacağına hükmettiği Kur'an'ı anlayarak ve tarafsız üzerinde dikkatle düşünerek okuyup almalıyız, yoksa kaybedenlerden oluruz.

Allah Kur'an'ın hiçbir ayetinde, İslam'ı Kur'an ve Resulün sünneti/hadisleri ile yaşayın demediği gibi, tam tersini söylüyor ve diyor ki Resulüne. SANA İNDİRDİĞİM KUR'AN İLE KULLARIMA HÜKMET. Kur'an'ı açıklamak bizim görevimizdir. Yemin olsun ki anlayasınız diye Kur'an'ı kolaylaştırdık. Biz Kur'an'ı nice örneklerle açıkladık ki anlayasınız, hiç kimseye muhtaç olmayasınız. Resulüm senin görevin sadece tebliğ etmektir. Resule düşen, apaçık tebliğden başka bir şey değildir. YALNIZ KUR'AN'IN İPİNE SARILIN. GERÇEK HAK OLAN RABBİNDEN GELENDİR. Buna benzer onlarca ayeti görmezden gelerek, ayetlerde geçen kelimelere Kur'an'ın onaylamayacağı anlamlar verip, Allah'ın emrettiği hükümlerin tam tersini yaşıyoruz, sırf atalarımızın inancını yaşayabilmek için.

Allah'ın Resulüme uyun, ona uymak bana uymak gibidir emirlerine, Kur'an'ın asla bahsetmediği, hatta tam tersi anlamlar yükleyip, bakın Allah Resulüme uyun diyor, demek ki Resulün hadislerine de Allah uymamızı emrediyor, şeklinde bir anlam yükleniyor ayetlere. Hâlbuki Allah birçok ayette Resulüne verdiği görevini açıklarken, Resulüm sizlere benim vahyim Kur'an'ı tebliğ edecek, onun sınırları dışına çıkmayacak, onun görevi yalnız tebliğdir, diye onlarca kez uyardığı halde, ne yazık ki batılı ayetlere monte etme çabaları ile günümüzde İslam, Allah'ın indirdiği şekliyle değil, atalarının batıl inançları yaşanmaktadır. Bu hurafe inançlara inananlara, Hakka suresinde Allah Resulünü nasıl uyardığını, Allah'ın emretmediği bir sözü/ayeti, Resulünün asla dine ilave edemeyeceğini, bakın nasıl bildiriyor bizlere. "EĞER ELÇİM BİZE ATFEN BAZI SÖZLER UYDURMAYA KALKIŞSAYDI, ELBETTE ONU BUNDAN DOLAYI KISKIVRAK YAKALARDIK; SONRA DA ONUN ŞAH DAMARINI KESER ATARDIK. HİÇBİRİNİZ BUNA ENGEL DE OLAMAZDINIZ."

Sizler Allah'ın bunca uyarı, ikaz ayetlerinden, sizlere indirdiğim İslam dinini, indirdiğim KUR'AN ve RESULÜN SÜNNETİ HADİSLERİ İLE Mİ YAŞAYIN emrini anladınız? Yoksa sizlere vah yettiğim Kur'an'a mı sarılın emrini anladınız. Aslında yüzlerce ayette Allah, bizlerin yalnız Kur'an'a sarılmamızı emrediyor ama batılı yaşamakta ısrar edenler, Allah'ın ayetlerini işte böyle görmezden gelip, anlamlarını tahrif ederek üstünü örtüyorlar. Allah bunu yapanlara kâfir oldular diyor, hatırlatırım. Aslında Zuhruf 44. Ayet tek başına, Kur'an'a iman eden bir Müslüman'ın bizlerin yalnız Kur'an'ı dinde delil kanıt kabul edip, Yalnız Kur'an'a uymamız gerektiğini bilir. Çünkü Allah nasıl hüküm vermişti bu ayette. "ŞÜPHESİZ Kİ O ZİKİR/ KUR'AN, SENİN VE KAVMİN İÇİN GERÇEĞİ HATIRLATAN ÖĞÜTTÜR. İLERDE ONDAN SORGULANACAKSINIZ." Haşa Allah'ın sözünden dönüp, bizleri Kur'an dışından bizlere rivayet yollarla ulaşmış, Resulün hadisleri dedikleri sözlerden, bilgilerden de hesap sorar mı? Kime güveneceğiniz size kalmış. Ama güvende olmak isteyen,  YALNIZ ALLAH'A GÜVENİR. Bu ve benzeri inançlar Kur'an'a aykırı olduğu gibi, bunların doğruluğuna inanmak Kur'an da çelişki yaratır. Hatırlayınız Allah bizlerin yalnız Kur'an'ın ipine sarılmamız emrini veriyor. Eğer bizler Allah'ın bu emirlerinin tam tersi, Kur'an'ın ipinin yanında bir başka ip koyar, buda Resulün ipidir, buna da sarılmalıyız dersek, ALLAH'A VE ONUN KİTABINA ŞİRK KOŞMUŞ OLURUZ. Onun için Allah kullarımın çoğu, Allah'a şirk koşmadan iman etmezler uyarısını yapıyor bizlere. İslam dininde, söylendiği gibi din adına başka bir kaynak olsaydı, Allah onu da elbette açıkça bizlere bildirirdi ve korumasına alırdı.

Gelelim günümüz İslam anlayışında çok kabul gören İSLAM= KUR'AN+SÜNNET İLE YAŞANIR SÖYLEMİNE. Tekrar hatırlatmak isterim, Kur'an bu inanca asla onay vermediği gibi, tam tersini söylüyor ve sakın emin olmadığınız sözlerin/hadislerin ardına düşmeyin, Kur'an'ın sınırlarını aşmayın, hesabını sorarım diye uyarıyor. Günümüzde Resulün Sünneti dedikleri bilgilerin tamamı, Resule ait olduğu iddia edilen RİVAYET HADİSLERDİR. Elbette bunların hepsi uydurmadır demek yanlış olabilir. Bizlere düşen hangilerinin doğru olup olmadığını anlamak, araştırmak için, Kur'an'ın onayını almamız gerekir. Kur'an onay veriyorsa, ancak bizler şunu söyleyebiliriz. EVET, BU HADİSİ/SÖZÜ ALLAH'IN RESULÜ SÖYLEMİŞ OLABİLİR. Çünkü söylediğini asla kanıtlayamayız. Bakın yine de dikkatli davranıp, söylemiş olabilir diyorum. Çünkü Allah'ın Resulü söylemediği halde, bu Resulün sözüdür dersem, Allah'ın Resulüne iftira atmış olurum. Mahşer günüde bunun hesabını veremem.

Bizler rivayet edilen Hadislere karşı çok dikkatli yaklaşmalıyız. Çünkü Allah'ın Resulüne karşı bizlerin coşkun sevgisini bilenler, Onun adını kullanılarak, bu yolla batılı, hurafeyi İslam dinine çok rahatlıkla sokmuşlardır. Tekrar etmek istiyorum. HADİS, ALLAH'IN RESULÜNÜN SÖYLEDİĞİ İDDİA EDİLEN SÖZLERİDİR. Ona ait olduğu konusunda kesinlik asla yoktur, nakledilen hadisin başında zaten bir rivayete göre diye başladığından, bunun zan içerdiğini lütfen unutmayalım.  Bu hadisleri eğer Allah'ın Resulü sağlığında yazdırmış olsaydı, hadisler bir rivayete göre başlamaz, direk Resul ümmetine hitap ederdi. Rivayet zan, sanı, söylenti anlamında olup doğruluğu kanıtlanmamış söz, bilgi demektir. İslam dini böyle bilgilerle yaşanmaz, Allah bunu yasaklamıştır. ALLAH KUR'AN'I BEN KORUYORUM DEDİĞİ İÇİN, BİZLERİN ONUN İPİNE SARILMAMIZI VE ONDAN HESABA ÇEKECEĞİNE HÜKMETMİŞTİR. Ama rivayet edilen Hadisler, Kur'an gibi Allah'ın korumasında olmadığından, şeytanın ve şeytanlaşmış insanların, din düşmanlarının, hatta iyi niyetli insanların bile kendi nefislerinde iyi yapıyorum diye uydurmalarının, aslında ne kadar dine zarar vereceklerini fark etmeye bilirler. Onun için Allah, sakın emin olmadığınız sözlerin ardına düşmeyin, güvenilecek veliniz yalnız benim, güveneceğiniz kitapta yalnız Kur'an'dır, yalnız onun ipine sarılın emrini vermiştir.

Hadisleri nakledenlerde bir insandır ve hata yapma ihtimalleri her zaman vardı. Hadisleri nakledenlerin nakillerinde yaptığı hataları, hiç kimse düzeltmiyordu. Ama Allah, Resulüne vah yettiği ayetler kontrol altında ve gerektiğinde Resulü ikaz ediliyordu. MÜSLÜMANLAR DAHA RESULÜN SAĞLIĞINDA, ONUN BİR SÖZÜNÜ/HADİSİNİ BİRBİRLERİNE NAKLEDERKEN, ACABA ÖYLE MİYDİ, ŞÖYLE MİYDİ, ŞU ANLAMDA MI SÖYLEDİ DİYE İHTİLAFA DÜŞÜYORLARMIŞ. Günümüzde de buna benzer örneklerle, hayatımızda karşılaşmışızdır. Mezhepleri şöyle bir araştırınız, her mezhebin doğru kabul ettiği ya da tam tersi batıl, hurafe diye kabul etmediği Resulün hadisleri vardır. Hadis konusunu araştırdığınız da, toplumları istedikleri gibi yönetebilmek adına birçok hadis uydurulduğunu görürsünüz. Bunların Allah'ın Resulüne iftira olduğunu lütfen unutmayalım. Resule ait olduğu iddia edilen hadisleri nakledenlerin, anlamını değiştirmeden nakletme ihtimalleri, neredeyse mümkün değildir. Böyle bir yöntemle, yolla Allah Ve Resulü bizlerin İslam'ı yaşamasını ister mi? Elbette asla istemez. KİTAP EHLİ BU YOLLA ALLAH'IN DİNİNDEN UZAKLAŞTI. NE YAZIK Kİ BİZLER DERS ALMADIĞIMIZ İÇİN, AYNI YANLIŞI BİZLERDE YAPARAK, ALLAH'IN DİNİNDEN UZAKLAŞTIK.

Lütfen hadis konusunu düşünürken, şunu aklımızdan çıkarmayalım. Allah'ın Resulü dinde Allah'ın hüküm ortağı değildir. Çünkü Allah, HÜKMÜME HİÇ KİMSEYİ ORTAK ETMEM DİYOR KUR'AN'DA. Onun için bizlere hadis nakledenlere karşı tavrımız, nakledilen hadisin Kur'an'ın onay verip vermediğine bakmalıyız. Kur'an onay veriyorsa, bu hadisi Allah'ın Resulü söylemiş olabilir diyebiliriz. Eğer bizlere her bilgi Kur'an da yok, bu durumda Kur'an'dan nasıl onay alalım diyorlarsa, onları kendi inançları ile baş başa bırakıp, Allah'ın Resulünü siz Allah'ın hüküm/din ortağı mı yaptınız diyerek, Kafirun 6. Ayette örneği verildiği gibi, "SİZİN DİNİNİZ SİZE, BENİM DİNİM BANADIR" diyerek, Allah'ın önerdiği yöntemle onlara cevap vermeliyiz.

Lütfen unutmayalım, Allah sizleri Kur'an'dan, zikrimden sorumlu tutuyorum, hesaba çekeceğim onun için emin olmadığınız sözlerin değil, Kur'an'ın ipine sarılın emrini verdiyse bizlere, ALLAH SÖZÜNDE DURANDIR, NE EMRETTİYSE ONU HAYATIMIZA GEÇİRELİM. BİZLERİN YAPTIĞI EN BÜYÜK YANLIŞ, KUR'AN'I HERKESİN ANLAYAMAYACAĞINA, KUR'AN'IN BİZLERE YETERLİ OLMADIĞINA, ONUN ÖZET BİLGİLER VERDİĞİNE VE DETAYLI AÇIKLANMADIĞINA İNANDIK. Buna inandığınızda, Kur'an devre dışı kalıyor ve ataların, mezheplerin batıl FIKIH inancı, Kur'an'ın önüne geçiyor. Sizce Allah, kulunun anlamadığı detay sız bir kitap gönderip, daha sonra ondan hesaba çeker mi? Karar sizin. Bu yanlışa inanan Müslümanlar, demek ki yalnız Kur'an ile İslam yaşanmıyormuş, bakın şunlar ya da bunlar Kur'an da var mı? Yok. Demek ki yalnız Kur'an ile ne namaz kılınıyormuş ve ne de oruç tutuluyormuş deme gafletine düşüyoruz. ASIL YAPMAMIZ GEREKEN, KUR'AN'IN BAHSETMEDİĞİ BİR BİLGİYİ, DETAYI DİNİN EMRİ KABUL ETMEMEMİZ GEREKİRKEN, KUR'AN DIŞI BİLGİYİ KANIKSADIĞIMIZDAN, YAŞADIĞIMIZ BATILI KUR'AN DA GÖREMEDİĞİMİZDE, KUR'AN'I ADETA YETERSİZ GÖRÜYORUZ. Akıl ve mantık dışı ama akıl eden olmayınca, bunu anlatmak çok zor.

Tüm bunlara inandığımızda ise şöyle bir mantıksız inanç ortaya çıkıyor. Allah Kur'an'ı açıklamak bizim görevimiz, Kur'an'ı nice örneklerle açıkladık, kolaylaştırdık dediği halde, Allah gereken açıklamayı Kur'an'da yapmamış. Allah yalnız Kur'an'ın ipine sarılın, sizleri Kur'an'dan sorumlu tutacağım diye hüküm vermiş ama yalnız Kur'an'ın ipine sarılsak, namazın kaç rekât olduğunu bile öğrenemezdik, deme yanılgısına, gafletine düşmüşüz. Daha da kötüsü, Allah açıklamadığı halde bizleri Kur'an'dan hesaba çekeceğine hükmetmiş anlamını vererek, Allah'ın yolundan saptığımızın bile farkında olamamışız. Bu yanlış inancın sonunda, elbette şu hatayı da yapmaya devam ediyoruz. "İYİKİ ALLAH'IN RESULÜNÜN RİVAYET HADİSLERİ VAR. ONLAR OLMASAYDI KUR'AN KAPALI KALIR ANLAŞILAMAZDI. BİZLERDE İMANIMIZI DOĞRU YAŞAYAMAZDIK, İMTİHANIMIZI VEREMEZDİK", DEDİĞİMİZİN FARKINDA MISINIZ?

Farkında olanlara ne mutlu. Ama genel çoğunluğumuzun farkında olmadıklarını, üzülerek görüyorum. Dilerim farkında olmayan kardeşlerim, Yüce Rabbimize isnat ettiğimiz bu adaletsizliklerin farkında olur. UNUTMAYALIM ALLAH KUR'AN'DA NE EMRETİYSE, BİZLERDEN ONU İSTER. EMRETMEDİĞİ, AÇIKLAMADIĞI, DETAY VERMEDİĞİ BİR HÜKMÜ SİZCE İSTERMİ? Hatırlatırım Allah, Yemin olsun ki Kur'an'ı kolaylaştırdık diyor. Peki atalarının inancını yaşayanlar, Allah'ın bu sözüne ne diyorlar. KOLAYDA NE KADAR KOLAY KUR'AN'I HERKES ANLAYAMAZ İLİM SAHİBİ OLANLAR ANLAR. İşte bizler İslam'ı böyle yaşamaya devam ediyoruz. Karar sizlerin, ama lütfen bu adaletsizliği Allah'a nispet etmeyelim, inanın dualarımız karşılık bulmayacağı gibi, mahşer günü bunun hesabını da veremeyiz.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/
9
Din Bilgisi / YUNUS SURESİ 69 VE ARAF 33. AY...
Son İleti Gönderen halukgta - 13 Mart , 2023, 16:59:14
Bu makalemde sizlere, çok önemli bir ayeti hatırlatmak istiyorum. Eğer bizler Kur'an'da Allah'ın uyarılarını dikkate almayıp, Kur'an'ın onayını almayan, mezheplerin geleneksel fıkıh inancını yaşarsak, kaybedenlerin safında olacağımızı, lütfen unutmayalım.  Yunus sürtesi 69. Ayetinde Allah, çok önemli bir konuda bizlerin dikkatini çekiyor ve bakın ne diyor.

Yunus 69: De ki: "ALLAH HAKKINDA YALAN UYDURANLAR, ASLA KURTULUŞA ULAŞAMAZLAR." (Bayraktar Bayraklı)

Siz bu ayette geçen, Allah hakkında yalan uyduranlar sözünden ne anladınız? Demek ki Allah'ın bazı kulları, Allah'ın adını kullanarak, Allah söylemediği hüküm vermediği halde, bunlarda Allah'ın dininin emridir, ya da Allah'ın emridir diyenlere, ALLAH HAKKINDA YALAN SÖYLÜYORLAR DİYOR. Bizlerde aramızda, herhangi bir arkadaşımız bize, söylemediğimiz bir sözü bize isnat edip, söyledi dese sanırım onunla tüm arkadaşlığımızı keseriz.

İşte Allah da, ben hüküm vermediğim halde, kim bu Allah'ın emri ya da dinin emridir derse, Allah'a yalan uydurmuş, Allah'a iftira atmış demektir ki, Allah da böyle kullarım asla kurtuluşa eremez, onlara yardımcı olmam diyor. Hangimiz böyle bir durumda olmak ister? Elbette istemeyiz ama istemiyorsak, lütfen Allah'ın vahyi Kur'an'ı dikkatle anlayarak ve düşünerek okuyalım ki böyle bir duruma düşmeyelim.

Bizler günümüz İslam anlayışında, ne yazık ki Allah'ın bu uyarılarından uzak İslam'ı yaşıyoruz. Yetmiyor neredeyse Allah ne emrediyorsa, bizler tam tersini Allah'ın emdi, dinin emri diye yaşıyoruz. Bu yanlışı Allah'ın Resulünün adını kullanarak da çok fazla yapıyoruz. Öyle olunca da ibadetlerimizde yaptığımız dualarımız, karşılık bulmuyor. ÇÜNKÜ BİZLER FARKINDA OLMADAN, ALLAH HAKKINDA YALAN UYDURULAN SÖZLERE İNANIYOR VE BUNLAR ALLAH'IN VE DİNİN EMRİDİR DİYE YAŞIYORUZ. Bu ayeti daha iyi anlayabilmek için, bu ayetin bir öncesindeki ayete bakalım, acaba Allah kimlerden ne maksatla bu sözleri söylüyor.

Yunus 68: "Müşrikler," "ALLAH ÇOCUK EDİNDİ" DEDİLER. HÂŞÂ! O BUNDAN UZAKTIR. ONUN ÇOCUĞA İHTİYACI YOKTUR. GÖKLERDE VE YERDE NE VARSA O'NUNDUR. BU HUSUSTA YANINIZDA HERHANGİ BİR DELİL YOKTUR. ALLAH HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ BİR ŞEYİ Mİ SÖYLÜYORSUNUZ? (Bayraktar Bayraklı)

Ayetin başında müşrik ya da inkârcı ya işaret edilen O toplum, Kitap Ehli. Yani hiç birisi Allah'ı inkâr edenler değil. Hepsine Kitap indirilmiş ve yine hepsine tek ilah Allah benim, benden başka şefaatçi edinmeyin, kanun koyan hüküm veren yalnız benim diye ayetler indirilen toplumlar. Peki, bunlar ne yapmışlar ve Allah nasıl bir örnek veriyor da, bunlar Allah hakkında yalan uydurdular diyor, burası çok ama çok önemli. Çünkü bu konuyu doğru anlayamazsak, aynı hataları bizlerde yaparız ve ALLAH'A YALAN UYDURANLARIN SAFINDA OLURUZ. Bizler Kitap Ehlinin yaptığı yanlışlardan, ne yazık ki ders almadığımız için, aynı yanlışları tekrar ediyoruz ve Kur'an da her bilgi yoktur diye başlıyor ve Allah'ın Kur'an da hiç bahsetmediği onca rivayetlere inanıp, Allah'ın dinin emri diye Allah a iftira attığımızın farkında bile olmuyoruz.

Bakın Kitap Ehlinin yaptığı çok önemli bir yanlışa dikkat çekiyor Allah ve diyor ki, Allah çocuk edindi dediler. Aslında bu hatayı Kitap Ehli yapmış ve Allah'ın gönderdiği Elçisini ALLAH'IN OĞLU İLAN ETMİŞLERDİ. Allah da Kitap Ehlinin bu yanlışını yüzlerine vuruyor, ben böyle bir şey yapmadım, benim çocuğa ihtiyacım yoktur. Göklerde ve yerde ne varsa zaten benimdir diyor. Devamında ise çok önemli bir uyarıda bulunarak, BU HUSUSTA YANINIZDA HERHANGİ BİR DELİL YOKTUR, YANİ ONLARA BÖYLE BİR KANIT GÖNDERMEDİM diyerek, kendilerine KANIT, DELİL indirmediğim konularda kendi aranızda delil kanıt yaratmayın, benim indirdiğim vahye bakın. Orada olan kanıtların dışında, kendinize kanıtlar, deliller yaratmayın, BANA İFTİRA ATMIŞ OLURSUNUZ, BÖYLECE KURTULUŞA EREMEZSİNİZ DİYE UYARIYOR. En sonunda, Allah hakkında bilmediğiniz konuları sakın söylemeyin diye de uyarıyor. Bu konuyu daha net anlayabilmemiz için Allah, Araf 33. Ayetinde bakın neler söylüyor.

Araf 33: De ki: "RABBİM ANCAK AÇIK VE GİZLİ KÖTÜLÜKLERİ, GÜNAHI VE HAKSIZ YERE SINIRI AŞMAYI, HAKKINDA HİÇBİR DELİL İNDİRMEDİĞİ BİR ŞEYİ, ALLAH'A ORTAK KOŞMANIZI VE ALLAH HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLERİ SÖYLEMENİZİ HARAM KILMIŞTIR." (Bayraktar bayraklı)

Bu ayette Allah neleri HARAM kıldığını açıklıyor ve diyor ki, açık ya da gizli kötülükleri yapmak haksız yere sınırı aşmak, Allah katında haramdır büyük günahtır. Devamında ise günümüzde bizlerin yaptığı O çok büyük yanlışımıza dikkat çekercesine,  HAKKINDA HİÇ BİR DELİL İNDİRMEDİĞİ BİR ŞEYİ VE ALLAH'A ORTAK KOŞMANIZIDA HARAM KILIYORUM DİYOR. Yunus 69. Ayeti adeta açıklarcasına Allah, hakkında hiçbir delil indirmediği bir konuda, Allah'a herhangi bir şeyi nispet ediyor ve bu Allah'ın dinin emridir diyorsak, Allah'a iftira atmış olacağımız uyarısını yapıyor. Peki, Allah'a ortak nasıl koşulur? Ayetin bahsettiği kişilerin hepsi Kitap Ehli ve hepsi de tek bir Allah olduğunu biliyor. Ayette bahsedilen Allah'a şirk koşma sözünden kastedilen, Allah'ın tek elinde bulundurduğu yetkileri, eğer bizler edindiğimiz VELİ, ÂLİM dediğimiz kişilere de verirsek, işte o zaman kendimize Allah'ın yanında adeta küçük ilahlar edinmiş ve Allah'a şirk koşmuş oluruz. Ayetin sonunda yine çok önemli bir konuya dikkatimizi çekerek, ALLAH HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLERİ SÖYLEMENİZİ, HARAM KILMIŞTIR DİYOR. Ne yazık ki bizler Allah'ın Kur'an'da açıklamadığı kendi katı hakkında vermediği bilgileri de batıl ve rivayet yollarla öğrenme çabasında oluyoruz. ALLAH BUNLAR YAPANLAR, BÜYÜK GÜNAH İŞLEMİŞ OLURLAR DİYOR.

Sanırım bu iki ayet bile, bizlerin nasıl batılı, rivayeti dinleştirip, adeta Allah'a yalan uydurup, haramı tıka basa yediğimiz inançlarımız, aklınıza gelmiştir. Dilerim bu gerçeklerin farkında olan ve Allah'ın sınırlarını aşmadan, batıl ve rivayetlerden uzak,  YALNIZ ALLAH'IN İPİNE SARILAN, ALLAH'IN AZINLIK HALİS KULLARI ARASINDA OLURUZ. ALLAH SİZLERİ KUR'AN'DAN SORUMLU TUTUYORUM HÜKMÜNÜ VERDİYSE, ALLAH'IN KUR'AN'DA VERMEDİĞİ BİR HÜKMÜ DİNE SOKMAYA ÇALIŞANLAR, ALLAH'A İFTİRA ATTIĞINI ASLA UNUTMAMALIDIRLAR.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/
10
Doğumdan Sonra Bebekle İlgili Konular / Ynt: Real Estate
Son İleti Gönderen Eastojamson - 12 Mart , 2023, 12:24:39
I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post.   Youtube Automation
Sayfa1 2 3 4 5 6 7 8 9 10